Byla jsem nejrychlejší v Americe, než jsem přešla k Nike

Thumbnail play icon
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:167
Počet zobrazení:8 518

The New York Times nabízí zpověď běžkyně Mary Cain, která popisuje, čím si jako mladá talentovaná atletka musela projít poté, co byla v sedmnácti letech přijata do tréninkové skupiny pod firmou Nike, zvané Oregonský projekt.

Poznámka: Ženská atletická triáda je souhrnné označení tří onemocnění častých u sportovkyň, mnohdy současně – porucha příjmu potravy, vynechání menstruace a řídnutí kostí.

Přepis titulků

Byla jsem nejrychlejší dívkou v Americe. Mary Cain! Nechává za sebou téměř dvakrát starší závodnice. Stanovila jsem spoustu národních rekordů a byla jsem jedničkářka. Zaber, Mary Cain! Když mi bylo šestnáct, zavolal mi Alberto Salazar z Nike. Byl nejslavnějším běžeckým trenérem světa a talentovanější atletku prý nikdy neviděl.

V prváku na vysoké jsem s ním a jeho týmem začala trénovat na plný úvazek v centrále Nike. Byl to tým těch nejrychlejších běžců na světě a pro mě šlo o splněný sen. K Nike jsem se přidala, protože jsem chtěla být nejlepší atletkou všech dob. Místo toho jsem ale čelila psychickému a fyzickému týrání systémem, který Alberto navrhl a firma Nike podporovala. Tohle je můj příběh.

Po mém příjezdu byli zaměstnanci Nike, všichni výhradně muži, přesvědčeni, že abych se zlepšila, budu muset zhubnout. A zhubnout a zhubnout. Tenhle tým Nike byl tím nejlepším běžeckým programem v celé zemi. A přesto jsme neměli certifikovaného sportovního psychologa ani certifikovaného výživového poradce. Šlo vyloženě o skupinu přátel Alberta Salazara, takže když jsem kohokoliv požádala o pomoc, všichni mi řekli totéž.

Abych poslouchala Alberta. Alberto se neustále snažil o to, abych zhubla. Přišel s nahodilým číslem 52 kilogramů a obvykle mě vážil před mými kolegy z týmu. Když jsem nehubla, veřejně mě zesměšňoval. Abych zhubla, chtěl mi dát antikoncepční pilulky a diuretika. Diuretika jsou v atletice zakázaná. Během tohoto období jsem běhala příšerně.

Nakonec jsem stála na startu závodu a prohrála jsem ho ještě před výstřelem. V hlavě jsem totiž neměla čas, na který jsem cílila, ale číslo, které jsem ten den viděla na váze. Bylo by naivní nepřiznat si, že váha je ve sportu důležitá. Například boxeři si musí udržet určitou váhu. Nakonec všichni přijdou s tím, že čím hubenější jste, tím budete rychlejší, protože nesete menší váhu. Mám pro vás ale lekci biologie, která mě osobně stála všechno.

Když jsou mladé ženy nuceny jít za hranici toho, čeho jsou v daném věku schopny, hrozí u nich vznik tzv. ženské atletické triády. Najednou si všimnete, že už několik měsíců nemenstruujete. Z několika měsíců se pak může stát několik let. U mě šlo celkem o tři roky. A když nemenstruujete, nemůžete dosahovat hladiny estrogenu nezbytné pro silné a zdravé kosti.

V mém případě došlo ke zlomeninám pěti různých kostí. ROSTE JAKO Z VODY Časopis New York Times vydal reportáž o tom, jak mě Alberto trénuje a pečuje o můj talent. Nic z toho se ale nedělo. Bála jsem se, cítila jsem se osamělá a lapená v pasti. A začala jsem přemýšlet o sebevraždě. Začala jsem si ubližovat.

Někteří lidé mě u toho viděli a... Omlouvám se. Nikdo z nich nic neudělal ani neřekl. V roce 2015 jsem běžela závod a nijak zvlášť se mi nepovedl. Po závodě přišla bouřka a polovina všech atletů byla pod jedním stanem. Alberto na mě přede všemi začal křičet a řekl mi, že jsem před závodem očividně 2,5 kila přibrala.

Tu samou noc jsem Albertovi a našemu sportovnímu psychologovi řekla, že jsem si ubližovala. V podstatě mi na to řekli, že chtějí jít spát. To pro mě myslím byl zlomový moment, kdy jsem si uvědomila, že tenhle systém je zvrácený. A svým způsobem i pro mé rodiče, když jsem jim konečně všechno řekla. Byli naprosto zděšení. Poslali mě prvním letadlem domů a řekli mi: "Nastup do toho letadla a zmiz odtamtud."

Už jsem se ani nesnažila o olympijskou nominaci. Chtěla jsem jen přežít. Takže jsem udělala nepříjemné rozhodnutí a tým jsem opustila. Po mnohaletém vyšetřování Americké antidopingové agentury byla Albertu Salazarovi na 4 roky pozastavena činnost. Nike zruší Oregonský projekt. Mark Parker, výkonný ředitel Nike, v lednu 2020 odstoupí ze své pozice. Tyto reformy jsou z velké části přímými důsledky dopingové aféry.

Nijak nepřipouští fakt, že zde panuje krize systému ženského sportu a ve společnosti Nike, kde jsou těla mladých dívek ničena psychicky a fyzicky týrajícím systémem. To se musí změnit a tady je způsob, jak toho dosáhnout. Nejprve se musí změnit Nike. Ve světě atletiky je společnost Nike všemocná. Mají pod kontrolou nejlepší trenéry, atlety, závody, dokonce i řídící orgán.

Nelze prostě vyhodit trenéra, zrušit program a předstírat, že problém je vyřešen. Osobně se bojím toho, že Nike jednoduše program přejmenuje a do vedení dosadí Albertovy staré asistenty. Zadruhé pak potřebujeme u moci více žen. Někdy si říkám, kde bych dnes byla, kdybych pracovala s více psycholožkami, výživovými poradkyněmi nebo trenérkami.

Dostala jsem se do systému, který navrhovali muži pro muže a který ničí těla mladých dívek. Spíše než mladé dívky nechávat na holičkách je musíme chránit. Opravdu tomuhle sportu věřím a mám v plánu běhat ještě spoustu let. Jeden z důvodů, proč tohle teď dělám, je ten, že chci tuhle kapitolu ukončit a začít novou. Alberto Salazar v e-mailu řadu tvrzení Mary Cain popřel a uvedl, že podporoval její zdraví.

Firma Nike vyjádření nepodala. Světová antidopingová agentura 4. 11. 2019 uvedla, že všechny Salazarovy svěřence prošetří. Překlad: heindlik www.videacesky.cz

Komentáře (36)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Sorry ale ty feministické kecy na konci fakt nemůžu poslouchat. To že narazila na bandu pošahaných chlapů ještě neznamená, že muž nedokáže odvést dobrou práci jako psycholog nebo výživový poradce.

58

Odpovědět

Pokud si z prostého: "Potřebujeme víc žen na pozicích, kde jich je žalostně málo" odnášíte "muž nedokáže odvést dobrou práci", pak jste dost mimo.

97

Odpovědět

+AnonyMařka6:00
"Někdy si říkám, kde bych dnes byla, kdybych pracovala s více psycholožkami, výživovými poradkyněmi nebo trenérkami."
Možná nechápu psaný text, ale přímo z tohoto mi vyplývá, že pokud by bývala pracovala s ženami a ne s muži, tak by dopadla lépe. Si myslí ona.

31

Odpovědět

+AnonyMařkaAkorát moc neví, o čem mluví. Představa, že žena by byla lepší, se dá bohužel velmi snadno rozptýlit: https://www.bezfrazi.cz/bez-cukru/
Tu zvrácenou posedlost hubnutím ve sportu fakt nechápu...

20

Odpovědět

Ani mě to moc nepřekvapuje, ten program měl za cíl dělat šampiony ne štastne sportovce. V urcite urovni uz musi jit stranou i zdraví, aby jste mohli dal vyhravat a je to jen o tom, jestli souperi odpadnou driv. On klidne muze byt magor a mladou naivni holku to bohuzel stalo zdravy a semlelo ji to, ale nedelal bych si iluze, ze je to jen otazka jedne firmy. Kazdy kasle na vase zdravi a vzdycky se najde souper, ktery bude ochotny si to svoje odpalit.

53

Odpovědět

Ty p**o... Tak tohle je šok.

11

Odpovědět

Podezření, že Salazarovy postupy nejsou úplně OK (hlavně stran látek podávaných sportovcům a určitých ne úplně košer metod) trvalo již několik let. Pokud ale za projektem stojí Nike, je odhalování nekalostí a následné přijetí závěrů v "horních patrech" atletiky hodně složité.
Jak to nakonec dopadlo už teď víme, ale video je bohužel jednostranné.
Škoda, mohlo to být hodně zajímavé.

01

Odpovědět

Hehe a prej se zobe jen v Rusku, jak nám chtěli namluvit. Co se týče holčiny, chápu její problémy. Na druhou stranu, šla do toho dobrovolně. A určitě ji nepomůže, když budou u kormidla ženy, to ji tam nastrčily NYT ne?

930

Odpovědět

Tichonova na tebe ! To je stejné v každém tréningovém kempu na celém světě kde s tebe chtěj udělat olympijského vítěze a ne regionální hvězdičku ! Stačí kouknout na Lajnu ;) Je to nadsázka ale znám rodiny sportovců kde to opravdu podobně funguje třeba kamarád měl fotra magora do tenisu a tenisového trenéra a ten teda zažil drsnější praktiky než tahle chudinka ! Dokud nesestřelil petflašku s podání 5x za sebou tak nedostal najíst (to mu bylo 8) a bylo jedno že je prosinec a venku je 15 pod nulou. Dopadlo to tak že ve dvaceti když prohrál v Československém národním turnaji (nebo tak něco je to skoro 35 let z5) tak ho fotr vydědil !

429

Odpovědět

Svit - všemocná organizace Československého tenisu 😂

( jen mi není jasné že Svit, či dnes už asi Baťa- Kvitová - dokáže porazit Nike - Williams- i v dnešních časech...
Možná i holčina v tom videu měla nosit boty od Bati a její hvězda by stoupala, podplatit soupeřky umí nadšený taťka šmoula)

27

Odpovědět

+LDe o to že ona brečí a fňuká nad trasou kterou si sama zvolila a neměla na ní evidentně psychicky ! To že trenér dává zjeba před ostatníma to je naprosto normální od toho je to zjeb má ti to udělat ostudu je to negativní motivace ! Kdyby se jí to povedlo tak jí přede všemi pochválí a jelikož přibrala 2,5 kg před závodem tak asi moc na životosprávu nedbala ! I v 2. fotbalovej lize hráč dostane na fráček když nastoupí špekáček ;) :D A jelikož to byl trenér světové třídy tak moc dobře věděl co dělá jak já řikam Tichonov ! Pod jeho vedením sborná prohrála jen s náma a jeho trest za prohru je dodnes legendární ! :) Co ty tenkrát dali za to aby je Tichonov v šatně jen zjebal :D Zátopek běhal s pneumatikou od rána do večera ! :) Tady ty lidi co jí litujou si musí uvědomit že sportovci světové úrovně se na ní dostaly především díky tvrdé sebekázni a ten kdo jí neměl hold musel být lehce šikanován ! Odměnou je jim to že pak vydělá za pár let své kariéry tolik co 10 smrtelníků za celý život a to je fér dohoda zahodit na 30 let život aby si pak dalších 50 let nic neřešil a měl ses jak prase v žitě ;) A těm třiceti létum patří neustále odpírání, psychické vypětí a hodně negativní motivace pač je mnohem účinnější než pozitivní a je to vědecky dokázáno ! Třeba piloti formule jedna mají tak přísný režim že by se oběsila první týden, tam se váží každý gram a na kapku alkoholu můžou úplně zapomenout a to stejně platí s ponocováním protože sport už je prostě moc zprofesionalizovaný a vědci spočítali že jedno pivo a být vzhůru o hodinu déle pro piloto znamená na týden zhoršení reflexů o 0.0002 vteřiny a to udělá rozdíl 0.03 na kole ! :) Takže pilot F1 pokud chce být někdy šampion si poprvé dá vínko s pěknou ženskou o půlnoci ve vířivce po konci kariéry :D :D Takže to její fňukání jak je svět nefér k ženským a že sport ovládají muži a jak je vlastně nejlepší jen jí zničil trenér mi spíš příjdou jak přesvědčování sama sebe protože vnitřně ví že na to neměla !

1415

Odpovědět

+MistrOrálníSamohanyNegaitvní motivace je vědecky dokázaná jako efektivnější?? A to jsi prosím tě kde četl? Jako, myslet si to můžeš, ale nepřekládej prosím svoje domněnky jako věděcky potvrzená fakta.

144

Odpovědět

+BullshitDetectorS tou negativní motivací to je pravda dělala s tim experimenty Izraelská armáda a negativně motivované skupiny vykazovali mnohem lepších výsledků, proto v armádě na vás řvou že když neuděláš 100 kliků budeš drhnout hajzl a ne že když uděláš 100 tak ti drill sergant dá zmrzlinku 😏 Přemýšlej negativní motivyce je 100x silnější a armády a elitní trenéři to ví stovky let 👍

36

Odpovědět

+MistrListerSorry, ale to mi zní jako vytážek přesně z takového toho typu dokumentu, který se snaží být šokující, aby zaujal.

Na tohle téma se provádí výzkumy snad pořád. Já se tím přímo nezabývám, ale sem tam si něco na tohle téma přečtu.

Z toho, co vím, tak se většinou ukazuje, že nejefektivnější je vyvážený poměr pozitivní a negativní motivace. Jenže... nejen, že každý člověk má ten vyvážený poměr trošku jinde, ono to taky vypadá tak, že daný člověk to má ještě různě i u různých typů činností.

Je hezké myslet si, nebo představovat si, že stačí být tvrdý a všechno půjde. Jenže s kázní či sebekázní je to podobně jako se solí - bez ní to stojí za prd, ale dej jí tam moc, a zase to bude stát za prd.

31

Odpovědět

+BullshitDetectorBohužel smutná pravda je že negativní motivace má historicky lepší výsledky viz ten Tichonov za prohru se musela přeplavat Volha a proto neprohrávali, Speciální jednotky celého světa viz červené barety spetznas kde když nevyhraješ pěstní souboj proti 4 soupeřum při kterém se běžně umírá ( 1'ze 60 zemře) tak o něj příjdeš takže trénuj ať neumřeš ! Izraelské letectvo které každou chybu přísně trestá a má jedny z nejlepších pilotů ! Prostě funguje líp

31

Odpovědět

+MistrListerMuzu poprosit o zdroj tvych tvrzeni? Treba ze ve vycviku specialnich jednotek 1 z 60 zemre behem pestniho souboje? Diky

01

Odpovědět

+Honza567Proč si chytrý chlapec najdi si to :) napiš rudé barety spetznas, jinak oficialně ti žádná armáda úmrtí na výcviku nepřizná takže hold budeš muset věřit veteránům

22

Odpovědět

+MistrListerV armádě ale buzerace a drsný přístup jsou nutností, protože slouží primárně k alespoň nějakému přiblížení reálně nepřátelského prostředí, protože super výkonný sportovec, který se psychicky sesype, když mu jde o kejhák, není použitelný voják.

Když chceš jít do armády, dopředu víš, do čeho jdeš. Nemá cenu se snažit prodrat do armády, když nesneseš psychickou zátěž.

Ale ve sportu nejde o život, takže není potřeba nezbytně takového drsného přístupu. Jako chápu, že armáda a speciální jednotky působí tím dojmem absolutní špičky fyzického výkonu, ale co vím, tak ti extrémní sportovci pokořující nejrůznější fyzicky nemožné výzvy nejsou bývalí vojáci (běh Antarktidou, badwater ultramaraton, přeplavání severního kanálu atd.). Jsou to zpravidla nadšenci, kteří mají podporu přátel a rodiny (případně sponzorů).

Ten dojem elity o armádě apod. je rozšířen mezi širokou veřejností, já ho mám taky, ale na druhou stranu, když se člověk začne rozhlížet okolo, začne si říkat, že ten dojem přece jenom nemusí být správný.

00

Odpovědět

+MistrOrálníSamohanyTo je snůška blbejch keců! Když se ti sportovci dostanou do spárů trenérům, jsou to často ještě děti, které jsou sotva schopné udělat zásadní životní rozhodnutí. A i kdyby už se jednalo o dostatečně vyspělého člověka, že by se dalo říct "on si tu cestu zvolil", tak třeba nemusí poznat, že trenér pracuje na zničení jeho zdraví. A často to je přesně tak - naprosto nesmyslný tlak na hubnutí bez zajištění dostatečné výživy, nedoléčená zranění, přepínání sil... A psychické deptání jako bonus. Do takovýho masomlejnku bych nechtěla ani za zlatý prase!

11

Odpovědět

Promiň. Podle tebe je normální aby mladá holka tři roky nemenstruovala? Ahaaa uhm Uhm Uhm.... Ty máš dicka mezi nohama tak tomu nerozumíš ale držkou přesto meleš!

1317

Odpovědět

+lenaciaOdkdy je normální, aby
mělo tělo jednostrannou zátěž?

Pak začíná ' odpojovat ' systémy, které prostě nepotřebuje z hlediska krátkodobého přežití.

Ale tu jednostrannou zátěž si zvolila sama, to je pointa předchozích příspěvků.

112

Odpovědět

+lenaciaKratochvílová trénovala a zobala tak až jí ten dick narost a nikdy nefňukala :D :D Protože s ito sama vybrala :D

28

Odpovědět

+MistrOrálníSamohanyto je tvá odpověď, s takovou ty by sis ho měl bez keců urvat abys tady někoho nenakryl s takovými názori starýho čokla.

310

Odpovědět

+MistrOrálníSamohanyKratochvílová se trefila do doby, kdy ještě automobily a autobusy nebyly tak rozšířené, takže běhání bylo způsobem, jak se dostat do školy.

A myslím, že nezobala, ale polykala, aby získala potřebnou dávku testosteronu :D

21

Odpovědět

Ten chlap asi nikdy neviděl Jarmilu Kratochvílovou a její svaly

91

Odpovědět

Spíš bych chtěl vidět regionální pobočku ' všemocné ' Nike společnosti v Bolívii, odkud pocházely ty běžkyně, které vyhrávaly závody bosé...

A pak samozřejmě tu pobočku v Kopřivnici ( 50. let, Zátopek) a Praze ( 70. let, Kratochvílová).

11

Odpovědět

A taky toho nadstandardně placeného personalistu všemocné společnosti Nike, který přijímal tak neschopného Salazara a jeho kámoše v partě.

Že by jeden z laciných triků typu záškodník ( Baťa nastrčí personalistu k Nike, ten přijme Salazara a ten se chová ' přirozeně'. Tedy žádná běžkyně z Nike nemá ani šanci vyhrát. Jediný personalistka - záškodník pak vyjde z celé ' tragédie ' jako vítěz.)

22

Odpovědět

"Chtěla jsem být nejrychlejší na světě, ale narazila jsem už na národní úrovni. A za všechno může jeden člověk, protože v 17 letech jsem se ještě nenaučila jíst a ignorovala jsem i další příznaky, že moje tělo prostě není stavěné na jednostrannou zátěž."

825

Odpovědět

"Chtěl jsem napsat hustej komentář, ale akorát jsem se ztrapnil totální p*******u."

611

Odpovědět

+AnonyMařkaZa svou ' tragédii ' v podobě zkušenost ' s vlkem' - si opravdu může sama...

Ostatně v jiných případech končí oběti i pod drnem ( a nemusí se jednat o korporát, ale o blbce, který rád pije, fetuje, nebo je prostě deprivant), ale ona vyměnila tuhle zkušenost za pár měsíců nějakého režimu...

Nebo chceš tvrdit, že tohle je ta nejhorší zkušenost z Ameriky dnešních dnů? ( Jen pro srovnání Beatles dřeli denně pět let než se skutečně sehráli, daVinci skicoval dokonce sedm let, tahle holka jen tři roky...)

85

Odpovědět

+LOsobně si myslím, že tahle holka dřela podstatně víc než tři roky a pak narazila na trenéra s idiotskými postupy, který jí očividně nesedl.

40

Odpovědět

Len pripomienka - cutting neznamená automaticky rezať si žily. Znamená to len rezať sa, sebapoškodzovať. Ona nehovorí nič o rezaní si žíl.

131

Odpovědět

ked som to uz len videl?

203

Odpovědět

Tak tohle nemůžu ani dodívat.. Podobný pocit, jak když čtu, že někdo znásilnil dívku.. Když si vezmu, že by se tohle stalo mé dceři, nedovedu odhadnout, jak bych se zachoval.. Ale emocím bych nechal zelenou..

194

Odpovědět

Takže kdyby se to stalo tvému synovi, protože chtěl být žokej ( zkus si aspoň představit pád z dvou metrů v rychlosti 50km/h) - zlomeniny- a poruchy příjmů potravy stanovené hausnumerem už z 19. století, tak jsi naprosto v pořádku?

Sport je prostě byznys jako každý jiný a objevují se v něm i negativa i pozitiva... A v každém byznysu se objevují blbci a neschopní idioti, otázka tedy je, jestli chceš spolupracovat se schopnými, nebo neschopnými...

155