Pád a Rudý rokSvět TES

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 6
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:131
Počet zobrazení:4 885

Toto je poslední díl o Tribunálu, který po tisíce let vládl Morrowindu. Jak to s ním nakonec dopadlo? Video obsahuje spoilery k hlavnímu příběhu TES: Morrowind a datadisku Tribunal!

Přepis titulků

Život v Tamrielu jste si zkusili po svém, ale co takhle si říct víc o příběhu? Abyste se dostali k srdci příběhu, musíte se vrátit na počátek. ČÁST 3 PÁD TRIBUNÁLU Blížil se pád Tribunálu. Nenastal zničehonic, vše se dělo postupně. Dagoth Ur se probudil ze svého spánku.

Konečně si uzdravil všechna zranění způsobená v bitvě o Rudou horu. Zabránil Tribunálu v přístupu k Lorkhanově srdci, a tím ho odřízl od zdroje jejich moci. Moc Tribunálu začala upadat, když Dagoth Urovo zlo začalo prostupovat Rudou horou a celým Morrowindem. Toto zlo na sebe vzalo podobu zuřivých morových bouří a hrozivých šílených nočních můr.

Mělo to podlomit mysl každého temného elfa. Mnoho Dunmerů, kteří se báli svých vlastních snů, zešílelo a bylo pobízeno k cestě k Rudé hoře. Zde slíbili věrnost odpadlému Dagothovu Šestému rodu. Tito Temní elfové dokonce překročili Zeď duchů, která byla Tribunálem vztyčena, aby zastavila Dagothovu rostoucí temnou zlobu. Těch pár Temných elfů, kteří se z druhé strany zdi vrátili, byli pokřiveni Dagoth Urovou zlobou.

Stali se poslušnými akolyty Šestého rodu a posly Lorda Dagotha na jihu kontinentu. Mezitím, uprostřed tohoto chaosu, se začaly Morrowindem šířit povídačky. Temní elfové si šeptali o cizinci, který systematicky plnil proroctví předvídající pád Tribunálu.

Proroctví o smrtelníkovi, který sjednotí Pět velkých rodů a kmeny Popelavých lidí, přesně jak věštba říká. Lid Morrowindu věřil, že mu tento hrdina přinese vykoupení. Tento hrdina byl znovuzrozením Lorda Nerevara. Situace Tribunálu se znatelně zhoršila, když jim agenti Šestého rodu ukradli dva ze tří nástrojů Kagrenaka.

Po odtržení od Lorkhanova srdce bylo jasné, že je Tribunál čím dál slabší. Zatímco jejich moc každým dnem mizela, začaly se o Tribunálu šířit drby. Odpadlí kněží napsali svazek o učení Tribunálu a o tom, jak tři dříve smrtelní bohové Morrowindu klamali Dunmery tím, že je učili upravené dějiny.

Popelavý lid věřil tomu, že se Tribunál dostal k moci oklamáním Nerevara a jeho zabitím při dávné bitvě o Rudou horu. Tato víra je v ostrém kontrastu s tím, co chrám Tribunálu učil lid Morrowindu. Temní elfové si začali šeptat o tom, že je jejich Tribunál ve skutečnosti falešným. Tribunál vytvořený skrz lži a klam.

Ať už byly tyto drby pravdivé nebo ne, to, že se vůbec začaly šířit, může být ukázkou toho, jak Morrowind začal ztrácet víru ve své vládce. V tuto dobu Vivec povolal Nerevarina do svého paláce, ze kterého bděle sledoval lid Morrowindu. Existují důkazy naznačující, že spolu Vivec a dobrodruh dlouze mluvili.

Nejen o strategii k porážce Šestého rodu, ale i o lásce, ztrátách, strachu, oběti a výčitkách. Nakonec Vivec o tomto dobrodruhovi prohlásil, že je skutečně znovuzrozením Indorila Nerevara. A když mu předal rukavice Wrathguard, Nerevarin opustil Lorda Viveca s tím, že zničí chaos, který ohrožuje Dunmery. Hrdina z Morrowindu se vydal k Rudé hoře a naposledy Kagrenakovými nástroji udeřil do Lorkhanova srdce.

Díky tomu zničil moc Dagoth Ura nad Temnými elfy. Když Nerevarin zlomil pouto živící moc Dagoth Ura, stalo se to, že pouto živící moc Tribunálu také vymizelo. Toho dne tři smrtelní bohové začali umírat. Ve svém šílenství a smutku, při představě smrtelnosti po tisíciletích nesmrtelnosti, se Almalexia vydala do Mechanického města Sotha Sila a za pomoci zmanipulovaného Nerevarina zabila svého dřívějšího spojence.

Říká se, že když se Nerevarine vydal k tělu Sotha Sila, byl Almalexií napaden a byl donucen ji zabít. Mnoho lidí tvrdí, že v tento moment se proroctví o Nerevarinovi naplnilo. Daedrická princezna Azura se hrdinovi zjevila a promluvila. Vedl sis skvěle, smrtelníku. Smrt Almalexie je prospěšná celému Morrowindu, ačkoliv může nějakou dobu trvat, než to pochopí.

Brzy by zradila Dunmery stejně, jako zradila ty, které milovala. Bylo to jejím prokletím i zkázou. Netruchli pro Sotha Sila. Svou smrtelnost ztratil už dávno. Věřím, že smrt pro něj byla vysvobozením. Tito bohové vládli mocí, kterou žádný smrtelník nikdy neměl mít. Tvá práce v Morrowindu není hotova, Nerevarine.

Vivec stále žije, ale věřím, že se jeho čas krátí. Chraň můj lid. Chraň tuto zem. Obloha nad Mournholdem je opět jasná. Nechť tento lid již netrpí. Nyní běž, smrtelníku. Naplň svůj osud a kráčej s mým požehnáním. Takto se temné proroctví Azury naplnilo.

S pádem Tribunálu prodělal život v Morrowindu drastickou změnu, která začala být známa pod názvem Rudý rok. Šílený bůh Sheogorath kdysi seslal velký měsíc Baar Dau na Viveca. Ten ho zmrazil před dopadem na jeho chrám ve městě Vivec. Zde se vznášel stovky let. Fungoval jako vězení, ze kterého se nedalo uniknout. Měsíc se zde vznášel jako symbol Vivecovy moci a jako hrozba toho, co by mohlo Morrowind postihnout, kdyby ho Dunmeři přestali uctívat.

Když byl Vivec pryč, měsíc opět ohrožoval životy Dunmerů žijících pod ním. Chrám shromáždil ty nejmocnější mágy, ale ti byli schopni pád zastavit jen za hrozivou cenu mnoha duší, které napájely kouzelný stroj, jenž držel měsíc na místě.

Když láska Temné elfky vedla ke zničení přístroje, Baar Dau se dal do pohybu a dopadl na městský chrám. Nárazová vlna vzniklá srážkou vesmírných těles zapříčinila erupci Rudé hory. To vedlo k vypálení mnoha měst v jejím okolí. Zkáza byla téměř dokonalá. Dunmeři byli zdecimováni a to byla vzácná příležitost pro rozzuřené Argoniany z Černých močálů. Ti po tisíce let sloužili jako otroci Temných elfů.

A jak už to s otroky a jejich pány bývá, Argoniané zpřetrhali otrocká pouta a zabili každého Temného elfa v dohledu. Morrowind se hroutil a začínal být pouze vzpomínkou. Dunmeři, kteří si užívali tisíce let prosperity, byli vyhnáni do zbytku Tamrielu. Usídlili se v Císařském městě, a dokonce i ve Skyrimu. Bez moci Almalexie, Viveca a Sotha Sila podstoupili Temní elfové změnu náboženství známou jako Napravení.

Následovníci původních dunmerských předků, daedrických princů, byli velmi dlouho utlačováni těmi, kteří uctívali Tribunál a kteří odmítali svrchovanost Azury, Mefaly a Boethie. Nyní však mohli začít prohlašovat, že uctívání Tribunálu bylo výsledkem falešného učení. Rychle začali vychvalovat Popelavý lid, který zůstal věrný Daedrickým princům, i když všichni ostatní uctívali Tribunál.

Sotha Sil, Almalexie a Vivec budou od nynějška známi jako Falešný tribunál. Rod Indoril, který byl během vlády Tribunálu tím nejvýznamnějším, byl nyní téměř bezmocný a byl považován jen za prodlouženou ruku Nového chrámu. Tím končí příběh vzestupu a pádu Tribunálu. Ilustruje morální nebezpečí touhy po nadvládě.

Avšak touha po moci je v myslích smrtelníků věčná. Bude se znovu a znovu objevovat. Stejně jako u obávané Vlčí královny ze Samoty. Její touha po moci ji zavedla na temnou cestu nekromancie. Nestálo ji to jen život, ale i věčné zatracení duše. Ale to je příběh na další den. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly.

130

Odpovědět

Tak to chodí. Ti co přinesli dlouhá léta prosperity jsou nyní považováni za falešné zrádce. A Azura, která sama nemá žádné právo hrát si na boha, je uctívána. Jak praví jeden slavný citát: “History is written by the victors.”

301

Odpovědět

Moc je její právo...

25

Odpovědět

A dufam ze aj posledny diel pořadu Svět TES.

456

Odpovědět

devať

33

Odpovědět

A dufam ze aj posledny tiel pořadu Svět TES.

353

Odpovědět

Sám si tiel..

70

Odpovědět

Tak já nechápu, co bylo na vládě Tribunálu špatnýho? Zajistili svému lidu mír, prosperitu a rozvoj? Ano...

221

Odpovědět

Jo, a jejich vinou se z nich stali Dunmeři. Nevím jak ty, ale kdyby mě změnili vzhled kvůli tomu, že si pan Zeman bude hrát na boha, tak se naštvu.

79

Odpovědět

+fallanga"Jejich vinou" - sorry, ale za to snad mohli nasraní bohové, ne? Neměli vypěnit. :-D

151

Odpovědět

+fallangaTribunál porušil přísahu co dal Azuře. Sice nemusela hned měnit celou rasu, ale prostě porušili přísahu, tak na to měla právo.

36

Odpovědět

+fallangaBlbost... Tu přísahu dali jen ti tři, nikoli celá rasa. Azura měla tak maximálně právo potrestat je, nikoli celou rasu.

191

Odpovědět

+fallangaVšak to jsem napsal.

03

Odpovědět

+fallangaTys asi myslel, že Azura měla právo být nasraná. Já to pochopil tak, že měla právo proměnit celo rasu.

21

Odpovědět

+fallangaProstě nepřijatelný kolektivní trest pro nevinné! Tečka. :-D

130

Odpovědět

+fallangaAno, měl jsem na mysli, že měla právo být nasraná. To, že proměnila celou rasu je trochu moc, ale jelikož Tribunál byl mocný, tak přímo jim třem něco udělat nemohla (podle mě).

30

Odpovědět

:lol:

40

Odpovědět

Zavraždili Nerevara a uzurpovali si božskou moc.

10

Odpovědět

Strašně mě irituje ta hudba Oblivionu. Ze všech TES, které jsem hrál, je to asi nejhorší intro. Zlatý Moroowind.

811

Odpovědět

*Morrowind.

00