BoethiaSvět TES

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 6
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:143
Počet zobrazení:6 310

Boethia patří mezi ty nejkrutější daedrické prince. Celý svět jí slouží jen jako zdroj pobavení a stejně tak i její uctívači. Více se dozvíte v tomto videu.

Přepis titulků

Sérii The Elder Scrolls jste si zažili po svém, ale co takhle si říct víc o příběhu? Abyste se dostali k srdci příběhu, musíte se vrátit na počátek. Boethia Princ intrik Podvodník. Požírač. Královna.

Bohyně. Boethia je daedrickým princem klamu, zrady, povstání a vzpoury proti zákonné autoritě. Je považována za jednoho z nejnásilnějších princů. Vyžaduje krev, souboje a často i vraždy, které utiší její apetit a zajistí její přízeň.

Její následovníci věří, že žádný smrtelník nebuden hoden její pozornosti, dokud nezabije. Její hříšná reputace jí vynesla označení zlého daedrického prince, s výjimkou Dunmerů, kteří ji ctí. Stejně jako její předpokládaný rival, značně zlomyslný Molag Bal, si Boethia libuje v utrpení a smrti ve sféře smrtelníků.

Její následovníci si jsou vědomi toho, že jsou pouze hračkami k pobavení daedrického prince. Vědí, že si Boethia může kdykoliv vyžádat jejich život, nebo naopak požadovat, aby někoho zabili. Pohlaví je u princů bezpředmětné. Koncept muže a ženy platí jen pro smrtelníky.

V různých svatyních je Boethia zobrazována všelijak. V Cyrodiilu a Morrowindu je ve svých svatyních zobrazována jako silný bojovník v plášti, držící bitevní sekeru. Ve Skyrimu její svatyně připomíná hříšnou ženu, která drží čepel. Její uctívači k těmto svatyním přicházejí z celého Tamrielu, ale jak už jsem zmínil, Temní elfové patří mezi ty nejvěrnější uctívače.

Učenci se shodují, že Boethia, společně s Azurou a Mefalou, je zodpovědná za stvoření Dunmerů jako samostatné rasy. Předci Temných elfů, kteří byli známi jako Chimeřané, jsou potomci Vznešených elfů, Altmerů. Jako předci Temných elfů, byli Chimeřané vybráni k tomu, aby porušili zákony a zvyky Summersetských ostrovů. Stalo se to na příkaz Boethie. Můžeme si být jistí, že toto povstání Chimeřanů jejich daedrickou paní potěšilo.

Exodus Chimeřanů je zahalen rouškou tajemství. Někteří historici tvrdí, že Boethia bojovala s altmerským bohem Trinimacem a porazila ho. Nakonec ho pozřela. Poté promluvila hlasem Trinimaca a přemluvila tyto povýšence, aby odešli z domova a následovali proroka Velotha. Usadili se v Resdaynu, který bude znám jako Morrowind.

Ať už je tato dávná legenda pravdivá nebo ne, Boethia je na celém světě považována za strůjce větší části dunmerské filozofie, magie a architektury. I přes její pohrdání životy smrtelníků, je jimi považována za jednu z dobrých Daeder, společně s Mefalou a Azurou. Později, když se Temní elfové dobrovolně podřídili vládě Tribunálu, byli tito princové odsunuti stranou a jejich svatyně byly zanedbávány.

Když ovšem Tribunál padl, Boethia se opět stala nejuctívanějším božstvem v Morrowindu. Boethiina říše v Zapomnění je známa jako Atrribution's Share nebo Hadí tlama. Její svět je vyobrazován jako labyrinty, záhadné zahrady a pokřivené věže.

Je to místo, kde se odehrává Boethiin turnaj, Turnaj deseti krví, už po tisíce let. Zápasí se tu v duelech na život a na smrt. Turnaj deseti krví je turnajem soubojů, kde mezi s sebou bojuje 10 ras Tamrielu. Bretonci, Císařští, Nordi, Redgardi, Altmeři, Bosmeři, Dunmeři, Orkové, Argoniné i Khajiité.

Zástupce každé rasy bojuje na život a na smrt, aby získal přízeň Boethie a také jeden z jejích ceněných artefaktů, třeba jako Goldbrand. Tento meč byl odměnou pro hrdinu Cyrodiilu ze 3. věku a dříve byl nabídnut i hrdinovi z Morrowindu, výměnou za vztyčení nové svatyně ve Vvardenfellu. Goldbrand je velká zlatá katana, která byla údajně vytvořena draky a Boethia ji očarovala.

Šušká se, že Goldbrand hrál důležitou roli v bitvě o Rudý prsten proti Aldmerskému dominiu. V této bitvě Císařství zkusilo zpět dobýt Císařské město, které ovládl Thalmor. Hlášení z bitvy naznačuje, že císař Titus Mede II. v rukou třímal právě Goldbrand. S ním a společně se svými vojáky dokázal vyhnat elfy z města.

Avšak je to pouze fáma, navíc velmi zpochybňovaná císařskou vládou, která zřejmě nechtěla, aby si obyvatelé mysleli, že jejich císař v tajnosti uctívá Daedry. Existuje legenda i o dalším Boethiině artefaktu, který je znám jako Fearstruck. Byl to štít, který nosil hrdina Lyrisius, jenž je znám za odražení akavirských otrokářů.

Ke smůle všech sběratelů artefaktů měl být štít zničen wyrmem, kterého Lyrisius na cestách potkal. Kromě legend o Lyrisiovi neexistují žádné další záznamy o tomto artefaktu. Nejvýznamnějším Boethiiným artefaktem je bezpochyby Ebonitový pancíř.

Podle některých expertů to může být jeden z nejmocnějších artefaktů na světě. Kdysi kyrys vlastnil Věčný šampion, který ho vynesl z Černého močálu poté, co Helath Stormbinder přišel o přízeň Boethie. Helath byl předchozím vlastníkem brnění. Podle historek se očarování kyrysu během věků měnilo. Když Tholer Saryoni, velekněz Chrámu Tribunálu, vyslal hrdinu na poutní cestu k hoře Assarnibibi, hrdina byl odměněn Ebonitovým pancířem.

V té době byl artefakt očarován štítovým kouzlem, které chránilo proti ohni i kouzlům. Avšak když se artefakt objevil u posledního Drakorozeného, Ebonitový pancíř byl očarován jinak. Vyrušil většinu magických útoků, snižoval hluk a vylučoval jed, který zraňoval každého v určitém okruhu od nositele.

Důvod, proč brnění během času změnilo své očarování, nikdy nebyl vysvětlen. Boethia a její následovníci se řídí jednoduchým přikázáním. Zásluhy se získávají skrz činy a vůli je provést. Podle jejich kázání jsou slova, tituly, fráze i prosby prázdné a hodné opovržení.

Vskutku, prosba o milost v daedrické bohyni krutosti vyvolá ještě větší krutost. O své uctívače se vůbec nestará. Spíše si užívá jejich utrpení a zkázu, které vznikají následkem jejího jednání. Turnaj je pořádán pro její pobavení a vždy odhalí nejsilnější bojovníky té doby. Utkají se o její přízeň a artefakty, dokud její zájem opět nepřiláká někdo jiný.

Dokonce se ke svým šampionům otáčí zády, když se objeví silnější smrtelník, který poslouží jejím zlomyslným požadavkům. Boethiina krutost zřejmě nezná hranic. Stále zůstává zdrojem úzkosti a utrpení ve světě smrtelníků. Mnozí předpokládají, že její činy nemají žádný vyšší cíl než jen její pobavení.

Ačkoliv je v tom trochu pravdy, podnikla kroky k tomu, aby změnila Nirn ke svému obrazu. Její činy nejenže umožnily vznik Temných elfů, ale i Orkové vznikli rukou Boethie. Z ostatků Trinimaca se zrodil další daedrický princ. Daedrický princ, který bude vyhnancem vlastního druhu.

Pro Orky je bohem vyhnanců a utlačovaných. Je strážcem přísah a krvavých kleteb. Ale to je příběh na další den. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Moc pěkné a díky za překlad také bych prosil o pokračovaní překládaní teto série.

20

Odpovědět

Prosím o pokračování téhle výborné série!

20

Odpovědět

Prosím překladatele o pokračování série, těším se na Mehruna!

50

Odpovědět

Tedy.. to je asi otázka preferencí, já se na toho starého přestal koukat, tenhle mi vyhovuje víc...

11

Odpovědět

Popravdě bych také už uvítal zpět původního vypravěče. Nečekal jsem, že tento zůstane tak dlouho.

82

Odpovědět

I u Fallout série po čase nastoupil tento. Nevím z jakého důvodu, ale pravděpodobně toho starého už neuslyšíme.

10

Odpovědět

A v Dragon Age sérii není ani jeden z nich.

00

Odpovědět

Tohle nechápu. V čem je vtip? Ta videa jakože parodují fantasy klišé, nebo tak něco ?

152

Odpovědět

bože.. další troll začátečník..

350

Odpovědět

+GikyAle to jméno je profi.

231

Odpovědět

Zlatý Zlopán, jeho trolling má alespoň úroveň. Alespoň nick máš dobrý :-)

150

Odpovědět

+TarylinZlopán posunul trolling na úroveň umění. Za to má můj respekt.

70

Odpovědět

Dobrý, ale dneska mi to fakt kazil hlas toho vypravěče :( Leze mi na nervy. Ten mladší se poslouchal mnohem příjemněji...Jinak díky za překlad ;)

2413