Jaký druh hrdiny je Batman – část prvníJust Write

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 25
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:84
Počet zobrazení:8 912

Tentokrát je v Just Write rozbor podrobnější než obvykle – dokonce tak podrobný, že vyjde na dvě videa. Uvidíte v nich porovnání Batmana s různými archetypy hlavních hrdinů a jejich historický vývoj.

Přepis titulků

Budeme ho pronásledovat. Protože to vydrží. Protože není náš hrdina. Trilogie Temný rytíř od Nolana je poznamenaná Batmanovou proměnlivou reputací. Nejdřív je tajemnou postavou, poté rytířem, hrdinou, zloduchem, legendou a pověstí. Je to příhodný příběh pro postavu, jejíž kulturní identita se pořád mění.

Batman je daleko proměnlivější postava než ostatní hrdinové. Ale jakým hrdinou přesně je? V tomto a příštím videu porovnám šest hrdinných archetypů a vyznačím mnoho vlivných faktorů, které byly stmeleny dohromady v Batmana. BATMAN JAKO KLASICKÝ HRDINA Když se snažíme odpovědět, jaký je Batman hrdina, na mysl hned přijde: "Jasně že superhrdina."

Ale superhrdina nevyvstal hotový z myslí Jerryho Seigala a Joe Shustera nezávisle na postavách, které přišly před ním. Při vytváření Supermana Seigal řekl, že ho založil na Samsonovi, Herkulovi a všech silných mužích, o kterých slyšel, v jednom.

Ale silnější. Samson a Herkules jsou takzvaní klasičtí hrdinové. Většina superhrdinů jsou pokračováním těchto předchůdců. Jsou to postavy známé svou silou a dokáží konat velké činy. Většinou lov nestvůr. Důležité ale je, že mají své chyby. Často jsou pošetilí.

Samson příliš důvěřuje a Herkules omylem zabije svou rodinu. Když Supermana dělali podle těchto postav, ale lepšího, Seigal a Shuster ho chyb zbavili. Jeho jediná slabina, kryptonit, je vnější, ne vnitřní. V Batmanovi je to trochu lidštější verze klasického hrdiny. Ale jeho chyby, hlavně v Nolanově trilogii, se blíží dalšímu typu protagonisty, který je stejně starý jako klasický hrdina.

Tragický hrdina. BATMAN JAKO TRAGICKÝ HRDINA Superhrdinové často mají tragický původ. Mrtvé rodiče. Mrtvého strýčka. Zničené planety.

Jen málo postav má tak tragický příběh jako Batman. Ale jen tragické události z Batmana nedělají tragického hrdinu. Musíme se zde obrátit na starořeckého filozofa Aristotela, který ho definoval ve své knize Poetika. Tragický hrdina se často překrývá s klasickým hrdinou, ale podle Aristotela dělá hrdinu tragickým to, že vůči nim cítíme lítost a zároveň se bojíme o sebe.

Dobře, ale jak se to stane? Aristotelés to vzal z druhého konce a popsal, jak toho nedosáhnout. Když bezchybný člověk selže, není to tragédie, je to jen překvapení. Když zlý člověk uspěje, nic není vzdálenější podstatě tragédie.. Když zlý člověk selže, cítíme morální uspokojení, ale ne lítost nebo strach.

Hlavní je tohle. Lítost je vyvolaná nezaslouženým neštěstím. A strach neštěstím člověka, jako jsme my. Tragický hrdina by neměl být perfektní. Jinak bychom s ním nesoucítili. Ale měl by být lepší než většina lidí. Více schopný a morální.

Tragédie ho postihne jen kvůli špatnému úsudku nebo kvůli jeho slabostem. Jinak řečeno, jejich pád musí plynout z jejich činů. Často i z činů, o kterých si mysleli, že jsou morální. Ne kvůli nemorálnosti. A trest musí být horší než zločin. Hamet je dobrý příklad.

Je to dobrý, chytrý, uznávaný šlechtic, jehož osudová chyba, hamartia, není přemýšlení nad vraždou, ale příliš dlouhé přemýšlení nad vraždou. Kdyby Claudia zabil hned, vyhnul by se katastrofě. Ale protože se chtěl ujistit, že koná morálně, zemřela spousta dalších lidí včetně něj.

Nolanova verze Batmana, alespoň v Temném rytíři, něco dluží Hamletovi. Nejen proto, že mají mrtvé rodiče. Smrt Thomase a Marthy Waynových je nejzřetelnější tragický moment v Brucově životě, ale je to jen začátek jeho příběhu. A tragické hrdiny definuje spíš jejich konec než začátek.

Aristotelský chybný úsudek, který z Bruce dělá tragického hrdinu, se děje přesně tady. Tak pojď, pojď. Udělej to. Vraž do mě. Tak pojď! Brucova osudová chyba je odmítání zabíjet. Volba, která způsobí smrt Rachel, Harveyho Denta a samotné Batmanovy osobnosti.

Shakespearovi tragičtí hrdinové často na konci příběhu umřou. Ale ne vždy. Oidipus, podle Aristotela perfektní verze tragického hrdiny, přežije svůj nejznámější příběh a zemře až v pokračování Oidipus na Kolónu. Ale důležitější a tragičtější než fyzická smrt je úplná a naprostá duševní a emoční smrt.

To Bruce zažije na konci Temného rytíře. Když ho znovu uvidíme v Temný rytíř povstal, je prakticky mrtvý. Poustevník bez chuti do života. Tento film je tematicky zmrtvýchvstáním Bruce. A aby něco mohlo povstat, musí to předtím být mrtvé. Klasičtí a tragičtí hrdinové se vytrvale objevují až do raného 19.

století, kdy se začali objevovat jiní hrdinové. Začalo to romantismem. BATMAN JAKO ROMANTICKÝ HRDINA Nenechte se zmást, nemusí to být hrdina romantického příběhu. Pochází to z romantismu, směru, který kladl důraz na emoce a individualitu a ve kterém vznikli hrdinové, kteří byli opak toho, co se považuje za hrdinství.

Na rozdíl od klasických a tragických hrdinů, kteří byli často ve středu společnosti, králové, vůdci, válečníci, romantický hrdina je často rebel. Někdo, kdo bojuje proti celé společnosti. Její systém spravedlnosti, materialismus, pokrytectví a tak dále.

Postava v sobě odráží sociální rozpad, násilí, urbanizaci a sociální hnutí, která definují 19. století a jsou výsledkem francouzské a průmyslové revoluce. Literární kritik Frye napsal, že tato verze hrdiny je někdo mimo strukturu civilizace, a proto reprezentuje sílu samotné přírody.

Nemorální a nemilosrdnou. Ale má nádech moci a vůdcovství, který společnost odmítla a přišla o něj. V tomto popisu je vidět obrys Batmana. Nolanova trilogie zdůrazňuje tu poslední část. Gotham je totiž opravdu ochuzené město, když nepříjímá Brucovy ideje. V romantismu tyto myšlenky pochází od někoho pohlceného v moři psychologických těžkostí, jsou náladoví a nepředvídatelní, jsou to přemýšliví vizionáři, jsou neustále mentálně aktivní.

Koho to připomíná? Je tu něco, nějaká myšlenka nebo emoce, která postavu dělí od světa, a výsledkem tohoto oddělení jsou to introspektivní, melancholičtí a nevyzpytatelní lidé.

Bruce Wayne se odráží ve všech těchto charakteristikách napříč trilogií. Ale zejména na začátku Batman začíná, kde ho nespokojenost se systémem spravedlnosti v Gothamu odnese na cestu světem, která začíná bez cíle. Jeho návrat do Gothamu a válka proti zločinu připomíná přeměnu Edmonda Dantèse do hraběte Monte Christa.

Nebo Heathcliffův návrat po záhadném zbohatnutí a bitvu obou z nich proti lidem, kteří jim křivili. Všimněte si, že tyto postavy jsou chytré, což je nezbytná vlastnost někoho, kdo svět vidí jako zkažený. A tato vlastnost nehraje roli pro klasického nebo tragického hrdinu. Ale je tu klíčová vlastnost, v níž se Batman proti romantismu liší. Batman nepohrdá lidmi.

Je to altruista, ne egoista. Jeden z prvních romantických hrdinů se objevuje v knize Otec Goriot. Je to mladý muž Rastignac, který vyhlásí válku pařížské krutosti. Raney Sanford říká, že omezení Rastignaca jako hrdiny jsou jasné. Rebel, který si myslí, že zneužíváním ostatních se liší oproti těm, kterým odporuje, může být jedině dospívající postava.

Bez sebereflexe vidí všechny zlé síly jen ve světě kolem něj. Je to iluze, která je největším omezením typického romantického hrdiny. Je to trochu bezvýchodná situace. Postava, která společnost považuje za zkaženou, ale nezamyslí se nad sebou, se také bude chovat nemorálně. Ale když pozná i nebezpečí vlastních činů, může se ze zkaženosti vymanit.

To se stalo v Hraběti Monte Christovi, kdy Dante začne litovat své slepé honby za pomstou a zachrání se pomáháním ostatním. Tento moment uvědomění se v Batmanovi stane mnohem dříve, když Bruce lituje, že skoro zabil Joe Chilla sám. Romantický hrdina se nezachrání, když pozná vzájemné dobro mezi sebou a společností, ale když vidí zárodek zla v obou z nich.

Proto jim nestačí vést válku, ale chtějí vytvářet něco nového. Když odmítne Ra's Al Ghula, Bruce Wayne odmítá, že je romantický hrdina. Batmanovo poslání, vymýcení zločinu v Gothamu, je příliš velké a příliš dobré, než aby zapadalo mezi chybující rebely romantismu.

Takže můžeme říct, že v Nolanově interpretaci má Batman náladovost a ponurost romantického hrdiny, stejně jako status vyvrhele, ale má tradičnější hodnoty. Zároveň dělá velké činy jako klasický hrdina a čelí strašným následkům po chybných úvahách jako tragický hrdina.

Ale to není vše. V druhé části se ponoříme do dalších archetypů hrdinů a podíváme se na některá ztvárnění Batmana v komiksech. Ale teď děkuji za pozornost. Tento díl sponzoroval Squarespace. Squarespace je platforma pro vytváření webových stránek. Je to velmi jednoduché a nemusíte nic aktualizovat. Vytvořil jsem s tím Justwritemedia.com a vypadá to přesně, jak jsem si představoval.

Je to perfektní volba pro ušetření času a nemá zkušenosti s programováním. Jako já. Ať už jste spisovatel, který chce své stránky, nebo chcete blog nebo cokoliv jiného, vyzkoušejte Squarespace zdarma a jděte na Squarespace.com/Justwrite, abyste dostali 10% slevu.

Jestli toho chcete slyšet více o psaní a popkultuře, sledujte mě na Twitteru a mockrát děkuji za podporu na Patreonu. Jestli se vám videa líbí, jděte na patreon.com/justwrite a dejte klidně jeden dolar, abyste mi pomohli. Počítá se každá částka, mohu díky tomu věnovat videím více času a snad se i zlepšovat.

Druhá část přijde brzy, pište dál. Překlad: Šaman Bobo www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tohle je fakt skvělá serie.

141

Odpovědět

Pecka. Moc se těším na další díl :)

112