Fincher a Nolan představují Strom života

Thumbnail play icon
76 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:164
Počet zobrazení:3 922

Dva pravděpodobně nejtalentovanější režiséři své generace - David Fincher a Christopher Nolan - představují v netradiční upoutávce nový film režiséra Terrence Malicka Strom života. O tomto snímku, který se do našich kin dostane 21. července, se už teď mluví jako o horkém kandidátovi na příští předávání Oscarů. U zahraničních kritiků si totiž vysloužil převážně velice pozitivní recenze a na letošním festivalu v Cannes vyhrál Zlatou palmu. V hlavních rolích filmu se představí Brad Pitt, Sean Penn a Jessica Chastain.

Přepis titulků

Terrence Malick je pro mě asi jediný filmař, jehož práci bezpečně rozpoznám. Jeho filmy jsou vzájemně úzce propojeny a lehce poznáte, že jde o jeho dílo, ale je velice těžké definovat, proč to tak vlastně je. Ta technika není tak jasně viditelná. A Malickův vliv na moji práci je jasně zřetelný. Myslím, že u jeho filmů je vidět, jak nad nimi bylo meditováno a přemýšleno.

A vidíte práci někoho, kdo dělá rozhodnutí které jsou výslovně určeny k tomu, aby evokovaly pocity. Když přemýšlíte nad vizuálním stylem a jazykem filmu, je těžké se vyvarovat odluky mezi vizuálním stylem a vypravěčskými prvky. A velikost Kubricka, Malicka nebo Hitchcocka spočívá v tom, že vztah mezi vizuální stránkou a vyprávěným příběhem...

je nerozlučný. Příroda jen chce být uspokojena. A chce, aby ji ostatní uspokojovali. Malick hodně experimentuje s naturalismem tím, jak pracuje s komentářem a využívá ho pro film. To je pak nádherným příkladem přirozenosti a oduševnělé kvality hereckých výkonů, kterých docílí.

Je to také vidět na tom, jak se herci hýbají a mluví. Na těchto výkonech je vidět něco jedinečně působivého. Chtěl jsem být milován, protože jsem byl velký. Dospělák. Nejsem nic. Jsem si jistý, že herci pracující pod Malickem si říkají něco jako: "Půjdu a poddám se něčemu, co mi umožní rozplynout se do nějaké větší struktury.

Umožní mi to stát se součástí větší skládanky." Vydají se na pospas zkušenosti, která pro ně bude... pohlcující. Bude pro ně... něčím nepoznaným. STROM ŽIVOTA Překlad: somerset www.videacesky.cz

Komentáře (20)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Taky sem neodešel ...ale přidávám se do skupiny Jakub :) ..to si raději pustím nějakej dokument od National Geographic..

185

Odpovědět

to jakub: přesně tak, uplně stejně, až na to, že jsem neodešel

184

Odpovědět

tomas kabrt:jo nejak takhle si to predstavuju:)

180

Odpovědět

Již dlouho jsem nic tak krásného neviděl. Snad od filmů Tarkovského. Velmi podnětný, meditativní film, který umožňuje člověku cítit i přemýšlet a náhle prožívat přehlíženou mystiku velkolepé přírody a nejbližších lidských vztahů jako modlitbu. Je uveden citátem ze starozákonní knihy Jób (38:4) a stejně jako toto starověké drama dává vnímavému divákovi prožít katarzi v přechodu od dnešního jalového řečnění o Bohu k proměňujícímu naslouchajícímu rozhovoru s Bohem. "To jediné, na co se můžeš v životě spolehnout, je zázrak". Viděl jsem v Karlových Varech lidem při tomto filmu téct slzy při "pouhých" záběrech přírody. Spatřili jsme totiž zázrak stvoření, jehož jsme součástí. A došlo nám, že jeho smyslem zřejmě není naše zábava, soběstřednost a ú-spěch. To, že film se vymyká současnému českému většinovému vkusu, jak je zřejmé i z této diskuse, hovoří samozřejmě pro něj. Děkuji jeho tvůrcům i distributorům za toto očistné a duchovně burcující dílo.

196

Odpovědět

mstrblstr: Publikum ve Varech je zvyklé na hodně zvláštní filmy (jak příběhově tak i způsobem natočení), ale to co předvádí tento film je hrůza.
Použiji trochu spoiler, tak to snad nebude vadit :) Po 20 minutách zmatených záběrů a střihů mezi dvěma časovými liniemi (které mimochodem nejsou ani nijak oddělené a stále se střídají) následuje 5 minut záběrů na vesmír z pohledu SpaceArtu (který mam rád, ale 5 minut bez souvislostí je už příliš). V tu chvíli se zvedla první vlna lidí k odchodu (ke které jsem se naštěstí připojil), po další půl hodině se zvedla další vlna, které nebyla schopna pochopit 5 minutový záběr na to jak se žerou dinosauři a k tomu hraje Vltava.
Doufám, že pro představu o filmu to bude stačit, někomu se to může líbit, graficky je to hezké představení a některé screeny bych klidně použil jako obrazy do bytu, ale jako film to u mě rozhodně neuspělo.

186

Odpovědět

Tohle je fakt nejhorší film, který jsem kdy viděla.. Nic proti, je to můj osobní názor, ale i publikum ve Varech k tomu řeklo svoje.. Lidé tam opravdu dokážou poznat co stojí za shlédnutí a co ne.. Reakce, které jsem po filmu slyšela byly z většiny negativní, a to jsem dokonce (!) vydržela celou dobu... Opravdu jsem nezažila film, který by byl tak nepovedený a naprosto promarněný.. A fakt, že to v Cannes získalo Zlatou palmu mne dostal, nevím, jestli je to tím, že si chtějí pojistit přízeň B.Pitta, ale prostě Cannes kleslo hodně hluboko.. ne-e.. k tomuhle se už nic nedá říct..

188

Odpovědět

BugHer0..nevidel sem nemuzu soudit ale az takhle spatny to bejt nemuze ne?:) ja si u obou filmu pockam az vyjdou na BlueRayi, v kine me filmy vubec nebavej u inception ktery sem v kine videl naposled sem se porad dival na hodinky a rikal sem si jaka je to nuda teprve pri druhym zkouknuti ve fullHD sem jenm sedel s otevrenou pusou a na konci sem byl uplne nadsenej a u tehle komornich filmu to nebude jiny to si proste musis vychutnat v klidu a nechat jim nakou chvili na usazeni se v hlave ne to jenom zkonzumovat,ale tak je jasny ze clovek kterej na to neni zvyklej to proste nepobere...s trierem nemam zatim zadnou zkusenost ale neverim ze by malick natocil neco spatnyho to proste nejde:)

183

Odpovědět

mstrblstr: Melancholii jsme v Chotěboři dokoukali a na konci nás mrzelo, že jsme se nezvedli dřív. :-D

181

Odpovědět

*the thin red line

180

Odpovědět

to musej bejt fakt ignoranti kdyz odejdou uprostred filmu, jako jasny ze se to nelibi kazdymu ale davat to najevo takhle buransky...navic i sebehorsi film muze mit vybornej konec a vubec celkova katarze a tak se dostavi az na konci, nechapu teda proc na to nekdo jde kdyz vi o co jde a od jakyho je to rezisera...to je jako cekat od filosofickyho zamysleni red thin line druhyho vojina ryana proste demence

183

Odpovědět

Strom života jsem viděl na MFF v Karlových Varech. Zhruba čtvrtina lidí během filmu odešla, dost lidem to příšlo hrozné, ale mně se to nezdálo tak špatné. Každopádně chápu toho, komu to nesedlo.

181

Odpovědět

Zikato: 2 hodiny 10 minut. Nejlepší na Melancholii byly ty počáteční záběry, pak následovalo nekončící čekání na Godota. :D

186

Odpovědět

neocekavam nejakou megapecku ale na recenze a reakce lidi ktery to asi neumej docenit neberu ohled, podle me se to zaradi po bok takovejm filmovejm basnim jako je Fontana nebo Mr.Nobody, co taky jinyho cekat od malicka...

181

Odpovědět

Melancholia nejlepší film všech dob a mělo to dvě a půl, ne?

182

Odpovědět

Vypadá to na stejný zklamání jako Melancholia = ztráta 2 hodin mého mladého života. :D

187

Další