Co si můžete odnést z Million Dollar BabyJust Write

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 25
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:74
Počet zobrazení:5 516

Million Dollar Baby vyhrál Oscara za nejlepšího filmu roku 2004. Co je na jeho příběhu tak zvláštního a jak toho tvůrci dosáhli? Dozvíte se ve videu.

Přepis titulků

Jak filmy používají metafory? A co vůbec je metafora? Odpovědi budeme hledat ve filmu Million Dollar Baby. Když jsem před asi sto lety chodil na vysokou, četl jsem skvělou knihu Metafory, kterými žijeme. Protože změnila můj pohled na jazyk. Podle knihy má každá kultura určité metafory, které přijímá za pravdu.

Třeba čas jsou peníze. Této metafoře na Západě věříme. A když říkáme, jsem ztratil cenný čas, používáme slova metafory "čas jsou peníze". Slova běžně použitá u peněz, jako je cena, se používají pro něco jiného. Takže můžete žít na dluh, nebo vám zkratka ušetří hodinu, nebo investujete hodně času do YouTube kanálu.

Všechno obsahuje stejnou metaforu. Takže čas jsou peníze je metaforická struktura, která ovlivňuje řadu dalších frází. A co je důležitější, ovlivňuje, jak tato témata vnímáme. Když vám ve škole říkali, že metafora je přirovnání bez "jako", lhali vám. Na filmech je zajímavé, že tyto metafory mohou ukázat skrz dialog i vizuálně.

Napříč Million Dollar Baby je vidět složitá metaforická struktura. A tou metaforou je, že pohlaví, chudoba a obezita jsou postižení. Hlavní postava je chudá žena Maggie Fitzgerald. Už to jsou dvě nevýhody. Pohlaví a chudoba. Ve filmy ji ostatní v posilovně buď zesměšňují, nebo ignorují. Respekt získá jen popíráním svého pohlaví nebo shazováním ostatních.

Takový malý prsa, jsou jak štípance od komára. To nejsou ani jednohubky. Viděla jsem tvůj poslední zápas. Šel jsi tolikrát k zemi, že snad měla prsa podlaha. Je to ale řešení ve stylu Hlavy XXII, protože ji za to soudí okolní svět. Najdi si chlapa. Dej se do pucu. A v posilovně se chovají lépe i k tomu nejneschopnějšímu chlapovi.

Zatímco Maggie musí platit předem, Danger tam je zadarmo. A ještě důležitější než nevýhoda pohlaví je chudoba. A ta je spojená vizuálně i dialogem s obezitou. Ano, obezitou a zdravím. Protože v Million Dollar Baby jsou chudí lidé, třeba máma Maggie, líní a obézní. Úspěšní lidé jsou nezávislí a zdatní. O Maggie nám vyprávění Morgana Freemane řekne tohle: Při vyrůstání věděla jednu věc.

Byla k ničemu. A potom je střih k Maggie uklízející stůl s jídlem na vyhození. Maggie ve filmu ví, že odpad, za který se považuje, je metaforicky spojen s jídlem. A později Maggie přímo spojí chudobu s nezdravým jídlem. Jako kdyby to byla ta samá věc nebo jedno vedlo k druhému. Kdybych měla rozum, šla bych domů, našla starý karavan, koupila si hranolky a Orea.

Celé to potvrzuje obezita její matky. A moje matka váží 150 kilo. Nadváha je nepřítelem Maggie, protože značí chudobu a nesamostatnost. Problémem mé rodiny jsou kila. A je to vidět i vizuálně. Jako scéna, kdy Maggie utírá omáčku z dýška.

Aby měla peníze, musí odmítat jídlo. Když potkáme její matku, vidíme, proč Maggie vnímá chudobu a obezitu jako postižení. Její matka je na podpoře. Nedozvíme se, proč je na podpoře, slyšíme vágní zmínku jejího zdraví, ale přesný důvod nevíme. Víme jen, že je obézní. A je naznačeno, že je na podpoře kvůli obezitě.

Znovu se dovídáme, že zdraví je spojené s financemi. A to je ve filmu o boxu chytré. Přeci jen výdělky Maggie jsou závislé na její síle. Tímto způsobem odmítá fyzickou identitu své matky. A důležité je, že film propojuje tyto koncepty, aby ukázal odmítavost Maggie k filozofii nesamostatnosti její matky. Její filozofii dobrovolného postižení. Bez podpory nemůžu žít.

To pomáhá vyjádřit konec filmu. Million Dollar Baby má jeden z nejpřekvapivějších zvratů vůbec. Myslíte si, že je to ženský Rocky, s odmítavým trenérem, idealistou boxerem a hajzlem příbuzným, ale najednou je z Maggie kvůli zákeřné ráně kvadruplegik... Když film v roce 2004 vyšel, vyvolával velké kontroverze. Hlavně mezi postiženými. Popisoval postižení jako trest smrti.

Ale když dáme etiku stranou, funguje to, protože zapadá do příběhu. Zapadá tam tématicky. I když není jako klasický sportovní film. Maggie se od začátku snaží vzepřít postižení. Takže bojovat s tělesným postižením je přirozeným vývojem příběhu. Příběh je o snaze být bohatá, nezávislá a fyzicky schopná. Všechny tyto cíle jsou propojené. Její matka je přímou antitezí, protože je chudá, obézní a nesamostatná.

Proto se Maggie matce vzepře, když se jí snaží sebrat její bohatství. Poslechněte si, čím ji v tu chvíli nazve. Takže kdykoliv budu chtít, můžu ten tvůj tlustej, línej, vidláckej zadek poslat na ulici. Když Maggie je v pozici, kdy musí spoléhat na ostatní, je jen přirozené, že to odmítne. A prosí Frankieho o asistovanou sebevraždu.

Nechci tím podpořit její rozhodnutí, ale ukázat, jak to film naznačuje. Postižení vesměs nesouhlasí s poselstvím filmu, ale to proto, že film se nesnaží správně vyobrazit postižení. Snaží se zachytit sociální postižení. A fyzické postižení je metafora. Million Dollar Baby ukazuje, jak filmy spojují nesouvislá témata. Být líný, tlustý, chudý, postižený a žena nejsou propojené koncepty.

V našem světě nemají nic společného. Ale v logice flmu, neboli status Maggie v posilovně, znázornění sociální podpory a charakterizace její matky, jsou to propojené nápady, které předávají smysl příběhu. Vytvářejí metaforickou strukturu, ve které se film pohybuje. A výsledkem je film, který překvapí diváky zvratem, zatímco udržuje tématickou souvislost.

Já jsem Sage a koukáte se na nejlepší snímky, sérii o všech nejlepších snímcích roku, a jestli se ještě koukáte, odebírejte, takových videí bude víc. Nové díly budou každou středu v poledne. Tak se mějte a já si jdu dát něco k snědku.

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Z filmu si odnesete především to, že pokud jste chudí, a pokusíte se s tím něco udělat, tak skončíte v ještě větších sračkách... :)
A z tohoto videa že jeho autor má asi nějaký problém. Možná že je chudý, tlustý, žena, nebo že jeho videa mají málo shlédnutí... :D

85

Odpovědět

Neskutečné, jak ten týpek dokáže 7 minut v kuse opakovat jednu a tu samou větu

241

Odpovědět


Odpovědět

ten ma predstavivost, clint by ho prefackal

46

Odpovědět

z filmu jsem si odnes, že kdybych si zhola nic neodnes, tak jsem bezcitný prace

13

Odpovědět

z filmu si neodnesem zhola nic.

49