Děti reagují na šikanuDěti reagují

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:360
Počet zobrazení:5 501

Po delší době se na naše stránky vrací oblíbený pořad Děti reagují. Ode dneška se tu s ním budete moci vídat každou neděli ve 20:00 a překladu se ujmu znovu já. Jako první díl jsem si po pauze vybral 9minutový speciál, který se výjimečně týká vážného tématu. Tvůrci pořadu v něm pustí dětem video týkající se šikany a budou se jich ptát na nejrůznější otázky související s tímto tématem, takže nečekejte žádnou velkou zábavu.

A co vy? Stali jste se obětí nebo svědky šikany? Jak jste se zachovali? V anketě pod videem nezapomeňte hlasovat, které z dětí vám bylo svými názory nejblíže.

Textové poznámky z videa: 1:09 - Video bylo natočeno na škole v australském New South Walesu kolem března 2011. 7:15 - Po natočení této epizody jsme se dozvěděli, že ten, co video nahrával, byl dočasně vyloučen na 20 dnů. 7:50 - Justin Bieber nechal dovézt šikanovaného chlapce na svůj koncert v australském Melbourne, kde ho následně zavolal na pódium a řekl, že je pro něj inspirací.

Přepis titulků

Říjen byl měsícem národní prevence proti šikaně, a tak jsme se rozhodli dětem ukázat video, které upoutalo na začátku roku k tomuto problému pozornost. Pokud se stanete obětí šikany, ozvěte se. V popisku najdete pár užitečných odkazů. Děkujeme za sledování dnešní epizody pořadu Děti reagují. Děti reagují speciál: Šikana To je zlý. Dělej něco! Tohle je fakt smutný, brácho. To nedopadne dobře.

Ty jo! Bože můj! Páni! To bylo zlý. To byla hodně vážná šikana. Čas na otázky! - O čem bylo to video? - O šikaně. Jeden malej kluk šikanoval toho velkýho.

Pořád do něj bušil, až tomu druhýmu došla trpělivost, zvednul ho - a fláknul s ním. - Bum o zem! - Bylo to děsivý. - Bože můj, to byla dobrá sebeobrana, ale stejně... Je to hodně inspirativní pro lidi, který někdo šikanoval. - Co říkáš na to, že to nahrávali? - Je to hrozný. Proč to nahrávat? Myslí se, že je to hrozná sranda. "To bude mít na tuty miliony zhlédnutí!" Věc se má tak, že toho většího kluka ten menší už dlouho šikanoval a tady si to poprvé nenechal líbit.

Je dobře, že mu to vrátil? - Ne. - Ne. - Ani ne. - Nejspíš jo... - Jo. - Jo. To je těžká otázka. - Proč udělal dobře? - Protože se musel bránit. Pokud ho někdo mlátí, má právo mu vrazit desetkrát silnějc. Podle mě by měl zaútočit, pokud mu někdo takhle dlouho nedopřeje klid. Podle mě byste se měli bránit, a pokud se ani to neosvědčí, vím, že je to těžký, ale možná byste měli změnit školu.

- Proč mu to podle tebe neměl vracet? - Měl to jít říct učiteli. Nebo řediteli, prostě někomu. Protože teď nesou vinu oba, kdežto kdyby to řekl dospělýmu, bylo by to jen na toho druhýho. Protože, jakmile mu to vrátíte, tak vlastně taky šikanujete, protože mu ubližujete a on ubližuje vám. Co je vlastně šikana? - Je to příšerná věc.

- Je to velmi špatná věc. - Poslední dobou se dost rozmáhá. - Pěst. Kop. Facka. - Naschvály. - "Dívejte, co má ten kluk na sobě!" Někdo si utahuje z vašeho oblečení a vzhledu. Ostatní vám to dělají, když nejste dostatečně silní - a když jste menší než oni.

- Snaží se vám zničit sebevědomí. Aby jim mohlo pro změnu stoupnout. Proč začne někdo šikanovat? - Prostě se už narodil zlej. - Lidé jsou zlí a tvrdohlaví. Je to šílený, ale někteří si myslí, že budou oblíbenější, když si budou dovolovat na slabší děti. - Možná kdysi někdo šikanoval je. - Občas to je kvůli problémům v rodině. Třeba je to kluk, co si nemá s kým popovídat, a myslí si, že si může dělat, co se mu zamane.

Prostě mu nemá kdo říct, že se to nedělá, až na učitele, se kterými se tolik nevídá. - Už tě někdo šikanoval? - Zažil jsem to na vlastní kůži. Jo. Fyzicky ne, ale jinak jo. - Jo. - Jo. -Ano. - Jasně. - Mně se jednou posmívali šesťáci. Když mi teď někdo řekne něco hnusnýho, řeknu mu: "Díky! Tobě taky. Pěknej zbytek dne." A oni si říkají: "Cože?" Když jsem byl ve třetí třídě, chodil se mnou do třídy kluk, který si mě hodně dobíral, protože...

Ani nevím proč. Z nějakého důvodu mu dělalo dobře nadávat mi a ponižovat mě. Jednou mě praštil a já jsem mu tu ránu oplatil a srazil ho na zem. Odhodlával jsem se rok. Takže jsem prožíval rok neustálou bolest. Kdybys byla u toho, co bys udělala? Okřikla bych je a došla pro učitelku.

Šla bych k nim a řekla bych: "Dost! Už přestaňte! Tohle přece není nutný." Snažil bych se je zastavit nebo bych šel za učitelem. Ať mi klidně říkají žalobníčku, ale snažím se pomoct. Co dělají většinou ostatní děti, když jsou svědky šikany? - Vytáhnou mobil a začnou to nahrávat. - Některý ani nehnou prstem. Hodně dětí jen stojí na místě a baví se. Jako by se před nimi odehrával nějaký film. Utečou nebo dojdou za učitelem, když mají odvahu.

- Proč je to otázka odvahy? - Protože pokud... ty děti nevyloučí ze školy, můžou začít šikanovat vás. Ti, co zůstanou jenom stát na místě, svým způsobem šikanují taky, protože nejdou pro pomoc. - Slyšela jsi o kyberšikaně? - Jo. - Co to je? - Nová podoba šikany. - Šikanování skrze zprávy. Je to spíš o slovech, ale některým nedochází, že to může být vážnější než mlácení. Může to být úplný andílek, a na netu se změní v tyrana, protože tam je úplně anonymní.

Třeba budu na Facebooku a někdo mi napíše, že jsem hnusák. Pokud máte přátele z jiných států, hned to uvidí taky a pak... o tom řeknou kámošům a ti to pošlou dál. Je to jako rychle se šířící virus. Můžete třeba zveřejnit nějaké jeho tajemství a to dítě upadne do deprese, a může dokonce spáchat sebevraždu. Jak lze zastavit kyberšikanu?

Rodiče by asi měli dohlédnout na to, že na Facebooku nepíšete ostatním: "Nesnáším tě! Kéž bys umřel." A podobný věci. Většina rodičů o tom nemá ani tušení. Rodiče třeba dole vaří večeři a vy děláte nahoře v pokoji tyhle hnusárny, takže se o tom nikdy nedovědí. Je to stejné jako normální šikana, horší, lepší? - Vlastně je to svým způsobem horší. - Pošťuchování odezní, ale kyberšikana z internetu nezmizí a pořád se opakuje...

až do nekonečna. Když je šikanujete tam a ještě jinde, mají pocit, že před tím není úniku. Jak vás ve škole informují o šikaně? - Besedami. - Loni jsme o tom měli besedu. Všichni pak brečeli, protože to bylo hodně... silné, ale nikdo se z toho nepoučil. Dali nám formulář k podepsání, kde stálo, že když se dopustíme šikany, budeme potrestáni.

- A pomáhá to? - Ne. "Musíme používat naše fajn prostředky." - Jaké prostředky? - "Nelíbí se mi, když mě mlátíš." "Aha, dobře, tak se usmiřme." - A to podle nich zabírá. - Co ještě by podle tebe měly školy dělat? Nějaká hodně přísná osoba by jim mohla říct, ať přestanou. Možná by mohli přijít během vyučování a s každým si promluvit. Tři varování: Poprvé zůstanete třeba po škole.

Podruhé dočasné vyloučení. A potřetí vás vyhodí ze školy. Pomohlo by víc kamer a nějaký dozor. Učitelé by mohli hlídat během přestávek a oběda. Promluvit si s rodiči. Pokud šikanuje jejich dítě, můžou tomu zabránit. Měli by o tom s nimi mluvit, a ne jen říct: "Dobrá, dáme si na něj pozor," protože to vůbec...

Nemají třetí oko na to, aby mohli na někoho dohlédnout. Musel bych o tom přemýšlet, protože nevím, jestli se s tím vůbec dá něco udělat. Leda najmout stovku hlídačů a sledovat každé dítě na škole. Toho menšího kluka škola dočasně vyloučila na 21 dnů a toho, který se bránil, na 4 dny. Přijde ti to fér? - Určitě. - Jo. Myslím, že ten, co šikanoval, měl být vyloučen úplně nebo na trochu delší dobu.

Když zmizí, škole to pomůže. Protože rváči tvoří další rváče. Dali mu podmínku na 21 dnů. Jestli je to dost? Dospěláka by za to poslali do vězení, ale děti jen na pár dní vyloučí ze školy? Podle mě by je měli poslat na pár měsíců do ústavu. Myslíš, že šikana jednou úplně zmizí? Doufám, že jo, ale těžko říct. - Asi těžko.

- Ne. - Jsou tu války a tak. Ve válce bojují tisícovky mužů, je to v podstatě šikana. Co bys vzkázal tomu klukovi, kterého si dobírali? Dobrá práce. Lepší než tam sedět a nechat do sebe mlátit. Dobrá práce. Neoplácej jim to, jasný? Jasný? Příště mi zavolej a něco s tím uděláme. Co vzkážeš všem dětem, které ostatní šikanují? Proč?

Jen mě zajímá proč. Už s tou šikanou radši přestaňte. Jestli vás něco trápí, musíte si to vyřešit sami. Proč chcete někomu ubližovat? Co kdybyste byli v jejich kůži? Třeba máte dysfunkční rodinu, ale ve škole byste si to měli užívat. Měli byste tam být spokojení. - Neměli byste si dobírat ostatní. - Násilím se nikdy nic nevyřeší. - Chovejte se k ostatním s úctou.

- Nedělejte to, je to špatný. Příšerný. Radši mi zmizte z očí. Další díl již příští neděli ve 20:00! Překlad: BugHer0 www.videacesky.cz

Komentáře (137)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

vubec se mi nelíbilo co říkal Zak, o tom jak se muže škola preventivně opatřit. Tohle všechno bylo u nas na zzakladce zavedene (až na kamery) a ničemu to nepomohlo. Až na to, že jsme nesměli o přestávce chodit nikam jinam než na záchod a nemohli jsme nic dělat, protože nás naprosto omezovali.

00

Odpovědět

wow, jake dneska řekl něco co ještě nikoho neslyše říct. A má v podstatě pravdu- není to taak rozhodně u všech případů, ale super názor.

00

Odpovědět

Nechápu proč si spousta lidí myslí že kyberšikana je horší prostě ho budu ignorovat nebo ho pošlu do zadečku, ale zbavit se násilí jak psychického nebo fyzického v realitě je mnohem těžší.

01

Odpovědět

tak si zkus, když na tebe vymýšlí někdo na facebooku falešné učty, kde dá tvou nejhnusnejsi fotku a píše všem lidem pod tvým jménem věci, které si nedokážeš ani představit. Pak ti lidé volaji na mobil, protože mají tvoje číslo a jedine co mužeš udělat je vybrat na face možnost, kde je napsáno něco jako: účet byl vytvořen kvůli kiberšikany. A čekat až se za měsíc objeví další stupidní účet, ještě horší než ten předchozí. A co? Mam zajit na policii, kvůli tomu že někdo vytvořil fake učty.

10

Odpovědět

“Justin Bieber nechal dovézt šikanovaného chlapce na svůj koncert v australském Melbourne, kde ho následně zavolal na pódium a řekl, že je pro něj inspirací.” Justin Bieber je ségra toho menšího kluka a takhle se tomu šikanovanýmu chtěl(a) pomstít, že zmlátil je(jí)ho malýho brášku.

228

Odpovědět

Máš to v hlavě v pořádku?!

212

Odpovědět

je divné, že vůbec nerozumím tomu co si napsal(a)?

20

Odpovědět

"Justin Bieber nechal dovézt šikanovaného chlapce na svůj koncert v australském Melbourne, kde ho následně zavolal na pódium a řekl, že je pro něj inspirací." Justin Bieber? Really? Teď ho budou šikanovat ještě víc.

261

Odpovědět

Sometimes´s violence the only answer (fight back)

190

Odpovědět

Ještě jsou horší formy šikany - obstoupí vás starší (13-14 let) a nutí mladšího, ať vám dá do nosu. Takhle mně (cca 10 let) a o rok staršího bráchu buzerovali, tak jsem chudákovi o hlavu většímu mlaďochovi, který nás měl před nimi ztrestat hned na začátku jednu vrazil až se mu spustila červená a utekli jsme.. No, hrdý na to nejsem, ale zafungovalo to (šikana se neopakovala). Myslím, že jsem se po pár týdnech tomu klukovi i omluvil. Defakto on byl šikanovanej taky, a odnesl to.

210

Odpovědět

Athena má též dobrý názory :-)
.....
Jsem jediná nebo vám taky připomíná Keiru Knightley?

201

Odpovědět

Turtle: no nevim častečně se mi chce s tebou souhlasit, ale nejak nemuzu překousnout tu větu "pokud se chovate slusně k někomu kdo k vam ne, je to vnímáno jako slabost"
ale neberu ti to se sikanou skusenosti nemam takze kdo vi...

190

Odpovědět

Děcka jsou na svůj věk inteligetní s vyspělými názory. Ta holka co říkala že by se to mělo nahlásit se ale očividně v praxi s ničm takovým nesetkala. Slušnost a dodržování pravidel je obousměrka, pokud se chováte slušně k někomu kdo k vám ne, je to vnímáno jako slabost a signál pro agresora že mu to projde. Tomu klukovi co s nim fláknul o zem fandim. To co říkal Amir je naprosto přesné. Klidně desetkrát víc aby bylo jásne, že tohle prostě ne. Každý vážně míněná agrese se musí hned v začátku setkat s tvrdou a ráznou odezvou jinak bude pouze eskalovat.

232

Odpovědět

sikana je normalni mezi detma nikdy nezmizi a jen zoceluje slabe povahy :) ps: byl jsem na obou stranach :)

1822

Odpovědět

Co si budem povídat, Lia za 4 roky bude strašlivě dobrá :D doufám, že udělají ještě verzi Chicks react :D

195

Odpovědět

Dětská hra na 6, jak říkal náš učitel tělocviku.

191

Odpovědět

Nechápu, proč se někteří lidé diví, že dětské názory dovedou být tak rozumné. Navíc i naše děti to dovedou.
Jsem začínající učitelka a když trochu zapomenu na to, co mi nutí systém, a nechám děti více se projevit, dozvídám se vždy překvapivé a úžasné věci. A to, že se někomu vypovídají, jen rozvíjí jejich názory a způsob myšlení.

230

Odpovědět

Me teda ve skole nikdo nemlati a kdyz je to nejaka slovni sikana tak je ignoruju, je teda pravda ze jsem trochu uzavrenejsi.

190

Další