Zločin a trestBichle

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 9
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:252
Počet zobrazení:5 817

Ze západní literatury se přesuneme k té východní, ve které se teprve dají nalézt ty pravé "bichle". Tentokrát se docent Sparky Sweets podíval na Zločin a trest, klíčové dílo ruského realismu.

 

Přepis titulků

BICHLE Tě pic, bando. Vítejte u Bichlí, nejlepší pomůcky ke čtení a rozborům klasický literatury. Tenhle týden číhneme na Zločin a trest od Fjodora Dostojevskýho. SHRNUTÍ ZaT je příběh o největším borcovi východní literatury, týpkovi jménem Raskolnikov, nebo Rodionovi, jak si nechá říkat. Jednoho dne přivalí do baráku starý lichvářky, aby tam střelil nějaký svoje šperky za pár chechtáků.

Potom, co ho ta bába pěkně vodrbe, zajde do hospody, kde uslyší pár týpků, jak na ni taky držkujou. Nebylo by vůbec na škodu, kdyby ji nějakej masér vodkrágloval. Prokázat společnosti službu a její prachy dát chudejm, ne sobě. Rodion se teda odhodlá, sebere sekyru a flák! Rozjebne tu čůzu jako kápo. Už se chystá zdekovat, když přivalí její ségra. Pic!

Pinda jde taky k zemi a Rodion maže, než se přiženou chlupatý. Dny ubíhaji a Rodion se snaží nějak ze sebe ten mord setřást. Proslýchá se, že by si s ním detektiv jménem Porfyrij Petrovič rád pokecal. A kurňa! Porfyrij Petrovič se s ničim nepáře a povídá: "Rodione, neblbni, já vím, žes ty dvě zabil ty." Rodion mu ale na špek neskočí a šulína pošle k čertu. Jelikož je pořád stíhanej tím děsivým činem, najde Rodion útěchu u jedný šlápoty jménem Soňa. Soňa se nakrkne a povídá mu, že by se měl přiznat fízlům, aby mu Bůh odpustil.

Rodion se vydá na trh, aby tam políbil zem a poprosil Boha o odpuštění. Potom se Porfyrijovi přizná a benga ho seberou. Pouze skrze tvrdou vězeňskou práci na Sibiři dojde náš týpek Rodion vykoupení. ROZBOR Jestli jste dávali pozor, možná vám přijde, že zní Rodionovo smýšlení jako Nietzscheho staťe o nadčlověku. Možná byste i řekli, že Dostojevskýho závěr, ve kterým musí člověk projít utrpením ke spáse, je jeden velkej fakáč k Nietzscheho postmodernímu nihilismu.

Pobíráte? Mrkněte na ten motiv. Opakující se rozpor mezi uvažováním a zkušeností. Nejprve si frajer Rodion myslí, jak to má celý na háku, jen protože mu to zní dobře a spravedlivě v jeho hlavě. Například si myslí, že tu čůzu voddělá a tím to pro něj hasne. Ve skutečnosti je ale pro něj celá ta vražda až moc velký sousto.

Nesmíme zapomenout na tohle. Křesťanská symbolika je vystavěná na pohanské symbolice Země. Když řekne Rodionovi ta šlapka Soňa, aby se vyznal z hříchů, nakáže mu políbit zem a uznat, že je Země matičkou všech lidí. Prodělává tím jednoduchej přerod z chladnokrevnýho racionalisty k oduševnělý lidský bytosti, kapiš? Taky byste si měli hlídat Dostojevskýho využití duality. Předem, Raskolnikovo jméno jednodušše znamená "rozkol", což přeložíte jako rozdělení.

Dá se to vysvětlit tak, že bude Rodion povětšinou kopat za oba týmy. Citovost, inteligence. Sebeobětování, sebeuplatnění. Bůh, člověk. Člověk, Bůh. Dobro, zlo. Mohl bych jít donekonečna. Podívejte, jestli jste na to ještě nehrábli, měli byste okamžitě mazat do knihovny a půjčit si tam jeden kousek. Díky za sledování Bichlí, bando.

Uvidíme se příští týden. Překlad: Brousitch www.videacesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ta souvislost s tím Nietzschem je věc, která normálního člověka nenapadne, ani se ji nikde moc nedočte ale třeba u té maturity bych řekl, že to člověku může dost pomoct, v téhle formě maturity jsou takové ty "zajímavosti" opravdu hodně přínosné, a jestliže někdo vypadá, jakože to nečetl, tak tohle může pomoci vrátit hru zpět pod kontrolu. To jen pro ty pochybovače jestli to vůbec k něčemu je.

220

Odpovědět

Líbí se mi ta knihovna za ním a jak nakonec hrábne po knížce. Jen pro tu scénu to stojí za to.

212

Odpovědět

Kdyz tu knihu drži v ruce, vypada jako opice s mobilem

1862

Odpovědět

+poslitomnevtipný je, že ta "opice" je vzdělanější než ty kdy možná budeš ;)

330

Odpovědět

mohl by takhle rozebrat Harryho Pottera nebo Pána Prstenů

1818

Odpovědět

Pána prstenů možná, to je milník fantasy literatury, ale z Harryho Pottera nikdy klasika nebude...

2710

Odpovědět

Kdyby to alespoň ten chlapík četl, tak neřeknu ani slova.

1924

Odpovědět

dotaz, PhD. máš přeložený jako "docent" schválně, když to je "jen" doktor?

183

Odpovědět

Schválně.

202

Odpovědět

+Brousitchok, beru :) Dík, za odpověď.

191

Odpovědět

Tohle je seriál tak maximálně pro nějaké intelektuální deprivanty...rozbor na wikipedii si můžu přečíst sám a nepotřebuju, aby mi ho předčítala opice z pralesa.

1881

Odpovědět

Hmm podle mě to může u maturity trochu pomoct, jasně příběh je na wiki, ale ty věci co tím autor myslel a takový ten skrytý význam tam někdy není nebo je napsán prostě divně a tohle to může vyjasnit, akorát škoda, že asi neudělá nějakou českou to by bodlo :(

184

Odpovědět

+ElaricMaturita je výsměch, byl jsem se podívat na maturity na pražských gymnáziích a státní ČJ śtní byla povídání 7 minut o ději 3 minuty o historickém kotnextu a 5 minut o odborném textu.

1814

Odpovědět

+ElaricNo s tím jak píšeš, by ti nějaké to učení na maturitu z češtiny prospělo.

190

Odpovědět

Yo ain't no playa, biatch.

182

Odpovědět

Watch out, we got a badass over here!

190