Jak se učit 10× rychlejiCharisma on Command

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 17
71 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:34
Počet zobrazení:2 991

Další díl Charisma on Command na seriálu Avatar: Leganda o Aangovi demonstruje 3 rady, jak se efektivněji učit.

Přepis titulků

Avatar: Legenda o Aangovi je o učení se od základů až k mistrovství. Jde o animovaný seriál, vše v něm není zcela realistické, je ale skvěle napsaný a lze se z něj poučit, jak mistrovsky zvládnout cokoli. Ať vás zajímá sport, jazyky, hudba, či komunikace. Řekneme si, co je správné a co ne, abyste se cokoli naučili rychleji a vyhnuli se chybám, které můžete dělat. Pusťte si i další video a učení půjde bleskově.

První zásada rychlého zdokonalení se je najít si správného učitele. Všichni jsme se zlepšili s učitelem. Mohl by ses učit u Kandalla. Skvělý nápad! Bez mistra Pakku bych se nedostala tam, kde jsem. Každý potřebuje učitele. Může jít o učitele-osobu, ale i o videokurz, či dokonce knihu. Musíte být opatrní, od koho se učíte. Ne každý mistr oboru je dobrým učitelem. Existují tři zásady, kterých se držte, abyste se velmi rychle zlepšili.

Ujistěte se, že každý den navazujete na ten předchozí. Pokud se učíte nahodile a jedna lekce nenavazuje na druhou, je problém pamatovat si a vypilovat, co jste se učili dříve. Chcete někoho, kdo učí v souladu s vaší současnou úrovní dovednosti. Aang při poutání země zjistí, že nemá smysl učit se něco složitého, pokud vám chybí základy. Jaký chvat mě naučíte první?

Zemětřas? Rozechvívač? Mohl bych se naučit, jak vytvořit zemský vír. Začneme s posunutím skály. To zní dobře! V seriálu je učení nalinkované, v životě je to komplikovanější. Jak poznat, na které základy se zaměřit? Když je ovládáte, jak poznat, co dál? Odpověď: Zkuste to, co chcete zdokonalit, a zjistěte, s čím máte nejčastěji problémy. Řekněme, že náš cíl je dorozumět se cizím jazykem.

Mnoho učitelů se soustředí na slovíčka. Učíte se zvířata, barvy, počítat do sta. Problém je, že když chcete vést v cizím jazyce rozhovor, zjistíte, že umíte jen fráze typu: 88 fialových prasat. Najděte si učitele, který se zaměří na problematické oblasti. Což je asi představování se a jak začít nezávaznou konverzaci. Třetí věc, potřebná u učitele, je, jak styl výuky ladí s vaším stylem učení. Aang pod tvrdým přístupem upadá. Pokud nemáš dost síly skálu zastavit, alespoň jí dopřej potěšení tě rozmáznout, místo uskakování z cesty jako nějaká třasořitka.

Máš v sobě sílu vládce země, abys pohnul tou skálou? Asi ne. Naopak, když si Katara vezme k srdci radu a zaměří se na pozitivní motivaci, - Aangovi se daří. - Kataro, dívej, co svedu. Zvládl jsi to! Použila jsi pozitivní motivaci, že? Jo. Fungovalo to báječně. Bohužel knihy, videa i většina osobních trenérů nezmění styl výuky, aby vyhovoval vašemu stylu učení.

Nejlepší je sledovat svůj pokrok, když se učíte od nového zdroje. Co lze změřit, to lze řídit. Sledováním pokroku vidíte, zda se opravdu zlepšujete, či jste zaseklí na místě a chce to změnu. Druhá zásada je stanovovat si cíle, které vaše schopnosti prověří, ale máte na jejich dosažení. Pokud si dáte cíle nad rámec svých možností, můžete ztratit motivaci a vzdát se.

To se stane Aangovi, když se snaží rychle ovládnout sílu ohně. Jdi na to zlehka. Opatrně! Tomu říkám poutání ohně! Aangu, ublížíš si. Zajímalo by mě, jak to udělal. Už nikdy nebudu poutat oheň. Pokud si stanovíte s ohledem na své schopnosti dosažitelné cíle, vybudíte záplavu dopaminu, díky kterému vás učení baví.

Přesně to se stane, když se Aang snaží poprvé spoutat živel země. - Máš na to. Udělej to! - Ale… Zvládl jsi to! - Jsi vládce živlu země. - Nemůžu tomu uvěřit. Dopamin vás udržuje motivované učit se víc. Cenná poznámka ohledně cílů: Ujistěte se, že máte úspěch plně ve svých rukou. Chcete-li se naučit navázat rozhovor s cizími lidmi, nedávejte si za cíl být oblíbený.

Dejte si za cíl třeba: Dnes se začnu bavit se třemi lidmi, které ještě neznám. Když tři rozhovory začnete, považujte to za vítězství, nehledě na průběh rozhovoru. Oslavit svůj úspěch je klíčem ke třetí zásadě, jak se zdokonalit. Najděte způsob, jak udělat z procvičování zábavu. Většina z nás se spíš snaží se v něčem zdokonalit, pokud ho ten proces baví. Což je Aangova velká výhoda.

Rád se učí. Dneska je den D. Je to možné? Po vší době strávené hledáním učitele se konečně začnu učit ovládat živel země. Skvělý způsob, aby učení bavilo, je najít si na učení partnera. Někoho, kdo vás motivuje, když vám dojde inspirace, s kým vás bude trénink bavit a s kým budete slavit. To představují Aang a Katara. Aang má větší přirozené nadání na poutání vody než Katara, což ji motivuje cvičit tvrději, než když byla sama.

Katara díky tréninku Aanga předežene a místo toho, aby se mu vysmívala, pomáhá mu ji dohonit. Jsi krásná chobotnice, žáku Aangu. Jak najít parťáka na učení? Zaprvé, rozhlaste mezi svými známými, co se chcete učit. Můžete mít kamaráda, kterého to zajímá, jen o tom nemluví, nebo kterého to díky vám zaujme. Za druhé, pokud vás to, co se učíte, dostane mezi lidi se stejnými zájmy, povídejte si s nimi.

Pokud surfujete, povídejte si s dalšími ve vodě. Hrajete-li basketbal, pokecejte po hře s protihráči. Za třetí, můžete hledat ve FB skupinách nebo na fórech ve vaší oblasti. Ti lidé bydlí blízko vás a zájmy máte společné, stačí si jen vybrat parťáka. Nebudete muset spoléhat, že najdete kamaráda v kusu ledu. Žije!

Výjimečná věc na Aangovi je, že je ochotný se učit od přátel. Nedovolí, aby se mu ego stavělo do cesty učení. S tím často bojujeme, pokud jsme průměrní či nadprůměrní. Vystupujete-li jako někdo, kdo už v něčem dobrý je, můžete přehlížet nedostatky. Jak určit, zda je to i váš případ, je, zda ze svých potíží obviňujete druhé či vnější vlivy. Přesně to udělá Sokka, když prohraje zápas. - Co tě žere, Sokko?

Najez se. - Nemám hlad. Vždyť ty máš hlad pořád. Jen je naštvaný, protože mu včera nějaké holky nakopaly zadek. - Zastihly mě nepřipraveného. - Správně. A pak ti nakopaly zadek. Když prohraje podruhé, pochopí, že nešlo jen o štěstí, a, všechna čest, odsune ego stranou a snaží se zdokonalit, místo aby hledal výmluvy. Čau, Suki. - Doufáš v další lekci tance? - Ne, já… - Vysvětlím to.

- Vysyp to. Co chceš? Bylo by mi ctí, kdybyste mě učila. Paralela k charismatu je asi udělat opakovaně špatný dojem a vinit druhé bez ohledu na vlastní chyby. K tomu dochází u randění, často vidíte, jak se někdo snaží mluvit s někým cizím, nejde to dobře a pak říká o tom, koho právě oslovil, ošklivé věci. Pokud to děláte, je to znamení ubrat a přehodnotit, jak s lidmi jednáte. Ač je Avatar na animovaný seriál překvapivě plný moudrosti, jeden aspekt učení trochu zlehčuje, dobu potřebnou k ovládnutí dovednosti.

Tady je Sokka první den na tréninku boje s mečem. Tady cvičí se stejným člověkem poté, co se v boji výrazně zdokonalil. Hádejte, kolik dnů mezi těmito scénami trénoval. Hádali jste méně než jeden? Máte pravdu. Pokud nejste extrémně talentovaní, zlepšení dovednosti takhle nefunguje. Pokud se chcete v něčem rychle zlepšit, měli byste trénovat nejméně třikrát týdně. To neznamená cvičit od rána do večera. Jsou způsoby, jak využít čas chytřeji, abyste z využitého času získali co nejvíc.

Například místo tří hodinových lekcí týdně můžete mít dvě hodinové a dvě půlhodinové lekce během čtyř dnů. Takto rozložený, opakující se rozvrh vám pomůže zdokonalit se rychleji. Postava Katary nejvíce reflektuje, jak učení se skutečně funguje. Nejdřív toho moc nesvede, díky častému tréninku je ale nakonec ohromná. Kataro, dokázala jsi, že s odhodláním, vášní a pílí lze dosáhnout čehokoli. Chcete-li se v čemkoliv rychle zdokonalit, doporučuji knihu The Art of Learning Joshe Waitzkina.

Slyšel jsem o ní kdysi od Tima Ferrisse a hodí se, chcete-li pochopit, jak se učit rychleji a efektivněji. Díky sponzorovi videa Audible si ji můžete poslechnout zdarma. Překlad: Mia www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář