Chléb pečený horkými pramenyGreat Big Story

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 42
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:166
Počet zobrazení:8 379

Hverabraud je zvláštní specialitou. Jedná se o chléb upečený horkými prameny. Jak tento zajímavý pokrm vzniká?

Přepis titulků

Siggi Rafn Hilmarsson je islandský pekař s neobvyklou pecí. Chléb peče zakopáním pod zem. Tam ho 24 hodin pečou blízké horké prameny. Na Islandu jsou horké prameny běžné. Pod námi neustále proudí láva. Láva zahřívá vodu, která pak dosáhne varu a vystupuje k povrchu. Mohli bychom ho dát do trouby, ale tohle je zábavnější.

LÁVOVÝ CHLÉB Island je oblastí se spoustou vulkanické aktivity. Najdete na něm kolem 30 aktivních vulkánů. Tyto vulkány vytváří horké prameny. Někde najdete vařící vodu. Sigi ji využívá. Zaměřuje se na hverabraud, tradiční islandský žitný chléb, jehož kořeny sahají 100 let do minulosti.

V této vesnici jeho kořeny sahají někam ke konci 19. století. Mou matku tento recept naučila babička. Matka ho naučila mě. V tomto žitném chlebu pečeném prameny najdete žito, mouku, cukr, prášek na pečení, sůl a mléko. Těsto umístíme do hrnce. Zabalíme ho do plastové fólie a na 24 hodin ho zakopeme u horkých pramenů. Že je země horká, poznáte snadno.

Teploměr nikdy nepoužívám. Teplotu zkouším tímto teploměrem. Největším nepřítelem je déšť. Pokud hodně prší, země může vychladnout. Pokud není dost horká, chléb se samozřejmě úplně neupeče. SIGGI UPEČE KOLEM 70 BOCHNÍKŮ TÝDNĚ. OBDARUJE RODINU A ZBYTEK PRODÁ. Náš chléb ochutná každý, ať už jde o turisty nebo místní.

Náš chléb má zvláštní chuť, kterou v běžné peci nezískáte. Tento chléb má zajímavou strukturu. Je docela těžký. Není to nadýchaný chléb. Když to ukážete turistům a v jejich obličejích vidíte ohromený výraz, uvědomíte si, že je to opravdu něco úžasného. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (18)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

vyzerá to ako perník

10

Odpovědět

Hned bych si dala :-)

20

Odpovědět

Bože, ti hipsteři už neví, co jak by se víc odlišili, ubožáci!

18

Odpovědět

njn, tohle je těžkej případ hipsterství... Jako by nestačilo to jeho sebestředný hipsterský jméno Siggi Rafn Hilmarsson.

160

Odpovědět

A kdybych pred vas dal dva naprosto ale naprosto stejne bochniky chleba, a o jednom rekl, ze je z klasicky pece, a o druhem, ze je upeceny z islandskych horkych pramenu, ktery byste si vybrali?

60

Odpovědět

"Iceland is in the North Atlantic. Its capital city is Reykjavik. Dat tiz correct, Craig" :D

121

Odpovědět

Celkem dobrá reklama na „lávový chleba.“

60

Odpovědět

Alternativní způsob jak ušetřit na provozu pekárny, sopku do každý dědiny

500

Odpovědět

more of this !

101

Odpovědět

Další videa z tohoto kanálu určitě budou. Dají se tam najít neskutečně zajímavé kousky.

190

Odpovědět

Jojo, není nad unikátní příchut jedovatých výparů.

316

Odpovědět

Keby že im to škodilo, tak by ten chleba nejedli. Ty NEGRAMOT.

64

Odpovědět

+aaabbbAlkohol, nikotin, sladkosti, zčernalé špekáčky z táboráku a mnoho dalších věcí taky škodí a lidem to v konzumaci nebrání. Prosím o lepší argument, jsem jen ubohý negramot.

132

Odpovědět

+PatejlTo co si napsal zrovna moc v normálním množství neškodí. A jestli zkusíš argument s nenormálním množstvím, tak předem říkám, že každá věc v nenormální míře škodí.

32

Odpovědět

+šlomoNo však ten chleba vyuzený sirnými výpary taky očividně neškodí už po zkonzumování jediného bochníku. Ale co krajíc to hřebík do rakve.

22

Odpovědět

+PatejlPatejl jde o izolovany chleb v hrnci obaleny folii - minimální pronikání na molekulární úrovni. Za další všichni obyvatelé, tam žijí a výpary dýchají dekády.

90

Odpovědět

Hrnec je zabalen do plastové fólie, předpokládám, že jde o plastový pytlík, nebo něco podobného. Nemyslím si, že něco pronikne do hrnce. :)

60

Odpovědět

Jo ten chleba v hrnci zabalený ve fólii bude mít určitě víc škodlivin, než co tam nadýchají za celý svůj život...

00