Dvouhlavňová brokovnice

Thumbnail play icon
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:406
Počet zobrazení:6 736

Dvouhlavňová brokovnice je zbraní, která se ve hrách objevuje odpradávna. Odkud pramení její oblíbenost?

Přepis titulků

Některé zbraně jsou tak kultovní, že ani nepotřebují jméno. Žádného výrobce ani přesný model. K ohromení vám stačí dvě hlavně kalibru 12. Dvouhlavňová brokovnice je klasickou zbraní s působivým profilem. Objevuje se už odedávna a přesto na ni stále narážíme. Jak to, že tento jednoduchý design stále přetrvává? Proč na ně ve videohrách narážíme tak často? A znamenají dvě hlavně dvojnásobek zábavy?

PŮVOD Brokovnice jsou jednoduchou univerzální zbraní, která využívá různé náboje. Mají dlouhou historii, jejich původ se datuje do začátků zbrojařského průmyslu. Jejich kořeny sahají k zbraním velkého kalibru jako byly muškety. Když se začaly používat závitové hlavně, brokovnice se oddělily jako samostatná třída zbraní. Jejich hladké hlavně jsou vhodnější pro vystřelení více projektilů. Mohou vystřelit množství malých broků nebo vypustit zničující sílu velkých kulek.

Možnost nabít je různým střelivem z nich dělá ideální zbraně na lov. Nejběžnější kalibr 12 se nabíjí broky double aught. Obvykle je to 8 broků s průměrem 0,33 palce. Tyto náboje nabízejí vyrovnaný výkon proti jelenům, ale i lidem. Před vynálezem opakovací a pumpovací brokovnice měla většina brokovnic lámací rám. Hlaveň byla sklopná a tím se otevřela komora pro vyjmutí nábojů a přebití.

Protože zbraň neměla zásobník, dalo se z ní vystřelit jen jednou. Ale přidáním další hlavně se zdvojnásobil počet výstřelů. Byly vyrobeny i brokovnice se třemi i čtyřmi hlavněmi, ale klasické dvě hlavně nabízejí vyrovnanou palebnou sílu s ohledem na váhu a složitost. Existují dvě základní verze. Hlavně jsou umístěny buď horizontálně nebo vertikálně. První umístění je nazýváno dvojka, to druhé kozlice.

Dvojka je klasičtější verzí, která evokuje tradiční verzi z divokého západu. Hlavně pod sebou nabízejí jednu zaměřovací rovinu a menší zpětný ráz, avšak za cenu složitější vnitřní struktury. V těchto podobách existuje dvouhlavňová brokovnice už od dob divokého západu. Stejně tak od vzniku stříleček z vlastního pohledu. S jasně odlišitelným vzhledem a bez nutnosti dělení na přesný model, byl její generický vzhled ideální do her s nízkým rozlišením. Především jeden titul měl obrovský vliv na její další výskyt.

Super brokovnice z Doom 2 je legendární. Původní shareware verze měla jen brokovnici, ale prodejní byla obohacena o verzi se dvěma hlavněmi. Základní brokovnice byla dobrá, ale super brokovnice byla lepší. Žrala náboje jako žádná jiná zbraň. Jen pár nepřátel dokázalo přežít přímý zásah z obou hlavní. Tato zbraň trhala pekelníky na kusy.

Do dějin se zapsala jako velmi oblíbená zbraň. Konec 90. let přinesl vlnu FPS her. Většinou to byly jen klony Doomu. Tyto hry ze staré školy měly po vzoru Doomu danou hierarchii zbraní. Váš arzenál se postupem hry stával čím dál silnější. Díky tomu byla dvouhlavňová brokovnice dobrým kandidátem. Pokud potřebujete zdvojnásobit palebnou sílu, proč nepřidat další hlaveň? Po Doomu přišel Quake, který měl více gotický kabát.

Ale brokovnice i super brokovnice v něm byla. Je to téměř obchodní značka her od id Software. I dnes existují hry držící se tohoto rozdělení. Není neobvyklé vidět střelbu z této oblíbené dvouhlavňové zbraně. I bez Doomu existuje spousta historických důvodů, proč tyto zbraně do hry zahrnout. Občas se objevují i v realistickém vojenském zasazení, ačkoliv jejich použití bylo omezené už před druhou světovou válkou. Avšak sem tam se někde objeví.

Většinou se tyto dvě hlavně objeví v rukou civilistů, partyzánů nebo jiných neprofesionálních jednotek. DIVOKÝ ZÁPAD Mnohem častěji byly používány na divokém západě. Díky legendám, vylíčeným v literatuře a filmech, tyto zbraně do prostředí skvěle zapadly. Jejich rustikální kouzlo dokonale zapadlo mezi revolvery a opakovací pušky. Ve světě kovbojů a přepadávání dostavníků jsou dvě hlavně naprosto přirozené.

Brokovnice byla tehdy velice důležitá. Byla víc než jen zbraní. Byla prostředkem k lovu i k obraně domova. Dvě hlavně k tomu většinou stačily. Protože byla zbraň tak důležitá, nesmazatelně se zapsala do naší kultury. Byla propojena s historií Ameriky. KONEC SVĚTA Neelegantní zbraň pro necivilizované časy.

Fiktivní prostředí je skvělým místem pro brokovnice. Existuje jedno prostředí, kde je přítomnost brokovnice jistá. Apokalypsa. Když se zhroutí civilizace, robustnost zazáří. Díky filmům jako je Šílený Max víte, že pokud jdete do pustiny, chcete s sebou spolehlivou zbraň. Svět bez zákonů opět přináší neklidnou dobu.

Když chcete přežít, dvě hlavně se vám hodí. V nejnovější sérii id Software se kruh uzavírá. V post-apokalyptické hře se stejným rodokmenem jako má Doom je dvouhlavňová brokovnice téměř nutností a skvěle do ní zapadá. Její přítomnost je zde přirozená. Prašný vyprahlý terén, kmenové rozmíšky a dvě hlavně plné broků. Vliv dvouhlavňové brokovnice dalece přesahuje jednoho výrobce nebo určitý model.

Už jen její podoba jí dokázala vydobýt vlastní identitu. Díky tomu se objevuje ve spoustě her. Když se hra drží kořenů moderních stříleček, je brokovnice identifikovatelná a zajímavá volba. Ať už vystřelíte dvakrát za sebou nebo oběma hlavněmi najednou, tato zbraň je bez výjimky mocná. Zničí každého nepřítele, který je zblízka zasažen. Pokud dvě hlavně nestačí, můžete narazit i na čtyři, ačkoliv to je už za hranicí praktičnosti.

Dvě hlavně většinou naprosto stačí. Síla a spolehlivost spojená s jednoduchostí. Dvouhlavňová brokovnice. Kohoutek, tělo zbraně a dvě kouřící hlavně. Díky za sledování a uvidíme se příště.

Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (36)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

skoda ze nezminil ctyrhlavnovku z puvodniho shadow warrior, myslim ze to byl riot gun, a kdyz se z ni palilo tak to byla pecka, ctyry rany za sebou s perfektnim zvukovim doprovodem s paradnim vzhledem, to byla snad moje neoblibenjsi brokovnice ve hre co si pomatuju ;)

11

Odpovědět

v prekladu bych ocenil prevod jednotek (napr. 0,33in = 8,38mm)

60

Odpovědět

Dobrá reklama, kde to koupim, bude na ni sleva od videacesky?:D

181

Odpovědět

Léta se snažím přijít na to, co znamená Lock, Stock and two Smoking Barrels... konečně to vím. Díky.

183

Odpovědět

hmmm, tak to ses dobrej debil. Kdyz jsem ten film tak v 14 videl poprvy pod nazvem Sbal prachy a vypadni, tak me taky zajimalo co znamena Lock, Stock and two Smoking Barrels. Zadal jsem to do googlu a podle tohodle obrazku https://d2nh4f9cbhlobh.cloudfront.net/_uploads/galleries/31466/lock_stock_and_two_smoking_barrels_ver1_xlg.jpg to doslo i me 14 letymu decku.
Jinak klasicky dostanu milion minusu, protoze jsem c***k atd.

525

Odpovědět

+prasopesO úrovni mého duševního zdraví nechť ať rozhodne konsilium psyhologů na základě relevantních testů, nicméně... s frází Lock, Stock and two Smoking Barrels jsem se nesetkal poprvé u názvu filmu, ale jako s kostrbatě přeloženou frází v literárním díle, jehož název si už nevzpomenu. V té době nebyl Google ani Wikipedia, měli jsme Seznam a ti jazykově vybavenější Alta Vistu. Při mém bádání jsme pak narazil jen na nějaké povídání o mušketýrech a ládování zbraní. Dokonce jsem se tehdy ptal kamaráda američana, co to znamená a on sám dost zmateně vysvětloval něco jako: "It means 'all', 'total' or 'everything'." A tak od té doby, vždy když narazím na tuto frázi, například ve videu "Muž, který obešel svět" - díky Videacesky.cz - jsem si s nostalgií vzpomněl na své pátrání a trvající tápání. Můj život je totiž natolik zajímavý, že jsem neměl potřebu fixovat se na jeden výraz a tento konfort nevědomosti si mohu dovolit, až do zveřejnéní tohoto videa. Mimochodem, film jsem viděl poprvé na vysoké a plakát jsem tehdy tak moc nestudoval.

151

Odpovědět

Na Lock, Stock and Two Smoking Barells bych se měl podívat...

101

Odpovědět

klidne toho od nej pridejte vic :D

50

Odpovědět

DOOM 2 na čísle 3, miloval jsem ji. Ten zvuk, když ji přelomil a nabil. Prostě dvojranka :D

120

Odpovědět

Protože každý ví, že na zombie apokalypsu je broksna nejlepší.

112

Odpovědět

Leda ve snu...

78

Odpovědět

Zombie útočí na blízko a k jejich zničení je třeba zničit mozek, proto je brokovnice s malým dostřelem, velkým rozptylem a objemnou municí naprosto nevhodná. Lepší je sniperka.

12

Odpovědět

Ne nadarmo se říká, že podle toho jak je udělaná brokovnice se pozná kvalita FPS. Ale škoda, že se ve videu ani nepoukusil vysvětlit, proč je hraní s brokovnicí taková zábava. Mě osobně baví rychlý a pohyblivý styl hry, kdy je potřeba se k nepříteli co nejvíc přiblížit, precizně zaměřit, protože člověk má jen jednu/dvě šance na zásah a hned ustupovat a uhýbat aby se ke mně nedostal, když jsem bezbraný. S tím stát někde za rohem a kropit se to nedá srovnávat.

121

Odpovědět

Protože se to po zásahu pěkně rozšplíchne.

131

Odpovědět

tak jsem cekal jestli zmini ze to bylo i v Mafii, a ono nic :(

212

Odpovědět

No jistě, slavná lupara. S upilovanou brokovnicí sejmout každýho, kdo poruší omertu nebo jinak zradí dona. Promiň Franku. :-)

311

Odpovědět

asi od půlky už jsem se docela nudil protože vlastně "jenom" ukazoval brokovnice ve hrách..

186

Odpovědět

Na Sicílii se jí říká "lupara".. a vyřizujou se tam s ní účty. Tohle je bohužel přesně ten případ kdy je ji potřeba použít.

362

Odpovědět

Lupara je název pro dvojku s uříznutou hlavní a pažbou, nikoliv pro dvojhlavňovou brokovnici obecně.

120

Odpovědět

+Ričrdšlo o citaci Vincenza z Mafie

80

Odpovědět

1:02 místo závitové zbraně se spíš používá název drážkované zbraně
1:16 nevím jestli je dobrý označení jako kulka místo střela(nebo jeden brok), kulka je střela vyloženě kulovitého tvaru

140

Odpovědět

Kulka je lidovej název. U brokovnice mluvíme o brocích či jednotlivých střelách, u zbraní s drážkovanou hlavní pak mluvíme o střelách. Čímž chci jen říct, že máš pravdu :D

62

Odpovědět

česky se tomu říká jednotná střela neboli brenek a používá se převážně na lov černé zvěře... výhodou je obrovský zastavovací účinek a výkon, nevýhodou je poměrně velká nepřesnost.

30

Odpovědět

Úžasná zbraň, ale naprosto nepraktická... vhodná leda tak na lov velký zvěře... ve hrách s ní většinou ale člověk střílí malý cíle (lidi/zombíky) a na jejich zabití bohatě stačí slabší a měnší zbraň s větším počtem nábojů.
S brokovnicí člověk střelí 2 zombíky a musí přebíjet...
S jakoukoli malou pistolkou člověk střelí 5-10 zombíků a pak až musí přebíjet...

819

Odpovědět

konečně něco od (Xbox)Ahoy
přeložíte od něj ještě další Iconic Arms nebo Brief History of...? rád bych kdyby byl známější vzhledem ke kvalitě jeho videí

90

Další