Co se stane po smrti britské královny

Thumbnail play icon
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:95
Počet zobrazení:6 487

Co se bude dít po královnině smrti? Jak se o tom dozvíme, jak proběhne pohřeb, kdo nastoupí na trůn... To vše už je známo, existuje plán propracovaný do nejmenších detailů!

Přepis titulků

Po téměř 66 letech na trůnu vládne královna Alžběta II. ze všech britských monarchů nejdéle. Je stálou a klidnou silou během překotných změn, kterým její země čelila. To ještě ztěžuje představu, co se stane, až zemře. Narodila se v roce 1926 a měl ji čekat docela normální život. Normální aspoň dle měřítek královské rodiny. Byla v pořadí třetím dědicem trůnu a většinu mládí prožila v soukromí.

V roce 1936 se vše změnilo, když její strýc král Edward VIII. abdikoval, aby si mohl vzít svou lásku Wallis Simpsonovou. Vzít si rozvedenou ženu, a dokonce dvakrát rozvedenou, bylo tehdy pro anglikány velké faux pas. A tak otec Alžběty, král George VI., nastoupil na trůn a ona se stala jeho nástupcem. A po jeho smrti roku 1952 přišel její čas.

A zbytek už je historie. Když královna roku 1952 nastoupila na trůn, byla hlavou státu v sedmi zemích. Commonwealth se od té doby rozrostl na 53 zemí, což pojímá skoro třetinu světové populace a zahrnuje 16 států, kde je britský monarcha stále oficiální hlavou státu. To nás přivádí k operaci London Bridge. Je to plán, o kterém nikdo nechce mluvit.

Plán ohledně událostí po královnině smrti. Jakkoli Buckinghamský palác plány ohledně její smrti tají, každý přesně ví, co dělat. A plány, které odhalil Guardian, jsou komplexní, složité a přesně načasované. Fáze 1: Den D: Podle Guardianu v den, kdy královna zemře, bude Edward Young, královnin osobní tajemník, první úředník, který novinku sdělí a uvede operaci London Bridge do chodu.

Přesně ve chvíli, kdy zemře, se princ Charles stane králem a Camilla královnou... Skoro. To dovysvětlím později. Young přes zabezpečenou linku přímo informuje premiéra, že London Bridge je spuštěn. Zpráva o její smrti bude sdělena hlavám různých států, než bude oznámena široké veřejnosti.

Jakmile je zpraven premiér, informuje ministerstvo zahraničí vlády 15 zemí, kde je královna stále hlavou státu. Následně bude informováno 37 národů, kde je stále politickou figurou. Potom bude zpráva o její smrti sdělena PA, zpravodajské agentuře, a zbytku médií po celém světě. Novináři se před palácem budou moct shromáždit v předem určeném prostoru vedle Kanadské brány. Na webu paláce se objeví stejná zpráva, na černém pozadí.

Všechny vlajky v paláci budou spuštěny a budou vyzvánět zvony. Obě komory parlamentu se mají sejít do pár hodin od její smrti. V podvečer matčiny smrti pronese Charles svůj první královský projev. Doteď jsme předpokládali, že zemře v Londýně. Pokud ne, bude se to odvíjet takhle: Scénář číslo 1: Pokud královna zemře v zahraničí, dostaví se obdoba amerického Air Force One s rakví na místo její smrti, doprovázena královskými pohřebáky, a navrátí její tělo do Londýna.

Scénář 2: Když královna zemře v sídle Sandringham v Norfolku, vrátí se její tělo do Londýna autem pár dní potom, co zemře. Scénář 3: Ten nejsložitější ze všech je, pokud královna zemře na skotském zámku Balmoral, kde tráví tři měsíce v roce.

Než se její tělo vrátí do Londýna, odehrají se skotské obřady. Fáze 2: Den D+1: Ráno po její smrti se vztyčí vlajky. A v 11 dopoledne bude Charles, nejstarší mužský potomek královny Alžběty, prohlášen králem. Charles v tuto chvíli čeká na převzetí moci déle než kdokoliv jiný. Fáze 3: Den D+1 až 12 Po prvních 24 hodinách od královniny smrti v Británii zavládne 12denní smutek, který završí její pohřeb.

Král Charles objede zemi, zastaví se v Edinburgu, Belfastu a Cardiffu, aby se zúčastnil obřadů uctívajících jeho matku. Během této doby se také setká s různými volenými lídry. Den D+1: Westminster Hall bude pro úklid zavřena.

Začne propracovaná a okázalá příprava pohřbu. Den D+4: Rakev se přesune do Westminster Hall v průvodu, který se má konat po celém Londýně. Až rakev dorazí, odbije Big Ben. Její tělo potom bude čtyři dny vystaveno. Královnino jablko, žezlo a imperiální koruna budou položeny na rakev a návštěvníci jí budou moct vzdávat poctu po 23 hodin denně.

Den D+9: Brzo ráno před začátkem pohřbu budou klenoty vyčištěny. Každodenní život v Londýně se zastaví. Podniky a obchody zavřou. Big Ben odbije přesně v devět. Srdce zvonu bude zakryto kůží, aby měl zvon po zbytek dne tlumený zvuk. Den D+12: Rakev se pak přesune do Westminsterského opatství a pohřeb začne v 11 dopoledne.

Média budou sice smět obřad natáčet, ale tváře členů královské rodiny nebudou během modliteb ukázány. Po pohřbu ji stejný vůz, který vezl tělo jejího otce, doveze na místo konečného odpočinku, na Windsorský zámek. Že bude její smrt velkou změnou pro dynastii, je slabé slovo.

Jak jsme zmínili, králem se stane princ Charles. A co bude s Camillou? Většina královských expertů věří, že královnina smrt z Camilly udělá královnu manželku. Ale o jejím titulu se jen spekuluje. Oficiální rozhodnutí je na králi Charlesovi. Královnina smrt udělá z Charlesova nejstaršího syna, prince Williama, vévody z Cambridge, prvního zákonného dědice trůnu.

Linii pak podle pořadí narození doplní Charlesovy děti. Zahrnuje to i jeho dceru. Díky hlasování v Commonwealthu z roku 2011 bude princezna Charlotte druhá v pořadí, po bratru Georgeovi. A co princ Harry, Charlesův mladší syn? V roce 2013, než měli vévoda a vévodkyně z Cambridge děti, byl princ Harry třetí v pořadí.

Nyní je šestý, pak následují jeho potomci s Meghan Markleovou. A v neposlední řadě je tu brexit. Důležitým faktem je, že vládce nemá moc co do činění s tím, že Británie opustí EU. Ale vzhledem ke změnám, které odchod z EU způsobí, bude monarchie možná poslední trvalou a nejstabilnější institucí, která zbude.

Překlad: Líza www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To mi přijde trochu kruté. Necelý den po smrti matku musí Kája vydat prohlášení.

80

Odpovědět

GOD SAVWE THE QUEEN, its a fascist regime..

27

Odpovědět

Nějak nepočítají se scénářem, že by zemřela někde na veřejnosti, kde by to tisíc lidí hned natočilo na své smartphony.

171

Odpovědět

Možná to mají posichrované tím, že už dnes se na veřejnost vypouští pouze zdravý dvojník a skutečná stará královna (pokud je ještě vlastně živá) palác neopouští.

45

Odpovědět

+mykanecV takovém případě by bylo zajímavé, kdyby umřel ten dvojník, co by pak udělali. :D

150

Odpovědět

Princ Charles shodou okolností za pár dní oslaví 70. narozeniny.
Upřímně, v tomhle věku bych si už chtěl jen v klidu užívat zaslouženého stáří a ne čekat, že za chvíli dostanu na krk další povinnosti...

171

Odpovědět

Ty pravdepodobne ano, ale on je vychovany na to aby v pripade potreby dostal na krk dalsie povinnosti :-/

134

Odpovědět

·

33

Odpovědět

tak geneticky, ma asi 40

06

Odpovědět


Odpovědět

Už sám prohlásil, že korunu přenechá synovi

30