Jaký druh hrdiny je Batman – část druháJust Write

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 25
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:60
Počet zobrazení:5 155

Máme tu pokračování videa, ve kterém srovnáváme Batmana a hrdiny, kteří ovlivnili jeho vznik. Pokud jste neviděli první část videa, určitě si ji nejdříve zde pusťte.

Přepis titulků

V úvodní scéně Millerova klasického komiksu o Batmanovi Návrat temného rytíře se Bruce Wayne málem zabije při závodění. K výhře nemá žádný altruistický důvod, žádný utíkající zločinec ani civilista v nebezpečí. Dělá to jen kvůli adrenalinu. Před deseti lety se vzdal hrdinství a tato starší verze Bruce je sama sebou odsouzená k smrti.

Často utrousí: "Tohle by byla dobrá smrt." Když se znovu stane Batmanem, Miller nám neustále připomíná, že to zčásti dělá pro sebe. Připadá si znovuzrozený a opakovaně se pouští do nebezpečí bez ohledu na vlastní přežití. Tento Batman je sebedestruktivní maniak. Literárně řečeno je to byronský hrdina.

BATMAN JAKO BYRONSKÝ HRDINA Název pochází od lorda Byrona, romantického šlechtice a básníka z Anglie. Tento muž byl v 19. století idolem každé ženy. Ženské autorky na něm zakládaly hlavní postavu. Pan Darcy, pan Rochester a Heathcliff jsou Edwardové své generace na miliontou a všichni jsou založeni na lordu Byronovi.

Říkali mu: Vzteklý. Zlý. A špatná známost. Byronský hrdina je výraznější verzí romantického hrdiny. Ten byl v minulém videu. Všechny vlastnosti romantického hrdiny jsou u něj extra zvýrazněné. Ne každý romantický hrdina ale i byronský.

Třeba Harry Potter by mohl být romantický hrdina, ale i když to byl ve Fénixově řádu náladový puberťák, byronovské duševní zmučenosti nesahá ani na paty. Zato Snape ano. Byronský hrdina se zrodil v jeho nejznámější knize. Childe Haroldova pouť. Je o mladém muži na cestě Evropou po jednotvárném životě plném požitků v Anglii.

Ostatní námořníci úpěli, když jim bouřlivý oceán téměř potopil loď, ale Childe Harold zůstal potichu. Jako by ho smrt nevzrušovala. Další byronský hrdina, kapitán Achab z Bílé velryby, ukazuje stejnou lhostejnost tváří v tvář smrti. Svoji loď vede vstříc zániku, aby uspokojil své touhy a své ego. Kromě svého sebezničujícího chování se byronští hrdinové vyznačují cynismem, arogancí a nečestností.

Jsou to vlastnosti, které Batman většinou nemá. Jak jsem řekl v posledním videu, většinou je idealista. Nezlomně věří v to, že společnost se může zlepšit. Když Bruce potkáme v Temný rytíř se vrací, je to cynik.

Vysloví větu, kterou by jinde neřekl. Jdu po ulicích města, které začínám nenávidět. Věta, která připomíná Heraldovu nechuť zůstat ve své domovině. Millerův Batman je také nemorálnější verzí jeho postavy. V jednom momentu je ve svém obrněném Batmobilu, zbraně má namířené na vůdce mutantů, nové frakce zločinců v Gothamu. Batman většinou zločince nezabíjí, i když by tím zabránil zločinu.

Ale tady je to jinak. Chtěl by zabít vůdce mutantů, protože by si to užil. Nezvažuje morální stránku, ale vlastní prospěch. Nakonec se rozhodně ho nezabít jen proto, aby si užil pěstní souboj s tak silným protivníkem. Jeho ego a arogance jsou vidět v každé scéně.

Další část není pro byronského hrdinu nutná, ale Northrop Frye podotýká, že příběhy tohoto hrdiny často obsahují nějakou variantu souboje bratrů. V Bibli jsou páry bratrů, kteří jsou v konfliktu. Jeden je symbol ustanoveného řádu a druhý je symbol síly přírody a změny. V tradiční interpretaci Bible jsou postavy představující řád, Izák a Jakub, ti přijímaní.

V romantismu se sympatie přiblíží jejich vyhnaným bratrům. Například v Bouřlivých výšinách ze začátku sympatizujeme s Heathcliffem, nespoutanější postavou asociovanou s přírodou. Bojuje s nevlastním bratrem Hindleym, který představuje nastavený řád 19.

století v Anglii. Taková postava je podle Frye nehrdinská a rozmazlená svou slabou a dekadentní civilizací. Je příhodné, že Miller použije Batmanova dřívějšího společníka, Supermana, jako součást ustanoveného řádu. Ztratil všechny známky hrdinství a stal se poskokem mýlící se vlády.

Oproti jeho slepé službě můžeme sympatizovat jen s jeho nespoutaným bratrem. Protože tento vztah v Batman vs Superman není, jejich souboj v něm nemá patřičnou energii a působivost. Byronský hrdina literaturu ovlivňuje po stovky let. A také se překrývá s dalším hrdinou. Což mě přivádí k... BATMAN JAKO ANTIHRDINA Byronský hrdina je antihrdinou v romantismu.

Ale je spousta dalších druhů antihrdinů od proradných kovbojů přes zasmušilé detektivy až po vyvrhele z existencionálních románů. Ale společného moc nemají. Jediný způsob, jak je všechny popsat, je slovníková definice protagonisty, podle které postrádá běžné hrdinské vlastnosti.

Ale zahrnuje tato definice i Batmana? Podle jeho původního ztvárnění ano. Napodoboval postavy jako Shadow a Phantom z Pulp Heroes a ve svých počátcích i zabíjel zločince. Ale na jeho komické zpracování to nesedí a někdy i na jeho animované verze, například Timovy Animované filmy ze světa DC. kde je často stejně hrdinský jako Superman.

Zjevně je antihrdinou, když se hrne do zabíjení, ale i když nezabíjí, nemá problém s... Řekněme vylepšeným výslechem. - Přísahám Bohu. - Přísahej mně. Batman je antihrdinou, když se pohybuje na hraně morálky. Pohybuje se ve stínech, protože neztělesňuje naši morálku. Zpochybňuje ji. Tato vlastnost ho spojuje s folkovými hrdiny.

BATMAN JAKO FOLKOVÝ HRDINA V komiksu Batman: Rok 100 si Paul Pope představuje divokou a ďábelskou verzi Batmana, který i sto let po Batmanově zrození stále očišťuje ulice Gothamu. Neví se, jestli to je Bruce Wayne. Ale protože se neustále skrývá za maskou, komiks znázorňuje myšlenku, která provází celý Batmanův příběh.

Že jeho postava je větší než jeden muž. Že je to spíš myšlenka než osoba. Představuji si, že jeho hrůzostrašný zevnějšek ukazuje spíš to, jak ho Gotham vnímá, na základě toho, jak se o něm mluví, než jak doopravdy vypadá. A proto je Batmanova legenda stejně mocná jako to, co sám fyzicky dokáže.

Zpracování Batmana podobné tomuto nebo tomu Nolanovu, kde Batman předá pochodeň Robinovi, ukazují na postavy, které ho nejvíce ovlivnily. Folkové hrdiny. Folkoví hrdinové jsou většinou historické nebo pseudohistorické postavy, Johanka z Arku nebo král Artuš, kteří ztělesňují hodnoty jejich kultury. Ale mohou to být i vymyšlené postavy, z nichž dvě jsou zásadní.

Robin Hood a Zorro. Je to o něco širší kategorie než ty předchozí, ale mají hodně společných rozdílů. Robin nebo Zorro jsou ochránci bezbranných lidí, kteří bojují proti zkorumpované vládě. V roce 100 tedy Batman místo zločinců bojuje proti policejnímu státu. Spojuje je ale i důraz na příběhy a legendy, které vzniknou ve světě kolem nich.

Často jsou přehnané. Jsou to hrdinové, o kterých je hodně slyšet, ale nejsou vidět. Ne jako Superman. Tato fráze: Hele, tam nahoře! Je tam pták! - Ne, letadlo!

- Je to Superman! Ano, je to Superman. Je to jedna z nejznámějších vět o Supermanovi. Je to hrdina, který je na očích. Spiderman o sobě vydává fotky, Flash má vlastní muzeum a vystupuje na veřejnosti. Ale Batman, Robin a Zorro jsou skrytí před zraky těch, kterým slouží. V Temný rytíř se vrací Miller používá reportáže, abychom ho viděli s odstupem.

Nevidíme ho přímo, slyšíme jen zvěsti. A málokdy jsou pravdivé. Bylo to vrčící zvíře, určitě vlkodlak. Zatímco byl pryč, lidé si usmysleli, že byl jen mýtus. A stane se jím, když mu v Temný rytíř povstal postaví sochu. Je to folkový hrdina pro Gotham i pro nás. Neustálá ukázka amerických problémů se zločinem, korupcí a urbanizací.

Povstává z vlastností mnoha generací hrdinských postav. Od Samsona, Herkula, Achilla a Hektora, Oidipa a Hamleta, pana Darcyho a pana Rochestera, lorda Byrona a Childe Harolda, Robina Hooda a Zorra. Spisovatelé ho vytvarovali podle každého druhu postavy, jaký známe.

Vlastnosti si vypůjčili nebo je vynechali, pořád ho měnili, aby vystihl svou dobu. Šlo by to říct takhle: Jsem čímkoliv, co Gotham potřebuje. Tento díl sponzoroval Squarespace. Jak už možná víte, je to perfektní způsob, jak si vytvořit webové stránky. Je velmi jednoduchý a nemusíte instalovat patche ani nic jiného, prostě vždy funguje.

Jestli vám bude připadat složitý, pomůže vám zákaznická podpora. Vytvořil jsem s tím své stránky justwritemedia.com a pokud chcete svoji vlastní stránku, jděte na squarespace.com a na squarespace.com/justwrite dostanete 10% slevu. Můžete mě sledovat na @sagehyden nebo kanál podpořit na Patreonu. Každý dolar pomůže, takže děkuji stávajícím Patr(e)onům, kteří drží pořad na nohou.

Uvidíme se příště. Pište dál. Překlad: Šaman Bobo www.videačesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Díky za překlad, jen, nepoužívá se v češtině spíše výraz "lidový hrdina" než "folkový"? (folk bych řekla, že je v češtině spojený spíše s tímto druhem hudby, který opět vychází z původních lidových (anglosaských?) písní...)

10

Odpovědět

05:32 - Místo existenčních je vhodnější použít "existenciálních" ve významu obě věci znamenají něco jiného.
Např. Existenční krize - Nemít prostředky si zaopatřit základní potřeby jakožto potraviny, vodu...
Např. Existenciální krize - Krize osobnosti, existence.

30

Odpovědět

Díky, opraveno :)

30

Odpovědět

jaky je to druh hrdiny? to vam povim hned. Ten nejslabsi druh...

013