Jak zůstat nad věcí i v trapných situacíchCharisma on Command

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 17
77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:34
Počet zobrazení:4 389

Vybruslit z trapných situací tak, aby člověk působil pozitivně a nad věcí? Aby si to tolik nebral? Jde to. Chce to trochu cviku, v rukávu pár triků… Trapasy se nevyhýbají nikomu, ani talentované Margot Robbie. Pojďte se od usměvavé sympaťačky přiučit, jak tyto okamžiky využít ve svůj prospěch a zachovat si charisma.

Přepis titulků

Být sebevědomý v trapných, stresujících chvílích, může být obtížné. Bohužel jde o chvíle, kdy své sebevědomí potřebujete nejvíc. Dnes si na příkladu Margot Robbie ukážeme pět věcí, díky kterým zaručeně zůstanete nad věcí i v běžně nepříjemných situacích. Je důležité vědět, že mezi sebevědomím a vaším chováním je vzájemný vztah. Když se cítíte sebevědomí, samozřejmě se tak také chováte. Ovšem takové vystupování vám může zvýšit sebevědomí, i když jste nervózní. Proto je důležité to vědět.

Zaprvé obecný tip na zvýšení charismatu. Asi vám přijde jasný, ale stojí za zmínku. Musíte se naučit mnohem častěji se smát. Margot se směje pořád. Když poslouchá i, což je důležitější, když mluví. Dnes tu scénu nenatočíme. Prostě ten podělanej dort hned sním. Dala jsem si ho, seděli jsme a jedli a říkali si, jak boží den to je. Úsměv jsme tady probírali už několikrát, takže to pro vás není asi nic nového, ale když se ocitnete v trapné situaci, schopnost smát se je obzvlášť důležitá. Úsměv vás může zachránit, protože mozku signalizuje, že je vše v pořádku.

Což vám zvýší sebevědomí. Lidé okolo díky tomu také usoudí, že to, co se stalo, vlastně ani moc trapné nebylo. Ukážeme si to v praxi, nejprve u rozhovoru BBC. Můžou se změny v regionu projevit na vztazích s KLDR? Překvapilo by mě, kdyby ano. Promiňte. Všimněte si, jaké ve vás ten muž vyvolává pocity. Možná je vám trapně, možná ne, ale zřejmě vám nepřijde moc charismatický. Porovnejte své pocity s tím, jak na vás působí Margot.

Kdy se to fotilo? To je asi ta nejtrapnější fotka mého života. Vsadím se, že Margot na vás asi působila mnohem pozitivněji. Což ukazuje důležitý fakt. Když se ocitnete v trapné situaci, lidé vás hned nesoudí. Ač vám to tak někdy připadá. Posuzují vás podle toho, jak tyto situace zvládáte. Tak pamatujte, že ani v nepříjemné situaci nemáte co ztratit, alespoň ne na začátku.

Na základě vaší reakce si vás lidé možná ještě více oblíbí. Myslete na to a budete sebevědomější v situacích, - které vám dříve přišly trapné. - Taková hanba. Fakt se stydím. Zasmát se v trapné situaci vám nejprve nemusí jít vůbec snadno. Pokud to nejde, nemusíte předstírat. A tím se dostáváme ke druhému bodu. Pokud se neumíte zasmát, buďte aspoň autentičtí a upřímní, když se stydíte a dáváte najevo emoce. Už jsme si říkali, že máme rádi ty, kteří jsou i přes trapas pozitivní.

Pokud to ale nejde, máme rádi i ty, kteří jsou v takové situaci autentičtí. Proto charismatičtí lidé v trapné situaci reagují zdánlivě přehnaně. Dají si třeba ruce před obličej nebo přehnaně odporují. Tady třeba Margot přistihli, když ukradla z hotelu toaleťák. Našli jsme fotku, kterou pořídili paparazzi. Chcete ji vidět? Řekněte, jestli slečna udělala něco špatného. Podívejte na provinilce. Princip upřímnosti se používá i v tom, co říkáme.

Pokud vám v trapné situaci zdřevění jazyk, je často nejlepší vyslovit nahlas, co se vám honí hlavou. Jako tady. Pardon. Asi jsem nervóznější než vy. To moc neuklidňuje, že? Už mlčím. - To nebylo profesionální. - Jdu na to. Fakt se bojím. Co teprve já? Třesou se mi ruce, ale to není slyšet. Ukázat rozpaky chce sebevědomí. Sebevědomí ale také roste, když nemáte pocit, že musíte mít perfektní odpověď.

Budete-li prostě sdílet své myšlenky, když je vám trapně, překonáte to, zvrátíte situaci ve svůj prospěch a budete se pak cítit mnohem silnější. Vyzkoušejte to, až budete příště nervózní. Vyslovte svůj vnitřní monolog nahlas. Pokud u toho vyjádříte i emoce, vaše vyprávění ostatní zaujme, ať mluvíte o čemkoli. Pokud to uděláte, lidé vám určitě budou věnovat plnou pozornost. Mám strach, manžel mě zabije za to, že to vyprávím. Má oblíbená historka. Na to hezky navazuje třetí bod, prožít si trapas je nejlepší způsob, jak ho zmírnit a znovu nalézt sebevědomí.

Podívejte se znovu na muže z BBC, který dělá, že se žádný trapas nestal. Vypadá proto strnule a jako by ho příliš trápilo, že nepůsobí dost profesionálně. Severní Korea… Jižní Korea ve vztahu k Severní Koreji značně omezila politiku. Na druhou stranu, Margot si dopřává čas, aby své trapasy rozebrala. Tady se při předávání cen nedokáže přestat smát. - Pardon. - Co je tu k smíchu? Nevím, proč mi to zní tak sexuálně.

OpenVDB je k dostání… Nebo tady, kdy sama věnuje trapné fotce mnohem víc pozornosti. Tady je ten toaleťák! - Dívej na ten výraz. Jako by říkal: - Nedívejte se do té tašky, nedívejte se. Takhle máte toaleťák vždy po ruce. V další ukázce dělá něco, co můžete i vy, tedy dát si čas a pěkně trapas rozebrat. Piju čaj, jsem v posteli, očividně si užívám četbu Harryho Pottera. - To jo.

- Mám rovnátka, nosila jsem je dva roky. Tento návyk, rozebírat trapasy, nám připadá charismatický, protože trapasy přirozeně přitahují lidskou pozornost. Lidé se o trapasech rádi a dlouho baví a rozebírají je. Pokud se od nich snažíte odvést řeč třeba tím, že rychle navrhnete jiné téma, téměř vždy své publikum ztratíte. Místo toho můžete převzít kontrolu pomocí techniky „držet krok a vést“. Držet krok znamená nechat pozornost zaměřenou tam, kam se upíná, v tomto případě na trapnou chvíli.

Poté, co se obecenstvo zasměje a otěže konverzace držíte vy, můžete přejít na jiné téma. Pokud to tak uděláte, nebudou druzí změně tématu odporovat. Držet krok s obecenstvem, které chce řešit váš trapas, má i pěknou výhodu. Umožní vám to vtipkovat a rozesmát druhé, což vám taky zvedne sebevědomí. V ukázce Margot vypráví, jak prohodila písmenka v tetování, když tetovala jednoho člena štábu Suicide Squad. Místo toho, aby historku odbyla, se nakonec ještě sama sobě zasměje.

Všichni to psali jako „SKWAD“, ale já po S napsala rovnou W. SWAD? - Ale pořád jedno chceš, viď? - Jo. Čtvrtý bod podporuje dlouhodobý růst sebevědomí. Porušte zlaté pravidlo etiky. K druhým se chovejte přesně opačně, než byste se chovali k sobě. To znamená, že místo vrtání se v jejich trapasech jim pomůžete trapas překonat a zachovat si tvář.

Tady tak Margot zachrání Jimmyho Fallona, když vypráví o trapasu na rande. - Půjdeme si zabruslit do Central Parku. - To byl tvůj nápad? - Pěkný. Líbí se mi to. - Že jo? Existují i výjimky, protože někdy může lidi bavit smát se vlastním trapasům. Mají odstup. V takovém případě to klidně rozeberte a poškádlete toho, kdo to snese. …tvář dvacátníka, ale sluch devadesátníka.

Mám to zopakovat hlasitěji? Ale obecně vzato, když vidíte, že se někdo necítí příjemně, a moc se v tom nešťouráte, podvědomě ukazujete, že nemusíte nikoho ponižovat, abyste vyzdvihli sebe. To vám přirozeně zvyšuje sebevědomí. Ve chvílích, kdy je někomu zjevně trapně, přemýšlejte, jestli z toho lze vykřesat něco pozitivního, jinak mu z toho pomozte. Jistě, všechny zmíněné rady nakonec posilují nastavení vaší mysli. Nastavení mysli, které vám pomůže vyřešit takové situace sebevědomě a elegantně, spočívá v tom, nač se sami sebe ptáte, když se necítíte příjemně.

Pokud je otázka, kterou si v takové chvíli pokládáte, „Jak tyhle informace ovlivní moji pověst?“, bude pro vás samozřejmě obtížné takové situace zvládat. Budete se jim chtít vyhnout, a tím vše jen zhoršíte. Ale pokud svou otázku změníte na „Jak z toho udělat větší srandu?“, poradíte si s trapasy mnohem sebevědoměji. Nejen, že přirozeně použijete triky, o kterých jsme mluvili, ale dáváte také najevo, že neprožíváte všechny blbosti, které jste kdy udělali.

I to, že se moc nezaobíráte tím, co si o vás lidé v takové chvíli myslí. Je to podivné, ale svou autentičností přitahujete lidi, i když jste nervózní. Je to překvapivé, ale může být těžké naučit se být skutečně autentický. Ale rozhodně můžete být sami sebou a zároveň charismatičtí. V tomhle ohledu mi dost pomohla audiokniha Radikální upřímnost. Je tak poučná a důležitá, že jsem ji projel už třikrát. Některé věty mě pořád dostávají: Všichni lžeme, jako když tiskne.

Vyčerpává nás to. Je to hlavní zdroj veškerého stresu. Lhaní zabíjí. Rozhodně na ni doporučuju mrknout. Pokud vás zajímá, můžete ji dnes díky sponzorovi Audible získat zdarma. Překlad: Mia www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Není to jen o tom, jak se k situaci stavíme sami, ale jak se k nim staví v tu chvíli "okolí". Když se mi stane něco trapného a "okolí" to přijde vtipné a zábavné, sám se tomu začnu smát a nebojím se to, "po vzoru Margot", rozebrat, něco k tomu přidat, ještě to více přitrapnit. Viz třeba ta fotka kradení toaleťáku nebo při čtení HP, moderátor i Margot z toho mají od začátku srandu, není tedy těžké srandu rozvést a udržet.
Pokud se mi stane trapas a okolí se na mě začne s křivými ksichty koukat jako na retarda... Těžko tu jiskřičku srandy a smíchu zažehnout a vyjít z toho sebevědomě a s grácií.

31

Odpovědět

Jenomže ono to jde, stačí zareagovat včas.

54