Na co u Afghánistánu nesmíme zapomínatThe Daily Show with Trevor Noah

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 11
79 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:71
Počet zobrazení:3 351
Americké jednotky po 20 letech odešly z Afghánistánu a Trevor Noah tuto chvíli využil pro připomenutí, co válka v Afghánistánu stála. A to nejen finančně. Na co bychom u válek nikdy neměli zapomínat?

Přepis titulků

Afghánistán. Jediný závazek, co se ruší hůř než členství ve fitku. Jen pár hodin před stažením amerických vojáků si naše armáda dovolila poslední dronový útok na člověka podezřelého z terorismu. Připomínka starých časů. Teď se ale dozvídáme více o tom, koho vlastně trefili. Nové otázky k americkému dronovému útoku, který v Afghánistánu usmrtil 10 lidí. Podle New York Times došlo k chybě a útok zasáhl humanitárního pracovníka, ne osobu spojenou s ISIS.

Ve vozidle měl prý převážet výbušniny, ve skutečnosti vezl vodu. Hromadí se důkazy, že tento útok zabil Afghánce pomáhajícího americké organizaci a dalších 9 osob, z toho 7 dětí. Americká armáda dronový útok vyšetřuje. Z řady zdrojů víme, že alespoň jeden ze zabitých lidí byl pomahač ISIS. Takže, byli zabiti i další?

Ano. Byly další oběti. O koho jde, nevíme, ale jsme přesvědčeni, že byly dodrženy postupy a útok byl spravedlivý. Dobře, možná máme různé slovníky, ale pokud zabijete jednoho chlápka, o kterém pořád nevíte jistě, že byl terorista, ale rozhodně jste zabili 7 dětí, nemyslím si, že je „spravedlivý“ to správné slovo.

Vlastně, když lidé to slovo používají, většinou se snaží odůvodnit své strašné činy. Křižáci tvrdili, že jde o spravedlivou věc. Kolonisté nebo teroristé to říkají také. - Zabili jste děti. - Šlo o spravedlivou věc. Nas*at! To mě nezajímá. Zrovna bylo 20. výročí útoků z 11. 9. A co říkáme? Nikdy nezapomeneme.

To je silný a potřebný sentiment. A je to pravda. Já to nikdy nezapomenu. Telefonní hovory, pohled na padající dvojčata… Byl jsem v JAR, byl jsem dítě, ale ten den nikdy nezapomenu. Ale upřímně, podle mě musíme rozšířit význam té věty. Neměli bychom zapomenout, jak snadno nás strach dožene k ubližování jiným lidem.

Tenhle dronový útok byl strašný, ale ještě horší je, že když se ohlédnete na 20 let té války, není na něm vůbec nic výjimečného. Za posledních několik let stoupl počet zabitých civilistů v Afghánistánu. V první polovině roku 2019 americká a afghánská armáda poprvé způsobily více smrtí civilistů… V roce 2008 jsme napočítali nejvíce civilních obětí leteckých útoků. Do roku 2011 počet klesl z více než 550 smrtí civilistů ročně na asi 100.

Když přišla vláda D. Trumpa, celá situace se obrátila. Převážilo přesvědčení, že Tálibán přinutíme ke kapitulaci bombami. Zkuste si to představit. V jedné fázi té války usmrtila Amerika a její spojenci více civilistů než Tálibán. To je ze strany Ameriky obrovské selhání. Ale vlastně tu selhal i Tálibán.

Když zabijete víc civilistů než Tálibán, proč tam vůbec jste? Jako byste chtěli chytit Candymana, ale zabíjeli přitom víc než on. V určitou chvíli si lidi řeknou, že Candyman jim je milejší. Aspoň vozí sladkosti. Jakže nemá sladkosti? Tak proč ho pojmenovali po sladkostech? Proč ho nepojmenovali po vraždách?

Ještě horší je, že za ty smrti nikdo nenese zodpovědnost. V žádné jiné práci nemůžete omylem zabít nevinné lidi a druhý den přijít jakoby nic. V kadeřnictví taky neřeknou: „Vanesso, dneska to byl těžkej den, ale pamatuj si, zítra trochu méně kondicionéru a zkus nezabít žádnou rodinu. Jinak skvělá práce! Uvidíme se zítra.“ Americká letecká válka v Afghánistánu pravidelně zabíjela nevinné.

A co se stalo? Vlna protestů? Trestní oznámení? Ne. Nikoho to moc nezajímalo. Naprostá většina Američanů na válku v Afghánistánu opravdu zapomněla. Zatímco probíhala. Takový pocit z válek mít nemáte. Válku byste neměli být schopni ignorovat.

Ale většina Američanů na ni zapomněla jako na Netflix, co běží v pozadí. Jak tam potom vyskakuje dotaz, jestli jste naživu. Ale věřte mi, že obyvatelé Afghánistánu tu válku ignorovat nemohli. Pro ně byl teror americké dronové války součástí každodenního života. A nezapomeňte, když se dronový útok nepovede, nezabije to jen spoustu nevinných lidí, zároveň to z možných přátel udělá rozhodně nepřátele. Většina muslimů na světě odsuzuje teroristické útoky na USA z roku 2001.

Mnozí ale považují reakci USA na ně za daleko horší. Některé kontroverznější taktiky, které USA v Afghánistánu použily, jako noční nálety, svévolné zatýkání a útoky s civilními oběťmi, vedly k odporu v místních komunitách a pomohly Tálibánu verbovat bojovníky. Karim Khan, který pochází z kmenového území, mi řekl, že jeho bratr a syn byli zabiti dronem v roce 2009. Zažaloval CIA, ale prý kdyby měl příležitost, pomstil by se těm, kdo to způsobili.

Zabiji je, pokud mi Alláh dá tu příležitost. Zabiji je, protože oni jsou zodpovědní za smrt mého bratra a syna. Drony vytváří další generace džihádistů, protože když zabijete otce, jeho syn se pomstí, když zabijete toho syna, přijde vnuk. Tak to je. To je strašnej průser. Dekorovaní generálové…

Kdyby viděli jediný kung-fu film, věděli by, že je to nevyhnutelné. Zabijte bezdůvodně něčí rodinu, bude se mstít. A divíte se jim? Tak by se cítil každý člověk. Představte si, že by vám třeba Norsko vybombardovalo dům a zabilo celou rodinu. Byli byste zdrceni. A jsem si jistý, že by vám nepomohlo, kdyby vám řekli, že vlastně chtěli dostat nějakýho Garyho. Asi byste neřekli: „Aha, chtěli jste zabít Garyho, ale zabili jste mou rodinu?

Tak to jo, tak ať ho chytíte, zní jako pěknej darebák.“ A pokud vám nic neříkají emocionální argumenty typu „je špatné zabíjet děti“, nezapomínejte, že válka, i válka, o které skoro nevíte, je placená z vašich peněz. Kolik peněz nás vlastně stála válka v Afghánistánu? Od počáteční invaze po 20letou podporu tamní vlády, odhady se šplhají do bilionů.

Je to astronomická částka. Podle odborníků jsme totiž válku platili na dluh. Cena války v Afghánistánu tak každým dnem roste. Podle Kongresového centra průzkumů bylo v letech 2001–2021 vyhrazeno na ministerstvu obrany 837 miliard dolarů na vojenské operace. - To ale není konečná částka. - Byla to válka na dluh. Šlo převážně o půjčené peníze, - za které jsme válku vedli.

- Celkové výdaje se odhadují na 2,261 bilionu dolarů. Válka v Afghánistánu stála asi 300 milionů denně celých 20 let. Je to neskutečné číslo. Dobrý bože. 300 milionů dolarů denně po celých 20 let. Denně! Chce se mi zvracet.

Posledních 20 let se Američané hádali, kde vzít peníze na zdravotnictví, školství, infrastrukturu. Velký důvod, proč se Američané nenávidí, jsou neustálé hádky o peníze. Zapomeňte na školy a nemocnice, za 300 milionů dolarů denně jsme mohli mít nový film Rychle a zběsile každý den celých 20 let. Je to tak.

Už bychom byli u Rychle a zběsile 7000. Vjedeme autem do Slunce. Pro rodinu. To jsme udělali před 2 000 díly. Jasně, ale teď bude to auto zelený. Já vím, že je asi nemožné navždy vymýtit války, ale to nejmenší, co můžeme udělat, než rozhodneme, jestli nějakou rozpoutat, je nezapomenout, že to dost možná nikomu nepřidá na pocitu bezpečí, ani to nikoho neochrání. Nikdy nezapomeňte, že vás to bude stát celé jmění, a především nikdy nezapomeňte, že na druhé straně jsou nevinní lidé.

Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Proč je název videa přeložen vlastně obráceně (nemyslím významově)?

00

Odpovědět

Ve chvíli, kdy jsem to překládala, mi to zrovna znělo v češtině přirozeněji. O moc víc za tím není... :)

00

Odpovědět

Hodnotím jednou hvězdou:
- už jenom pro jeho produkční hodnotu - 90% času je videu slyšet dálnice a dvakrát se stane, že je rozbitý zvuk a má ozvěnu. Na to že má vlastní studio, tak docela garbage kvalitka.
- samotný obsah a argumentace - ano, zabíjení civilistů je bad, s tím souhlasím. Kde vzal to že ten pilot nebyl potrestaný, jak si může být tak jistý? Jak může vědět, že nebyl potrestaný ten operativec, který přišel s tím intelem ohledně toho konkrétního vozidla. "Válka stála 200 mil.$ denně" - Všechny peníze nešli jenom na náboje a bomby do dronů, taky se postavila určitá infrastuktura, školy, apod. To, že to teď Talibán spláchnul do záchodu, protože "america bad" je druhá věc.
- můj subjektivní názor - T. Noah mě nesedl už u videií týkajících se BLM a Policejní brutality v USA, kde opět poukazoval na jednu stranu mince. A poslední hřebíček do rakvičky beru ten F&F vtip, fakt trapný.

12

Odpovědět

Upřímně chci vědět, proč má toto video poměrně nízké hodnocení. Není za A) pro zdejší znuděné, prokrastinující rybízkovské osazenstvo dost zajímavé? Nebo za B) hodnocením dáváte najevo nesouhlas s prezentovanými fakty a myšlenkami?

Mírně snesitelnější je pro mne asi varianta A. Nicméně informace o tragédii takového rozsahu, jako je zcela zbytečná VRAŽDA 7 dětí raketou z dronu, si zasluhuje větší publicitu a minimálně několik minut vašeho času s přemýšlením nad tím, komu to k***a asi tak může prospět tohleto. Jako člověk říkám Hnus! a jako otec říkám, že pokud by mi někdo stejným způsobem vyvraždil rodinu, rozhodně si ze mě spojence neudělá.

K zamyšlení: pokud koupíme cokoliv "amerického", tj. od firmy z USA, tak přeneseně přes jejich daně a systém pomáháme spolufinancovat podobné události.

PS: Ve videu řeší Trevor civilní oběti za posledních 20(!) let americké války, nikoli minulé a minulá století.

58

Odpovědět

Hlasováním dávám na jevo nesouhlas s tím jak jsou fakta prezentována, nikdo nepopírá že od začátku války udělali spoustu chyb a stálo to zbytečně spoustu životů, ale tady si jen vytáhl to co se mu zrovna hodí aby mohl kydat na jednu stranu a všechno ostatní ignoruje. Pro příklad si vezmu třeba ty peníze, že se utrácí taková hromada peněz, blabla... 300 Milionů za den jsou pro normálního člověka obrovské peníze, samozřejmě, ale pro USA to jsou pro rok 2022 necelá dvě procenta rozpočtu, teda asi jako pro nás jedna větší armádní zakázka na novou techniku.

65

Odpovědět

+Karel PesTo ale neznamená, že se musí hned házet do předem prohrané války na druhém konci světa.

13

Odpovědět

+HadanOni ale svůj cíl dosáhli, dokonce už před deseti lety, to že se jim nepovedlo Afghanistán stabilizovat ani za těch dalších 10 let, to je věc druhá no, ale nemyslím si že byli daleko, jen to prostě totálně zabalili. Náklady už byly oproti první fázi války teď mnohem menší, vojáků tam byla méně než desetina, počty mrtvých minimu, protože se už do boju aktivně prakticky nezapojovali (posledních několik let umíralo více vojáků v USA při nehodách, než kvůli tálibánu).

22

Odpovědět

"While more than 400,000 Afghan civilians have lost their lives in the 1990s alone, the humanitarian crisis has had a particularly hard effect on Afghan children, who make up nearly half the nation's population - 10.3 million of a total 25 million Afghans here. Nearly a quarter of all infants die by the age of 5, mostly from malnutrition. Only 12 out of 20 school-age boys, and one out of 20 school-age girls, go to school."
Tolik k tomu že prakticky říká že jsou amíci horší než táliban, teď to tak vypadalo maximálě tak proto, protože tálibán se na to nemohl soustředit, však vidíme jak jejich slíbený mír a spravedlnost podle šaríi vypadá.

63

Odpovědět

... Trevor je super - víc takových pls

513

Odpovědět

tak se netrefili, to se u šipek taky stává

411