Co si můžete odnést z filmu Šílený Max: Zběsilá cestaJust Write

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 25
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:107
Počet zobrazení:7 130

Pokud jste ještě neviděli snímek Šílený Max: Zběsilá cesta, o hodně přicházíte. Je to film, který byl nejen velmi populární mezi diváky, ale úspěch sklidil i u filmových kritiků. Ve videu se dozvíte, proč je tak uznávaný a jak toho filmaři docílili.

Přepis titulků

I když je Šílený Max: Zběsilá cesta jeden z nejlepších filmů vůbec, nelze o něm říct, že je dobře napsaný. Protože napsaný nebyl. Alespoň ne v pravém smyslu slova, neměl totiž scénář. Kdyby nějaký měl, pravděpodobně by byl strašný. Nevěříte? Tak to zkusíme. Zkusíme vystihnout toto adrenalinové, neuvěřitelně detailní šílenství slovy.

Začneme... tady. Interiér. Citadela. Trůnní sál. Služebníci zakryjí znetvořenou kůži svého pána, poničenou radiací, brněním z plexiskla tvarovaným tak, aby napodobilo dominantní vzhled, který už dávno ztratil. Brnění je pokryté medailemi, odznaky a ukořistěnými mikročipy.

Kolem beder mu připnou obrovský pás ve tvaru ozubeného kola obklopujícím lebku. Nasadí si dýchací masku. Je to Nadsmrťas Joe a... Proboha, to je tak zdlouhavé. A tolik detailů je v tomto filmu úplně všude. Každé auto, každá zbraň a každá postava je přecpaná náznaky jejich původu a povahy.

Ve scénáři je zdaleka nejde popsat dost podrobně. Jinak by v něm nic jiného nebylo. Takže... co uděláme? Možná když najdeme film s padouchem, který má kostým a dýchací přístroj, najdeme inspiraci. To by šlo. Ve scénáři Hvězdných válek je Darth Vader popsán jako...

Tvář mu zahaluje černá róba a dýchací maska. Cože? To je Darth Vader? Scénář zmíní jen dva detaily a jeden z nich vystřihli. Není to tak překvapivé, protože scénář by měl obsahovat jen nejdůležitější části příběhu. A držet tempo filmu. Průměr bývá jedna stránka scénáře na jednu minutu filmu.

Proto je riskantní zastavit na půl stránky akci kvůli popisu kostýmu, když to diváci uvidí a pochopí za zlomek vteřiny. Navíc to všechno vytvoří návrháři kostýmů a scénografové, takže pár slov jim stačí, aby šli správnou cestou. Alespoň to tak ve většině scénářů bývá. Ve Zběsilé cestě toho ale tolik spočívá v detailech světa, že je těžké rozeznat fyzické detaily od příběhu.

A to ještě nejsme u toho složitého. U akčních scén, jinak řečeno u zbytku filmu. Takže tady na straně je můj pokus o slovní shrnutí první části první akční scény. Tady Furiosa a válečníci bojují s pár auty Krkounů. Trvá to asi minutu a zabralo mi to stránku. I když to je ta nejjednodušší honička v celém filmu. Sledujete při ní jen dvě či tři auta.

Nedokážu si představit to psát u závěru, kde má scéna 17 minut, pohybuje se po všech třech osách se spoustou kaskadérských kousků. Ve filmu je to úžasné, ale na papíře by to byla nuda. Co třeba jiný film, který má napínavou akci a můžeme se jím inspirovat? Možná jeden, který už jsem tu chválil. Jo, perfektní.

Dobře, co je ve scénáři? Společenstvo běží po schodech. To je vše? Scénář má pár řádků o přeskakování propasti a jeden moment s Gimlim, zní to trochu jako jiná scéna než ty schody. Ale i s tím je to hodně stručné. Je asi na třetinu stránky, i když ve filmu zabere dvě a půl minuty.

Ale stejně jako scénář s příliš podrobnými popisy světa je popisování každého činu postav nudné. Ale musí být lepší způsob, jak popsat ve scénáři akci, než ji přeskočit. Možná najdeme další uznávaný akční film, který je pár let starý a přišel, jak na to? Perfektní.

Tohle je scénář filmu John Wick s původním názvem Scorn. Moc se neodráží ve filmu, ale pořád je užitečný. Koukněte na všechny ty výpustky a pomlčky. Při čtení po nich oči doslova přeletí. Skoro jako by scenárista naznačoval střih tím, že takto rozkouskuje věty.

Pokaždé, když se ve filmu díváte jiným směrem, je v próze zlom. Pomáhá to udržet pocit pulzující energie napříč příběhem. I když se různé události změnily při natáčení a přidalo se hodně akčních scén, při sledování filmu máte stejný pocit. Ale stejně jako s mnoha scénáři je konečné zpracování scén na režisérovi a dalších členech produkce.

Připadá mi, že hodně důvodů, proč se o Zběsilé cestě říká, že je to dobrý film, detailní svět, uchvacující akce, vizuální vyprávění, jsou všechno aspekty, které by se v běžném scénáři zanedbaly či úplně vynechaly. Věci, které by vyřešil někdo další. A proto dává smysl, že tento film neměl scénář.

Místo toho měl obrázkový scénář. A že tam těch obrázků bylo opravdu hodně. Takže když chcete zjistit, jestli je nějaké umění dobré, musíte hledět na proces vytváření díla, ne jen na konečný produkt. Tohle je jedna z nejstarších verzí obrázkového scénáře z roku 1999. Je zajímavé, že zápletka zůstala stejná i ve filmu. Jsou tam všechny bitvy, všechny postavy, mění se jen detaily, například jména.

Ale nejdůležitější části příběhu jsou v detailech. Miller spolupracoval s Brendanem McCarthym, aby mu pomohl svět ztvárnit. Nakonec udělali 3500 obrázků, které obsahovaly všechny detaily každého záběru. McCarthy byl v titulcích označen za scenáristu, i když spíš kreslil, než psal.

Takže film těžil z tohoto dlouhého a hybridního procesu, ve kterém se psaní, výtvarné zpracování a obrázkový scénář dělaly najednou. Tento film nejsou konverzace přerušené souboji, jsou to souboje, přestřelky a honičky, které fungují jako konverzace a hádky. Hodně filmů má části, kde se mluví, a akční části. Tady se dějí najednou.

Koukněte na tuhle scénu. Nux se chce vyhodit do vzduchu a Max ho chce zastavit. Mohli by na sebe řvát "Udělám to!" a "Nedělej to!" Ale to by nebylo vizuální vyprávění. Místo toho je v této scéně jasný řetězec akcí a reakcí. Nux se připraví na smrt, ale Max to vidí, takže rozbije zadní okénko a snaží se Nuxe chytit, ale Nux zatáhne za Maxův řetěz, takže na něj Max nedosáhne, ale střechu odtrhne vítr, takže Max Nuxe zastaví.

Toto jasné zaměření na akce a reakce je vidět napříč filmem. Je to daleko zajímavější než jen různé bitky. Nejde jen o to, že jsou tyto scény dobře pochopitelné, ale že mají svůj význam.

Například u vztahu Maxe a Furiosy. Nejdřív cizinci, pak nepřátelé, spojenci a nakonec přátelé. Všechny z těchto změn jsou popsány vizuálně. A často pomocí symbolického předání zbraní. V první scéně se oba málem zastřelí zbraní toho druhého, kterou mu sebrali. Když Furiosu Max porazí, sebere jí všechny zbraně.

Ale když jsou v nesnázích, zbraň jí dá. Pak přijde záběr, který má jen šest snímků, ale to stačí k tomu, abychom si všimli, že teď jsou si rovni. Je to posílené v další scéně, kdy Max Furiose dá odstřelovací pušku. To značí jejich vzájemnou důvěru. Kdykoliv ve filmu předmět patří postavě, ale druhá ho dostane nebo si ho vezme, má to význam.

A když vyprávíte příběh vizuálně, řeší to hodně problémů při zdůraznění významu těchto předmětů. Nemohli byste to nahradit větou: "A pak Společenstvo seběhlo po schodech," protože byste vymazali části zápletky a rozvoje postav. Kvůli tomu si říkám, proč to nedělá více filmů? Nebo aspoň proč to nedělá více akčních filmů? Je to těžké. Jo, to vím, ale stojí to za to.

Většina slavných scenáristů se proslavila jedinečným dialogem. Ale ve scénáři nejde jen o slova. A film nabízí daleko víc než jen nahrávky konverzací. O Zběsilé cestě se nedá říci, že je dobře napsaná. Ale dá se říci, že je dobře odvyprávěná. A to je. Je zázrak, že Zběsilá cesta vůbec vznikla, protože na produkci se tak dlouho čekalo.

Ale dostala zelenou jen proto, že to byl první díl série od uznávaného režiséra. V dnešním Holywoodu by nový příběh od neznámého tvůrce nikdy nedostal šanci začít produkci na základě obrázkového scénáře. A právě kvůli tomu ztrácíme šanci na spoustu skvělých filmů od bláznivých děcek, které to umí říct obrázky, ale ne slovy.

Jestli vás zajímají obrázkové scénáře, naučte se o nich na Skillshare. Skillshare je vzdělávací stránka, kde je více než 17 000 kurzů o designu, psaní, motion grafice a podobně. Na obrázkový scénář má kurzy Ryan Faulkner.

Osobně jsem kurzy používal, abych se naučil editovat a dělat s motion grafikou. Abych mohl dělat lepší videa. Použijte můj odkaz, abyste dostali první tři měsíce za 99 centů. Jo, 99 centů za tři měsíce. Pak je to jen deset dolarů za měsíc, takže si to může dovolit každý. Na to, co nabízí.

Je tam hodně dobrých a podrobných kurzů. Tato nabídka platí do 15. února, takže to zkuste a napište o tom do komentářů. Jestli se vám moje videa líbí, podpořte mě na Patreonu. Můžete se tím ujistit, že budu dál dělat videa. A že každému z nich mohu věnovat dostatek času. V minulém videu jsem zmínil, že příští bude o Harry Potterovi, takže nebojte, bude to to příští a bude brzy.

Pište dál. Překlad: Šaman Bobo www.videacesky.cz

Komentáře (15)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

nejdřív jedou tam a pak zpátky o tom celý film je pěkná s****a,ten kdo ho nazývá nejlepším filmem,by se mel postavit před zrcadlo a plesknout si.

19

Odpovědět

V sérii Pána prstenů přes 3 filmy nesou prsten k sopce... Takhle se dá shrnout celá řada filmů. ;) Ale často jde především o to, co se děje mezi tím a jakým způsobem to filmaři odvypráví, jestli film skrývá nějakou metaforu či poselství. MadMax v tomhle všem podle mého vyniká. Doporučuji se podívat na FilmTalks o tomto snímku s Tomášem Sedláčkem a hosty, tam je rozebrán celkem do hloubky: FilmTalks: Šílený Max: Zběsilá jízda

60

Odpovědět

Byla to naprostá chujovina. Udělat z toho 45min kraťas mohlo to jít, ale takhle.. u toho se ani mozek nedá vypnout

426

Odpovědět

Priznám sa a zároveň pochválim. Nevedel som, že film nemal textový scenár. Som filmový fanúšik, nie odborník takže som konkrétne nevnímal všetky spomínané nadväznosti, napríklad tú s tou zbraňou. Ale jednu vec som hneď po premiére kamarátom hovoril, keď sme film rozoberali. "že sa mi páči, ako bol príbeh podávaný hlavne obrazom" ale to si snáď všimol každý fanúšik filmovej produkcie :) Mad Max Fury Road bol krásny vizuálny zážitok a pre toho kto pochopil dejovú linku s hlbším významom než len že nejaký týpek zosadil nejakého diktátora to bol zážitok i po dejovej stránke :) Vystihuje to pre mňa len český výraz: super podívaná :)

142

Odpovědět

Fantastický film

173

Odpovědět

Ty jo, nikdy by mě nenapadlo hledat v tomhle filmu takovou hloubku :-D Ale stejně, Tarantino je Tarantino :-D

54

Odpovědět

Hlubina mysleni treba Tarantino neni, ale dialogy v jeho filmech jsou jedny z nejlepsich. Kazdej si v nem najde svoje. Jasne, je proslulej tim, jak sirove a surove podava nasili a litry krve atd. atd. To je jeho vizitka, ale prave jeho dialogovy sceny v jeho filmech delaj pro me delaj jeho filmy tim, cim jsou. Viz Alduv vyslech na zacatku Panchartu, nebo treba vecere s DiCapriem (Candy) v Djangovi, nebo obycejna snidane v Reservoir dogs. Budujou napeti, nebo priblizujou motivaci postav a hlavne maji smysl, nejsou tam pro natahovani deje a nastavovani stopaze. Takze stejne tak, jako treba neni myslitel, rozhodne neni hlupak, co nevi, co pise a co toci.

50

Odpovědět

+HabanszTarantino ma dobre dialogy a umi budovat napeti. A taky netoci filmy, ktere buduji napeti. Myslim cele filmy. Snad kazdej film deli do kapitol - v pulp fiction super, ale ne vsude se to hodi. Jeho kapitoly muzou neuveritelne vygradovat, protoze po nich nasleduje novy "minizacatek", uvod.. nedela mu tedy problem vsechno predtim vybudovane zborit. Co chci rict je, ze jsou filmy, kde napeti roste s kazdou minutou filmu. Pak jsou tu kousky jako Sileny Max, kde je na maximu cely film. A pak Tarantino, u ktereho to jde cik cak (coz znamena extremy i na druhou stranu).

30

Odpovědět

nějak mi to nezodpovědělo otázku, co si z toho filmu můžu odnést.

513

Odpovědět

Že někdy je obrázkový scénář lepší než ten obyčejný? Že obraz může vydat za 1000 slov? Že obrazové vyprávění může být mnohem silnější než dialog? Take your pick.

234