Thumbnail play icon

Děti reagují na staré počítačeDěti reagují

Přidat do sledovaných sérií 4
58 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:187
Počet zobrazení:3 646

Po čase tu máme další díl z pořadu Děti reagují. V něm budou děti reagovat na téměř už 40 let starý počítač Apple II. Jakpak se jim tato technická vymoženost sedmdesátých a osmdesátých let bude zamlouvat? Jaký nejstarší počítač jste sami používali? Fakta z videa:

  • Jeden z prvních osobních počítačů obsahoval 4kB RAM a prodával se za 1300 dolarů (více než 5000 v dolarech roku 2014) s možností zvětšit paměť RAM až na 48 kB za dodatečných více než 1000 dolarů. Později byly doplněny 5MB pevným diskem. Průměrná čtyřminutová MP3 písnička má velikost okolo 4 MB, takže tyto starší počítače mohly obsahovat okolo jedné písničky, než jim došlo místo.
  • Počítač Apple Lisa vydaný v roce 1983 byl jedním z prvních, který používal GUI (grafické uživatelské rozhraní), a umožnoval uživatelům ovládání myší.
  • První osobní počítač byl v roce 1950 počítač Simon. Odpovídal na jednoduché matematické otázky blikáním světel na skříni. Osborne 1, známý jako první komerčně úspěšný "přenosný počítač" na trhu, byl vydán v roce 1981, vážil 10,5 kg, obsahoval zelený pětipalcový monitor a neměl žádnou baterii.
  • V šedesátých letech počítače ukládaly data na magnetické pásky, avšak v roce 1971 představila IBM osmipalcovou disketu. Menší disketa o velikosti 5,25 palce byla vyvinuta o desetiletí později spolu s dvoustrannou verzí, která mohla obsahovat až 360 kB dat. Pro srovnání, potřebovali byste více než 5 těchto disket k uložení jedné dnešní 2MB fotky z iPhonu.
  • Před disketami lidé přenášeli data na děrných štítcích. Data se ručně vyrazily děrnoštítkovým strojem a poté byly přečteny čtečkou. První disketa přinesla revoluci do počítačového světa, jelikož měla kapacitu přibližně 3000 děrných štítků.
  • Data jsou na disketu nahrána magnetizací částí pásky uvnitř diskety. Bohužel tento nahrávací proces znamenal, že data byla náchylná ke ztrátě, jelikož mohla být smazána, pokud se diskety položily vedle objektů se silným magnetickým polem, např. stereo reproduktorů.
  • Jedna společnost, která pomohla odstartovat počítačovou revoluci, byla Micro Instrumentation and Telemetry Systems, která v roce 1975 navrhla počítač nazvaný Altair. Vyráběl se ve stavebnicové verzi a neobsahoval rozhraní pro klávesnici ani paměťové systémy, ale devatenáctiletý Bill Gates a Paul Allen jím byli přesto dostatečně fascinováni, že pro něj vyvinuli verzi programovacího jazyka BASIC a prodali ho společnosti.

Komentáře (43)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

No nechci dělat chytrého. Když se dnešních lidí zeptáte co je rumpál je to stejný trololol. Ale mám pocit že v tomto videu je chybná terminologie. NENI TO PC! Je to Apple JC. 1:42 Jinak klobou dolu že díky těmto strojům lidé dokázali to co je dneska. R.I.P. Jobs

20

Odpovědět

mali by dať kompy z 90.rokov XD

00

Odpovědět

nejdou na něm apky?rozbit ho si mislim odpověd meho syna 8 let rozebrat a vyhodit odpověd syna 10 let rozebrat proskoumat a vylepšit odpověd syna 12 let to je lapač prachu a to nema ani dotykovou plochu a co facebook funguje na tom odpověd me ženy 31 let a nakonec ja 36 let to byla parada atary a spol neš najel internet tak to spadlo na přetiženi telefoni linky tak že děkujeme dnešni technologii zato jaka je a kolikrat nestiham pozorovat trend technologii.

14

Odpovědět

Zlopán, člověk, kterej to co píše ani nemyslí vážně, napíše rasistický komentář, ale protože je doba jaká je, tak dostane 80 liků :D. Z toho plynou dvě věci. Za 1. Zlopán je nejhorší troll na světě, za 2. společnost je plná rasistů. Ten komentář je rasistický, o tom není sporu, protože vyzdvihuje negativní vlastnosti jedné osoby a vztahuje je na celé etnikum. Pokud vím, tak v minulý sérii byla nejvíc afektovaná bílá holka, ale nikdo tam nepsal, že ho nepřekvapuje, že zrovna běloška se chová jak p**a. A občané čr by si měli rychle vytáhnout hlavy z p****e, protože až půjde do tuhýho, tak se na nás s takovým přístupem ke všemu všichni vyserou.

511

Odpovědět

A nejsmutnější věc je, že přesně takový komentář jsem po shlédnutí videa očekával, stejně jako jsem očekával spoustu rasistických reakcí v diskuzích když dal dnes černoch gol spartě. Tenhle národ je ta největší sračka, stydím se za něj a až dostuduju, tak valím do hajzlu.

211

Odpovědět

+AutoJo, a já jsem nejlepší troll, protože dostanu 10 000 disliků.

07

Odpovědět

+AutoJsi nejhorší troll na světě, protože nikoho nezajímá, co píšeš... Prostě nic :-D

101

Odpovědět

+AutoHele, normálně ty idi*tské komentáře ignoruj. Inteligentní lidi se na těch fórech moc neprojevují, proto se ukáže vždy více těch ultra blbých komentářů. Navíc tenhle trend není jen u nás. Když pojedeš třeba do Německa, zjistíš, že těch blbců je tam stejné procento, v Polsku taky, o Francouzích nemluvě. Navíc udělal jsi podobou věc, kterou tu kritizuješ. Objektivizoval jsi celý český "národ", jako "Tenhle národ je ta největší sračka". Ale to nejsi jediný... Celý problém je ve slově národ. Protože to slovo je bez přesně určeného významu. Jen jsem ti chtěl ukázat, že všichni lidé jsou vlastně stejní. Nemá cenu se rozčilovat nad šovinisty. Když použiji výraz Karla Kopfrkingla ze Spalovače mrtvol "Oni nic nechápou". Lepší je se zamyslet, proč se vlastně rozčiluji a přijdeš na to, že se nemáš proč rozčilovat.

80

Odpovědět

Didaktik Gama s kazeťákem a úžasnými 48k mem. Jak sem závidel Spektru 128k a audio čipem :)

00

Odpovědět

Kalkulačku :)

10

Odpovědět

Ráno jsem tu psal příspěvek a nějak se neodeslal.
Jako jediný jsem tu chtěl odpovědět na otázku překladatele, co za počítač jsme používali:

Měl jsem Amiga 500 s Workbench a 3,5 disketami co měli víc než ty IBM formáty (myslím 1,6MB místo 1,44, což byl luxus)
Děrné štítky taky ještě znám a dřív ještě byly děrné pásky, takové kotoučky co byly něco jak magneťák, kde se data brala z cívky papíru. :)
Dál jsme měl ještě 486ku, která měla Turbo tlačítko, což bylo něco. Přetaktování procesoru z 12 MHz na 50 MHz. Ta stála přes 100 tisíc, což tehdy byl roční průměrný plat…

Technologie počítačů před ani ne 30ti lety je fakt úplně jinej svět. :)

11

Odpovědět

Až na to, že tlačítko Turbo frekvenci snižovalo :)

12

Odpovědět

+WarleTechničtěji řečeno, zapínalo a vypínalo násobič frekvence procesoru. Při vypnutí běžel procesor na stejné frekvenci jako sběrnice, při zapnutí tlačítka na frekvenci např. trojnásobné (a pro procesor normální).

00

Odpovědět

Nevím, proč se pozastavujete na temperamentní černoškou xD To mě víc vadila ta...mestic holka v žlutém tričku s tím jejím "Kdo by chodil do knihovny" a "Nic to neumí, je to k ničemu" :D

162

Odpovědět

Souhlas. Je zajímavý sledovat ty nátury. Někdo hledá pozitiva ("Je to lepší než Flappy bird.", "To je ohromný."), někdo negativa ("Nic to neumí."). Někdo dostane klíč a použije ho ("Takže print.."), jiný to musí řešit ("Proč print? To nedává smysl.."). Je to jak vysoce efektivní výběrové řízení. :-)

210

Odpovědět

zasmial som sa, akurát tá afektovaná černoška mi lezia na nervy

211

Odpovědět

Ten pocit když z celýho příspěvku jsou nejlepší ta fakta ....

272

Odpovědět

Holka s Flappy Bird tomu dala korunu. :D

290

Odpovědět

Zajímavé, že ze všech dětí se černoška jako jediná chová jinak (hlučná, zbytečná gestikulace, atd.)

10019

Odpovědět

Zajímavé, že ze všech diskutérů se jako jediný nad rasou jednoho dítěte pozastavil Zlopán (otravný, zbytečně nesnášenlivý, trollující, atd.)

A co jako? Různá společenství, různé rasy, různé národy se chovají různě...

2956

Odpovědět

+Corwin8já se nad tím pozastavil taky :-D černoška mě hrozně sejří a asiati jsou hrozně chytrý. Inu, něco na těch rasovejch stereotypech bude :-D

768

Odpovědět

+Corwin8Nikdo neříká, že se nechová jinak, ale tady to bylo očividně myšlený v negativním smyslu, což naprosto nechápu.
A opět, nejde tak o rasu jako o komunitu a její zvyky, ale to je už jen detail.

830

Odpovědět

+Corwin8Tohle ti moc nevyšlo :-*

346

Odpovědět

+Corwin8Tak jestli to má odkoukané z domu, tak se nedivím už vůbec. Musí mít těžký život. Ráno ke snídani smažené kuře s melounem, odpoledne stráví krádeží kola a nadávkami na bělochy. Otce nikdy nepozná a s matkou vykrádají malé obchody.

274

Odpovědět

+Corwin8To že je někdo rasistický nesnášenlivý prase ještě neznamená, že nemá pravdu. (On je sice pozérský troll ale to existenci pravdivého výroku nijak neumenšuje)
Ještě vcelku nedávno, byly děti vedeny k úctě, respektu a zdrženlivosti. A to prosím, napříč rasami a náboženstvím. Nemyslím to nijak přehnaně. Prostě na návštěvě se chovaly slušně, v restauraci neřvaly jak píchnutý prase, říkali dobrý den a děkuji a prosím více či méně tak nějak sami od sebe a to všechno proto, že jejich autorita byla více či méně jejich autorita a nikoliv špinavá onuce, který se říká naprosto beztrestně běž do p****e.
Současný děti sice jsou sebevědomé, samostatné, optimálně se rozvíjející osoby bez kouska sebereflexe, s pocitem nezranitelnosti a beztrestnosti ale jestli z nich vyrostou ještě bytosti který lze nazývat lidské, o tom bych se odvážil pochybovat. A bohužel určitá část černošského etnika má některé vlastnosti a projevy poněkud akcentovanější. A z důvodu neexistence autorit při výchově malých černoušků je onen akcent zvrhnut až do karikatury.

252

Odpovědět

+Corwin8V minulosti nešlo ani tak o respekt k autoritám ale spíš o strach z (fyzického) trestu. Když moje generace chodila do školy, kouřili jsme před ní, když chodila do školy generace mojich rodičů nezapálili si před školou, protože by je někdo ze školy viděl, následoval fyzický trest+pravděpodobně ještě doma, takže šli kouřit před či po škole někam kde je nikdo neviděl. Nechápu jaký je mezi tím rozdíl, fakticky žádný, kouřením si v obou případech ničí zdraví a jestli je to někde v zapadlém dvoře nebo veřejně na ulici je poddružné.

Podobně je to s chováním k učiteli, místo "poslání do p****e" byl nezjistitelný špendlík na klice či na židli.

Něják bych to s tím vychvalováním minulých generací nepřeháněl, dělaly v podstatě to samé akorát ne veřejně. Podobně je to např. s alkoholem, současná generace nepije o nic více než jejich vrstevníci před 15-ti nebo 40-ti lety, pouze nemají strach to do anonymního dotazníku přiznat. Člověk se něják nezhoršil, pouze si přizpůsobil "morální hodnoty" a obecně přijmané chování své vlastní "špatnosti ve všech ohledech, nejen v tom co je a není přijatelné u dítěte či náctiletého. :D

201

Odpovědět

Taky gestikuluji když mluvím... a jsem bílá :) prostě každý člověk mluví jinak, ty rasisto.

839

Odpovědět

+SimčaDělá ze mě rasistu to, když se mi opravdu nelíbí, jakým způsobem ji někdo vychoval? Černoši se umí chovat i méně afektovaně.

240

Odpovědět

+SimčaRasista, že poukážu na fakt? :D kdybych napsal že ten běloch je otravnej tak to je v poho, ale když napíšu že černoška je otravná tak jsem Hitler. Lidi vzpamatujte se

553

Odpovědět

+SimčaZlopán, člověk, kterej to co píše ani nemyslí vážně, napíše rasistický komentář, ale protože je doba jaká je, tak dostane 80 liků :D. Z toho plynou dvě věci. Za 1. Zlopán je nejhorší troll na světě, za 2. společnost je plná rasistů. Ten komentář je rasistický, o tom není sporu, protože vyzdvihuje negativní vlastnosti jedné osoby a vztahuje je na celé etnikum. Pokud vím, tak v minulý sérii byla nejvíc afektovaná bílá holka, ale nikdo tam nepsal, že ho nepřekvapuje, že zrovna běloška se chová jak p**a.

110

Odpovědět

http://hiddenlolcdn.com/i700/58513.jpg graf z švédského ministerstva, čísla jsou jasná. Ale chápu, že sluníčkáři přímý statistický důkaz nestačí.

25

Odpovědět

vážně ? ..

03

Odpovědět

Ano a proto je na motorové pile nápis nezastavujte běžící stroj genitáliemi ani jinou částí těla.

111

Další
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK