Jak se točil přemet náklaďáku v Temném rytíři

Thumbnail play icon
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:396
Počet zobrazení:5 528
Christopher Nolan je mimo jiné známý i tím, jak moc se snaží vyhýbat digitálním efektům a se svým týmem vymýšlí mnohdy dosti šílené metody, jak okořenit akční scény ve svých filmech. O tom, jak jsou tyhle postupy efektivní (i efektní), se nejde moc přít, protože jimi režisér dosáhne znatelně vyšší úrovně reálnosti a ve výsledném filmu působí prostě bombasticky. V tomto videu se můžete podívat, jak dokázali s nákladním autem udělat přemet, který následně použili ve filmu Temný rytíř.

Přepis titulků

V předprodukci Chris Nolan všechny vyzýval, aby přišli s nápady, jak akční scény okořenit a udělat něco, co nikdo předtím neudělal. A objevil se nápad s náklaďákem, který udělá přemet bez použití efektů. Tři chlápci - Paul Jennings, Tom Struthers a Chris Corbould - společně přišli se způsobem, jak to zrealizovat a našli řidiče jménem Jim Wilkie, který byl schopný to udělat. Zařízení, které kvůli tomu Chris Corbould a jeho parta sestrojili, bylo výsledkem mého naléhání, abychom to salto udělali s osmnáctikolovým náklaďákem.

Chris to chtěl udělat s menším vozidlem, protože by to bylo jednodušší. Ale já jsem řekl, že to chci takto a ať přijdou se způsobem, jak to udělat. A taky udělali. Měl jsem velké pochybnosti, že bychom to mohli dokázat a já říkal Chrisovi, že bychom mohli najít kompromis, který by byl snáz proveditelnější. A nakonec jsem řekl: "Nech mě udělat jeden jediný test. Pokud to bude podle našich představ, tak to udělám."

K zadní části náklaďáku jsme připevnili ten největší píst, jaký jsem kdy viděl a nechali jsme vyztužit kabinu pro řidiče. Tolik oceli, která v kabině chránila toho chlapa, jsem ještě neviděl. A pak přišel testovací den. Testovali jsme na prostranství vedle nemocnice. Zeptali jsme se kaskadérů, jestli jim to nevadí. Náklaďák se rozjel, zmáčklo se tlačítko a on se překulil. Nevěřil jsem svým očím.

Šel rovně přímo přes čumák, a odchylka nebyla větší než šest palců. Nebylo těžké to uskutečnit na prostranství, kde jsme neměli co trefit, ale silnice, kterou Chris vybral, byla uprostřed bankovní čtvrti. Navíc na ní bylo plno různých poklopů. Zeptal jsem se: "Co jsou zač?" Řekli nám, že tam vedou tunely, které banky využívají. Takže po celé délce silnice kvůli tomu byly jen dvě místa, kde jsme to mohli zrealizovat. Měli tam velké množství TNT, aby mohli odpálit vzduchovou rampu.

Jediným vizuálním efektem bylo odstranění toho pístu, který sloužil ke katapultování náklaďáku. Navíc jsme točili pro IMAX. Takže na ulici jsme položili IMAX kamery a jednu jsme měli na jeřábu na vozidle. To si člověk pak pořádně kouše nehty, když takový macek letí vzduchem a potom padá k zemi. S Chrisem jsme byli pyšní. Všechny kamery byly dobře rozmístěné a natočili jsme úžasný materiál. Točili jsme z asi sedmi různých úhlů.

Čtyři z toho byly IMAX kamery a dvě VistaVision 1.35. Já nerad používám tak moc kamer najednou, ale když děláte kousek, který není opakovatelný, musíte si být jistí, že to máte natočené ze všech úhlů. Dříve by se při takovém počtu kamer asi více stříhalo a scéna by se natáhla. Dneska jsou postupy trochu jiné.

Děláme natahovací dvojitý střih, ale ne tak okatě. Takže když náklaďák dělá přemet, používáme pouze dva úhly. V osmdesátých letech bych nejspíš použil všech pět. Dnes si opravdu dáváme záležet s výběrem těch nejlepších záběrů a neplýtváme materiálem, protože je to přece jenom nákladní auto, které dělá přemet na skutečné ulici. Nám šlo především o tu reálnost a sílu. Ve finální verzi filmu jsme použili záběry jednak z hlavní kamery, stabilní, která se pohybuje zároveň s náklaďákem.

Potom střihneme na VistaVision kameru připevněnou na autě, ve kterém jel kaskadér náklaďáku naproti. A bylo docela překvapivé, že zrovna tohle byly ty nejefektnější záběry. Překlad: somerset Korekce: scr00chy www.videacesky.cz

Komentáře (22)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

no a stejne te nepusobi prirozene a realne! kazi to to spojeni tahace s privesem "natvrdo", takze udelat to za pomoci CGI, byl by vysledek stejne skrobeny a usetril by se rozpocet

201

Odpovědět

Video opět funkční.

180

Odpovědět

nefunguje to :(

180

Odpovědět


Odpovědět

No ja bych řekl, že by to bylo mnohem působivější a lepší kdyby se to udělalo počítačově! Ale to je věc názoru, protože já jsem zastáncem digitálních technologií a prostě myslím, že dokážou být působivější než realita ;)

1820

Odpovědět

M: Úžasný na tom je asi to že to nedělaj s osobákem někde na parkovišti, ale obřim náklaďákem v úzký ulici...

200

Odpovědět

a co presne je na tomto take uzasne? ved piestove otocenie auta sa pouziva uz od nepameti. takze nic nove pod slnkom.

1816

Odpovědět

PARÁDA!!!

200

Odpovědět

Helemese: moc dobře napsaný :) "Do more than is expected"

191

Odpovědět

Roman:

Jasne, bez teto sceny by Temny rytir byl stejnej, pripadne kdyby se udelala digitalne, je to v pohode...a kdyby se tamta scena udelala digitalne a tam ta a tam ta a ta dalsi a tamhle ta, tak je to uplne jiny film :-D

V tom je rozdil vybornych reziseru od tech spatnych. Nekteri vi co chteji a jdou si za tim. Chteji proste neco vic. Lpi na detailech, umi rozpoznat co je dobre a co spatne a mnoho dalsiho.

211

Odpovědět

v africe umírají děti hlady a Nolan dělá takový kraviny :-D. Navíc ta scéna tomu filmu vůbec nepomohla, bez ní (respektive by ji mohli udělat na pc) by byl temnej rytíř stejně dobrej/špatnej.

1812

Odpovědět

AntiSpatty: a pročpak?:-)
Jinak taky by mě nenapadlo, že je to opravdu reálné:-) A zrovna tenhle záběr je docela působivej:-)

180

Odpovědět

Tak to je moc pěknej kaskadérskej kousek :)

180

Odpovědět

Tak to já si tuhle scénu vybavuju velmi dobře, ale ani ve snu mě nenapadlo, že je to reálně natočené. :D Klobouk dolů.

200

Odpovědět

taky už si to nevybavuju :D
ale jsou dobří no..

180

Další