Talos - Zrození legendySvět TES

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 6
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:230
Počet zobrazení:5 495

Po delší odmlce se vrací pořad Svět The Elder Scrolls. V prvních třech dílech druhé série se podíváme na jednu z nejvlivnějších postav v celém tomto herním vesmíru. Řeč je samozřejmě o Talosovi, kterého můžete také znám pod jménem Tiber Septim.

Přepis titulků

Tamriel, v jazyce Altmerů Krása úsvitu, v dračím jazyce Taazokaan, je kontinent, na kterém se odehrávají všechny hry The Elder Scrolls. Je domovem mnoha rozličných ras a ještě více konfliktů. Na Tamrielu se odehrálo mnoho dobrodružství. Život v Tamrielu jste si zkusili po svém, ale co takhle si říct víc o příběhu? Abyste se dostali k srdci příběhu, musíte se vrátit na počátek.

ČAST 1 ZROZENÍ LEGENDY Tamriel je rozdělená země. Rozdělená rasovou příslušností, kulturou i záští. Avšak jednou v dějinách nastala doba, kdy se země sjednotila pod stejnou zástavou. Kdy byla vedena stejnou myšlenkou a kdy jí vládl jeden vůdce. Toto je příběh onoho člověka a jeho odkazu.

Příběh, který podle některých lidí započal v provincii Skyrim. U mladého válečníka, kterému se říká mnoha jmény, ale Nordi mu říkají Talos. Už v mládí byl Talos velmi nadaným válečníkem. Když trávíte mládí s obhroublými dětmi ve Skyrimu, není se čemu divit. Už od malička byl Nordy trénován k boji. Díky nim se poměrně rychle naučil mluvit dračím jazykem. Avšak nebyl to ledajaký žák.

Talos zvládal dračí jazyk s takovou obratností a snadností, se kterou ho zvládli jen draci. Ano, nespoutaná síla dračích křiků Talosovi v následujících letech pomohla. Avšak nejcennější lekcí, kterou se v mládí naučil, bylo umění války. Řev je mocnou zbraní a Nordi na něj hodně spoléhají, ale války vyhrává strategie. Strategie zakládá říše.

Už na začátku jeho vojenské kariéry se Talos setkal s Cuhlecainem, králem Falkreathu. Stali se z nich blízcí přátelé. A když Talos dokázal, že je toho hoden, byl jmenován jeho vojenským generálem. Talosovi tehdy bylo kolem 20 let. Jedno z jeho prvních vítězství bylo zaznamenáno, když vedl proslavené obléhání Starého Hrol'danu, který byl tehdy v moci obyvatel Plání.

Ty dnes známe jako Zapřísáhlé. Ačkoliv velel jen malé skupině Cuhleinových vojáků a nordských berserkerů, osvědčil se jako chytrý stratég. Během chvilky prolomil řady nepřátel a zatlačil je k branám Starého Hrol'danu. Když se obyvatelé Plání před generálem stáhli za své hradby, Talos použil sílu Hlasu, jeho thu'umu.

Pomocí něj srovnal hradby Starého Hrol'danu se zemí. Jak Talos ničil jednu zeď za druhou, jeho obyvatelé vyděšení sledovali, jak Nordové zabírají pevnost ve jménu svého krále. Bylo to bezpochyby pamětihodné vítězství. Ale teprve až následující události se nesmazatelně zapíší do dějin. Ve Starém Hrol'danu se začal usazovat prach, ale nad Skyrimem se rozzuřila bouře. Byla tak silná, že mohla znamenat jen jednu věc. Šedovousí chtějí promluvit.

Okolní vesnice byly evakuovány, ale Talos vstoupil do oka bouře. Je nutné vědět, že Talos věřil v osud a proroctví. Jeho odhodlání a víra v sama sebe mu umožnily vykonat množství hrdinských skutků. Setkání s Šedovousými bylo osudem. A když člověka vyzve osud, jak by mu mohl vzdorovat? Řízen neviditelnými silami, se Talos vydal na poutní cestu po 7 000 schodech.

Až na vrchol Jícnu světa. Šedovousí ho vpustili dovnitř, odstranili si roubíky a oslovili ho jménem. Jeho pravým jménem. Drakorozený. Jak vyslovili jeho jméno, samotné základy Tamrielu se zachvěly a celý svět se otřásl. Šedovousí Dovahkiinovi řekli, že předznamenává příchod nového věku.

Věku, ve kterém lidé porazí elfy a ve kterém zaujmou vládu nad sjednoceným Tamrielem. Ale nebude to zadarmo. Drakorozený musí odejít na jih do Cyrodiilu, kde najde to, co bylo ztraceno. S tímto čerstvým proroctvím se Talos se svým králem vydal k jižním hranicím Skyrimu. Cuhlecain toužil získat panství Colovian v Cyrodiilu a ve svém mocném generálovi viděl příležitost.

Když generál Talos přesouval své jednotky přes pohoří Jerall, jeho armáda byla donucena zastavit u Sancre Tor. Sancre Tor byla nedobytná. Byla to citadela na vysokých skaliscích, postavená v kaňonu s obrovskými neschůdnými skalisky za zády. Spojené síly Bretonců a Nordů v této pevnosti přečkávaly studené zimní měsíce.

Z hradeb ponoukali nového Cuhlecainova generála, aby Křikem zničil jejich hradby. Talos čelil nemožné výzvě a tak prozradil, že se mu dostalo božské vize ohledně Amuletu králů. Toho, který byl po staletí ztracen. Amulet králů kdysi nosili vládci prvního i druhého císařství. Nesloužil pouze jen jako znak vznešenosti, ale v něm obsažené požehnání zajišťovalo, že pouze ti s dračí krví ho mohou nosit.

Talos později řekl, že tato vize ho dotlačila k tomu, co se následně stalo. Talosova armáda byla tehdy malá, špatně vycvičená, mizerně vybavená, bez zásob a nepřipravená na zimní válečné tažení. Když se jeho otrhané jednotky usadily v nížině pod citadelou, jeho nepřátelé si mysleli, že Talos své vojáky zavedl do pasti. Víte, Sancre Tor není chráněna jen vysokými skálami před hradbami a vysokou horou za zády, rovněž existuje tajný vstup do citadely, který je magicky zapečetěn pod hladinou blízkého jezera.

Nepřátelé byli připraveni rozdrtit Talose a jeho malou armádu, takže posádka pevnosti nechala citadelu strážit jen malým počtem vojáků a zbytek z nich se vydal podzemními chodbami do útoku, v očekávání, že hladové a zesláblé nepřátele přemůžou. Předpokládali, že armádu generála Talose převálcují a vymažou z povrchu světa.

Místo toho to byla jejich zkáza. Sancre Tor zůstala téměř nestřežená a Talos se svou armádou do citadely vstoupil skrz tunel, který nepřátelé považovali za tajný. Uvnitř pevnosti Talos a jeho vojáci porazili obránce a zajali jejich generály. Donutili posádku pevnosti i celou armádu ke kapitulaci. Zajímavostí je, že Nordi, kteří Sancre Tor před Talosem zuby nehty bránili, Bretonce rychle zradili a přísahali svou věrnost Drakorozenému, který jim předvedl sílu jeho thu'umu.

Se svou posílenou armádou hromadně popravil bretonské generály a jejich vojáky uvěznil nebo prodal do otroctví. Po vyplenění Sancre Tor se generál Talos vypravil do staré pevnosti, kde nalezl kobky dávno zapomenuté říše.

Vrátil se z kobky Remana III. a v ruce svíral Amulet králů, Tím naplnil proroctví a lidi přivedl blíže ke znovuzrození jejich císařství. Po 9 provinciích se rozkřikly zprávy o tomto nemožném vítězství a generál Talos následujícího roku sjednotil východ a západ Cyrodiilu. Zdálo se, že nikdo se jeho thu'umu nedokáže postavit. Ve druhém věku, roku 854, padla Věž z bílého zlata pod nadvládu draka ze severu.

Když měli tuto věž pod kontrolou, otevřela se jim cesta k celému Cyrodiilu. Král Cuhlecain byl připraven usednout na Rubínový trůn s jeho slavným generálem po boku. Ale někdo měl trochu jiné plány. Byla to konspirace, o které se dodnes mluví. Císařský palác byl podpálen a v nastalém zmatku Noční čepel z provincie High Rock zavraždila krále Cuhlecaina a málem zabila i Talose.

Aspoň tak praví příběhy. Ačkoliv generál Talos dokázal z paláce uniknout, rána na jeho krku zajistila, že už Křik nikdy nepoužije. Drakorozený byl donucen vládnout svému císařství pouze skrz šeptání. Ale vládl skvěle.

Po smrti krále Cuhlecaina se na trůn dostal Talos. Na jeho zjizveném krku visel Amulet králů. Aby ho přijali mezi své lidi, Cyrodiil mu odňal jeho jméno a dal mu cyrodiilské jméno Tiber Septim. Na obzoru bylo nové Císařství. A s ním příslib změny.

Změny, která se rozšíří do všech koutů kontinentu. Byla to ta změna, která přichází společně se záplavou krve. Devět provincií žije v rovnováze a muž vedený přesvědčením a ambicemi sedí na trůně ve středu kontinentu. Jednota není něco, co by Tamriel znal. Ale Tamriel také nikdy nepoznal muže jako Tiber Septim. Muže, který věděl, jak vést válku, ba co víc, věděl, kdy uzavřít mír.

Ale to je příběh na další den. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (21)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Kde najdu předchozí díly?

00

Odpovědět

Talos je sice nejslavnější postava Tamrielu, ale to nemění nic na tom, že ho naprosto nesnáším.

08

Odpovědět

Nechcete sem dát video s modama a údržbou skyrimu? Minulej tejden jsem si skyrim nějak rozkurvil a občas při portování do měst nebo vycházení/vcházení do domů se hra sekne v načítání :(

používám NMM,LOOT a zkoušim TES5edit ale v tom se ztrácim :/

121

Odpovědět

A tohle všechno vám může říct náhodné NPC v jakékoliv jejich hře.

1123

Odpovědět

Jistěže ty informace musel někde sehnat, to ale nic nemění na tom, že to muselo dát strašnou fůru času

90

Odpovědět

+waltr1455mno.. strašnou fůru času.. zrovna půlka tohohle videa je vlastně jenom JEDINÁ knížka ve Skyrimu.. takže tipuju, že mu to strašnou fůru času nezabralo

010

Odpovědět

+waltr1455Co na to říct, zkus to taky a sám uvidíš jestli to bylo pracné nebo ne. Podle mě je to dobrej nápad a mohlo by se to praktikovat i u jiných RPG.

60

Odpovědět

Juhů! Díky za překlad!

170

Odpovědět

Videacesky.cz uvádí...
Panicové na vzestupu

773

Odpovědět

Že zrovna tohle píše člověk, který sem házel odkazy na gay p***o! :-D

582

Odpovědět

+PersekutorNo a ?
Buzny predsa niesú panici
Ehm. Tý v tom videu určite nie

143

Odpovědět

Je něco špatného na tom být panic?

312

Odpovědět

+SriberIste, je to proti prírode.

142

Odpovědět

+SriberJak může být původní stav proti přírodě?

331

Odpovědět

+SriberŽe na něj vůbec reagujete. Thorium trolluje, kde se dá.

261

Odpovědět

Tu hru taky určitě vytvořili panicové ...

515

Odpovědět

o panictví jsem přišel, když jsem hrál Zaklínače

121

Odpovědět

Díky moc! Už jsem myslel, že další díly nebudou. Potěšilo!

391

Odpovědět

Jupí! :D Dočkali jsme se! Díky moc za překlad :)

412

Odpovědět

nerds.

558

Odpovědět

woooooooooooooooooooooooo! yes! :D díkyyyyy

362