Bůh je jen placebo

Thumbnail play icon
66 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:910
Počet zobrazení:9 812

Zatím se tu objevilo několik videí z kanálu TheAmazingAtheist, ale žádné se nezabývalo přímo náboženstvím. Dnes to napravíme a podíváme se, proč je víra v boha jen placebo.

Přepis titulků

Někdy se sám sebe ptám, Jak může ještě někdo věřit v boha. Jak s dnešními znalostmi může někdo pořád věřit, že je Bible pravdivá. Je to jen vymývání mozků? Když budete dítěti každý den říkat, že banány jsou jedovaté, tak se dítěti udělá špatně, když sní banán. Je to psychosomatické. Vědí, že snědli jed.

Vědí, že snědli jed, protože tak jim to bylo celý život říkáno. Samozřejmě jim bude špatně. Samozřejmě si budou připadat otrávení. Zamyslete se na placebo efektem. Když dáte pacientovi cukrovou pilulku, bez jakéhokoliv účinku, tak mu bude lépe. Pilulka pomohla, protože pacient věří, že pomohla. A co víc, i když pacientovi řeknete, že je to placebo, stejně mu bude o trochu lépe. Ne o tolik, ale pořád lépe.

Je to jako jíst psí hovno a věřit, že chutná jako Milky Way. Hádám, že je tu i určitá subjektivita v objektivních zkušenostech. Co je to bůh? Placebo. Ano, bůh je placebo. Vím, že to není přímo moje myšlenka, ale je pravdivá. Vesmír je obrovský a děsivý? Lidé, které miluješ, umírají?

Všechno jde do prdele? Tak se neboj, kámo. Protože víš co? Víš co, kámo? Bůh ti kryje záda. Nemusí to vypadat, že to dělá. Nemusí to tak vypadat. I když tvůj syn znásilní tvou dceru, manželka se zabije, vyhodí tě z práce, tvůj pes má nádor na mozku, potřebuješ 5 tisíc dolarů pro zubaře, protože máš zanícený zub, rozbije se ti auto, dům je na spadnutí a tvoje levá ruka záhadně přestane fungovat.

Bože, co se to děje? Neboj se, protože bůh ti kryje záda. Všechno, čím teď procházíš je jen test. Je to jen test! Samozřejmě, že je to jen test. O tom život je.

Až toto smrtelné tělo zemře, tak půjdeš do nebe, země věčné blaženosti. Budeš tam plout na hedvábném obláčku, hrát Xbox a vykouří tě tam kdokoliv nebo cokoliv si budeš přát. Pokud se teda chceš nechat vykouřit. Pokud jsi žena, tak tě tam vylížou. Pokud nechceš vylízat, nevadí, je to nebe. Ať je tvá představa o ráji jakákoliv, tak takové to tam bude.

Nebude tam utrpení. Znáš to, jak se někdy vzbudíš a bolí tě záda nebo máš zatuhlý krk, tak to v nebi nebude. Budeš se mít pořád jen dobře. Líp, než je na Zemi možné. To je nebe. A je to placebo. Je to placebo. Vlastně to nic nedělá, ale cítíš se po tom lépe.

A to je vše. Jak? Tím, že ti dají nový pohled na věc. Řeknou ti, že všechno utrpení, kterým procházíš, by se mělo vidět v širším kontextu tvého nesmrtelného života v blahu. V magickém království, kam půjdeš po své smrti. A proč by to pro tebe bůh měl dělat? Protože tě miluje. Miluje tě a miluje tě bezpodmínečně.

Možná ne úplně bezpodmínečně. To si nemyslete. Vlastně jsou tu určité podmínky. Musíte ho milovat. Což je docela těžké, protože je to docela svině. Teda ne že by na sviních bylo něco špatného, ale chápete, co chci říct... Je to hajzl, ale ne že by byly špatný. Je to zkurvený padouch.

To je to, co říkám. Je to padouch. A musíte ho uctívat. Musíte si kleknout a odříkávat: Bože, jsem jen sračka a ty jsou naprosto super. Dej mi sílu, dej mi moudrost a dej mi ping-pongový stůl. Nemusíš mi dávat ten stůl, pokud nechceš. Je to jen návrh. To je uctívání. A musíte bohu dávat peníze.

Přesněji musíte dávat peníze kněžím, kazatelům a televizním kazatelům, kteří tvrdí, že můžou s bohem mluvit lépe, než ty. Je to smlouva, ke které se pobožní lidé zavazují. A ta smlouva je asi taková: Budu zde na zemi nemyslící stroj, který dělá, co se mu řekne, ale až zemřu, tak půjdu do nebe a budu ve věčné blaženosti.

Ta smlouva je něco, co spousta lidí zřejmě potřebovala, když byl život mnohem krutější, než je dnes. A ano, někteří lidé mají život stále krutý. Ale dnes máme technologie, máme medicínu, máme infrastrukturu, máme kulturu, máme nové poznatky o světě a našem místě v něm, a jaké by naše místo mohlo být v budoucnosti. Máme věci, které naše životy mění ze živoření na produktivní společnost.

Lidstvo, musím ti něco říct. Tvoje blaho nepřijde v příštím životě. Blaho přichází v tomto. A blaho se ti nedostalo, od boha, od náboženství, od kněžích, ale přinesla ti ho věda, rozum, lidské emoce a lidský instinkt. Ne bůh a dogma.

Ježíš prohlašoval, že uzdraví nemocné. A víte co, věda je opravdu uzdravila. Bůh může ve svém hněvu zničit města. A víte co? Člověk to teď taky dokáže. Doufám, že se to už nestane, ale je to něco, co jednou jedinou bombou dokážeme. Bůh tvrdil, že ti dá blaho, nesmrtelnost a zbaví tě utrpení. Věda nám přinesla vyšší kvalitu života.

A zbavila nás mnoha druhů utrpení, a dalších nás stále zbavuje. Věda nám dala vyšší kvalitu života, kterou bůh, Ježíš a i ostatní bohové v historii jen slibovali. Věda to opravdu udělala. A věda pokračuje ve zlepšování našich životů. Jednou nám možná dá i nesmrtelnost. Pokud se vám video líbilo, tak ho nezapomeňte komentovat, hodnotit, odebírat, najít mě na Facebooku, Twitteru, tumblr Nebo koupit knihu.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (222)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Naprostá trapárna. Všimněte si, že týpek nepřináší ani jeden jediný argument ve prospěch svého předsudku, že Bůh je "jen placebo". On prostě předpokládá, že to tak je, takže kvůli tomu, že on si to myslí, tak tomu všichni zaslepeně a bezmyšlenkovitě věřte.
Hlupák, a nechutně vulgární k tomu.

24

Odpovědět

Názor je názor, jakkoli primitivně je prezentován... ale proč na tomto kvalitním webu překládat snůšku primitivních blábolů nějakého nedouka, který nemá o filozofických rozměrech života a duchovního světa jakékoli ponětí... žádný zajímavý argument, prostě nic. Škoda ztrácet čas...

426

Odpovědět

Chápu autorovu nenávist k církvi jako finanční organizaci, ale s myšlenku samotnou nesouhlasím. Na tak nějak ucelený postoj jsem narazil zde: 10 nejčastějších argumentů proti Boží existenci: dimense.blog.cz/1310/8-argumentu-proti-existenci-boha

31

Odpovědět

Chápu autorovu nenávist k církvi jako finanční organizaci, ale s myšlenku samotnou nesouhlasím. Na tak nějak ucelený postoj jsem narazil zde: 10 nejčastějších argumentů proti Boží existenci: dimense.blog.cz/.../8-argumentu-proti-existenci-boha

11

Odpovědět

Asi první pořad, který se na videcesky objevil, který prostě musím kritizovat. Nejde tak ani o to, že jde proti náboženství, sám jsem ateista a církev upřímně nenávidím. Jde o jeho projev a názory, nedělá nic jiného, než že vykládá co Bůh neudělal a co věda ano, ale neplyne z toho žádné ponaučení, žádná moudrost z něj nesrší a rozhodně nepředložil žádné argumenty. Být věřící, tak jednoduše poukážu na to, že Bůh mohl zprostředkovat všechny tyto skutky skrz lidi - vědce. A pak se nabízí ta argumentace, jako, že Bůh sám řekl, že lidské myšlení nebude ovlivnovat, proto je nemohl navést k výtvorům vědy atd. Ale to už dělám ten kanál za něj. Bohužel video pro mě neinformativní, neproduktivní a pán rádoby Amazing mi příjde velice otravný. Kdyby na mě například někde v hospodě rozjel tohle, tak bych mu asi dal tečku a to jsem nekonfliktní člověk, ne za ateismus, ale za jeho vlastní stupiditu a povýšenost. Víra v Boha není špatná věc, Víra v církev už bohužel ano, ale ta se dá vyvrátit daleko inteligentnější, koukatelnější i poslouchatelnější formou, než zde bylo předvedeno.

2913

Odpovědět

to je zvláštní že v ateistické české republice dostalo tohle video mnohem nižší hodnocení, než v americe kde tomu věří každej druhej (10.00),
nebo možná je to špatnými titulky, za které může moct JW player nebo sám autor (dost vět tam chybí).
Tenhle tejpek má spoustu videí, a je škoda od něj nepřeložit víc s kvalitou kterou si to zasluhuje.

246

Odpovědět

Tohle video je zřejmě věnováno náboženským fanatikům, protože pro normálního člověka je stejně trapný, jako firma: Věříme v Ježíše s.r.o. Navíc, stejně jako někteří bez přístupu k technologiím věří v boha, tak ona věří v technologie, což je zase jenom určitá víra v něco ( člověka, boha, ...). Jenom to dokazuje, že člověk potřebuje v ,,něco" věřit. Možná proto to malé hodnocení.

2212

Odpovědět

Ten týpek je fakt dobrej ! :) líp bych to neřek.... prosím víc videí od něj ! :)
aspon si lidi uvědoměj že bůh je fakt sra*ka :)

3020

Odpovědět

Opět spousta keců o tom, že Bůh (ano, píše se to s velkým B) není a o tom, jak věřit v Boha je ubohost. Ubohostí jsou spíše tyhlety kecy. Nepopírám, že v USA si kdejaký chytrák založí "církev" a vymývá lidem mozky, ale o tom víra není.

2145

Odpovědět

Ne Bůh se nemusí psát s velký B.
S velkým B je to podkud máš na mysli Boha ve kterého věří křesťané a židé(a muslimové, ale ti mu říkají Aláh).

Pokud napíšeš bůh(s malým b) tak máš na mysli jakéloholiv boha- Odina, Thora, Radegasta či aláha.

340

Odpovědět

I když svým projevem může být TheAmazingAtheist dost otravný a zní jak kdoví kdo, tak má pravdu ten chlapec. Lidé, aspoň někteří, ale potřebují něčemu/někomu věřit, takže tohle nikdy neuznají. Bůh je nejvýdělečnější továrna na peníze.

196

Odpovědět

ano lidé potřebují něčemu věřit, a co? ale že víru zneužívala církev je zase jiná věc. takže nedělejte chytrýho :D

185

Odpovědět

Ještě vymaštěnější fanatik než spousta křesťanů co jsem kdy viděl

228

Odpovědět

Jak ojsem ateista a tyhly zamyšlení jsou zajímavými tématy k rozhovoru ale...tenhle týpek mě začal nudit těmi svými kecy už tak...po 2 minutách

183

Odpovědět

http://tomasburan.blog.sme.sk/r/59796/Lepsi-svet.html Dlho sa zaoberám (len také moje hobby) témou náboženstvo, viera v boha, viera všeobecne, dezinformácie, veda, technika atď. Tak si vravím, že už toho viem pomerne dosť ohľadom týchto tém a napísal som 2 články. "Rozum, veda, viera, ilúzia" a jej pokračovanie. Ak chcete, prečítajte si, zdielajte a ak sa vám páčia články, tak mi zvýšte karmu. Tam dole také políčko červené. Lebo, ak je ten môj článok náhodou dobrý a nikto mi nezvýši karmu, tak ho potom nikto neuvidí a málo ľudí si to prečíta. Tak ahojte a pevné nervy

180

Odpovědět

Není nad Vikingy a Odina,to bylo aspoň náboženství ! :D

192

Odpovědět

budem sa modliť k tomu bohu, ktorým opovrhuje aby mu otvoril oči a aby tent chlapík získal aspoň neaký rozhľad a nebol len hlupák.. a to ani v boha neverím..

1818

Odpovědět

Prečo keď ľudia hovoria o bohu, hovoria o církvach, biblii, tóre atď. ?
Boh je hlavne pojem, ktorým sa označuje prapodstata vesmíru...
Nieje dobrý, ani zlý.. Nieje to chlap ani ženská. Netvorí dúhy ani detský smiech. Je to len zaprdený pojem... A ak je niekto dostatočne vypatlaný, argumentuje proti myšlienke boha ( pojem obsahujúci prapodstatu vzniku/existencie ) cirkevnými dogmatmi...Nenávisť k cirkvi vám tlačí na mozog a zabraňuje logickému mysleniu vy ateistické vypatlané prdy...

1829

Odpovědět

MucQ =*

183

Odpovědět

Bohužel nemáš pravdu. Jednak je rozdíl mezi "bohem" a "Bohem". V tomhle videu hovoří o Bohu. Už jsem psal, že je chyba, že překladatel nepoužil velký písmena.
Křesťanský bůh (v tomhle kontextu jde o označení a tedy "b"), je jasně definovaný. Bible hovoří celkem jasně. Církev a Bůh jsou neoddělitelní, přečti si, co se v Bibli píše o církvi a jakou úlohu má papež.
Z Bible jasně vyplývá, že Bůh může za všechno. Krásně to dokládá třeba příběh o Jobovi. Všechny ústrky a protivenství ti vlastně Bůh sesílá proto, aby vyzkoušel tvůj charakter, zda si zasloužíš ráj.
Takže, než si zase začneš hrát na chytráka, tak si ujasni základní pojmy, jako bůh a Bůh, církev, bible, dogma, ateista a podobně... Díky.

187

Odpovědět

+N10TikkyPolka príspevku o cirkevnom bohu... Nič o tom neviem, niesom veriaci, nečítam bibliu a aj osol bez mozgu vie, že až na morálne poučenie ( ktoré získa každý dobre vychovaný človek ) je tá kniha k hovnu...
Napísal si len, že je Cirkevný boh ?***k ( o tom nikto nepochybuje ) a ja neovládam pojmy... Lenže ja tvrdím, že by sa malo prestať s cirkevným bohom, pretože každý človek so ždibcom rozumu vie, že sú to samé sračky... Kdežto boh ako podstata nemá s vierou absolútne nič spoločné. O to ide... Prečo melie tie sračky o kresťanskom bohu ? Absolútne KAŽDÝ človek s mozgom vie, že je to bullshit, tak prečo kôli tomu vôbec rečniť ? ... Prečo nespraví video o tom, aká blbosť je viera v leprikóna ? ... Bolo by to o tom istom... Kdežo o boha ako podstatu, ako to čo ľudia skutočne od počiatku hľadajú ( vedci ), si nikto do huby neberie, pretože ani nevedia ako vznikol vesmír, z čoho sa skladá priestor ( dark mater - kde ? - merania nepotvrdili ani dick ) atp.... áno, tieto otázky sú nezodpovedané a existujú len veľmy pochabé teórie ( napr. GANG BANG - BIG BANG - názov odpovedá teórii - Hromadná splaška semena )... Takže boh nieje ani zo srandy splaška sračiek... Čo samozrejme ateisti tvrdia, pretože sa radi hrajú na chytrákov... Pričom k tomu nieje dôvod, pretože opäť aj retardovaný šimpanz vie, že cirkevný boh je bullshit... Ateisti sú čuráci...

182
Další