DaedrySvět TES
Druhý díl o světě The Elder Scrolls je tu a dnes se podíváme na bytosti zvané Daedry. Pokud jste hráli jakoukoliv hru z tohoto světa, tak jste se s nimi určitě setkali, tedy především s jejich svatyněmi. Pokud splníte jejich úkol, odmění vás silným artefaktem, který jinde na Tamrielu nemá obdoby. Ale víte, kolik Daeder vlastně existuje a jaké artefakty svým šampionům dokážou nabídnout? Odpovědi na tyhle i další otázky se dozvíte v dnešním, 21 minut dlouhém, videu.
U názvů předmětů a míst jsem se snažil držet českého překladu her a dlouhé hodiny jsem strávil jen procházením knih ze Skyrimu. U čeho jsem český název nenašel, tak jsem nechal anglický. Pokud najdete nějakou chybu, případně budete mít odkaz na český název nějakého nepřeloženého předmětu, dejte mi vědět v komentářích. PS: Název Daedra je už množné číslo od označení Daedroth. V českém překladu se ale běžně používá označení Daedry, tudíž jsem ho ponechal, protože se to ve větách přece jen lépe čte.
Přepis titulků
Kapitola první Daedry Pro plné pochopení dění na Tamrielu, je důležité znát jeho největší hráče. Síly, které ovlivňují běžný život smrtelníků. Už víme, že Tamriel nevznikl sám od sebe. Byl vytvořen božskými bytostmi. Byly to Aedry, které odevzdaly část sebe při tvoření Tamrielu a Mundusu, a vzdaly se části svých sil, aby se staly základem Nirnu.
Ale máme tu i božské bytosti, které se do tvoření nás, smrtelníků, nezapojily. Elfové je pojmenovali Daedry, což znamená "Ne-naši-předci". S lidmi a elfy si téměř neustále někdo pohrává, a prsty v tom mají především nesmrtelné Daedry. Daedry jsou nadpřirozené bytosti, které obývají sféru existence, zvanou Zapomnění.
Daedry se nechovají příliš přátelsky. Projevují se i ve smrtelných sférách Mundusu, kde způsobují rozbroje a chaos. Daedry jsou různorodé. Na jedné straně máme nižší Daedry. Tyto Daedry mohou být vyvolány kouzelníky nebo sloužit svým daedrickým pánům. Na druhé straně tu jsou Daedričtí princové, nejmocnější z Daeder.
Proto jsou právě oni na Tamrielu nejčastěji uctíváni jako bohové. Především mezi Temnými elfy, jejichž společnost, kultura a dokonce i vzhled jsou těmito záhadnými bytostmi hodně poznamenány. Záhadnějšími je dělá i to, že Daedričtí princové nemají pevně dané pohlaví. Přestože o nich mluvíme jako o princích, Daedričtí vládci zřejmě dokážou měnit vzhled podle své vůle.
Je to schopnost, kterou rádi využívají, když klamou nás, hloupé smrtelníky. To, co lidi a elfy na Daedrách tak znervózňuje, je jejich nedostatek smyslu pro dobro a zlo. Na Tamrielu je známo 17 Daedrických princů. A zdá se, že většina má zálibu v přetváření smrtelníků ve své hračky. Při jednání s Daedrami může člověk mít pocit, že ho vnímají stejně, jako člověk, který se dívá na otočený kámen a přemýšlí nad životem hmyzu kroutícího se v prachu a nevědomosti.
Stejně, jako Daedričtí princové studují nás, tak my studujeme je. V historii Tamrielu se s těmito bytostmi setkalo mnoho lidí. Ti, kteří přežili, se vrátili s mnoha příběhy a mocnými artefakty ke zneužití.
Královna úsvitu a západu, Matka růže a Královna nočního nebe. Azura při svém jednání neustále udržuje ženské vzezření. Její doménou je úsvit a západ slunce, kouzlo mezi světy soumraku. Azuřinou sférou Zapomnění je Měsíční stín, kde žije v růžovém paláci.
Legendy praví, že Azuřin svět je oslepivě nádherný a barevný. Najdeme na něm vodopády, stromy a města ze stříbra. Azura je mezi Daedrami zvláštností. Je jedním z mála Daedrických princů, kteří neustále jednají na straně morálního dobra. Říká se, že Azuře jde i o blaho jejích smrtelných následovníků. Naopak většina jejích Daedrických společníků nás vidí jen jako nástroje.
Daedrický artefakt, udělovaný těm nejvěrnějším, je kámen duší, který se nikdy nerozpadne. Azuřina hvězda má téměř neomezenou kapacitu pro duše, což ji činí velmi žádanou relikvií mezi mágy i vrahy. Princ úkladů, Zrádce národů, Královna stínů a Bohyně ničení. Boethiah je vyobrazována jako muž i jako žena.
Její doménou jsou klam, konspirace, tajné úklady vražd a zrady i neoprávněné svržení autority. Jejím domovem v Zapomnění je sféra, kterou vytvořila a které vládne, hádáte správně, sama Boethiah. V tomto temném světě je nebe bouřlivé, jsou zde vulkanické ostrovy a jezera lávy. Většina učenců vnímá Boethiah v tradičním smyslu slova jako zlou.
Často využívá své následovníky pro svoje vlastní pobavení. Tento Daedrický princ se vyžívá ve smrti a ničení. Mnoho smrtelníků kvůli ní trpělo. Temní elfové však na Boethiah nahlížejí jinak. Ale to si necháme až na jindy. Neexistuje jeden, ale tři Daedrické artefakty, spojené s tímto Daedrickým princem klamu. Ebonitový pancíř, Fearstruck a Goldbrand.
Všechny svým způsobem mocné. Artefakty Boethiah si často našly cestu do rukou smrtelníků při přelomových událostech. Stejně jako jejich paní touží po změně. Daedrický princ moci, zaklínání, přání a smlouvání. Clavicus Ničemný vystupuje jako malý veselý chlapík s rohy rašícími z jeho čela, a který nikdy není daleko od svého společníka Barbase, což je tvaroměnič, obvykle mající podobu psa.
Clavicovou sférou Zapomnění je divoký venkov, který obývají smrtelně nebezpečné žluté Daedry. Když navštíví náš svět Mundusu, tak Claviculus Ničemný vyhledává jedince, kteří po něčem touží. Když ho přivolají, dá jim to. Možná si myslíte, že je milý, ale je o něm známo, že si v příhodný čas vezme své dary zpět, čímž člověku dá víc, než po čem žádal.
Mysl Daeder je pro nás, smrtelníky, nepochopitelná, ale předpokládáme, že to dělá pro vlastní potěšení. Maska Clavica Ničemného je helma, která udělá nositele oblíbenějšího, ať je kdekoliv. Jaký to má háček? Jako u ostatních artefaktů nad ní má Clavicus svrchovanou kontrolu, a může ji kdykoliv povolat zpět do Zapomnění. Asi vidíte, že to může být problém.
Hermaeus Mora je Daedrický princ, jehož sférou je nahlížení do vln osudu, minulosti i budoucnosti. Na rozdíl od ostatní princů si Hermaeus Mora rozhodl nevzít humanoidní podobu. Místo toho se zjevuje jen jako masa chapadel a drápů nebo jako vševidoucí oko. V nekonečné knihovně zakázaných znalostí, v Apokryfě, je Hermaeusova sféra Zapomnění.
Knihy v této knihovně mají černé desky a žádné názvy. V knihovně jsou drženi duchové trpící žízní po znalostech, kterou nikdy nedokážou uspokojit. Černé knihy jsou daedrické artefakty vytvořené princem osudu a znalostí. Každá kniha obsahuje jisté zakázané znalosti. Při jejich čtení je čtenář vytržen ze smrtelného těla a přenesen z Mundusu do Apokryfy. Během toho většina smrtelníků zešílí, ale ti, kteří úspěšně projdou Apokryfou, jsou odměněni mocnými znalostmi.
Lovec a Otec Vlkodlaků. Hircine je Daedrický princ, jehož doménou je lov, sport Daeder, Velká hra a pronásledování. Je zobrazován jako muž s oštěpem v ruce a s hlavou zvířete. Hircine je zodpovědný za nemoci, které mění člověka ve zvíře. Je otcem všech vlkodlaků, kteří loví v noci a jsou loveni ve dne.
Návštěvníci Hircinovy sféry Zapomnění, Loviště, ji popisují jako husté lesy a pláně. Pokud tam uslyšíte Hircinův roh, mějte se na pozoru. Dorazil sám Hircine se svou smečkou vlkodlaků. Hircin má více než jeden artefakt, ale nejvýznamnější je asi Spasitelova kůže. Tu propůjčuje jen těm nejmocnějším lovcům. Jyggalag je Daedrickým princem pořádku.
Říká se o něm, že je jedním z nejmocnějších Daedrických princů, protože bere v úvahu každý detail světa a každou akci, která proběhla v minulosti i současnosti. Důsledkem toho nahlížel na individualitu jen jako na pouhou iluzi. Přišel čas, kdy Jyggalag byl tak mocný, že se ho ostatní Daedričtí princové začali bát. Pokud je to vůbec možné.
Ostatní princové zakleli Jyggalaga tím nejhorším způsobem. Přeměnili ho do nelogického, bláznivého a chaotického šílence. A tak Jyggalag začal být znám jako Daedrický princ šílenství. Sheogorath. Jeho metody - irelevantní. Jeho motivy - nepochopitelné. Daedrický princ šílenství, Sheogorath, je záhadou. Jeho svět, Shivering Isles, je znám jako blázinec. Je to místo světla a tmy, barevného hmyzu a vyprahlé země.
Stejně jako jejich vládce. Ti hrdinové, kteří se bohužel ocitnou na Shivering Isles, brzy přijdou o rozum. Byl to šampion, kdo odhalil, že Sheogorath byl jen jednou stranou větší mince. Na konci každého věku se Sheogorath přemění zpět na Jyggalaga, aby v jeho podobě nastolil pořádek v zemi šílenství. Ale poté se přemění zpět na Sheogoratha, který svět opět uvrhne do šílenství.
Byl to šampion, kdo ukončil tento cyklus zabitím Jyggalaga v souboji jeden na jednoho. Tím rozdělil Jyggalaga a Sheogoratha do dvou Daedrických princů. Nejznámějším Sheogorathovým artefaktem ve světě smrtelníků je Tlachoplach. Nechvalně proslulá hůl, která dokáže cíl proměnit v něco úplně jiného. Ale výsledek, stejně jako Sheogorath, je nepředvídatelný. Ochránce přísah a krvavých prokletí.
Malakath je Daedrický princ, jehož doménou je ochrana odvržených a utlačovaných. Mezi ostatními Daedrickými princi je viděn téměř jako kacíř. Jeho proslulá zbraň, Metla, je prokletá, a vrátí každou Daedru, které se jí dotkne, zpět do Zapomnění. Malakathův příběh je dlouhý a učenci o něm hojně debatují, Věří se, že se Malakath zrodil, když Boethiah pozřela duši předka Altmerů, Trinimaca.
Zbytky Trinamaca se poté přeměnili v Daedrického prince, známého jako Malakath. Takto se zrodila rasa orků. A mnoho orků je proto dodnes následovníky Malakatha. Malakath je považován za dobrého Daedrického prince, alespoň mezi orky, kvůli jeho úctě ke cti a povinnosti. Jeho doménou je ničení, změna, revoluce, energie a ambice. Mehrunes Dagon je nepřítelem všech smrtelných ras. A v minulosti se už mnohokrát pokusil dobít naši sféru existence.
Od ostatních princů se liší tím, že věří, že Tamriel je sférou Zapomnění, která mu po právu patří. Dagonova skutečná sféra Zapomnění je známá jako Mrtvé země. Jak jméno napovídá, je to holá pustina, kde z lávových jezer vystupují černé ostrovy. Podobně jako v Boethiině světě. Při události známé jako Oblivionská krize, se Dagonovi následovníci, Bájný úsvit, pokusili spojit Mrtvé země a Tamriel do jednoho světa.
Povedlo by se jim to, kdyby se do toho nezapletl hrdina z Kvatche. Stejně jako při předchozích selháních byl Mehrunes Dagon zahnán zpět do Zapomnění, a to samotným Akatoshem. Dagonovi jsou na Mundusu připisovány dva artefakty. Prvním z nich je artefakt mocnější než jakákoliv zbraň, protože vedl k událostem Oblivionské krize.
Byla to nenápadná kniha Mysterium Xarxes. Druhý artefakt je nám znám jako Mehrunova břitva. Smrtící dýka, schopná zabít jakoukoliv bytost. Okamžitě. Přadlena pavučin, Pavouk a Očekávání Viveca. Mefala je Daedrický prince, jejíž doména je smrtelníkům zahalena. Jak její přezdívky naznačují, Maphala se zjevuje jako muž i žena, podle toho, koho chce lapit.
Maphala vidí záležitosti smrtelníků jako látku. Zatáhni za jedno vlákno a vše se rozpadne. Podobně jako její kolegové si ráda pohrává s Mundusem pro vlastní pobavení. Její svět pro nás zůstává záhadou. Artefakt Mefaly, Ebonitová čepel, je stejné temná a smrtící jako jeho stvořitelka. Pokaždé, když Ebonitová čepel zasáhne protivníka, část utržených zranění přejde do nositele jako čistá síla.
A nakonec, Mafala je hluboce zakořeněna v Temném Bratrstvu, ale to si necháme až na jindy. Princ života a Paní nekonečných energií, Meridia je Daedrický princ, o kterém víme jen málo. Víme to, že je spojena s životní energií živých věcí. Ano, z duše nenávidí nemrtvé a bohatě odmění každého, kdo je smete z povrchu země.
Kvůli tomu ji většina obyvatel Tamrielu vidí jako dobrého Daedrického prince. Meridiin artefakt je Prsten Khajiita, se stal známým, když se dostal do rukou nechvalně známého lupiče, který použil jeho schopnost neviditelnosti, aby se stal tím nejúspěšnějším lupičem v historii Elsweyru. To mezi Khajiity už o něčem vypovídá. Jejím druhým artefaktem je Jitřní ostří. Zhouba nemrtvých.
Meridiina moc se v meči projevuje výbuchem energie, který spálí všechny nemrtvé v okolí. Král znásilňování a Sběrač duší. Molag Bal je Daedrický princ, jehož doménou je nadvláda a zotročení všech smrtelníků. Touží především po sbírání duší smrtelníků, které se snaží dostat pod svou nadvládu pomocí zasívání sporů a svárů v jejich světě.
Legenda praví, že Molag Bal znásilnil pannu a tak stvořil prvního upíra, což mu vyneslo označení Otec upírů. Molagova sféra Zapomnění se nazývá Mrazivý přístav. Kniha Brány Zapomnění říká, že jeho sféra připomíná kopii Nirnu, včetně Imperiálního paláce. Vše je ale znesvěcené a v troskách. Země je bahnitá, obloha v plamenech a vzduch je mrazivý.
Palcát Molag Bala reprezentuje jeho vůli. Vysává magickou energii z cíle a předává ji nositeli. Zbraň je někdy nazývána jako Upírský palcát. Molag Bal se ve druhé éře pokusil přenést svůj Mrazivý přístav do Nirnu. Jak se o to Mehrunes Dagon snažil pomocí Bran Zapomnění, Molag Bal použil své temné síly, aby sloučil Tamriel a Zapomnění v jedno. Naštěstí pro všechny živé bytosti jeho snaha selhala.
Protože jako Daedrický princ nemůže být zničen, tak žije dál. Duše Daeder, Paní rozkladu. Namira je Daedrický princ, jejíž doménou je starodávná temnota. Je často spojována s odpornými stvořeními jako jsou pavouci, hmyz, slimáci a také s žebráky. Když o tom mluvíme, to Namira na žebráky přivolala nemoci, bídu a pohrdání.
Namiřin artefakt je příhodně pojmenován Prsten Namiry. Pokud jeho nositel pojídá mrtvé, tak s každým tělem vzroste jeho síla. Paní noci, Paní stínů, Nevyzpytatelná, Dcera západu slunce, Paní záhad, Světice podezření. Nocturnal je známa pod mnoha jmény. Její doménou je noc a temnota. Jak jste si asi domysleli, uctívači Nocturnal jsou především ti, kdo se pohybují v temnotě a noci.
Jsou to třeba zloději a špioni. Přestože má Nocturnal mezi Daedrickými princi asi nejvíce následovníků, tak nemá žádný organizovaný kult. Zdá se, že Nocturnal je uctívána i bez jejího většího přičinění. Všetmění je záhadnou říší Nocturnal. Zdá se, že má i jisté spojení se štěstím, které zloději potřebují. Nocturnal má dva artefakty, které svoji paní skvěle doplňují.
Nejnechvalněji proslulým artefaktem je očarovaná kutna, která kompletně vymaže nositele z vědění smrtelníků. Nejde jen o nějakou lupičskou masku, kouzlo v kutně je tak mocné, že kdokoliv si ji nasadí, je vymazán z goblénu života. Blízcí přátelé, dokonce ani partner, si nevybaví jeho jméno. Druhý artefakt propůjčuje vlastníkovi zvláštní sílu, stejně jako schopnost odemknout jakékoliv dveře.
Fyzické i jiné. Kostěný klíč během věků našel cestu do mnoha rukou a jeho vliv na Tamriel je nepopiratelný. Někomu známý jako Kaprál, Peryite je Daedrický princm jehož doménou je nákaza. Je ironií, že Peryite je zobrazován jako dračí bytost, ačkoliv patří mezi nejslabší z Daedrických princů.
Ale označovat nějakého Daedrického prince jako slabého je k smíchu. Peryite nepřímo ovlivňuje život téměř každého smrtelníka na Nirnu. Je pánem nákazy a příčinou mnoha morových nákaz, pandemických nemocí. Peryitův artefakt je očarovaný štít Čarolam. Ten umožňuje odrazit nebo pohltit příchozí magické útoky. Sanguine je Daedrickým princem veselí. Obyvatelé Tamrielu poznávají jeho doménu díky nejtemnějším charakterovým vlastnostem jako je chtíč, hřích, obžerství a chamtivost.
Ačkoliv je to jistým způsobem vtipálek, tak Sanguine rád stahuje smrtelníky do hříšného způsobu života. A to pomocí pokušení a pokoření. Sanguinův svět je sbírkou sta tisíc světů Zapomnění, který vytvořil a kterému vládne tento princ požitků. Světy většinou slouží k potěšení a ví se o nich jen málo.
Většinou po splnění nějakého úkolu předá Sanguine svůj artefakt svému šampionovi. Sangvinova růže je jedním z nejmocnějších vyvolávačových holí na celém Mundusu. Je schopná vyvolat Dremoru, která pomůže vlastníkovi v boji. Stejně jako vášeň je Růže prchavou věcí. Při každém použití o trochu povadne. Když všechny lístky opadají, ztratí svou moc.
Někde v Zapomnění vykvete další růže, kterou Sanguine utrhne, aby ji dal dalšímu šampionovi. Vaermina je Daedrický princ, jejíž doménou je svět snů a nočních můr. Je to místo, kde zlé předzvěsti vstupují do říše smrtelníků. Její říše Zapomnění se nazývá Bažina. Chudáci, kteří ji zahlédli, ji popisují jako říši, kde se rodí noční můry. Hlavním artefaktem Vaerminy je Lebka pošpinění.
Je to hůl plná černé magie, která vytvoří obraz každého, na koho je seslána. Tento obraz na pokyn sesilatele na oběť zaútočí. Přesto to není ta nejhorší schopnost. Legendy praví, že hůl má vlastní vůli, a dokáže se krmit vzpomínkami všech okolo. Daedričtí princové na Tamrielu zanechali nezanedbatelné stopy. A ať si to uvědomujeme nebo ne, tak ovlivňují náš život více, než to vnímáme.
Ale tam, kde je noc, je i den. Kde je temnota, je i světlo. Překlad: Mithril www.videacesky.cz
Komentáře (28)
Dethro (anonym)Odpovědět
31.01.2016 00:17:09
U většiny videí se zobrazuje error 2035, šlo by to prosím opravit?
MalediOdpovědět
10.12.2013 22:30:51
Pěkné, pěkné.Doufám že jeden z dalších dílů bude o Azuře a dohodě s temnými elfy.
Mithril (Překladatel)Odpovědět
11.12.2013 17:26:47
Jeden díl je přímo o temných elfech, takže tam bychom se toho o nich měli dozvědět víc.
TheMaara0Odpovědět
09.12.2013 16:33:41
Koukam, ze hodne z tech artefaktu jsem mel a vetsina byla naprd. Alespon vzhledem typu postavy, co jsem hral (lukostrelec, zlodej, vrah). Nejlepsi je pro me Skeleton key :)
LopitakOdpovědět
08.12.2013 20:55:33
Smekám před úrovní překladu (myšleno v přesném překladu věcí a postav podle hry) a díky za něj.
Chtěl jsem se zeptat. Máte někdo zkušenost s češtinou při použití Overhaul 3 na Morrowind?
zlamal89Odpovědět
08.12.2013 22:45:25
čeština na Morrowind nejde, i oficiální ti v hlavní příběhové linii neumožní pokračovat (V rozhovoru ti zmizí možnost zaškrtnou odpověď pro pokračování dialogu)
Mithril (Překladatel)Odpovědět
09.12.2013 11:51:59
+zlamal89S tím jsem měl při prvním hraní Morrowindu taky problém, ale pak se objevila opravená čeština, ne? Nejsem si jistý, ale myslím, že jsem to nakonec dohrál česky.
DremoranOdpovědět
10.12.2013 21:28:06
Ahoj, pokud používáš overhaul jen kvůli grafice, tak ti stačí vypnout v data files všechny mody, které jakkoliv ovlivňují předměty a rozhovory ve hře. I tak se budeš muset vypořádat s několika bugy. Více se dozvíš třeba na tomto fóru: http://forum.bonusweb.cz/elderscrolls/viewtopic.php?f=7&t=11107&sid=472d7623429ebc89b62051007b979551
Nicméně v současnosti se pracuje na Morrowindu v enginu Skyrimu. Říkají tomu SkyWind :-) Je to zatím jen alpha, ale už to nevypadá špatně.
CzekojinOdpovědět
08.12.2013 18:19:46
Wow! Tohle mě tak nažhavilo, že si půjdu zase zahrát DDO.
EndasOdpovědět
08.12.2013 17:41:02
Díky! Tak mě to nažhavilo, že jsem postahovala mody pro Skyrim a dávám si to znovu :p
DaralynOdpovědět
08.12.2013 15:49:04
tentokrát dávám devět hvězd...
ačkoliv velice oceňuji serii a české titulky tady jsou právě protože nekaždý angličtinu ovládá, tak jako člověk který hraje hry v angličtině nemám rád překlady které překládají jakékoliv názvy ve světech samotných...
dobrým příkladem budiž Tábor Rošťaček z Diabla 2 nebo překlady právě některých artefaktů z tES které, ať se na to dívám jak chci zní prostě infantilně
jinak kvalita překladu sama perfektní jako vždy.
Mithril (Překladatel)Odpovědět
08.12.2013 16:53:36
Tohle je složitý. Název nepřeložíš a hned se někdo ozve, proč to není přeloženo, když to český název má. Když to přeložíš, tak se někdo ozve, že anglické názvy jsou lepší. Každopádně všechny názvy artefaktů jsem bral z herních materiálů, není to můj výmysl.
Zrovna Tábor Rošťáček je naprosto zářným příkladem amatérského překladu, kdy snad překladatel ani nepochopil, co ten anglický název znamená.
DaralynOdpovědět
08.12.2013 19:59:22
+Mithrilsouhlsím, jak říkám, překlad samotný rozhodně neodsuzuji a naopak jsem vděčný. Osobně serii naprosto zbožňuju a jsem rád že se i pár lidí přiučí víc než mód na frostmourne od Arthase
GonzalezOdpovědět
08.12.2013 19:59:41
Jelikož se jedná o oficiální překlad distributora, který se objevuje v samotné hře, byl by naprostý nesmysl nechat názvy v angličtině.
Naprostá většina hráčů hru hrála v češtině, tudíž by je nepřeložený název pouze mátl. Angličtináři co si dopřávají hry v originále zase nepotřebují titulky a můžou si video vychutnat bez českých tvarů.
TarylinOdpovědět
08.12.2013 15:48:20
Skvělá práce ;-)
AttilaOdpovědět
08.12.2013 13:33:25
Super, už se těším na další díl :-)
bulljokerOdpovědět
08.12.2013 13:08:09
díky moc,už se nemůžu dočkat dalšího dílu :)
SurralisOdpovědět
08.12.2013 11:14:07
Díky za tyto videa. Díky nim jsem se rozhodl znovu zapnout skyrim a tentokrát ho dohrát :)
Těším se na další pokračování.
tragram (Překladatel)Odpovědět
08.12.2013 11:36:55
Já se zase rozhodl dohrát i Morrowind a Oblivion. Na Morrowind je Overhaul 3.0, s ním to vypadá pěkně. :)
http://www.ornitocopter.net/morrowind-overhaul/patches/ (Kdyby někdo chtěl.)
los jahodosOdpovědět
08.12.2013 13:15:26
Být tebou tak si zážitek ze Skyrimu hlavní "dějovou linkou?!!" hru nekazím. :) Jinak videjko je opět excelentní! Škoda, že tahle série nebyla předtím než jsem se do TES vůbec pustil, protože s těmito detaily bych si to vychutnal více. Ale i po dohrání super.
InkOdpovědět
08.12.2013 13:26:53
+los jahodosTak ty detaily tam byly, nebo alespon většina. Stačí číst knížky.. :)
CronosusOdpovědět
08.12.2013 13:42:26
+los jahodos.. taky staci hodne mluvit s lidmi a poradne vnimat co se kolem deje... vetsinu veci se tam dozvis, tuplem pokud jsi hral vsechny dily... :)
los jahodosOdpovědět
08.12.2013 13:43:08
+los jahodosJá vím, že tam byly ale když s touhle sérií začínáš tak ti ty rozházené kousky moc neřeknou. (Nemluvím jen o Daedrách, beru v potaz celou sérii shodycastu) Stejná situace byla na internetu. Proto tak oceňuju tenhle celek, který ti nezabere tolik času k pochopení lore toho světa. V ideálním světě bych si mohl TESka nastudovat samotným hraním ale bohužel není tolik času a přecejenom chuti překonat kostrbatosti dílů starých už i více než 10 let.
DaralynOdpovědět
08.12.2013 14:42:24
+los jahodosto už je bohužel jiná věc.
Já jsem jeden z lidí co dohráli všechny 4původní díly serie (nepočítám battlespire a redguard protože to nejsou tES hry s takovou volností.)
a pokud se odprostíte od detailů a bugů, i původní díly mají co nabídnout.
Serie sama je dokonalá a pokud nědko hledáte i informace o Elder Scrolls Online, na shoddycastu jeikaždotýdenní podcast. můžu jen doporučit
InkOdpovědět
08.12.2013 11:08:53
Tak úžasný svět a jedinými úkoly hry je přines/zabij.. no to je na zabití :).
FeromonOdpovědět
08.12.2013 09:54:03
Big like za videa ze světa The Elder Scrolls vždy jsem se chtěl dozvědět víc o tomto světě a pospojovat si souvislosti... ;)
warkisOdpovědět
08.12.2013 08:34:10
Mithrile, máš můj obdiv. Takovou píli bych tomu asi nikdy nedokázal věnovat.
Trochu mě u toho hledání českých překladů všech názvů napadla slavná hláška
"To muselo dát práce. A přitom taková blbost, co?"
Každopádně ta preciznost je super.
Mithril (Překladatel)Odpovědět
08.12.2013 16:57:20
Trochu práce to dalo, naštěstí pro mě jsou například knihy ze Skyrimu v češtině umístěné na internetu v PDF, takže vyloženě nemusím lézt do hry.
Až budu mít víc volného času, tak se ještě vrátím k prologu a některé názvy upravím i tam, protože něco nejspíš úplně nesedí.