Co je sexy?

Thumbnail play icon
68 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:361
Počet zobrazení:6 737
Hank Green z kanálu SciShow nám v tomto videu vysvětlí, co nám připadá sexy a jakou roli v tom hrají naše geny. Do komentářů pište, zda byste měli zájem o další videa z tohoto kanálu.

Přepis titulků

Všichni a všechno, co se sexuálně reprodukuje, si neustále říká: S kým se budu pářit? Trávíme spoustu času vybíráním partnera, protože předání vašich genů včas a často je způsob, jak zůstat naživu. Z evolučního hlediska je to nejdůležitější věc, jakou kdy uděláte. Pokud ji uděláte. A vzhledem k její nesmírné důležitosti je také velmi složitá.

Vysvětlení nalezneme u Charlese Darwina, který předpokládal, že někteří jedinci jsou aktivnější díky tzv. pohlavnímu výběru. To znáte. Jedno pohlaví upřednostňuje páření s jedinci s určitými rysy. Jedinci s těmito rysy šíří svoje geny i rysy častěji skrze populaci. Charlie věděl, o čem mluví. Koukněte na tohohle páva. Někdo by řekl, že to přehání, ale pro dámy jsou velká načechraná pera známkou zdraví a dobrých genů. Jako výsledek pohlavního výběru teď pávi vypadají jako tanečnice z Las Vegas.

U lidí se stejně jako u pávů jisté znaky vyvinuly více než jiné. Tyto preference sahají až do doby, kdy takové znaky byly předpokladem k přežití. Takže v mnoha případech je krása jazykem, který nese informaci o zdraví a plodnosti. Ale pokud si myslíte, že je to jen o velkých prsou a svalech, zamyslete se víc. Víte, co nás opravdu rozpálí?

Bilaterální symetrie. Jsme přitahováni lidmi, kteří vypadají na obou stranách stejně. Jak si vedu já? Co? Nerovnováhu v symetrii může u člověka způsobit stres během raného vývoje, s nímž se nedokázal vyrovnat. Aby toho nebylo málo, z poměru pasu a boků šílí jak muži, tak ženy. Kde se bude na těle ukládat tuk, je dáno pohlavními hormony. Testosteronem u mužů a estrogenem u žen. U žen s ideálním množstvím estrogenu má pas 70 % obvodu boků.

Totéž platí pro muže a testosteron. Ideální poměr značí menší náchylnost ke kardiovaskulárním chorobám, rakovině, cukrovce a u žen značí snadné otěhotnění a porod. Možná si říkáte, proč se vám nějaký symetrický chlap s dokonalým poměrem moc nelíbí, zatímco vaše kamarádka je u něj pečená vařená. Jedním důvodem mohou být naše geny. Každý z nás vysílá chemické signály, feromony, které dávají případným partnerům informace o našich genech.

Šílené, že? Výzkumy ukazují, že jsme přitahováni feromony jedinců, kteří jsou nám geneticky podobní s jedinou důležitou výjimkou. Preferujeme jedince s odlišným genem imunitního systému, zvaným hlavní histokompatibilní systém, neboli MHC. Spojení dvou odlišných MHC genů pomáhá potomstvu páru lépe bojovat s nemocemi. Naše feromony v podstatě partnerovi řeknou, jakou verzi MHC máme.

A když sečtete feromony, symetrii a poměry, je to složité. Lidé nedělají racionální rozhodnutí, takže se nezabývejte nastřelováním vlasů a zvětšováním prsou. Je to složité. A zároveň úžasné. Díky za sledování SciShow. Do komentářů pište, co vás přitahuje na potenciálních partnerech. Zároveň můžete psát své otázky a návrhy, sledovat náš Facebook a Twitter či jít na youtubue.com/scishow a odebírat nás.

Překlad: Magenta www.videacesky.cz

Komentáře (21)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Další videa! :)

191

Odpovědět

Myslím, že je to bratr toho co dělal crash course world history

194

Odpovědět

Teda neviem ako vy ale ja som ho po minúte vypol !

2029

Odpovědět

Titulek "Co je sexy?". Odpověď: brýlatý chlap na stopáži 3:29, který shrne 100x opakované fakta ze základní školy. Můžete dát tisíc mínusů, ale přesně takto by to popsali v tak oblíbeném upřímném traileru, takže pozor na to pokrytectví.

2018

Odpovědět

Připadá mi, že v tvém příspěvku vidím jakousi averzi vůči tomu videu..
Já si naopak nemyslím, že by tam byla 100x omívaná fakta.. ano, to s těmi feromony jsem věděl, ale nevěděl jsem, že jedinci vyhledávají partnery s co největší genetickou podobností, krom teda toho imunitního genu.. to samé se symetrií.. zase pěkně rozvedeno do větších detailů..

..a propos, co je špatného na brýlích? :(
.. mně spíš připadá, že se lidem nelíbí vědecké pojetí "přitažlivosti" :o)

234

Odpovědět

+cwsTo, že jsi vynechal přírodopis, přírodovědu, biologii, sociální vědy, jako občanská nauka atd... a tyhle fakta neznáš mě připadá, že máš nějakou averzi proti vzdělání na základní škole a dokumentům co jedou 2x týdně v TV. Nepsal jsem nic o špatnosti brýlí, to byl pouze popis osoby, co chtěla být zajímavá a vtipná (titulkem snad sexy? :), odbočka: všimněte si, jak titulek upoutává pozornost lidí. Kdyby to bylo něco jako biologické vazby, všem by to bylo u p****e, ale tím, že tam dá Co je sexy?, všechny hned uhrane - doporučuji používat u školních prací a pracovních prezentací, tak Vám aspoň neusnou první 2 minuty), načež se jí nepovedlo ani jedno. A myslel jsem to tak, jak jsem to napsal. Snaha byla, 6,85, což je tady silný průměr to dostalo, tak jedeme dál, ne všechno se podaří. Jestli chce někdo poplácávat po rameni za každou věc co vytvoří bez ohledu na její hodnotu, může si zajít do hospody nad ránem, to jsou lidé ve stavu, kdy to ocení. Ještě nějaké nezajímavé vedlejší otázky?

2016

Odpovědět

+cwsAbych pravdu řekl, na TV se moc nekoukám.. co se týče averze (pominu-li tedy význam, jaký to v tomdle kontextu má..) vůči vzdělávání.. tu doopravdy nemám.. a fakt pochybuji, že se na základní škole bere ovlivnění přitažlivosti lidí bilaterální symetrií, že to ovlivní náchylnost ke kardiovaskulárním chorobám, rakovině, cukrovce, průběh těhotenství, že je to ovlivněno stresem v raném vývoji dítěte a že se vůbec na ZŠ bere co to je bilaterální symetrie..

..co se týče brýlí, myslím si, že jsi přirovnáním s "upřímnými trailery" dal jasně najevo, že to označení je pejorativní, a ten, kdo četl tvůj příspěvek, měl z toho výrazu negativní dojem..

..upoutání pozornosti titulkem není nic špatného, používá to každý a mně osobně bylo hned jasné podle náhledu, zařazení do kategorie "naučné a tagu "scishow", že to zrovna nebude návod, jak sbalit holku..

201

Odpovědět

+cwsOmlouvám se, je to výborné video. Omlouvám se i těm co nosí brýle, jakož i jim samotným, že jsem je nevhodně označil ve svém příspěvku a dal tak možnost spekulacím, že to bylo myšleno jako urážka. Omlouvám se všem, co nikdy neviděli spektrum, že jsem od nich očekával obecné vzdělání. Prosím přijměte mou omluvu. Omlouvám se také uživateli cws, že nedokáže pochopit co jsem mu chtěl říct a že jsem to myslel v duchu drsnějšího humoru. Tak to je snad všechno a teď sem můžeš po 3-tí napsat, že útočím na lidi co nosí brýle atd.. pokud by to přece jen nestačilo a tížilo tě to ještě u srdíčka, napíšu ti mail, kam to můžeš celé shrnout. Ještě něco?

1919

Odpovědět

+cwsJeště by jsi se mohl omluvit, zato, že zbytečně přeháníš :P

..jo... ještě by sis mohl odpustit spojení "obecné vzdělání" a kanál "spektrum", evidentně je to taková uštěpačná poznámka, já taky nepředpokládám, že sleduješ TED videa :P

180

Odpovědět

+cwsDělá machra, a pak napíšeš "po 3-tí".

190

Odpovědět

Nohal77 naprosto stebou souhlasím, snaží se pouze zaujmout titulkem a mluví o věcech ze základní školy, už jsem to tu jednou psal a jsem velice rád, že máš podobný názor a vidíš v tom taky tu komerci (omlet známá fakta, jen je zabalit do nového obalu). I přesto tento web navštěvuji převážně lidé, kterým to myslí narozdíl od lidí v diskusich novinky nebo tn.

1910

Odpovědět

Tak věci ze základní školy to rozhodně nejsou, sice už jsem z ní nějaký ten pátek pryč, ale tohle jsme se tam opravdu neučili. Dále doma nemám televizi, takže ano, něco mi to video dalo (tím nechci říct, že jsem takový "dement", že se tu chodím vzdělávat, ale opravdu, pochybuju, že tohle všechno každý tady věděl :D ). A zavádějící název? Ano, názvem tohoto typu nalákáš běžnou populaci kolem IQ 100, což je bohužel rovněž většina a tak to tedy zabírá...

210

Odpovědět

Nijak zvlášť nezaujalo, ani ale nezklamalo. Zkrátka průměr... Ale proč ne, klidně bych byla pro překlad.

202

Odpovědět

Mám z toho pocit, že zopakoval učivo základní školy a omlouvám se pokud to tak někomu nepříjde hold každá škola je jiná. Tím, ale nijak nechci schazovat překlad, za ten děkuji. PS: vypadá jako chcípák

1922

Odpovědět

V-omáčka je lepší :-P

210

Odpovědět

Čekal jsem, že se to tu začne hodně rychle srovnávat. Stejně jako když jsme překládali Conana a Craiga a najednou přišel Jimmy Fallon nebo nedejbože Leno. :-D

180

Odpovědět

+BugHer0Ale ne tak rozhodně proti tomuto druhu pořadů nic nenamítam naopak, jenom Omáčkář to prostě podává líp ;-) na tadytoho mlaďocha se asi budu (pokud bude na co) koukat taky jenom mi to nedalo ;-)

200

Odpovědět

Ale k čemu je krása, když ji nezajímají ruští impresionisté, neovládá klasickou řečtinu slovem i písmem a Descartova epistemologie je jí taky úplně cizí. Co si pak s takovou povídat...

209

Odpovědět

To už je věc individuální. A krásno každý vnímá jinak. Je to část smyslová, zda chceš uspokojit svou touhu.

182

Odpovědět

Tak nějak. Bohužel je v drtivé většině případů krása přítomna na úkor jiných vlastností. Nemusím přímo impresionisty a podobně, umění mě moc nebere, ale s hloupou holkou bych prostě chodit nemohl, byť by byla sebe krásnější. Mě osobně imponuje inteligence :D (ano, alespoň trochu se vám vaše přítelkyně musí líbit bez výjimky, nemyslím si, že by někdo měl ženu, která by ho vůbec nepřitahovala, jen kvůli jejím zájmům, názorům a vlastnostem...)

180

Odpovědět

Moc zajímavé. :-)
Btw. byl jsem jediný, kdo si při pohledu na slova "science show" vzpomněl na asdf?
(THE SCIENCE SHOW: "Piano!" *buch*)

207