Děti reagují na walkmanDěti reagují

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
68 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:402
Počet zobrazení:9 497

Po delší době vám přinášíme další díl oblíbeného pořadu z dílny TheFineBros Děti reagují na… Tentokrát děti nebudou reagovat na video, ale na technologickou vymoženost 80. a 90. let. Co na walkman budou říkat? A budou ho vůbec umět použít?

Varování: po zhlédnutí tohoto videa se budete cítit hrozně staře. :-D

 

Zajímavosti z videa, které se do titulků nevešly:

Walkman od Sony byl poprvé představen v Tokiu v roce 1979, vážil 400 gramů a měl dvě zdířky na sluchátka.

Kompaktní přehrávač kazet vynalezla společnost Philips Electronics v roce 1962. Původně ho používali stenografové a novináři jako diktafon, ale brzy se začal používat pro nahrávání hudby.

Prodej kazet v posledních letech opět roste. V roce 2011 se prodalo 22 000 kazet (o 46 % víc než v roce 2010). Někteří hudebníci začali svou hudbu vydávat na kazetách pro sběratele a fanoušky.

Během prvního měsíce prodala společnost Sony pouze 3 000 Walkmanů. Za celých 30 let jejich produkce se po celém světě prodalo celkem 200 milionů kusů.

Kazety se daly na ústup s rostoucí popularitou kompaktních disků (CD). Prodej CD dosáhl vrcholu v roce 2002, kdy měly 95,5% podíl na hudebním trhu. Dnes CD tvoří méně než 50 % tržeb z prodeje hudby.

V prosinci 2013 digitální prodej alb poprvé překonal prodej fyzických alb a do konce téhož roku se prodala více než miliarda digitálních nahrávek.

V „kazetové éře“ vznikaly tzv. mixtapey, kdy si lidé na jednu kazetu nahráli své oblíbené písně (první forma playlistu).

Přepis titulků

Děti reagují na... technologii! V dnešním díle: Walkmany! - Dnes to uděláme jinak. - Tak jo. - Dnes nebude video. - Ale ne. - Začínám se bát. - Budeš reagovat na tohle. Jé, telefon!

Ne, co to je? Nemám tušení, co to má být. - Co to je? - Nechápu, co to má být. - Co s tím? Zmáčknout play? - Co to dělá? Čas na otázky! - Víš, k čemu to slouží? - Jako vysílačka? Mluví se do toho? Hudba. Magneťák! BLÍZKO Počkat, počkat, počkat.

Není to přehrávač kazet? Je to zařízení na přehrávání hudby. Budeme poslouchat hudbu? Tady! Rádio, AM, FM... - ...stop, play. Jasně. - O čem to mluvíte? Děláte si srandu. - Jak funguje?

- Musím to někde zapnout. Už vím! Počkat, cože? Kde je, kde je ten... Připadám si tak hloupě! Co to...? Dokázala jsem to! Žádnou hudbu neslyším. Nevím, co teď s tím. Musíte to otevřít, dát dovnitř kazetu, zavřít to...

a pak zmáčknete play. - Aby to fungovalo, potřebuješ ještě něco. - Ale no tak. To není fér. Vážně? - Kazetu? - Jo! - Potřebuješ ještě kazetu. - Jakže? - Víš, co to je kazeta? - Ne. - Ne. - Ne. - Tady máme kazetu... To jsem nikdy neviděla.

- Ty jsou ve filmech? - Tak jak to funguje? Co s tím mám dělat? Musím to otevřít... Tak ne. Jak to dostanu dovnitř? Já to prostě nevzdám. Jsem bojovnice! Kde to má... Tak jo, vzdávám to.

Otevřu předek... Jo! Připadám si jako Indiana Jones. Takhle to vezmeš z obou stran a... - Co?! - Teď ty. Na tom nic není. Proč jste to neřekli hned? - Jak to tam patří? - Jak to tam patří? - To je tak těžký. - Úplně to zamáčkni. Nic se neděje. Co ještě potřebuješ?

Potřebuju... To nevím. Co uděláš, abys něco slyšela? - Nevím. - Zesílím hlasitost? Potřebuješ ještě sluchátka, jinak nic neuslyšíš. - To je divný. - To je prostě... - ...děsný. - Nic horšího jsem neviděl. To je teda zlodějina.

Chceš si něco poslechnout, ale bez sluchátek to nejde. Sluchátka sem. Máme tu pro tebe sluchátka. Takový má můj děda! Tyhle jsem míval. Panebože! Jako bych se narodil v 90. letech. - Už to funguje. - Funguje to. - To byl výkon. - Co je to za písničku? Ať to stojí za to.

To je nějaká stará hudba? MAXIM NASTAVIL NEJVYŠŠÍ MOŽNOU HLASITOST. - Co říkáš na ten postup? - Trvá to věčnost. - Složitý. - Nechci vypadat jako lenoch, ale musíte udělat tolik věcí. Hele. Jako proutek, že? Potřebujete sluchátka, abyste mohli poslouchat hudbu? Chápete, jak je to ujetý?

Vlastně to netrvá tak dlouho. Na iPadu musíte jít na internet, najít Pandoru, musíte na to kliknout, musíte to spustit... DOBRÝ POSTŘEH Kdybys měla 20 písniček a chtěla najít šestou z nich, jak bys to udělala? Zmáčkla bych tlačítko next, že jo? - Ne? - Tlačítko zpět a start? Přetáčíte a odhadujete, kde asi tak jste. Pustíte to a přetáčíte dál.

Musíš přetočit všechny předchozí skladby, odhadnout, kde jsi, kousek si poslechnout a podle toho přetáčet dál. Panebože, to by se mi nechtělo. Nedokážu si představit, že bych tohle používal. Na telefon se ti vejdou tisíce písniček, ale na kazetu jen asi 30. Lituju lidi, co žili v 90. letech. Fakt. Bože...

- Co na to říkáš teď? - Kolik bych asi potřeboval kazet? Je to přenosný kazetový přehrávač. Když se v 80. letech objevil, byla to bomba. Překvapuje tě to? Ano. Ne, protože je to stejné jako mít počítač nebo iPhone. Je k nevíře, jak se technologie mění. Úplně vás vidím, jak jste ve třinácti... "Jsem fakt borec!" OMG, máš nějakou kazetu?

Do walkmana? Páni, já taky. V 80. letech to bylo něco. Můžu na tom přehrávat hudbu a nosit to s sebou. V nějaký velký kapse. Když to byla novinka, stály 200 dolarů. - To ne. - Proč? - To je nehoráznost. - Za tohle? Já bych si to koupila. Je to dobrý!

- To není tak moc. - Není? - iPad stojí 700 dolarů. DOBRÝ POSTŘEH - Když se objevily, bylo to poprvé, co byla hudba... - Objevena? - To ne. Ne objevena. Bylo to poprvé, co byla hudba snadno přenosná. Lidé s tím i běhali. - S tímhle na hlavě? - To byste na konci tahali ruku po zemi. - Je to těžký.

- Byla bych zničená. Propána! Co když mi upadne? "Ale ne! 200 dolarů je v háji!" Teď už víš o walkmanu všechno, tak co ti přijde lepší? - Dnešní přehrávače, nebo tohle? - Ty dnešní, to je jasný. - Dnešní přehrávače jsou lepší. - Tohle je lepší. Nerozbijete si telefon... Bez váhání bych bral tohle. Ne. Svůj telefon. Svůj iPhone. Tohle je hrozně těžký a složitý! Dnešní přehrávače.

Díky za sledování dalšího dílu Děti reagují. Napište do komentářů, na jakou další starou hrůzu máme reagovat příště. Jestli jste tohle používali, nechápu, jak jste to mohli přežít. Je to hrůza! Přejte mi štěstí, jdu se proběhnout. Překlad: Veru www.videacesky.cz

Komentáře (149)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

to uz sem tk starej ? Ja ho mam este v supliku :D

120

Odpovědět

Hlavne, ze ty holky umi ve 12ti vykourit ptaka a kourit s posahanejma kamaradkama jednu cigaretu za druhou, ale aby vedeli neco to ne. Kdyz vidim ty dnesni deti, tak mi je fakt zle.

1729

Odpovědět

V pohodě to říkala už moje babička a nejspíš i její babča :-)

00

Odpovědět

Nechápu, plno lidí tady lamentuje nad tím, že dnešní děcka nic neví a bla bla bla. Vy taky neumíte používat "mušličky" a jezdit na hoverboardu.

163

Odpovědět

Líbí se mi jak si tu většina připadá strašně stará.
Co by asi říkali vaši rodiče, kdyby vám ukázali první elektronkové rádio nebo počítačový program napsaný na stroji, který dělal otvory do děrovaných štítků.
A vůbec zázrak by byl, kdyby vám ukázali jak fungovaly filtry na papírové pořadače. Vsadím se, že hodně lidí by na ně čumělo jak děti na walkman.

Že ty si se narodil/la v modernější době z ostatních nedělá neandrtálce. ;)

312

Odpovědět

Tak přesně vím, jak nevychovat svoje děti. Vidíte, jak dopadnou, když se o ně nebudete starat a místo toho, aby jste si s něma hráli, tak je necháte, ať si hrajou samy na pc.
A zdá se to jen mně nebo půlka z nich má ADHD a reaguje, jak afektované mimino?

202

Odpovědět

Vtipné je, že jsem si video pustil potom, co jsem nahrával kazetovou mixtape pro svoji kamarádku, se kterou si různé kazerové výběry stále vyměňujeme. A ano, kazety už se dneska shánějí hůř. (Poslední výrobce na trhu tady je maxell a jen 90min délky.) Ale jse to sranda i nostalgie to nahrávat a konenckonců si to i pouštět. Některé písničky by mi bez toho charakteristického hučení kazeťáku na pozadí zkrátka nezněly správně.

204

Odpovědět

Jo a kdyby těm dětem vysvětlili, že 200 USD v 80. letech se nerovná 200 USD dneska, tak by ty reakce byly ještě horší :-D

460

Odpovědět

To že neví jak vypadá walkman ok, to že neví jak se přehravá kazeta taky ok, ale proboha i necvičená opice by to snad uměla otevřít a vložit to tam, a každej trošku uvažujicí by hledal reproduktor a když nenašel tak tam nějaký sluchatka/bedničky připojím...
Jinak prastarej fonograf mam doma a myslim, že normalní člověk by tam ten valeček snad taky uměl nasunout, natahnout a možna ti šikovnější i umistit jehlu na přehraní...

Ja jsem nikdy neměl walkmana, jen discmana a pak přehravač mp3 na cedečkach a to byly fakt přišerný vynálezy... jak to furt načitalo a přeskakovalo, to mi přijde walkman uživatelsky přijemnějsší, ale diky vyvoji za mp3 a mp4 přehravače...

320

Odpovědět

Co se do nich proboha tak navážíte? Jako byste vy v jejich věku měli povědomí o technologii starý víc jak deset let... Já bych třeba v deseti neuměl používat gramofon, kdyby si doma taťka jeden nevydržoval z nostalgie.
Uznávám, sluchátka uhodnout mohli, to zaskočilo i mě, ale jinak mě spíš překvapilo, že to poznala ta malá holčina. Čekal jsem, že nebudu mít ani šajn, co to je.
A souhlasím s tou slečnou, co tady dala příklad s fotografováním. Kdybyste do ruky dostali poválečnej foťák, tak jste na tom stejně jak tahle děcka. :)

1613

Odpovědět

To je trochu rozdil poválečnej fotak a věc stará 8let

193

Odpovědět

+ZlopánNe tak velkej, protože dneska se technologie vyvíjí rychlejc. Jinačí příměr se těžko hledá.
Pointa je ale jinde - my jsme jako děti nebyli o nic lepší, ale stejně se tady každej pohoršuje. Přijde mi to směšný.

199

Odpovědět

+Zlopánty malý děcka chapu ale ty starší? stačí rozum aby člověk poznal na co by to asi mohlo být

183

Odpovědět

Generačně elitářská masturbace začíná. Kdyby mě bylo v dnešní době 8-10 let tak taky nevím co walkman je a jak se používá. Kde dnes v Americe ve které se technologie rychle posunuje dopředu a jsou levné uvidíte walkman nebo už zastaralé datové úložiště jako je kazeta? Možná tak u hipstrů a ve starých filmech. V USA je prostě rok stará technologie už zastaralá a nahrazená novou. Vůbec se jim nedivím.

168

Odpovědět

Je mi 13 a hrozně těm dětem závidím, protože jsem vždycky jednoho takovýho walkmana chtěl. Nějak se mi zamlouvá víc než dnešní iPody. :D
Ale musím poznamenat, že tohle video je neuvěřitelně děsivé, ať už jde o o logické uvažování těch dětí nebo, že neznají něco tak důležitého jako je kazeta.

313

Odpovědět

Ten co se diví, že to bez sluchátek nepřehrává hudbu, ono třeba ty menší iPody nebo libovolná MP3 má vlastní reprák asi ne... Že jim skoro nikomu nedošlo, že potřebují sluchátka je taky smutné, vždyť většina (řekl bych i tehle) Walkmanů měla normální jack jako dneska telefony.
Ještě nedávno jsem měl mp3 přehrávač s 256MB paměti, tzn. taky cca těch 30 písniček... Přijde mi, že žijou trochu mimo realitu...

292

Odpovědět

Určitě všichni když jedou busem, jsou někde mezi lidma atd tak hrajou hudbu na repráku to jo :D nikoho takovýho neznám i celkově kdo by na mobilu poslouchal hudbu na repráku

95

Odpovědět

+Kolousek001Já takový znám, bohužel.

210

Odpovědět

Tenhel pořad mi chyběl občas to bylo sranda, ale kde je sakra Tabletop? !!!!!!

82

Odpovědět

Ty dnešní děcka jsou opravdu ...... jak to říct slušně..... zmršené. Až mi pomalu z toho běhal mráz po zádech. Člověk ani neví jestli se má smát jak je to vtipně a nebo jestli mu jich má být líto. Asi spíš líto. Dnešní děcka se prostě o nic nezajímají,mají svůj "fejsbůček" a taky "kompíček" tak na co by jim bylo vědět i nějaké informace že ? Bohužel tahle neznalost nás všechny jednou přivede do hrobu. Je to i chyba rodičů, ty by měli děti všechno učit a alespoň jim o tom něco říct. Aspoň že to existovalo a na co to bylo. Ta jedna holka co to hned všechno věděla má podle mě gigantickou naději že z ní něco pořádného bude ale ty ostatní ? I s těmi jejich reakcemi ? To je prostě konec.

1810

Odpovědět

Prosím tě odkud by to měli znát? Já Walkman na vlastní oči neviděl nejmíň 8 let a když, tak jen na nostalgických obrazcích na FB nebo ve starých filmech z 90. let. A nemyslím že se o nic nezajímají, jen prostě se k tomu nedostanou nebo je to mimo jejich zájem. Nebo si představuješ že správné děti v sobotu ráno vstanou a napadne je že by se mohli zeptat rodičů co bylo před iPodem? Nebo každou neděli ráno u snídaně zavést téma "Zastaralé technologie"?

146

Odpovědět

+ErwinTak nevím jak vy, ale já se jako malé dítě hodně ptal. Jako od otázek co se stane až člověk umře až po "jak se lidi dorozumívali dřív, když nebyl telefon" nebo podobně. Či jsem viděl normálně pouliční rozhlas a ptal se na co to bylo, nebo ve starých hotelech v lázních viděl kabelovej rozhlas kde se nedaly nastavovat stanice. A to byla doba rádií s tunerem, barených televizí a každý měl aspon drátový telefon. Ale prostě otázky jsem kladl. A rozhodně jsem dokázal použít gramofon a i staré foťáky s filmem. A vím to určitě, že mi bylo 11 a méně, kdy jsem se s těmito věcmi setkal. Takže normální malé děti myslím nějaké ty základní obecné znalosti mají, pokud nežijí v jeskyni. Což dneska asi pokoj s počítačem a připojením k internetu paradoxně je. Jelikož pak dítě sleduje jen přímočarou zábavu a žije v informační jeskyni, přestože má google na dosah ruky...

71

Odpovědět

Já si právě myslím že je správné že mají ipady a tablety a podobně a ví jak je používat je jiná doba, stejně jako jsme mi měli walkmany a ne gramofony.Kdo ví co bude za dalších deset let ale pravděpodobně i tohle bude jen minulostí :D

21

Odpovědět

+emric21My měli také gramofón, dokonce i magneťák :-)

10

Odpovědět

Říkejte si pamětníci, ne starci, vy všichni 15-25 letí, ať Vás to moc nestresuje :D

350

Další