Cate BlanchettBiografie hvězd

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 4
79 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:163
Počet zobrazení:4 342

Australská rodačka Cate Blanchett si vybírá opravdu zajímavé role. Důkazem toho je, že se může pochlubit několika kuriózními "oscarovými rekordy". Je například první herečkou, která Oscara získala za roli někoho, kdo sám byl držitelem Oscara (za ztvárnění Katharine Hepburn ve filmu Letec) a jednou ze tří hereček, které byly na Oscara nominovány za ztvárnění mužů (za roli Boba Dylana ve snímku Beze mě: Šest tváří Boba Dylana). Její působivá biografie čítá pestrou směsici filmů jako: Královna Alžběta, Talentovaný pan Ripley, Život pod vodou, Nebe, Zápisky o skandálu, Babel, Jednotka příliš rychlého nasazení, Podivuhodný příběh Benjamina Buttona, Hanna... Dnes má shodou okolností premiéru první Hobit, v němž si zopakuje svou roli Galadriel z  Pána prstenů a v příštím roce by mělo jít do kin dalších sedm (!) snímků s ní. Jaký její film máte nejraději? A pokud se chcete podělit o zážitky z Hobita, budeme jen rádi...

Přepis titulků

Cate Blanchett je jednou z největších hvězd Hollywoodu. Těší se obrovskému respektu díky své schopnosti plně zosobnit dané postavy a doslova je přivést k životu. O film se intenzivně zajímala už od dětství a při vysokoškolských studiích ekonomie a dějin umění svými výstupy často bavila přátele. Studium ji ale nenaplňovalo a tak začala studovat herectví. Svoji průpravu následně využila u Divadelní společnosti v Sydney, na jejíž prknech si brzy udělala jméno.

Nemyslím, že bych mohla dělat... to, co teď dělám, kdybych neměla zkušenosti z divadla a nepracovala s lidmi, s nimiž jsem pracovala. Připadá mi, že mám solidní základy, na kterých teď můžu dál stavět. Do širšího povědomí publika se Cate kromě divadla zapsala účinkováním v seriálech Heartland a Bordertown a ve filmech Cesta do ráje, Lizzie je poklad a Oscar a Lucinda.

Ale až její fascinující a královský výkon v titulní roli Královny Alžběty prokázal, že je vycházející hvězdou. Taky jí vystoužil BAFTU, Zlatý glóbus a její první oscarovou nominaci. Rozdíl je v tom, že se... vašim volbám po nominaci na Oscara věnuje mnohem větší pozornost, ale vy zkrátka pokračujete v práci. A Cate v práci pokračovala. Nejdřív ukázala své komediální schopnosti ve filmu Bláznivá runway a vzápětí se v Ideálním manželovi vrátila do dobového kostýmu.

Dařilo se jí i v osobním životě. Krátce předtím, než začala natáčet film Talentovaný pan Ripley, se Cate provdala za scenáristu a režiséra Andrewa Uptona. Svěřím vám tajemství... strašně jsem si to užívala! Vím, že herectví má být vážně těžké, ale... já si to strašně užívala. Byla jsem v Římě, bylo léto a já byla zamilovaná, měla jsem úžasný byt a režíroval Anthony Minghella.

Vážně úžasná práce! V touze po nových výzvách Cate pokračovala hraním velmi různorodých postav. Snadno přesedlala z elfí královny v Pánovi prstenů na odvážnou novinářku ve snímku Veronica Guerin i do role potrhlé reportérky ve snímku Život pod vodou. Asi jeden ze svých nejlepších výkonů podala ve filmu Letec v roli legendy filmového plátna Katharine Hepburn, která jí vynesla jejího prvního Oscara.

Tohle ocenění od Akademie pro mě znamená strašně moc, jak jsem řekla... nejenže intimně znali její práci, ale hodně členů Akademie s ní pracovalo nebo ji osobně znalo. A další nabídky se na Cate jen hrnuly. Zahrála si ve filmech Babel, Berlínské spiknutí, Zápisky o skandálu, Beze mě: Šest tváří Boba Dylana a Královna Alžběta: Zlatý věk. Cate odmítá odpočívat na vavřínech a neustále posouvá své vlastní hranice, aby vdechla život jedinečným postavám v každičkém filmu, v němž se objeví.

Důvodem ke hraní je pokračovat v růstu jako člověk. Proto nechcete zlehčovat to co postava prožívá... nemůžete je přece připravit o jejich jedinečné zkušenosti tím, že je budete vztahovat k smrti vlastního psa. Příležitost zahrát si záporačku ve filmu Indiana Jones a Království křišťálové lebky byla pro Cate neodolatelná. Být záporákem, to je... rozhodně lákavé. A být záporákem nepokrytě, to je lákavé neskutečně.

Nejspíš je to proto, že posunujete hranice morálky. Cate Blanchett je neuvěřitelně talentovaná a výborně reprezentuje Austrálii. Rozhodně není obyčejnou hollywoodskou hvězdičkou. Do jisté míry se vyhýbá světlu reflektorů a vybírá si role na základě jejich uměleckého přínosu. Snad jí její vyrovnanost, talent a všestrannost i v budoucnosti zajistí výsadní postavení v Hollywoodu.

Představujeme vaše oblíbené herce a filmy, které milujete. Překlad: SolamBee www.videacesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nejraději mám film Banditi. Kde byla neuvěřitelně sexy, obzvlášť její tanec :D
http://www.youtube.com/watch?v=kvRvVXBC72o

181

Odpovědět

Iba mne alebo aj niekomu je ten moderátor nesympatický? Neviem prečo, ale skoro vôbec mu nerozumieť.

186

Odpovědět


Odpovědět


Odpovědět

D: prelozte Seana Beana, chci videt vic jeho chcipajicich scen jako to ukazali v uprimnym traileru na Lotr :D

185

Odpovědět

Sly musí být, pak třeba Cage a pak Crowe

1812

Odpovědět

O Hobitovi jen v superlativech. Netřeba se v tom rýpat, film mně osobně dal vše, co od filmu chci a očekávám, z mé strany se proto jedná o nejsilnější filmový zážitek vůbec.
A co se Galadriel týče, kamarád říkal, že právě na ni byl nejlepší záběr. Je vskutku šarmantní, ta C. Blanchett :)

198

Odpovědět

K Hobitovi:
Už to tu bylo? Ano
Už to to bylo 3x ? Ano
Je to stále úžasné, epické a monumentální? ANO!!!

Výborný soundtrack, skvělá kamera a triky, úžasné masky, Freemanův opravdu dobrý výkon a co Andy Serkis? Snad jen to, že by si ti idioti z akademie mohli konečně uvědomit, že za tohle se minimálně nominovat na Oscara dá!
Scéna s hádankami byla brilantní.


Z celého filmu mi nesedly dvě scény a to když Gandalf zabíjí krále goblinů a záchranářský streak na konci... napřed Bilbo Thorina pak trpaslíci Bilba a pak orli všechny

1821

Odpovědět

Já preferuji tedy Sylvestra :D Ale místo Vánoc si ho pustím na Silvestra :P

192