Co bylo dříve – vejce, nebo slepice?

Thumbnail play icon
70 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:72
Počet zobrazení:4 418

Chov slepic je jedna z nejstarších činností člověka, kterou si lidé začali zajišťovat vlastní potraviny. Věčná filozofická otázka, která trápí lidstvo již po staletí. Podařilo se již na ni nalézt odpověď?

Přepis titulků

Co bylo dříve? Vejce, nebo slepice? Je strýček Albert pořád šťastný proto, že odvádí dobrou práci, nebo odvádí dobrou práci proto, že je pořád šťastný? Když chceme říct, že je velmi obtížné zjistit původ některých věcí kvůli tomu, že nevíme, který ze dvou faktorů předcházel tomu druhému, říkáme, že je to jako otázka vejce a slepice. Tak například je na tom ekonomika špatně kvůli kriminalitě? Nebo se kriminalita zvýšila kvůli špatné ekonomice?

Je to jako ptát se, co bylo dříve: vejce, nebo slepice? Tato otázka slouží jako metafora o původu věcí už od doby, kdy s ní přišel Aristotelés. Řekl, že vzhledem k tomu, že každý pták musí vyjít z vejce a každé vejce musí vyjít z ptáka, pak jak pták, tak i vejce musely vždy existovat. Podobné je to i s člověkem a se vším v přírodě. Nebo ne?

Otázka vejce a slepice nás nutí zamyslet se nad původem samotného vesmíru. Ale teď se podívejme, jak je to s vejcem a slepicí z pohledu evoluční biologie. Vejce existovala již dávno před slepicemi. První vejce byly pravděpodobně korály před 542 miliony let. Posléze začal klást vejce hmyz, poté ryby, ještěři a dinosauři před více než 230 miliony let. První ptáci žili ve stejné době jako dinosauři, přičemž se objevili před zhruba 150 miliony let.

Kdyby v té době žili lidé, mohli by připravit skvělou omeletu. Ale chcete vědět, jaké bylo první slepičí vejce? To záleží na vaší definici slepičího vejce. Je to vejce se slepičím zárodkem uvnitř? Nebo vejce, které snesla slepice? Pokud hovoříme o prvním vejci se slepičím zárodkem uvnitř, odpověď je následující: První slepice se nezrodila z vejce sneseného tvorem stejného druhu.

To znamená, že jejími rodiči byli dva živočichové velmi podobní dnešním slepicím a kohoutům, ale ne tak úplně. Tito živočichové patřili k druhu zvanému kur bankivský, který se dodnes nachází v jihovýchodní Asii. Ten byl pravděpodobně křížencem kura Sonneratového a kura srílanského. To se událo v Číně zhruba před 7400 lety. Jejich synáček nebo dceruška bylo zmutované kuřátko, které šlo jednodušeji domestikovat a jež dnes známe jako slepici.

Tato nová slepice snesla první slepičí vejce podle druhé definice. CuriosaMente překlad: marysol www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Uz sa tesím, ked sa bude diskutovat existencia perpetum mobile, objavitel kamena mudrcov alebo Elvisov unos na venusu. Chodte do p****e s tymito picovinami !

29

Odpovědět

Z logického hlediska muselo být 1. vejce, protože podle evoluce se každý druh vyvíjel. Takže pokud vezmeme slepici takovou jakou ji známe dnes, tak ta se musela z něceho vyvinout, z njakého svého předka, který měl pohlavní styk s předkem opačného pohlaví a následně na to vzniklo vejce, ze kterého se mohla vyvinout další fáze rodu slepice, takovou jakou ji známe dnes.

54

Odpovědět

Z logického hlediska musela být 1. slepice, protože podle evoluce se každý druh vyvíjel. Takže pokud vezmeme slepici, takovou jakou ji známe dnes, jako vrchol evolučního žebříčku a půjdeme zpět k počátku věků, narazíme za dobu, kdy slepice rodila už hotová kuřata. Postupem času se při porodu kolem kuřat začala vyvíjet ochranná blána. Jak tato blána vlivem evoluce sílila a sílila, začal kuřecí plod více a více dozrávat v této bláně až mimo dělohu. Postupem času se z blány stala skořápka a kuře se začalo zformovávat z bílku a žloutku až v momentě opuštění kloaky. Přesně tak, jak to známe dnes.

17

Odpovědět

Pokud počítáš jakékoliv vejce, pak ano, podle teorie evoluce, jak ji hodně lidí zastává, tak bylo vejce roky a roky dávno před tím, než údajně vznikli jacíkoliv ptáci.
Pokud však bereš slepiší vejce, pak musela být první slepice, aby mohla mít slepičí vejce.

Tahle logická hádanka je filozofickým tématem. Tahat sem evoluci je mimo mísu...

03

Odpovědět

V předlistopadové době se na otázku: "Co bylo dříve? Vejce nebo slepice?" odpovídalo:
"Dříve? Dříve bylo všechno! Vejce, slepice, mléko, maso, mouka, ...."

150

Odpovědět

Ááále, prdíky naší babičky, slepičí bible má pravdu:
Na počátku Bůh stvořil kohouta. Kohout byl ale sám, a to mu nedělalo dobře Proto se Bůh rozhodl, že mu na hraní stvoří vejce. I stalo se tak. Na scéně se však objevil ďábel, zasedl vejce a z vejce se vyklubala slepice. Jakmile Bůh toto ďábelské počínání zpozoroval, ihned kohouta i se svou slepicí ze slepičího ráje vyhodil.

510

Odpovědět

dost slabe, za tu namahu mas u mna minus

16

Odpovědět

+v m vargaHele, ty! Co to znamená "v m"? Volomrd? Židli pro krále, Volomrde, a snídani!

51

Odpovědět

Poučné, díky.

34

Odpovědět

Videačesky mají novou cílovou skupinu předškoláků?

55

Odpovědět

Jen hlupák si může myslet, že bylo dříve vejce.

226

Odpovědět

tym sa chvalit nemusis

24

Odpovědět

Ale vejce bylo jako prvni, pokud se ptaci vyvinuli z dinosauru.

83