DUST – Malé kosmonautky

Thumbnail play icon
79 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:49
Počet zobrazení:5 053

Charlotte má na návštěvě kamarádky, která stejně jako ona milují vesmír. Společně si dokáží užít pravé dobrodružství plné dětské fantazie.

Krátký sci-fi snímek, ve kterém se možná dozvíte i něco nového, přináší kanál DUST.

Přepis titulků

MALÉ KOSMONAUTKY Ale já se nechci vrátit na Zem. Osudu se nevyhneš, má malá pozemšťanko. Proč se to vždycky stává mně? Není na dolíznutí. Udělám to. Připraveny na prohru? - Někdo se nám tu vytahuje. - Jestli vidíš sebevědomí takhle… - Kolik máte bodů?

- 46. - 32. - 28. První akce: Vybuduj ekonomické centrum. - Podej mi červí díru. - Kolik myslíte, že potřebuje bodů? - Nevím. Kolik jich má? - Prosím, ať nepadne fialová! Ne! - 52 bodů. A takhle se to dělá. - Ta další dvě kola ani nepotřebovala. - Jsem královna vesmíru! - Ty jsi pitomá! Je to tak.

Tedy v podstatě královna jediné galaxie. - To není fér, vyhraješ pokaždý! - To se povedlo, Charlotte. - Holky, mazejte do postele. - Vyhrála jsem! Benjiho jsem uložila a táta tu bude cobydup. - Nám se ještě spát nechce! - Kosmonauti nemají na spánek čas! To jste do vesmíru blázni všechny? Je neuvěřitelné, že jsi ke krásám vesmíru slepá. To zní od devítileté tak vtipně. Jen nevidím smysl v cestách do vesmíru, když máme co řešit na vlastní planetě.

Víš, že Amerika vyhrazuje pro NASA jen 0,5 % svého rozpočtu? - Nechceš zjistit, co tam je? - Život by byl nudný, nemít co objevovat. Při pohledu na hvězdy vidím naši budoucnost. Dobrá. Vyhrály jste. I tak musíte do postele. Šup. Táta říkal, že kamarádky tu můžou spát, jen když budete do půl 10 v posteli. Je dávno po desátý. Země obíhá kolem Slunce. Jednoho z miliónů sluncí v naší galaxii. Ta je jednou z milionů galaxií ve vesmíru.

Nepřipadá ti to senza? Spíš se cítím vyděšeně a bezvýznamně. Smysl nenalezneš v pohodlí, ale v pravdě. Pojď, Armstrongu. Pašák. Dobrou, holky. Dobrou noc! A ať tě blechy neštípou moc! - Kdo se chce podívat, na čem jsem dělala? - Já. To jsme dvě.

To jsme tři. Poslední týden jsem makala na naší přepravě. Dnes večer je čas odhalení. Já se tak těším! Božínku, zvládla jsi to! Abyste získaly místo na misi, musíte odpovědět na otázku. Já první! Jak se jmenovala první Američanka, která letěla do vesmíru?

- Brnkačka. - Sally Ride. Gratuluju, kapitánko Nikito. Teď já! Jak se jmenuje hranice, za níž začíná kosmický prostor? Kármánova hranice. Správně. Vítej na palubě. Poslední místo v posádce. Amélie, jsi připravená? Jsem tak nervózní.

Fakt na tu misi chci. Prostě to vybal. Která planeta je v našem solárním systému nejteplejší? Merkur, nebo Venuše. Merkur je Slunci blíž. Není to nějaký chyták? Zkusím Venuši. Venuše má hodně mraků. - Venuše. - Gratuluju, vybrala jsi správně. - Jo! - Pst. Co děláte? Koukej, cos provedla.

- Benji, nic neděláme. Vrať se do postele. - Chci si hrát. Musí ti být aspoň sedm. A není to hra, je to seriózní mise. Řeknu to na tebe, jestli mě tu nenecháš. - Benji, poslouchej, nesmíš žalovat. - Proč ne? Protože na tom závisí život na Zemi a dospěláci tomu nerozumí. A pokud bude žalovat, vyhodíme Chlupáče z okna - a lišky ho sežerou zaživa. - Jo, to taky. Fajn, můžeš se připojit.

Ale uděláš všechno, co ti řeknu, jo? Dobrá. Všichni sem. Na tohle jsme trénovali celý život. - Zná každý své zařazení? - Kapitánka pilotka modulu, k službám. - Letecká technička. - Řídicí centrum! - Co já, Charlotte? - Ty jsi… účastník letu do vesmíru. - Účastník letu do vesmíru. - Což znamená, že potřebuješ tohle. Zaujměte svá místa. TLAK V KABINĚ Start za T−19.

Řídící centrum, Amélie. Připravte se na start. Rozumím. Jsme připraveni. Vše v pořádku. 10, 9, 8, 7… Zážehová sekvence. 3, 2, 1… Zážeh! Startujeme! Nebe nad vesmírnou stanicí Crescent se rozjasnilo. Zdola vypadá všechno fajn. Paráda. Start dokončen. Sofie. Moc se omlouvám, že jdu pozdě. POPLACH - Máme problém.

- Opakuji, máme problém. Jen zkontroluju holky. Nebezpečí kolize! Pozor! - Bože! - Pomoc! - Zlatíčka, co se to tu, děje? - Tati! - Naše mise selhala, pane Parkere. - Vaše mise? Vydali jsme se na první pořádnou misi do vesmíru. Tati, měls to vidět.

Nevím, co se pokazilo. Žádné strachy. Byla první z mnoha. Víte, co je pro mladé kosmonauty nejdůležitější? Spánek. Dobít mozkové buňky. A dvě další důležité věci? - Představivost. Tvrdá práce. - Správně. - Tati, jsem ospalý. - Není divu, ty rošťáku. Už máš dávno po večerce. Dobrou noc, milé kosmonautky.

Ať vás let vesmírem odnese do říše snů. Přeložila: Mia www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tohle mě hodně sedlo.

43