Je Billy Wilder nejlepší scenárista všech dob?Just Write

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 25
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:64
Počet zobrazení:4 664

Billy Wilder je jeden z nejvlivnějších scenáristů a režisérů v Holywoodu. Jeho nejznámější filmy byly natočené ve 40. a 50. letech a toto video se zabývá rozborem čtyř z nich – Někdo to rád horké, Byt, Pojistka smrti a Sunset Boulevard.

Přepis titulků

Kdo je nejlepší scenárista na světě? Tuto otázku položil server vulture.com 40 dnešním scenáristům, aby vytvořil tento seznam. Známá jména jako Tarantino, Coppola a bratři Cohenové byla v prvních pěti. Ale první místo patří někomu, o kom jste možná neslyšeli. Billy Wilderovi. Kdo je Billy Wilder a proč je tak uznávaný?

V kariéře dlouhé přes 50 let Wilder natočil přes 60 filmů. Nejznámější jsou tyto. Pojistka smrti, Sunset Boulevard, Někdo to rád horké a Byt. Jejich různost je na nich nejočividnější. Od temného filmu noir přes grotesku či komediální drama, až po klasické tragedie.

Wilderovou nejsilnější stránkou byla všestrannost. I když musím zmínit, že mu často někdo pomáhal, například Brackett nebo Diamond. Napsal jedny z nejzábavnějších komedií i nejtemnějších dramat vůbec. Když napíšu cynický film, ptají se, kdy bude zase komedie. Když napíšu komedii, ptají se, co ty skvělé cynické filmy. A jaký příběh máte raději?

Cynický nebo vtipný? Dobrý. Ale abychom porozuměli Wilderově stylu a tomu, proč je tak všestranný, bude užitečné zmínit umělce, kterého nejvíce obdivoval. Tohle je on. Ernst Lubitsch. Proslavil se komediemi a má vlastnost, které se říká nádech Lubitsche. Mohl byste vysvětlit, co je nádech Lubitsche?

Lubitsch? Nádech Lubitsche. Ano, kdybych to chtěl vysvětlit, je to tak... víte... kdybych na to znal recept, patentuji to. Když máte třídu plnou studentů, spisovatelů nebo režisérů, a řeknete jim, aby dramatizovali danou situaci. Je král a královna a také poručík.

Krále hraje George Barbier, velmi opulentní, tlustý herec. Dramatizujte situaci, kdy má královna poměr s poručíkem a král to zjistí. Udělejte to, jakkoliv chcete. A ta stovka studentů, kteří mají představivost a jde jim komedie, odejde a za týden se vrátí.

A všichni přijdou s dobrými řešeními. Vtipné, možná trochu dlouhé, možná moc podrobné nebo explicitní, ale nikdo by nenašel lepší řešení než pan Lubitsch. Udělal to takhle. Začne v ložnici krále a královny. A když král odchází, u dveří stojí s mečem v ruce Maurice Chevalier a srazí podpatky. A sleduje krále, který schází ze schodů.

Pak je střih na Chevaliera, který vidí, že král odchází. Jde tedy do ložnice za královnou. Zavřou se dveře. Ale nepřijde střih do ložnice. Teď, když král schází schody, si najednou uvědomí, že si zapomněl opasek s mečem. Otočí se a jde zpět po schodech. Zpět do ložnice.

A máme peprnou situaci. Dveře se zavřou, my jsme pořád venku. Král vyjde i s mečem na opasku, usmívá se... A když si ho chce nandat... Není to jeho opasek, je mu moc malý. Nádech Lubitsche má mnoho různých definic. Důležité je, jak ho vnímal Wilder.

Wilder ho jinde popisoval jako vtip uvnitř vtipu. A mnoho dalších se ho snažilo definovat. Ale co se podle mě Wilderovi na Lubitschovi líbí, je snaha o úplné využití každého momentu. A dělat to jemně, kreativně a překvapivě. Myslím, že vliv Lubitsche je vidět v každém Wilderově filmu. Nejen v jeho komediích, ale i v jeho dramatech. Například tady ve filmu Byt.

Premisou filmu je, že hlavní hrdina, pan Baxter, pronajímá svůj byt svým šéfům, aby si tam mohli vodit milenky. Snaží se jim vlichotit a získat lepší práci. V této části filmu to funguje a je povýšen. Ale je v tom háček. Zkusme si to představit jako zadání, podobně jako Wilder. Musíte napsat scénu, kde postava zjistí, že žena, kterou miluje, chodí s jeho šéfem.

Jak na to? Mohl by je prostě potkat v bytu. Nebo mu to mohl někdo říct. To by šlo, ale Wilder to zvládne lépe. Šel na to takhle. Pan Baxter u sebe v bytě něco najde. Rozbité zrcátko. Usoudí, že je jedné z milenek jeho šéfa.

Takže ho vrátí šéfovi. Později se slečnou Kubelíkovou mluví o povýšení a stane se tohle. Nechci, aby si lidi mysleli, že jsem komediant. Co se děje? Ve scénáři mohl pan Baxter poznat zrcátko, jakmile ho našel. Ale takhle to bylo působivější. Stane se to ve chvíli jeho vítězství. Z nejvyššího bodu spadne na nejnižší.

A stane se to kvůli jeho vítězství. Zrcátko mu podá, aby viděl, jak mu sluší nový klobouk. Klobouk, který si koupí na oslavu povýšení. Stane se to v její přítomnosti, takže je to emotivnější, protože nemůže vyjádřit pocity. Ale tady je opravdový nádech Lubitsche. Přeruší je telefonát od jeho šéfa, který chce tu noc být v jeho bytu se slečnou Kubelíkovou Baxter to musí zařídit a pomáhat ve vztahu, o kterém se zrovna dozvěděl a který mu zmaří šanci na lásku.

Bylo vtipné, že se král dozví o nevěře své ženy. Díky opasku je to vtipnější. Je tragické, že Kubelíková je milenka Baxterova šéfa, ale s telefonátem je ještě potupnější. Je to jako matrjoška plná smutku. Nádech Lubitsche a všechna Wilderovo díla jsou připomínkou, že dobré nestačí.

Že by se měly hledat nové způsoby ztvárnění obvyklých situací a budovat scény, které dosáhnou více cílů zároveň. A to vše funguje i bez této geniální, odhalující věty. To zrcátko je rozbité. Já vím. Mám ho tak radši. Lépe se v něm odráží mé pocity. Wilder píše skvělé dialogy.

Chudák slečna Kubelíková. Asi jsem se nikdy tolik nesmál postavě, které mi zároveň bylo tak líto. Jak můžu být tak hloupá? Už bych se měla ponaučit. Když milujete ženatého muže, nenoste řasenku. Je to Wilderova specialita. Používání komedie k prohloubení dramatu a naopak.

Jeho filmy by šlo rozdělit na jedno či druhé, ale vždy to jsou směsi. Často jsou obojím zároveň. Tuto noc nechci s nikým sdílet. Je jen pro nás dva. Jo? Drž mě pevněji. Sunset Boulevard je temný a tragický přiběh, ale je to i satira filmového průmyslu.

I když postavy neví, že jsou vtipné. Prý máte talent. To bylo loni, letos si chci vydělat. Hlavní hrdina, Gillis, chudý spisovatel, který se snaží využít zašlé slávy herečky Normy Desmond, neustále zmiňuje absurditu své situace. Jak mohla v tom domě plném Normy Desmond vůbec dýchat?

Je upřímný v tom, jak je depresivní Holywood a žít s pominutou slávou. A právě proto je vtipný. Naposled jsem psal o migrantech za krize. Ale než se to dostalo k promítání, odehrávalo se to na torpédovém člunu. Bude to velmi důležitý film. Psala jsem ho roky. Je toho dost na šest důležitých filmů. Někdy je zajímavé, jak špatný může špatný text být.

- Myslíte si, že je to snad vtipné? - Tak trochu. Pojistka smrti je považována za jeden z prvních filmů noir. A to ten pojem ještě nebyl. Je to temný film o chamtivosti a zradě. Ale i u něj se smějete. Snažím se spojit s vaším manželem, ale nikdy není v kanceláři. Mohu vám nějak pomoct já? Pojistka neplatí od patnáctého.

Nerad bych, aby se vám rozbil blatník, když... nejste pokrytá. Vše, co jsme zmínili, bylo o budování atmosféry a o efektivitě jeho scén. A šlo by o tom říct i více. Ale to nezachycuje podstatu, proč je Wilder tak dobrý filmař. Nevypovídá to o lidskosti tepající v jeho filmech. Měli bychom začít u tohoto momentu z Někdo to rád horké.

Osgoode, teď upřímně, nemůžeme se vzít. Proč ne? No... zaprvé nejsem přirozená blondýna. To nevadí. Kouřím. Úplně pořád. To je mi jedno. Nikdy nemůžu mít děti. Nějaké adoptujeme.

Ty tomu vůbec nerozumíš! Jsem chlap. Nikdo není dokonalý. Wilder tu větu nejdřív napsal jako zálohu, než ho napadne lepší. Ale pak si uvědomil, že je to perfektní pointa, nejen proto, že je vtipná, ale vystihuje jeho díla. To z Wildera mluví jeho lidskost a že přemýšlel nad něčí hlubším než jen nad komedií.

A to je, že Joey Brown je někdo, kdo miluje, ať už se děje cokoliv. Doslova. Všechno je jedno, i to, že jsi muž. Miluji tě. Takže Wilder říká, že to nejpřekvapivější ze všeho je nepodmínečná láska. Je tak pobuřující, že se jí smějeme. Wilder psal o mnoha zavrženíhodných lidech.

Hlavně na jeho dobu. Většinu filmů točil za Haysova kodexu, který cenzuroval zobrazení vraždy a smilstva. Postavy Pojistky smrti, vrazi a smilníci, musí být potrestáni. Ale i u nich Wilder nachází soucit. Původní konec filmu měla být poprava Waltera Neffa. Ale pro Wildera to byl moc bezútěšný konec. Rozhodl se ukončit film ve chvíli, kdy podléhá svému zranění.

Neff byl pojišťovák, který se dohodl s paní Dietrichson, že zabijí jejího manžela a vezmou si pojistku. Nevyjde to, když je začne podezírat Neffův šéf a přítel. Ale film Neffa neodsuzuje jako s původním koncem. Místo toho končí momentem odpuštění. Víte, proč jste na to nemohl přijít? Řeknu vám to. Protože viník byl moc blízko.

Přímo před vaším stolem. Ještě blíž, Waltere. Taky vám mám rád. Wilder později řekl, že to končí jako milostný příběh. A má pravdu. Jako jeden z jeho milostných příběhů. Tady je poslední záběr z Bytu. A z Někdo to rád horké. Rámování je stejné.

Dvě postavy čelem ke kameře a obnovená láska mezi nimi. Walter udělal něco hrozného, ale víte co? Nikdo není dokonalý. A film jeho chyby přijímá. Protože i přes ně je Neff člověk. Pořád je schopný lásky a být milován. Podobný konflikt emocí je na konci Sunset Boulevard. Normu odvádí do vězení, ale její manžel, který při ní vždy stál, jí dopřeje poslední moment iluze slávy.

Protože ji miluje. Bezpodmínečně. Wilderovy postavy jsou lidé, které zmohl život, lapeni v pastech institucí. Pan Baxter je malým šroubkem v soukolí pojišťovny, Gillis nemůže prorazit v Holywoodu, Joe a Jerry jsou chudí muzikanti na útěku před mafií.

Všichni se snaží najít v životě zkratku, ale v každém z těchto filmů je východiskem láska. Důvodem se usmířit a udělat to správné. Wilder je známý pro své cynické filmy, které ukazují lidské chyby a jejich odvrácené stránky, ale po jeho filmech nemám pocit, že lidé jsou strašní. Ale že nikdo není dokonalý a je to v pořádku. Takže proč je Billy Wilder nejlepším scenáristou?

Protože dokáže dělat komedii, drama, romanci, všechno najednou v jedné scéně. Jeho dialog je chytrý, odhalující a mnohoznačný, jeho filmy jsou překvapující, podnětné a základ. Ale především tam jsou velké emoce, které jsou aktuální i po 50 letech. Nikdo není dokonalý, ani Wilder. Také měl mnoho přešlapů, ale tyto čtyři jsou perfektní. Tak tohle bylo náročné video.

Snad se vám líbilo. Napište mi do komentářů. Ale víte, co není náročné? Dělat webovky se Squarespace. Takhle se má navázat. Ale kdybyste potřebovali vlastní webovky, chcete je dělat přes Squarespace. Nepotřebujete na to totiž umět programovat. Možná víte, že jsem tak vytvořil své stránky justwritemedia.com a skvělá část byla, jak bylo jednoduché posílat upozornění přes e-mail.

na mých stránkách se můžete přihlásit a bude vám posílat každý měsíc upozornění na videa a blogy. Můžete lépe sledovat, co dělám. Jestli chcete svoji stránku, zkuste to zadarmo na Squarespace.com a na squarespace.com/justwrite, abyste dostali 10% slevu. Když jsou videa náročná, hodně mi pomáhá podpora přes Patreon.

Mockrát vám děkuji za podporu, a jestli chcete, aby videa vycházela dál, běžte na Patreon a přispějte. Děkuji vám a pište dál. překlad: Šaman Bobo www.videačesky.cz

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Děkuji za info a inspiraci, za tímto scénáristou se skrývá plno filmů a jeden jsem dnes zhlédl - Přelet přes oceán
Vzdělávací, napínavý, a humorný film.
Krásně zpracován odkaz na pana B. W.

10

Odpovědět

prosim prosim vypsal by někdo ty filmy? udělal bych si pěkný večer s pěknější polovičkou :)

03

Odpovědět


Odpovědět

Konkrétně Byt, Někdo to rád horké, Sunset Blvd. a Pojistka smrti.

00

Odpovědět

zajímal jsem se především o tu s tím králem a poručíkem :)

00

Odpovědět

+Peldato si fakt taky tupy ze si to nevies najs

03

Odpovědět

+v m vargaje to v celku težke kdyz vis jen ze tam byl král královna a poručík a ze to je stary film :) proto jsem sem pozdala o pomoc kdyby nekdo vedel.

20

Odpovědět

najlepší scenárista je samozrejme Trey Parker a komu sa nepáči, ten si môže křupnout

110

Odpovědět

hmmm.... Tommy Wiseau by to všechno zvládnul lépe. Nic nezačne scénu lépe než respawnutí random charakterů a nezakončí to věta: "lets go eat Mark" (go home). Ne vážně ty příklady nic moc. Věřím že ti studenti donesli lepší věci než kratší opasek. za ten bych dal tak za 2 (za snahu).

17

Odpovědět

S tym Tommym Wiseau, uz ste trapny, keby o nom nenatocia film, nikdy o nom neviete,ty vole kazdy druhy koment o nom

74

Odpovědět

+v m vargahalucinuješ? ved sú tu dva komentáre... tej jeho a tvoj... nevidíš náhodou aj biele myši v každom druhom komentári?

43

Odpovědět

+ehmTřeba měl varga na mysli jeho komenty k jiným zdejším dílkům.
(pátráním, zda je tomu opravdu tak, ale čas ztrácet nemíním)

11

Odpovědět

+mykanecale okomentovat ti to nevadilo

01

Odpovědět

+ehmja som to myslel celkovo, ty niktos, v mediach je okolo to hype jak maria, co si sedis na ococh? potom tu pridu majstri ako ty, myslia si aky na pisu koment , lebo je to in, btw aby som nebol za hatera, toto sa m ipaci moc, http://t********t.cz/zhudebnene-hlasky-z-the-room/

03

Odpovědět

@ 00oq
Jeho (Tommy Wiseau) 'kvality' dostatečně vystihuje větička z CSFD:
"Wiseau je někdy označován za současného Eda Wooda."

31