Clooneyho metoda – 5 snadných způsobů, jak zvýšit svůj šarmCharisma on Command

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 17
81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:58
Počet zobrazení:6 474
Jeden z nejšarmantnějších hollywoodských herců používá vcelku jednoduché triky, které můžete do svého chování snadno převzít i vy. Toto video vám poradí, jak být šarmantní jako George Clooney.

Přepis titulků

George Clooney má jemný a velmi nenucený šarm. Na rozdíl od některých lidí, o kterých už byla řeč, nemusíte nic drasticky měnit, abyste ho napodobili. Podíváme se na několik návyků, díky kterým je tak nenuceně charismatický, a naučíme se, jak to můžete přenést do svého života. Jako první se od něj můžete naučit, že na začátku každé interakce se nesoustředí na to, co řekne, ale hlavně na udání atmosféry, můžete si vybrat, jaká vám sedí.

Ilustrujme si to na příkladu toho nejběžnějšího začátku jakékoliv interakce: vstup do místnosti. Nejprve se podívejte na mladého Daniela Radcliffa, jak vstupuje na pódium. Všimnete si, že vypadá trochu nervózní. Jde strnule a rychle si to namíří k Ellen, aniž by si prohlédl diváky. Porovnejte to se starším Georgem Clooneym, který vstupuje na pódium u Davida Lettermana. George vypadá mnohem uvolněnější. Jde pomaleji, s úsměvem se rozhlíží a dá si čas pozdravit diváky.

Tento bezstarostný přístup naladí atmosféru a rámuje zbytek rozhovoru. George také často věnuje čas tomu, vřele se se všemi v novém prostoru přivítat. Například tady. Tyto návyky ukazují k jednomu bodu. Ať jdete na pohovor, pracovní schůzku nebo do baru, v prvních 10–20 vteřinách té interakce nepřemýšlejte, co řeknete, ale soustřeďte se na naladění atmosféry. Můžete vstoupit energicky jako Will Smith s velkými gesty a hlasitým vítáním, nebo si můžete vybrat jemnější šarm Clooneyho, kdy si dáte načas, dokud se sami necítíte pohodlně, a pak všechny pozdravíte úsměvem.

Tak jako tak je ta energie na začátku mnohem důležitější, než jaká konkrétní slova řeknete, takže se soustřeďte na to. Jak už jste si možná všimli, George většinou vytváří atmosféru pohody a to se odráží i v jeho fyzické pozici. - Sledujte: - Moc rád tě vidím, Georgi. - Já tebe také. - Stalo se ve tvém životě mnoho krásných věcí od doby, kdy jsme se viděli?

- Ano... - Je důležité si toho všimnout, protože fyzická pohoda vede k psychické pohodě. A cítit se v pohodě je základní přísadou šarmu. I když jen přehodíte nohu přes nohu, pokud vám to je pohodlné, nebo si opřete ruce o opěradlo a uvolníte se, můžete mít pocit, že sedíte doma v obýváku a nejste pod žádným tlakem jako v talk show nebo při rozhovoru. V dalším bodě se podíváme na jednoduchý způsob, jak lidi rozesmát a být příjemným společníkem, aniž byste museli vyprávět vtipnější vtipy nebo investovat více energie.

Musíte se smát očima. Všimněte si, jak snadno se ta novinářka směje vtipům George, je to hlavně proto, že ji podvědomě rozesmává tím, že naznačuje smích očima. Tak jako vás něčí smích může zcela bezdůvodně rozesmát, úplně stejně podprahově funguje, když vidíte rozesmáté oči. Sledujte: Byla jste někdy ve Washingtonu? Vypadají prakticky totožně. Říká se, že Washington je Hollywood pro ošklivé.

Prostě Hollywood s obříma kulisama z mramoru. Pokud se bojíte smát vlastním vtipům, zkuste to neřešit. Když se bavíte svými vtipy, dokonce se jim smějete, je to velmi šarmantní, pokud je ten smích skutečný, nenucený. - Tady máme příklad: - „V tom šuplíku by mohlo být cokoli.“ Tak jsem odešel, ani mi neukázal pistoli, nůž, nic. Manažer se mě ptal, jestli mě zadržel, a já: „Ne, jen poprosil o ty peníze.“ Nebudu se ujišťovat, jestli má zbraň.

Nejde o to prostě přimhouřit oči nebo ten projev obalit smíchem, jde o emocionální zaujetí tím, co říkáte, aby to bavilo vás. A když to zvládnete, vaše oči se budou smát přirozeně, lidé se tomu přizpůsobí a vy budete snáze šarmantní. Dostáváme se k další věci, kde vám pomůže upřímné zaujetí tím, co říkáte, jde o oční kontakt. Oblíbený mýtus tvrdí, že více očního kontaktu je vždycky lepší. Pokud celou dobu koukáte na boty, více očního kontaktu by pomohlo.

Ale Georgův styl mluvení ukazuje, že občasný pohled dolů, když formujete myšlenky, napomáhá tomu, aby vaše komunikace působila upřímněji. Všichni máme přirozeně tendenci koukat se dolů, když si připomínáme emotivní vzpomínky. Klíčem není oční kontakt bez mrknutí, ale spíše být jako bumerang, vrátit se k osobě, se kterou mluvíte, poté, co se podíváte pryč, aby si připadala zapojená. Takhle: Spadl jsem na zem, přišla rána a všichni se smáli a pamatuju si na ten zásadní okamžik.

Postavil jsem se, podíval se na něj a uvědomil jsem si, že těch 85 mil nikdy nezvládnu. Ve videu o Donu Draperovi jsme říkali, že pokud udržujete oční kontakt méně, nejlepší je ho navázat ve chvíli, kdy říkáte to nejdůležitější. Neexistuje univerzální pravidlo, ale George ukazuje, jak to zvládat u humoru. Jde o to navázat oční kontakt během pointy toho vtipu, ale potom ho porušit, když se lidé smějí, aby nebyli pod tlakem. - A to dělá často.

- Černošská rodina se nastěhuje do čtvrti, kde bydlí bílí. Jeden muž u nich zaťuká, jestli je paní Meyersová doma, ona odpoví, že to je ona. Ten muž pak chodí od domu k domu, jestli už viděli nové sousedy. Nakonec je u nich večer na zahradě asi 500 lidí, protestují a staví jim kolem domu plot. Když vznikala hudba pro to nové album, hráli to přímo na pláži a já se ptal: „Nebojíte se, že vám to někdo ukradne?“ Prý ne, ale někdo to na té pláži nahrál, ne?

- Jo... - Třeba bych něco řekl, šel spát a ráno se probudil bez práce, to mi přijde šílené, že bych měl někdy v ruce takovou zbraň. Ten poslední klip nám ukazuje další bod, je to Georgova tendence shazovat sám sebe, dělá to neustále. Ale asi nejzajímavější je, že to využívá v některých situacích častěji. Souvisí to s jeho zdánlivě opačnými vlastnostmi: potřebou utahovat si z lidí, smát se jim a naproti tomu potřebou jim skládat komplimenty a smát se sám sobě.

Ty dvě opačné vlastnosti fungují spolu tak skvěle proto, že je George používá podle určitého vzoru. S lidmi podobného postavení bývá hravý, někdy si z nich utahuje, ale zato podporuje a chválí lidi, kteří mají to postavení nižší. Takže si například dělá legraci z celebrit, které mají podobné postavení, třeba tady: Brad je drahý.

Ale Matt teď docela klesá, tak jsme dostali slušnou slevu... Také si ohromně rád střílí z kolegů. V téhle situaci dokonce ukáže Jimmymu Kimmelovi fotku svého nahého rozkroku. - Co tam pro mě máš? - Fotku svého syna. Na druhou stranu ty, kteří s ním vedou rozhovor a nejsou příliš známí, pravidelně zahrnuje komplimenty. Vypadáte velmi elegantně. Než půjdeme dál, můžeme zmínit ten zelený svetr?

- Jasně, o čem chcete mluvit? - Je dobrý. - Je divný? - Ne, je dobrý a říkám vám, vypadá skvěle. - Děkuji. - A často ty komplimenty doplňuje shazováním sebe sama, čímž s humorem sníží svůj status. Nazval jste nás retro-futuristickými. Mohl byste to vysvětlit? Nevím, zkuste to vy, vy jste chytřejší než já. Takže si dávejte pozor, kterým směrem útočíte, když si z někoho děláte legraci.

Když je na vaší úrovni nebo výše, nejspíš to bude legrace pro všechny, pokud to myslíte dobře. Když mluvíte s někým, kdo má nižší status než vy, třeba student v nižším ročníku, podřízený nebo někdo, kdo pro vás plní nějakou službu, komplimenty jsou obecně lepší postup. Jinak by vaše vtipy mohly vypadat jako šikana, aniž byste to chtěli. A to nás přivádí ke způsobu uvažování, který to celé spojuje. Nevypadá to, že konečný cíl George je být při tom rozhovoru šarmantní.

A u vás by to tak taky nemělo být. Vypadá to, že Georgův hlavní cíl je cítit se dobře a pomoci lidem kolem něj, aby se cítili dobře. Proto obětuje ten čas, aby se příjemně usadil, a k různým lidem se chová různě. Každého potěší něco jiného, podle toho, jaké mají postavení. Když to tak také uděláte, všimnete si, že vám nedělá problém smát se sami sobě. ...televizní hvězda. Tam se zpívalo o osmi palcích. Snad nezůstaneme u osmi palců.

A tohle je osm palců? Pravděpodobně budete také pohotovější, když něco tak úplně nevyjde, je to jen další příležitost se pobavit. Omluvte nás. Místo věčných otázek, jak můžete zapadnout, nebo co říci, aby byl ten rozhovor lepší, se zkuste zeptat, díky čemu byste se oba cítili lépe nebo se více bavili. Když to zkusíte, přijde ten šarm mnohem snáz.

Pokud vás zajímá, jak se dá podle mě nejrychleji zlepšit kompetence a charisma, doporučuji náš kurz Charisma University. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

ono nie je jednoduchsie byt sam sebou ? a ked proste nemam ziadny sarm tak ho nemam. ako ked som plesaty tak si predsa nebudem lepit na hlavu kraviny aby som tym niekoho zaujal alebo sebe pridal "hodnotu". chciet byt ako niekto iny je popierat sameho seba. a to hlavne zeny odhalia velmi rychlo ze sa len hrate na nieco cim nezijete skutocne. ale ako herec politik sportovec a balic v bare sa vam to urcite zide ;) ...a ked ukazete svoju pravu tvar o to rychlejsie vas ludia poslu do p****e :D

43

Odpovědět

Důvody proč "nebýt sám sebou":

- strávili byste ho doma hraním Far Cry
- jste tak nervózní, že se vám chce zvracet
- lidi si myslí, že jste něco jako You Suck at Cooking (Jseš marnej kuchař – YouTube kanál o vaření s podobným stylem humoru), ale ve skutečnosti vám vaření celkem jde
- "buď sám sebou" je odpovědí na otázku "jak se mám chovat?", což vás vedlo k položení té otázky
- u téměř každého normálního rande se požívá jisté množství drogy, která má vylepšit vaše chování
- proč byste se vůbec bavili s někým, koho skoro neznáte, abyste zjistili, jestli s nimi chcete zůstat po celý život, to je sakra divný
- tahle veganská restaurace je celkem přeceňovaná a vůbec se nepodobá tomu, kam normálně chodíte
- neměli byste na sobě kalhoty
- nejspíš byste ani nebyli na nějakém rande
- "být sám sebou" a "být sám se sebou" jsou snadno zaměnitelné a někoho může rozesmutnit, pokud je vnímáme jako synonyma
- jste taková osoba, která zastavila tohle video, aby si přečetla seznam důvodů, proč nebýt sám sebou, a dočetla ho až sem, protože jste souhlasili s předchozími důvody natolik, abyste pokračovali ve čtení, což naznačuje, že máte sklon příliš přemýšlet o věcech, nad kterými nemáte kontrolu
- jste taková osoba, která strávila 25 minut vymýšlením tohoto seznamu
-Zef

151

Odpovědět

+bret pitkamo tak ty si to video nastuduj ty ho ocividne potrebujes :D ...a menej toho parna ;)

04

Odpovědět

+dzordz klunyA ty si zas nastuduj tohle video voe: První rande

20

Odpovědět

+džony dýpnie dakujem radsej knihu...

14

Odpovědět

Jsou věci které lze změnit a které ne. Vlasy ti asi nenarostou, ale citit se komfortně mezi vlasatými je celkem managable.

00

Odpovědět

Šarm, stejně jako jiné vyjadřovací techniky, se učí. S tím se člověk nerodí. "Být sám sebou" neznamená, že musíme vnitřně zamrznout ve fázi nesociálního 3letého dítěte. Každý den, každou vteřinu svým chováním a myšlenkami ovlivňujeme, "kdo jsme" (sami sebou), a pokud něco opakujeme dostatečně dlouho a s dostatečnou energií, stane se to naší součástí. Takže "Být sám sebou"? Vyber si, kdo chceš být, a chovej se podle toho :).

10