Dynastie a smrtCGP Grey

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 17
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:85
Počet zobrazení:5 963

Toto video je pokračováním videa Pravidla pro vládce. I když budete dodržovat všechna pravidla správného vládce, smrt neošálíte. Ale smrt vládce je něco, co jeho hlavní podporovatelé neradi vidí, protože je to může odstřihnout od moci. Avšak existuje jeden nástroj, který je udrží v klidu, i pokud zemřete.

Přepis titulků

Vládci jsou velmi často pokrevně příbuzní. Moc přechází z člena na člena a vzniká dynastie. Neplatí to jen u královských rodin a diktátorů, ale také u reprezentantů v demokracii. V rodině si moc předávají nebo s jinými rodinami o moc soutěží. Je to častější, než si myslíte. Dynastie se mohou zdát natolik přirozené, že jste o nich moc nepřemýšleli. Ale musíte o nich přemýšlet, pokud si chcete moc udržet co nejdéle to jde.

I pokud následujete pravidla pro vládce, která jsme probírali, podkuřujete hlavním podporovatelům, rozdělujete pokladnici a vládnete soudům, nikdo nevládne věčně. I diktátor s obřími zdroji a neomezenou mocí někdy zemře. Reprezentanti se musí vypořádat se smrtí skutečnou i politickou. Bez ohledu na to, jaký vládce jste, vaše klíče k moci si cení svých odměn. Neudržují vás u moci kvůli lásce k vám, ale protože jim poskytujete určité odměny.

Ale mrtvý vládce odměny nerozdělí. Jak se váš čas naplňuje, vaši hlavní podporovatelé znervózní. Vaše očekávaná smrt může způsobit, že hlavní podporovatelé začnou hledat náhradu. Nejen proto, že si chtějí udržet bohatství, ale také proto, že pokud zemře vůdce, který nemá připraveného následovníka, tak to vyústí v lepším případě bojem o moc, v tom horším případě krveprolitím.

V obou případech se mnoho hlavních podporovatelů ocitne mimo okruh nové vlády. Když tedy onemocníte, držte to v tajnosti. Pokud si vaši hlavní podporovatelé byť jen budou myslet, že zemřete, jsou nuceni začít hledat nového vládce, aby se vyhnuli problémům. Proto jsou i zvěsti o vládcově zdraví znepokojivé. Šeptání o vašem zdraví je destabilizujícím jedem v mysli vašich hlavních podporovatelů. Téměř není možné ho odstranit.

Pro hlavní podporovatele je vaše výměna stejně nevyhnutelná, tak proč pro jistotu nezačít plánovat dřív? Proto při těchto zvěstech se hlavní podporovatelé tváří, že jsou na vaší straně, ale v jejich mysli jste už mrtvý. Ztratil jste nad nimi nadvládu a o svůj trůn přijdete dřív, než by se vám líbilo. Přestože se nemůžete smrti zabránit ani zbavit mysl hlavních podporovatelů tohoto jedu, existuje možnost, jak bránit svou světskou moc před zvěstmi o vašem směřování do světa mrtvých.

Rodina. Rodina je odpovědí. Diktaturám i demokraciím vládnou určité rodiny, protože to hlavní podporovatelé takto chtějí. Jakmile se přiblíží vaše smrt, rodina je připravená dál udržovat v chodu soukolí moci, vybírat daně a udržovat hlavní podporovatele v klidu a věrné.

Samotní vládci mohou chtít zvýhodňovat svou rodinu, a pozice vládce přichází se spoustou výhod, ale hlavní podporovatelé také chtějí udržet členy rodiny u moci, protože rodina, která plánuje společně, vládne společně. Předávání moci mezi generacemi obchází smrt i konec funkčních období. Hlavní podporovatelé se nemusí bát předávání moci a vy se nemusíte tolik bát jejich plánů na vaše nahrazení. Zatímco hlavní podporovatelé nemusí vám a vaší rodině plně věřit, mohou zvážit zájmy vás všech.

Mohou si spočítat, že pokud během předávání vlády zůstanou na vaší straně, mají větší šanci na setrvání u moci. Vědí, že vy a vaši příbuzní si také spočítáte, že zachování věrnosti hlavních podporovatelů během předávání moci vám zaručí větší šance na setrvání na trůně. Je to nekonečný koloběh. Je založený na odhadech, které se podobají důvěře, ale jsou lepší.

Vládce bude vládnou déle, hlavní podporovatelé se nemusí tolik bát a vše probíhá hladce, protože když král zemře, ať žije nový král. Své členy rodiny umístěte do vysokých armádních nebo politických funkcí. Neřešte jejich kvalifikaci, protože členství v rodině stačí. Musí pracovat s hlavními podporovateli, takže ví, odkud peníze přicházejí a jak se rozdělují. Vztah rodiny s hlavními podporovateli udržuje klid.

Nejen během doby předávání moci, ale i během politické kariéry, která tomu předchází. Takže i pokud nechcete žádného partnera a děti zrovna nemilujete, měli byste si je pořídit. Ale riziko vlády s rodinou je, že vás může také svrhnout. Mnoho princů bodlo krále do zad, když si byli jistí, že to hlavní podporovatelé pochopí. Nic není jisté.

Můžete hrát jen na pravděpodobnost. Ale vládce bez rodiny je zranitelnější před rivaly a pomluvami. Pamatujte, že hlavní podporovatelé se starají o zachování svého bohatství. Vy je ani příliš nezajímáte. Pro ně je rodina vládců jistější investicí. Takže možná za to zaplatíte královraždou, ale koupíte si tak delší vládu pod vedením vaší rodiny. Proto jsou rodiny mezi vládci a hlavními podporovateli tak populární.

Rodina je nástrojem k udržením moci. Stejně jako jiné nástroje. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Poslalo mi to dvakrát.

00

Odpovědět

Taky je dobré dbát na geny, aby vlivem politický sňatků nevzešla zrůdička jako Karel II. Španělský.

00

Odpovědět

Nevysvětluje to náhodou Kimovskou dynastii?

82

Odpovědět

Nejen tu. Všechny možné historické rody, Castrovu rodinu na Kubě, Britskou královskou rodinu... Je toho hodně.

101

Odpovědět

+XeotroidMnohdy je vládnutí dynastií spíše důsledek než plánovaný cíl. Pokud se neřídí pravidly postavenými na principu toho, co kdysi shrnul Machiavelli, tak to tam vypadá jako v Bolívii, na Ukrajině nebo v Sýrii.

Krásný příklad hladkého střídání vlády je třeba Rusko - car měl vládnoucí elitu, lidé trpěli, občas dělal čistky; přišel Stalin, udělal pár obměn ve slovníku a dělal to samé; Putin ten model vlády také jen přebarvil a drží se u moci stejným způsobem. Karenského vláda nefungovala, Jelcinův pokus o demokracii taky selhal - oba příklady byl neúspěšné proto, že se snažili změnit příliš mnoho zvyklostí.

Stejně tak u nás je zvykem volit za prezidenta člověka, který má svá nejlepší léta za sebou (v tomto byli výjimka pouze Klaus a Novotný).

70