Clay Marzo - Just Add Water

Thumbnail play icon
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:215
Počet zobrazení:4 730

Prvních 8 minut (víc bohužel na Youtube není) z asi hodinového dokumentu o výjimečném surfaři s Aspergerovým syndromem. Kdo někdy zkoušel surfovat, nepochopí, jak někdo může jezdit takhle... (Pozn: Aspergerův syndrom je mírná forma autismu, která se vyznačuje zhoršenou společenskou komunikací a často jednostranným nadáním.)

Přepis titulků

Překlad: LaBleue www.videacesky.cz Chcete po mně označení, pojmenování? Můžu jen říct, že život mimo vodu není pro Claye snadný. Myslím, že žije hlavně v přítomném okamžiku. Tam, kde by většina z nás chtěla být. Když se oceán rozvlní a on v něm není, začne být neklidný, není ve své kůži. Potřebuje ho cítit.

Clayovo vnímání je hluboce spjato s mořem a surfováním, s vizuálním prožitkem pohybu ve vlně. Cítí vlnu už od břehu, naladí se na ni. Když se na Claye díváte, vidíte, jak se jeho tělo začíná připravovat. Když byl Clay malý a zlobil, zakazovala jsem mu chodit ven. Bydleli jsme poblíž oceánu, takže znal surfování odmala.

Časem jsem pochopila, že potřebuje být ve vodě. Zakázat Clayovi oceán nebyl trest, ale ortel. Mnoho lidí Clayovi nerozumí. On prostě žije, nic jiného, a všichni se snaží přijít na to, jaký je. Clay nežije pro své ego. Clay je čistý, syrově opravdový. Svůj příběh vám neřekne slovy.

Dívejte se na Claye a naslouchejte mu a uvidíte i jeho čistou inteligenci. Rozhodně vidí život jinak než většina ostatních lidí. V záchvěvech oceánu žije naplno, a když je bez něj, vidím, jak lapá po dechu. Nemohu a nebudu svému synovi dávat žádnou nálepku. Surfování se teď úžasně vyvíjí a Clay Marzo je podle mě součástí té revuluce.

Clay surfuje neuvěřitelně. Nechápu, jak to dnes surfaři dělají. Neskutečné. Miluju Clayův styl, je to úžasné. Je to jeden z nejfuturističtějších surfařů a určitě jeden z nejlepších. Svými schopnostmi patří mezi nejlepší, o tom není pochyb. Asi žádný jiný 18letý surfař na světě neumí to, co on.

Mezi surfaři svého věku je rozhodně nejlepší na světě. Všechny ostatní strčí do kapsy. Když zrovna nespí, surfuje. To je pro Claye dost typické. Byl jsem 2 týdny v Kalifornii a viděl jsem ho surfovat na úplně každém spotu, kam jsem přišel. Nikdy jsem nikoho neviděl tolik surfovat, je opravdu blázen. Marza nemůžete nikam zařadit, je to originál.

Nikdy jsem neviděl nikoho jiného surfovat tímhle stylem. Sjede jakoukoli vlnu, úplně každou. Celý Clayův přístup k surfování je divoký, všechno dělá pocitově. Znáte nějakého jiného surfaře, který jezdí nejlépe, když vůbec nepřemýšlí? Když surfuje, vůbec netuší, co a jak provede, dokud to neudělá.

Je to ryzí instinkt. Je to bláznivé. Udělat velký spodní oblouk a pak najet na hřbet vlny, v tom je jako doma. Prkno musí vždycky lítat ve vzduchu, ale nikdy nevíte, kde skončí. Protože... jednu chvíli se stočí proti vlně, chytne hranu prkna, a najednou se otočí o 360 stupňů a pokračuje dál dopředu. Chycení vlny je asi poslední moment, který u něj probíhá vědomě.

Pak už chce jen pokořit tu vlnu a udělat co nejbláznivější otočku. A vždycky to zvládne, je jako kočka. Ať se dostane do jakkoli neuvěřitelné polohy, vždycky ji ustojí. Je jako z gumy. Dokáže se dostat i z té nejpodivnější pozice. Je zábavné ho pozorovat. Když jsem ho poprvé viděl surfovat, bylo mi jasné, že umí věci, které já neumím.

Ani já ani jiní surfaři, které znám. Je zvláštní, když vidíte surfovat jeho a pak mě. Vypadám vedle něj jako ztuhlý stařec. Takhle. Zatímco on je pořád v pohybu. Jako kdyby se dokázal ohýbat mezi klouby. Tohle nemůžete natrénovat. S tím se prostě musíte narodit, s takovou dovedností...

nebo jestli má jiné klouby než všichni ostatní, nevím... Jeho osobnost? Je tichý, nesmělý, rezervovaný... Ale když sjíždí vlnu, je najednou sebejistý, nekompromisní... jako Black Sabbath. Najednou je úplně jiný člověk. Často je těžké odhadnout, co se v té jeho hlavě děje. A on vám nesposkytne nic, čeho byste se mohli chytit. Vždycky je tam taková šedá zóna.

Asi víc než... většina lidí, které znám, si žije ve svém vlastním světě. Nadchnout se dokáže... ale je těžké z něj dostat nějaké emoce. Moc toho neřekne. Během celé naší cesty byl nadšený, jen když viděl úžasnou levou vlnu nebo když jedl. To je tak dobrý! Je fajn s ním být. Surfování s ním tě namotivuje.

Ať má vlna půl metru nebo 3 metry nebo 6 metrů, vždycky jde do toho. Jo, tohle vždycky dělá. Miluju to. Pokaždé, když vidí vlnu, hlavně levou. Asi to taky začnu používat. To je pro něj typické. Uvidíme Slatera. Kellyho Slatera.

Ahoj. Bylo to fajn, Kelly. Dobrá práce, super jízda.

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Čus laBleue.

Krasný překlad, fakt vynikající, ale... Chtěl bych se tě zeptat, zda by jsi za peníze přeložil celí just add water. Pokud by si měl zájem, tak mi napiš na email bisqo@seznam.cz a nějak se domluvíme.

180

Odpovědět

ách, skoda ze tam ten dokument neni cely..

180

Odpovědět

Píseň v pozadí ( 2:55 - 6:20 ) se jmenuje: Pinback - How We Breathe , chvilku mi to dalo praci to najit ;)

180

Odpovědět

Baroo diky

180

Odpovědět

Sledovat, jak Clay surfuje, je pastva pro oči. Škoda, že tu nemáme moře nebo oceán :-( Zaslouženě 10/10

180

Odpovědět

Dusko: Jak se na něm udrží v těch otočkách, to je mi taky záhadou. :-)
Ale co se týká začátečnické “jízdy rovně” :-) , tak když člověk chytne vlnu, dostane prkno rychlost a tím i větší stabilitu, takže stát na něm pak není zas až tak těžké (pokud se dokáže postavit).

180

Odpovědět

Chromeo - Fancy Footwork .. tak sa volá ten track na konci, a myslím že bol aj v nejakom dieli Need For Speed

180

Odpovědět

Neznáte někdo písničku z konce?

180

Odpovědět

Super, 10*

180

Odpovědět

tak tohle bych rád viděl celý : )

180

Odpovědět

To je krása - to azurové moře. Hm, něco pro mě.

180

Odpovědět


Odpovědět

Písnička z 01:49 je Cornelius - Gum

180

Odpovědět

ludia co surfujete alebo ste surfovaly jak sa surfer udrzi na prkne ? vsak sa vobec neodlepuje :D i ked skace

180

Odpovědět

JJ - nadpis to vystihnul - "stačí přidat vodu" ...a má vše co potřebuje

180

Další