Záchrana mláděte gibonaWild Frank

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 2
97 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:49
Počet zobrazení:3 203

Wild Frank zachraňuje malého gibona z rukou překupníků zvířat. Ve svém programu se Frank snaží ukázat a upozornit na problém ilegálního obchodu s exotickými zvířaty (nejcennější jsou mláďata opic), která jsou získána většinou tak, že překupníci zabijí jejich matku.

Poznámky:
Frank Cuesta (Wild Frank) je španělský ex-tenista, který vystudoval herpetologii (nauka o studenokrevných čtvernožcích, tedy plazech). Po nehodě na motorce se odstěhoval do Thajska, kde otevřel svou tenisovou akademii a časem se začal zajímat o místí floru a faunu. Proslavil se v televizní show jako Frank z džungle, která se točila ve všech kontinentech a která měla ve Španělsku velkou sledovanost.
Ve videu dal Frank opičce jméno „canijo“, já jsem to přeložila jako „malinkej“.  Canijo znamená ve španělštině krab, ale lidé toto slovo používají pro někoho, kdo je malinký nebo slabý. 
Jenom pozor, pokud vycestujete do Mexika, nevolejte na nikoho „canijo“, protože v Mexiku canijo znamená hulvát nebo zlý človek.

Přepis titulků

HISTORIE MLÁDĚTE GIBONA: OD VYSVOBOZENÍ DO REHABILITACE Už přichází. Dejte si pozor, ať není vidět žádné světlo. Vidíte tu klec? - Nastartuj, Franku. - Počkej chvilku. Necháme ho vyjet. Teď už nás nemůže slyšet. - Jedeme bez světel, pánové.

- Ujede nám. - Ujede nám. - Ale neujede. Nemůžu mu jet u zadku. Je o tři auta před námi. Většinou používají dobrá auta s klimatizací, aby to zvíře nestrádalo. Pokud jde o exotická zvířata pro soukromé zoo v zemích, kde dobře platí, snaží se doručit zvíře v pořádku.

Protože takový exotický pták tě může stát 15, 20 tisíc euro. A to je dost peněz. Sakra. Nemůžu předjíždět a on nám nakonec ujede. Potřebujeme vědět, kam chtějí to zvíře poslat. Není důležitý ten, kdo ho loví. Ani ten, kdo ho převáží.

Důležitý je ten, kdo obchoduje s tím zvířetem. Policie dělá, co je v její moci. Naše práce je pokusit se odhalit překupníky zvířat. Všiml si nás. Už o nás ví. Utíkejte k autu! Je to opice.

Nastupte si a jedem! Je to mládě gibona. Ti jsou velmi cenní. K ulovení mláděte gibona musí překupníci zabít jeho matku. Neboj se. Neboj se. Nic se neděje. Nic se neboj. Chudinka malej. Nic se ti nestane, neboj se.

Ztlumte ta světla prosím. Vydržte vteřinku, pro něco si dojdu. Je moc rozrušený. Povídej. Ahoj. Podívej co pro tebe mám. Plyšáček pro tebe. Vem si ho. Lepší, viď?

Neboj, nic se neděje. Od teď je to tvůj plyšáček. MIN BURI, THAJSKO Viděl jsi někdy opici, která je v džungli zavěšená na plyšákovi? Tohle je mládě, které jsme před pár dny zachránili. Tomuhle se říká strom, chlapče. A tohle jsou listy, které jíš. A tohle jsou větve.

A po nich lezou mravenci. Chceš si je olíznout? Vidíš? Už víš, jak chutná strom. Líbí se ti? Máš hlad, viď? Zkus se zavěsit. Je to sranda. Musím ti to sebrat. Musíš se naučit zavěsit se na strom.

Tohle je strom a ty se musíš umět zavěsit. Počkej chvilku. Vydrž. Musíš šplhat po stromě. Vím, že máš strach, ale to přejde. Je nepřirozené, že neumí šplhat. Když se nenarodí na stromě, neví, co to je. Je vyděšený. Naučila by tě máma, ale protože tu není, tak ti to musí ukázat někdo jiný.

Vždyť se ti nic neděje. Vše je v pořádku. To je stromeček a tudy můžeš šplhat nahoru. Musíš si vyzkoušet vylézt nahoru. Zkus vylézt nahoru. Je to těžké, ale musíš se to učit. Je to mládě a je to poprvé, co je samo na stromě.

Tak jo, pojď ke mně. Přitul se ke mně. Chceš, nebo nechceš? Neboj se. Zatím nikomu nedůvěřuje. Ani mně, a to mu dávám najíst. Je možné, že se narodil v zajetí.

Je třeba vytáhnout plyšáka. Až ho uvidí, uvidí domov. To je jeho domov. Podívej. Vidíte, jak se nám podobají? Mají stejné reakce jako my lidé. Právě teď se cítí v bezpečí. Nekřičí, nepláče, netřese se. Je klidný. Jdeme si schrupnout, malinkej?

Teď je to šťastná opička. Ke štěstí mu stačí málo. Jen chce plyšáka. Půjdeme si zdřímnout? Teď když už víš, co je to strom. Jdeme se napapat. Když nebudeš jíst, nevyrosteš. A když nevyrosteš, tak nebudeš moct skákat po stromech. Ještě pořád má strach.

Vyčůral ses? Tak jdeme jíst. Tolik sluníčka pro tebe není moc dobré. V džungli by ses chránil ve stínu stromů. To ti neřekla máma, ale já. Jdeme do stínu a nekousej mě! To je pro mě. Počkej, taky pro tebe něco mám.

Vem si, na co máš chuť. Je to dobrý? Nikam nejdu, neboj. Už se se mnou cítí v bezpečí. Všimněte si dlouhých rukou. Mají jednu charakteristiku a tou je, že mají pružné zápěstí. Jsou to opice, nejrychlejší a nejobratnější na světě.

Mohou skákat ze stromu na strom v rychlosti 55 km za hodinu. Díky svým dlouhým rukám a dlouhým prstům. Mají velkou sílu a jsou velmi zruční. Je pro ně těžké chodit, protože mají pokřivené nohy a moc dlouhé ruce, takže když chodí, zvedají ruce, aby s nimi drželi rovnováhu.

Obejmi se s Pepičkou a jdeme spinkat. Dej mi pusinku. Dáme ho na chvilku spinkat. Teď už nepláčeš, že? Ty ses pokakal? Ty jsi ale číslo. Nastal den, pánové, kdy malinkej musí jít do nového domova.

Pojedeme autem skoro 400 kilometrů až do jednoho střediska, které se specializuje na tento druh primátů. Musíš jít tam, kde je spoustu malinkých jako ty. Je smutné to říct, ale není mi ho líto, protože co bych s ním dělal?

Podívejte ten ksichtík. Na co ho tady budu schovávat, když nakonec řeknou, že je to můj syn. Za tři hodinky už budeš v dobrých rukách. Tohle bude náš poslední společný moment. Malinkej a já. Jsme kousek od záchranného střediska, kde rehabilitují gibony. Ber si, je to naše poslední snídaně. Malinkej je trochu smutnej.

Slyší nové zvuky. Náš poslední moment. Malinkej, dnes půjdeš do nového domova a tam budeš s novými opičkami. To je to, co slyšíš. Slyšíš? To jsou primáti. Jako ty, giboni. Budeš se muset naučit, že lidé jsou zlí, že já jsem zlý a že každý člověk chce ze zvířat získat nějaký užitek.

Nesmíš se přiblížit k lidem, ani být jejich kamarád. Je důležité, abys to pochopil. Teď nám ještě můžeš důvěřovat, ale brzy necháš plyšáčka a budeš si muset zvyknout na zvířátka, jako jsi ty. Položte ho sem a vyměníme mu plyšáka. To je v pořádku. Skvělé.

Teď máš novou maminku. Plyšák poskytuje mláděti gibona pocit bezpečí. Nežijí ve skupinách, ale v rodinách. Nejsou jako jiné opice, které žijí ve skupinách celý život. Musíme najít partnera pro tohohle gibona. To nebude problém, protože máme hodně mladých gibonů, ale teď je ještě moc malý. Až mu bude pět let, bude mít kapacitu žít s jinými gibony, a tak budeme schopni začít rehabilitaci, aby se vrátil do džungle.

Pět let se o něj budou muset starat. Bylo by to méně, kdyby byl starší. Můžeš nám ukázat ostatní gibony? Ano. Pojďme se podívat na jejich les. Okolo je elektrický plot a uvnitř 8 tisíc metrů čtverečních. Tady se učí hrát si a šplhat po stromech.

Tohle místo pro ně znamená svobodu. Ten elektrický plot slouží k tomu, aby neutekli a žili tady. Čím dříve sem dorazí, tím dříve je můžeme pustit zpátky. Pět let ho budou připravovat, ale pak může svobodně žít až 40 let. Díky tomu, že jsme ho zachránili brzy. Kdyby byl starší, bylo by to těžší.

Obchod s nimi je veliký. Ukrást zvíře z džungle je snadné, ale rehabilitace stojí majlant. Je snadné ho ukrást, vyrvat ho přírodě a prodat ho. A nechápou, že když za opici zaplatíš 20 tisíc eur, tak rehabilitace té opice stojí trojnásobek.

Doufám, že za pět let vám ukážu osvobození malinkýho. Jsou to drobnosti, ale je zapotřebí ukázat lidem, že když se chce, tak to jde. Malinkej, já už musím jít. Už máš novou mamku. Tu starou si vezmu s sebou. Ty zůstaneš tady.

Pusinku. Sbohem. Přeložila: Pauli www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Chtěl bych se podílet na záchraně životů všech zvířat která se nachází v zajetí a udělám vše

00

Odpovědět

hmm, tie ďalšie videá vyzerajú tiež zaujímavo.

30

Odpovědět

Ahoj 😊
Slibuji, že brzy přeložím více dílů Wild Franka.

40

Odpovědět

+Paulitak to bude super,předem díky

40