Co si můžete odnést z Batman začínáJust Write

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 25
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:76
Počet zobrazení:6 306

Christopher Nolan je jedním z nejúspěšnějších režisérů dnešní doby. Vyniká v mnoha ohledech, ale tím nejdůležitějších je struktura jeho příběhů, o které se více dozvíte ve videu.

Přepis titulků

Christopher Nolan je jedním z nejpopulárnějších režisérů, ale jeho největší úspěchy jsou ve psaní. Jeho filmy jsou chytré myšlenkové experimenty a chytlavé trháky zároveň. Přemýšlel jsem, jak to dokáže skloubit, a přišel na to, že je to díky bezchybnému strukturování příběhu. Minulý rok se o to samé pokusil Batman vs Superman, ale nepovedlo se to, protože nemá strukturu.

Jestli vás film nudil, tak proto, že scény na sobě nebudují. Zároveň je jasné, že film chce vyobrazit velké myšlenky. Ale spíš je do filmů vtlačuje, většinou pomocí televizních debat, místo toho, aby tyto myšlenky rozvíjel. Mezi danými tématy filmu a činy jeho postav není žádná spojitost. Pojďme to srovnat s filmem, který má perfektní aktovou strukturu. Batman začíná.

Struktura příběhu je o tom, jak jsou scény uspořádané do aktů a jak každý akt posune příběh dál. Film s dobrou strukturou má rychlé tempo a zaujme. Uvidíme, že také poskytuje rámec pro zpracování témat filmu. Ale co vůbec je akt? Akt je jednotkou příběhu, která končí, když postava udělá nevratné rozhodnutí. Toto rozhodnutí udá tón příštího aktu a většinou postavu v důležitém ohledu změní.

Koluje mýtus o tom, že všechny příběhy mají tři akty. O tom budu mluvit jindy. Ale teď je důležité vědět, že film může mít, kolik aktů chce. Batman začíná má čtyřaktovou strukturu. Jsou to tyto: V prvním trénuje s Ra's Al Ghulem a ve vzpomínkách prožije klasický Batmanův příběh.

Na konci aktu se Bruce rozhodne nezabíjet a zradí Ligu stínů. V druhém se vrátí do Gothamu a připraví se na roli Batmana. Získá spojence a rozhodne se zbavit město mafiána Falconeho. Přesný střed filmu je podtržen odhalením převleku. Jsem Batman. Ve třetím aktu se dozví o tom přístroji vypařujícím vodu a párkrát se potýká se Scarecrowem. Riskuje dopadení, aby zachránil svoji lásku.

A v posledním aktu se dozví, že Liam Neeson je Ra's, znovu ho odmítne a... Exploze. Tento scénář je skvělý, protože má spoustu konfliktů. Vnitřní konflikt, vnější konflikt, konflikt mezi opovrženíhodnými postavami. Konflikt je navíc velmi složitě konstruovaný, takže drama se v každém aktu soustředí na jeden souboj.

V tomto filmu jsou tři hlavní záporné postavy. Falcone, Scarecrow a Ra's Al Ghul. John Truby tomu v knize Anatomy of Story říká čtvercová opozice. Podle něj se příběh skoro napíše sám, když máte v opozici čtyři postavy. Když je příběh jen bitva dobra a zla, konflikt je poměrně krátký. Ale když je konfliktu několik úrovní, má vypravěč násobný počet možností k prozkoumání.

V Batman začíná Scarecrow často bojuje s Falconem a oba se bojí Ra's Al Ghula. Přichází do Gothamu? Ano. Ale základem není jen to, že jsou vzájemnými protivníky. Ale že jsou v opozici i jejich hodnoty. A když se utkají postavy s jinými hodnotami, interpretujeme si to jako součást tématu.

John Truby tomu říká morální argument, což je podle mě skvělá fráze. Protože většina příběhů argumentuje, co je morální. Dáme si kvíz. Co je hlavní téma Batman začíná? Film je 15 let starý, tak vám na to chvilku dám. Proč netopýři, pane Wayne? Děsí mě.

To je síla strachu. Chci, aby děsili i mé protivníky. Neboj se. Jo, strach. Ale nejde jen o to, že lidé mluví o strachu. Stejně jako postavy v Batman vs. Superman mluví o moci. Jde o to, že každá ze čtyř postav má svůj vlastní pohled na věc. Mají různou motivaci k použití strachu a používají ho k jiným účelům.

Když vymýšlíte příběh, dostat postavy do takového kontrastu je důležitý milník, protože postavy mají důvod ke konfliktu. Všechny mají alespoň jeden důvod jít proti ostatním. Ale opravdové kouzlo scénáře je, že tento spletitý morální argument používá k pohánění každého aktu. Tím myslím, že každý akt je o jedné z částí tohoto čtverce. První akt nám ukáže, čemu věří Bruce.

V druhém aktu bojuje proti Falconemu a nám tím řekne: Terorizovat lidi pro vlastní zisk je špatné. Ve třetím aktu bojuje se Scarecrowem. Terorizovat zločince pro vlastní potěšení je špatné. A naposled: Terorizovat nevinné obyvatele Gothamu, i když pro dobrou věc, je špatné. To všechno potvrzuje hlavní tezi Batmanovy postavy. Že strach se má používat proti zločincům, ale jen jako prevence budoucího zločinu.

Ukáže se to vlastně eliminací. Jeho ideologie jako jediná přežije. Neexistuje jedna správná struktura filmu, ale toto jsou principy, které na 99 procent příběh zlepší. To zahrnuje postavy dělající nevratná rozhodnutí, která je změní, a že postavy by měly mít protichůdné hodnoty.

Nejen protichůdné cíle. Přesně kvůli tomu je Batman vs. Superman tak rozostřený. Nedokážu říct, kdy jeden akt končí a druhý začíná. Ale kdybych si musel vybrat, řekl bych, že první má dvě hodiny a končí, až když Superman začne bojovat s Batmanam. A třetí akt začne, když Batman ušetří Supermana. Ale po takovém rozdělení jsou tři akty ve velkém nepoměru.

A i když to vypadá jako čtvercová opozice, je to klam, protože tyto tři postavy by klidně mohly být jednou. Všechny věří, že jako jediné používají násilí morálně. Jejich konflikt nic neznamená, protože jejich hodnoty nejsou protějškem. Batman začíná je nejkonvenčnější film, jaký Nolan natočil. Všechny jeho filmy mají spletitou strukturu a jsou skoro nemožně komplexní, takže jsem tady načrtl jen kostru jeho nejjednoduššího filmu.

Ale myslím si, že je užitečné vidět pevnou strukturu, která dodá váhu a detail jinak jednoduchým myšlenkám. Batman vs. Superman se ptá na větší filozofické otázky, ale Nolanův film dává odpovědi. Je vás tu víc než minule. Ale vážně, děkuji za odběr a ještě jednou děkuji za sdílení videa o Wonder Woman.

Bylo zajímavé sledovat u něj debatu a můžu říct, že komentáře tam byly nejlepší na YouTube. Všichni byli hodní a zdvořilí, i když spolu nesouhlasili, a přesně takovou komunitu bych chtěl. Zadruhé, mám facebookovou stránku, a jestli chcete pokračovat v diskuzi nebo se mnou mluvit o videích, je to ten nejlepší způsob. Také jsem měl tu čest se objevit na The Long Box Sessions.

Je to podcast o komiksech, mluvili jsme o Wonder Woman a dalších věcech. Myslím, že si diskuzi užijete, odkaz je pod videem. Více videí je na cestě, takže víte, co máte udělat. Překlad: Šaman Bobo www.videačesky.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

6:20 som to vypol, tento clovek co to s nadsenim analyzuje si iba mysli ze nasiel nejaky unikatny rezisersky pattern a to vsetko iba v domene toho ako sa on sam pozera na veci svojim pohladom.

00