Black Panther napravuje chyby MarveluJust Write

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 25
71 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:107
Počet zobrazení:6 170

V kinech se promítá nový film od Marvelu – Black Panther. Mnoho kritiků ho považuje za vítanou změnu k lepšímu oproti jiným filmům o superhrdinech a kanál Just Write není výjimkou. Co je k takovému verdiktu vede?

Pozor na spoilery!

Přepis titulků

Marvelovský experiment mě už několik let unavuje. Většinou jde o zapomenutelné filmy. Proto existují stovky článků s nadpisem: Marvel má problém s – doplňte sami. Ať už jde o nudnou hudbu, použití nevýrazných barev nebo nepromyšlené záporáky. Také jsem vydal video kritizující komedii Marvelu, která příliš často používá bathos.

Neboli podrývání dramatického momentu vtipem. A je pro mě těžké se vžít do jejich příběhů. Představte si moje nadšení u Black Panthera, ve kterém se Ryan Coogler s těmito problémy popral. Jako by řekl: "Marvel má špatnou hudbu?" "Zkuste dostat z hlavy Killmongerovu znělku." Když už mluvíme o Killmongerovi, vymyslím záporáka, který je zajímavý a má hloubku?

Nebudeme připravovat půdu pro další filmy a budou tam drsné ženské postavy. Už vás nebaví závěrečné bitvy s armádou šedých nohsledů? Tak přesně vymezím každou frakci v poslední bitvě a všechny budou barevně rozlišitelné, abyste se v tom neztráceli. Ruší vás cameo Stana Leeho?

Tak to tam necháme... nemůžeme změnit všechno. Ale bathos? Je pryč. Tak si nestěžujte. Možná tam je pár momentů, které jsou bathos, ale používání bathosu hned neznamená, že film je špatný a naopak. Je to o frekvenci a načasování. V novém Thorovi bathos používají skoro v každé scéně. V tomto filmu Thor ztratí otce, nejlepší přátele, svůj domov a spoustu Asgarďanů, přesto z toho necítím smutek, protože Thor skoro nikdy také ne.

Většinou se spíš baví. A Black Panther má skoro stejný příběh jako Thor: Ragnarok. Teď budou spoilery, takže se nejdřív podívejte na film. Oba příběhy jsou toto: Můj otec, král, je mrtvý, a příbuzný, o kterém jsem nevěděl, mi chce sebrat trůn.

Musím tedy napravit chyby otce, sjednotit přátele i nepřátele a obnovit svoji zemi. Rozdíl je výhradně v provedení. Ryan Coogler to ale vzal vážně. Ve filmu byly opravdové postavy a náročná témata. Filmy od Marvelu mají podobná témata. Buď: "Staň se, kým máš být," nebo: "Nauč se spolupráci."

To samotné nemusí být problém, pouze říkám, co jsou zač. Ale Black Panther? Je o zodpovědnosti lidí v utlačovaných komunitách, když získají bohatství a moc. Je o důsledcích otroctví a kolonialismu a nemůžu uvěřit, že to natočil Marvel. Ale není to jen o tématech, do kterých se film pouští, ale jak k nim přistupuje.

Způsob vyprávění příběhu je ohromující. Pomáhá i to, že hrdina byl uveden v předchozím filmu, protože pak je víc času na vedlejší postavy, díky čemuž jsou stejně působivé jako T'Challa. Výsledkem je svět, který působí propracovaněji než ostatní. Nejzřetelnější je to u Killmongera. Sakra, hlavně u Killmongera!

Je to nepochybně nejlepší záporná postava od Marvelu. Možná i jedna z nejlepších vůbec. A proč je to tak efektivní protivník? Zřídka je pravdivější průpovídka, že nikdo se nepovažuje za záporáka. Protože s odstupem není v postavení záporné postavy. Je to skoro Batman. V mládí ztratí jednoho z rodičů, pomstu hledá skrze ideologii, celý život se svému cíli věnuje, promění své tělo ve zbraň a vykonává spravedlnost.

Je to snad nejhrdinnější zápletka na světě. A kdyby to nebyla věta známá z jiného filmu, určitě by Killmonger řekl: S velkou mocí přichází velká zodpovědnost. Připomíná mi mnoho záporáků z Legendy Korry. Mluvil jsem o ní v jiném videu.

Ve světě narazil na obrovský problém. Oprávněně kritizuje Wakandu za izolacionismus. Jediné, co je pochybné, jsou prostředky, které používá. A díky tomu má film působivý konec. V The Anatomy of Story je podle Johna Trubyho jeden z nejdůležitějších kroků uvědomění. Hrdina si uvědomí, kde chyboval, změní se a vyvíjí se. V Black Panther se T'Challa ponaučí o morálce od svého protivníka.

Doslova se vzbudí, když mu otevře oči. Ale Truby popisuje i techniku, kterou nazývá dvojitým obratem. Je podle něj účinná, ale ne běžná. Dojde při ní k uvědomění hrdiny i jeho protivníka. Není častá, protože většina záporných postav na to nejsou dost propracované. Ale Coogler to dokázal, Killmonger se dokáže změnit. Uvědomí si o vteřinu pozdě, o co kvůli svému poslání přišel. Ztratil šanci zažít a ocenit krásu země svých předků.

Světa, po kterém toužil. Nedotknuté Afriky. A v tu chvíli se jeho násilné vzezření rozplyne. Zůstane jen malý chlapec, který našel svého otce mrtvého. Je to nádherný moment protichůdných emocí, které jsou stejně tak osobní jako celosvětově důležité. Je to důkaz schopností kreativního týmu, že dokázal nalézt zásadní moment empatie.

Na tento film bylo mnoho lidí hodně natěšených, hlavně kvůli tomu, co znamená pro černé diváky. Konečně mají film, který nejen má černého superhrdinu, to už tu bylo, ale i zbytek obsazení jsou černoši, má černého režiséra a příběh, který oslavuje africkou kulturu. A teď po vydání je příjemné moct říct, že je i emotivní, smysluplný a mistrovsky vyprávěný.

Tento díl sponzoruje Squarespace. Jestli potřebujete webovou stránku, Squarespace je skvělá platforma, nemusíte ani nic instalovat a nemusíte díky tomu ani umět programovat. Svoji jsem si udělal pomocí Squarespace a moc se mi líbí.

Budu tam nahrávat blogy o psaní, takže se podívejte na justwritemedia.com, je to jako videa, ale bez videa. A jestli si děláte vlastní stránky, zkuste to zadarmo na squarespace.com. Na squarespace.com/justwrite získáte 10% slevu. Mám Twitter, Facebook a Patreon, takže jestli chcete, podívejte se, a hlavně pište dál. překlad: Šaman Bobo www.videačesky.cz

Komentáře (38)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Asi jsem viděla jiný film. Kdyby se BP nelišil tím, že (hurá, konečně, tohle už bylo potřeba tak před 100 lety) má víc jak 2 černé postavy a víc jak 2 ženské postavy v jednom filmu, tak je to nejnudnější limonáda ever. Záporák, že je dobrej??? Generickej až to bolí. Každý druhý film je o tom, že malý děcko vidí umřít svýho hajzla otce (nebo jiného příbuzného) a jde za pomstou, až dospěje. Prý jak Batman... zapomněl se zmínit, že Batsyho otec byl dobrý člověk, kdežto Erikův otec byl zrádce a podle práva většiny zemí by dokonce za tohle mohl být normálně popraven. Zemo je nejlepší Marvel záporák, a to má taky podobně klišoidní zápletku. Kilgrave je fantastický záporák. Loki je výborný "záporák". Grandmaster. Kingpin. Sakra, i Whiplash byl lepší záporák. A jako nejlepšího záporáka celkově rozhodně nepovažuji klišoidního nakrklýho spratka, jako je Erik, ale kontroverzní postavu - jako například Ozymandias z Watchmenů.
Dále k "dramatickým" scénám bez bathosu - Jestli někdo na vteřinu myslel, že po tom pádu T'challa fakt zařval, tak je blbec, a v opačném případě celá ta linka byla naprosto zbytečná a nezajímavá. Napínavý tam bylo leda to, kdo umře T'challovi v náručí na konci filmu, protože když už tam narvali tolik klišé, tak je jasný, že tam musí dát i smrt v náručí klišé. Prostě vážné scény jsou u Marvelu prakticky VŽDY směšné a ne vážné.
Thor: Ragnarok je naopak jedna z nejlepších Marvelovek, ne-li nejlepší.
Důvod je jednoduchý.
Autor tohoto videa zřejmě hledá v Marvelovkách veledílo, psychologickou a filozofickou výzvu. Přitom jde jenom o drahý filmový seriál pro celou rodinu. Hlavní hrdinové tam prakticky neumírají (tj. jakékoli drama "bojte se, že hlavní hrdina umře" je uměle vytvořené a VŽDY naprosto směšné, protože víme, že se tak nestane). Avengers měli skvělou hudbu, Thor 3 měl skvělou hudbu. BP mělo dobrou hudbu, ale určitě není pravda, že je to jediná Marvelovka s dobrou hudbou.
A ano, Killmonger nebyl záporák, Killmonger byl umíněné děcko, které si myslí, že je superstar a všichni si z něj sednou na zadek. To aspoň ten Klaue byl děsivý.
Všichni vychvalují Killmongera, jak mu záleželo na ostatních nebohých černých dětiček, co nemají zastání, přitom se podle toho vůbec nechoval. Naopak Nakia ano, ale ji nikdo nevychvaluje - asi, že toho svého cíle nechtěla dosáhnout silou a zastrašováním. Killmongerovi na ostatních černoších záleželo asi tak jako Scarovi na ostatních lvech. Protože koneckonců Black Panther byla jenom nudnější kopie Lvího krále.
Ano, líbilo se mi, že konečně nebyly všechny postavy bílé jak lilie s jedním nebo dvěma černochama pro vtipné scény. Ano, líbilo se mi, že ženské postavy mají prostor a neslouží jenom jako předloha k honitbě hlavní postavy a diváků. Je ale docela smutné, že se špatný film vychvaluje, protože splnil tyto dvě věci, které by ale správně neměly být něco netypického a zvláštního.
A bez těchto dvou věcí, je ten film asi stejně tak "dobrý" jako Thor 1.
Takže prosím, žádné další "vážné" Marvel filmy.

155

Odpovědět

Viděla jsi nějaký s těch filmů? Jedinou zapamatovatelnou hudbu má spider-man. Thor: Ragnarok beru jen jako parodii, protože jak sama říkáš je jinak o ničem.

03

Odpovědět

tohle asi bude dlouhý a pro někoho dost rasistický, ale já si nemůžu pomoct
z tohohle filmu mají všichni orgasmus a přitom je to nejslabší počin MCU... "nejvyspělejší země planety" a pořád si strkají šutr za pysk, jinak mrzačí těla a použivají oštěpy ??? jako rád nosím kroj, ale jednou do roka... první/nejpropracovanější černý superhrdina ??? Blade jako fakt nic jo (dokonce ani Luke Cage) ??? jó, ten se vlastně Micky Mausovi nehodí na nalákání dětiček a prodej hraček, přitom ten první díl si podle mě může vytřít zadek s celým Panterem... nejlepší záporák MCU ??? podle mě Purple Man (Jessica Jones)... všichni si ustříkli, protože film vychvaluje africkou kulturu ve filmu plném černých herců, to jako vážně ??? africká kultura znamená bandu opic z chatrčí, která není schopná vzít do ruky motyky místo AK-47 a mačetou sklízet pole místo hlav, takže nemá co žrát, ale hlavně že každej jásá, že ve filmu mají letající auta a superměsta, ale běda jak ve hře ze středověkým Čech (Kingdom Come) bude mále nebělochů.. díky, tenhle film už nikdy víc... a když už koupily FOX kvůli právům na X-Meny, alespoň mohli zmínit Storm (manželka Black Pantera)

3818

Odpovědět

Se divim, ze ti to jeste mistni prazska kavarna nezminuskovala. Tady jak hrabnes na n***a tak mas hnedka -20. Zrovna vcera jsem dostal low prio v dote(5 her), pravdepodobne za "nonPC" profilovku s nickem(http://knowyourmeme.com/photos/1332368-hms-coolest-monkey-in-the-jungle-ad nick find the difference).
Ale je vcelku vtipne, ze se musis vydat do komiksoveho sveta aby jsi dostal fungujici n***o country

1113

Odpovědět

+The GG"Se divim, ze ti to jeste mistni prazska kavarna nezminuskovala."
LOOOOL. Ne vážně, všimli jste si, jak jsou tihlety "alt-Right" nacionál-populisti a light-fašisti vlastně úplně stejný jako radikální "levičáci", hysterický feministky a podobná svoloč proti níž se tak rádi vymezují? "Oh, já trpím za své přesvědčení, vy, hnusný n***i/židáci/levičáci/pravičáci/šovinisti/fašisti mě tak straaaašně utlačujete, búbúbú" :D
Asi jako kdybych si na demonstraci stoupl před policajta a začal mu nadávat, flusat po něm, jednu mu natáh a když by si to konečně nenechal líbit, začal bych ječit cosi o násilí a policejní brutalitě :D (ok, na to tady tenhle exemplář nemá, tak kolem sebe plive alespoň na internetu...)
jinak: Black Panther byl v komiksech určitě dřív jak Blade, taky je otázka jestli Blade je superhrdina (ale to by bylo na delší diskusi)
A koukat na film jen proto, že tam je/neni dostatek černochů/bělochů... eh... jak řikám, všichni tyhle cvoci jsou stejný, ať se oháněj Leninem nebo Hitlerem, Okamůrou nebo mladym Stropnickým...

164

Odpovědět

+GGEHTty budes ta trafena hus

27

Odpovědět

"tohle asi bude dlouhý a pro někoho dost rasistický, ale já si nemůžu pomoct" To bude asi tím že ti chybí o daných věcech potřebné vědomosti, proto ti doporučuji udělat první krok a zkouknout nějaký dokument o Africe nebo se alespoň podívat na Wiki. "první/nejpropracovanější černý superhrdina ???" Kde přesně se tohle ve videu tvrdí? Proč uvádíš Jessica Jones to je přeci seriál nebo už vznikl i film?

79

Odpovědět

+Alberto123a co bych se prosím měl na wiki dozvědět o Africe ??? že kromě JAR, Magrebu, a zemí, které mají ropu, zlato a další nerosty, žijí většinou v boudách z vlnitýho plechu (čti slum), mají obrovskou kriminalitu, a pro změnu země s nerosty trpí na diktátory a občanské války, protože všichni chtějí prachy pro sebe, takže rozbitá zplundrovaná země nic neprodukuje a naopak potřebuje dodávky jídla a základních komodit, takže funguje jako levnější Čína ???
... no a to o prvním/nejpropracovanějším hrdinovi a nejlepším padouchovi je odrazový můstek velké části všech recenzí, ty to většinou zahrnují na celé MCU, tady u padoucha říká z filmových padouchů, kteří většinou stojí za prd, takže v tomhle kontextu možná ano

95

Odpovědět

+¿'?https://cs.wikipedia.org/wiki/Afrika . Jediný padouch z marvelovských filmů na kterého si dokážu bez přemýšlení vzpomenout je Loki.

55

Odpovědět

+¿'?¿'? (anonym) : Ten prvni odstavec o Africe je uplne spatne, kam chodite na ty bludy.

25

Odpovědět

Proč by si nemohli lidé v nejvyspělejší zemi strkat šutry za pysky, pokud je to součástí jejich kulturní tradice? Ta postava, o které píšete, je důležitý člen společenstva a vlády, který se účastní významných jednání a ceremonií. Ten kámen je pak odznakem jeho moci, určení a postavení, stejně jako vlaječka na klopě amerického prezidenta, hejtmanský řetěz představených našich krajů nebo korunovační klenoty evropských monarchů. Jaký je rozdíl mezi rektorským talárem, řetězem a holí oproti tomu kameni? Jen ten, že pochází z našeho kulturního prostředí a vychází z naší historie.

Co jiného je tetování, tak oblíbené v ČR, než mrzačení těla? A co jiného je propichování uší, pupků a jiných částí, opět u nás zcela běžné a u uší konané již na malých dětech?

Africká kultura není jen "banda opic z chatrčí", stejně tak jako česká není "banda hospodských povalečů". Africká kultura je krásná, patří do ní zpěv, tanec, barvy. Možná by jste se divil, co vše z ní vychází, jen v hudbě rap, gospel, jazz, rock. Ano, patří k ní i ty slumy, války a hladomory... ale kdo byl tím, který je spustil? Bílý kolonizátor. Ne, že by se jednotlivé kmeny před před jeho příchodem nebili, ale je trochu rozdíl, když jdou proti sobě lidé s oštěpem a nebo s tím AK-47. Píšete, že nejsou schopni vzít do ruky motyku. No a co když ani nevědí, co to motyka je? Aby jste efektivně obdělával půdu musíte mít nějaké znalosti, nějakou infrastrukturu, nějaké nástroje. Ti lidé je mnohdy nemají, protože se to nechce. To by totiž znamenalo stabilitu. A stabilita by znamenala omezení vměšování z venčí a regulace. A to by znamenalo zdražení surovin, které "vyspělý" svět tak potřebuje. Víte třeba, že ty chudé vrstvy v Africe trpí nadváhou, protože nemají peníze na normální potraviny, ale pouze na průmyslově vyráběné polotovary dodávané mimo africkými společnostmi? Myslím, že by vám neuškodilo si téma trochu prostudovat. Už jen proto, aby jste pochopil, že pokud s Afrikou nic neuděláme, tzn. nedáme ji zvdělání a soběstačnost, tak se během následujících padesáti let zvedne a přijde sem, protože tentokrát my budeme mít to nejcennější - vodu.

Když jsme u toho středověku, možná by jste se divil, jak se zde žilo. Neříkám, že zde bylo černošské etnikum (i když snědé národy se zde vyskytovaly). Zajímavé je spíše sledovat, že v té době nehrálo úplně tak roli, jakou má kdo barvu pleti a odkud pochází, ale hlavní prim bylo náboženství. A pro katolíka byl husita jako pro vás dnes černoch. A jak jsme na to dnes hrdí, že.

K té Storm... třeba se ještě nepotkali. :-)

57

Odpovědět

+erazmuslíbí se mi, jak se dnes s tradicemi otců pohrdá a vlastenectví je skoro zločin, ale dodržování cizích tradic, které mají původ v době kamenné a často jsou kritizovány jako barbarské, se obhajuje, většina takových tradic má buď z chlapce udělat válečníka, zvýšit krásu žen nebo ukázat bohatství, a drží se u primitivních kmenů ... kdežto tetování a piercingy (za to bych nepovažoval píchání uší u dívek) v naší společnosti označovali zločince a chamrať, pak se spíš vrátily jako boj proti systému, než se z nich stala součást módy, ale tomu já moc nerozumím

přesně na to jsem čekal, já bílý muž můžu za všechny problémy Afriky ... vlastně jo, množí se jako červení mravenci, i když jim to podmínky nedovolují, (jak se říká, sex je zábava pro chudý), západní medicína snížila mortalitu, takže je vrátíme do ruk šamanů a přírodního léčitelství a problém je vyřešen ne ??? vlastně to by bylo nehumální - sakra, takovej to byl dobrej plán ... uznávám jejich vliv na hudební scénu, celkově zpěv a tanec mají v krvi, to sem viděl při svých návštěvách Latinské Ameriky, ale odpor k práci s tím jde ruku v ruce, místo práce raději vyhrávají po ulicích a barech ... "No a co když ani nevědí, co to motyka je?" (doufám, že to byl vtip) motyka je nástroj starej jako zemědělství samo a určitě jeho obdobu znají, no a pokud se za 10 000 let nenaučili efektivně hospařit, tak to je jejich problém, po kolonistech určitě nějakej pluh zbyl a kdyby jim nestačil vůl do tahu, tak starý Zetory často opravíte kladivem a kusem drátu, takže jaká pak potřebná infrastruktura ... ohledně stability - no - my žijeme v blahobytu a stejně to společnost nesjednocuje ... suroviny potřebujeme z rozmaru, takže by nám to jen prospělo, naučit se tolik neplýtvat vším možným, je to náš problém, že produkujeme tolik odpadu, přímo i nepřímo přesycením trhu (například IPhone, kdy lidi mění mobil po pár měsících, jen aby ukázali že mají nejnovější model) ... problém s polotovary je i u nás, my to jíme pro ušetření času a/nebo peněz, protože se honíme za penězma, v jejich případě by to opět spravilo funkční zemědělství, protože pak by si mohli potraviny produkovat sami, protože domácí produkce je vždy levnější něco co procestovalo půl planety (pokud není něco špatně jako u nás Evropské dotace) ... takže vlastně podle tvého komentáře, za všechno může naše vměšování, ale zároveň se nic nevyřeší bez našeho vměšování ??? to je neprůstřelná logika americké šíření demokracie

jediné tmavší etnikum na sever od Alp tady byli maximálně c****i, a ti kočovali, z nebělochů pak možná Tatar s Mongolem, ale to je záležitost Ukrajiny, Turci se sem dostali až při obléhání Vídně a s Araby se obchodovalo ve středozemí

se Storm by se měli znát z dětství, pokud se dobře pamatuju, no ale už spáchali v originech postav větší zvěrstva, takže třeba možná jednou přijde na řadu

12

Odpovědět

+¿'?Nevím, kde jste v mém příspěvku četl, že pohrdám naší kulturní tradicí. Já píši o tom, že tradice je tradice a měla by se respektovat bez rozdílu kultury. Pokud jdu k někomu na návštěvu a on se tam přezouvá, tak se také přezuji a nevysvětluji mu: "Že je to socialistický přežitek a že u nás doma se už dávno nepřezouváme." Pokud vám vadí vypalování znamení do kůže ve filmu s africkou kultrou, ale respektujete tetování a propichování čehokoliv u nás, měříte dvojím metrem a to tak, jak se vám hodí.

V článku jsem také nepsal, že mi bílí můžeme za všechny problémy, ale že "bílý kolonizátor" je spustil. Také uvádím, že afrika nebyla rájem na zemi, ale že pokud vybavím kmenovou společnost automatickými puškam nemůžu čekat nic jiného než masakr. Západní medicína nesnížila v Africe téměř nic, jinak by tam nebyly pravidelné epidemie. Poměr lékařů západního střihu na počet obyvatel je v mnoha zemích tak žalostný, že se uvádí v desítkách jednotek na sta tisíce obyvatel. Afrika je dnes z pohledu lékařství docela dost v rukou šamanů. Jediné, co kdy pomohlo omezit tyto epidemie, ale i množství obyvatel bylo vždy jen vzdělání a osvěta.

Ne, nebyl to vtip. Pokud vám otce zastřelí a matku odtáhne Boko Haram a tu motyku vám nikdo nikdo neukáže, tak může být stará i 100 000 let, ale je to k ničemu. Nebo vy snad umíte PRAKTICKY použít pluh nebo ruchadlo, povláčit pole, zasít, sklidit, zaorat? A pokud ano, tak věřte, že většina dětí a mladých dospělých ve městech ne, protože je to nikdo nenaučil.

Dál jsem váš příspěvek nečetl. Skončil jsem u Zetorů a kladiva. Pane, vy žijete ve snovém světě podle vaší reality. Další debata s vámi je pro mě ztráta času. Probuďte se a používejte mozek k hledání toho, jak věci zlepšit ne, proč to nejde a jak je vše nespravedlivé, uleví se vám i okolí. Jsem s pozdravem.

60

Odpovědět

Ja jsem jenom moc nepochopil, proc lidem vadi ze kritici tomuto filmu davaji vysoke hodnoceni a lide potom hodnoti malo (napr metacritic 88, user reviews 6.9). Proc si spousta lidi mysli ze je to spatnej film? Podle traileru to vypadalo, ze to bude dalsi nudnej, tuctovej film, ale byl jsem prijemne prekvapenej. Penize za listky za to staly.

139

Odpovědět

protoze ten film je nejslabsi marvelackej pocin, horsi i nez kapitan amerika. protoze kritici davali vysoky hodnoceni nekvuli filmu, ale kvuli tomu, ze tam hrajou cernosi. Bylo to znat i na navstevnosti kina. Film nebyl daleko od toho, co sliboval trailer. Sice sem se nudil jen misty, ale film je jinak uplne tuctovej. Ja byl zase prekvapenej,ze to byla takova slabota. V mym pripade za to penize staly jen diky tomu, ze sem vstupny uhral na studenta, i kdyz uz sem 10 let ze skoly...

107

Odpovědět

Někdo dává špatné hodnocení protože kritici tomu naopak dali až moc vysoké. Mě osobně vadila první část filmu, která byla zbytečná, proč tam dali jak vykrádá muzeum, prodávají ten artefakt atd, když to nemělo žádný význam pro příběh? Pochopil bych to v seriálu, ale tady ne

01

Odpovědět

Konečně přišel černoch a naučil ty neschopáky z marvelu dělat pořádné duchaplné filmy :-D
/*Just For Fun

76

Odpovědět

někdy netuším proč se tak časoto nadává na "bezduché" filmy, respektive, pěkné filmy, akční filmy, kde nemusím přemýšlet nad tím kdo je kdo, a proč co kdo dělá... Prostě takový ten typ filmu, který si člověk pustí s bandou přátel u vína/piva, s grilovaným masem a mísou chipsů. Ten typ filmu, který si člověk pustí, když jde uklízet byt, žehlit prádlo, vařit... Tohle jsou filmy, které mají být "zapomenutelné" protože se očekává, že se na ně bude chtít člověk dívat znova, a znova.... ne snad pro to, že by to byly nějaké oskarové snímky, ale prostě jsou to ony oddychovky.... Já si raději pustím znova Avengers, než Brimstone. Většina těch 'těžkých' filmů, to jsou filmy, na které se člověk podívá jen párkrát, protože to napětí v tom filmu, na kterém je často založen, ten strach o ty postavy, a celkově vývoj děje, to funguje jenom jednou.

1112

Odpovědět

Jenže takový filmy automaticky ničí filmovou kulturu ve společnosti, nic se nemá přehánět, ale kvůli tomuhle balastu filmů se obyčejnej člověk nedostane ke klasikám nebo novejm filmům s vysokou uměleckou hodnotou. Neřikam, že tyhle filmy nemaj svoje místo, maj ho až moc. jinak black panther fajn

117

Odpovědět

+vlasy98tak to je pitomost

212

Odpovědět

+lenaciaok no :D

62

Odpovědět

+vlasy98Kdo chce, ty filmy si najde.

05

Odpovědět

+vlasy98Zajimalo by me jak urcis film s vysokou umeleckou hodnotou? Takovej Picaso byl za zivota jenom cmaral a dnes jeho dila stoji miliony(pro me to je stejne stale cmaranina)

02

Odpovědět

Problém je, že filmy jako Avengers mají kupříkladu na csfd hodnocení 83%, zatímco matka! od Darrena Aronofského. má 53%. Tedy bezduchý akční film (ač si vážím superhrdinské kultury sebevíc) má větší hodnocení než dokonalá alegorie. Abych zůstal u stejného režiséra, i Black Swan má o celá dvě procenta méně což je naprosto absurdní.

Ekonomicky to smysl dává, točí se to co lidé chtějí, dobře hodnotí a má to výdělek v kině. Umění tím však upadá, o tom žádná.

76

Odpovědět

+CathanTak prvni avengeri jsou jedna z nejlepsich ( ne li nejlepsi) z marvel filmu, super akce, super postavy, silne momenty,nepremrsteny "vtipama" atd... Je to blockbuster, na ten se nechodi premyslet, na ten se chodi bavit,nechat se vtahnout do deje, uzit si ten film. Nejlip v kine. Absurdni je, ze ma nejaka Black Swan JEN o dve procenta min. O matce se zminovat nebudu, tak zivori presne tam, kde ma byt. Rict, ze upada umeni tim ze se natoci to, co se libi vetsi skupine lidi, je naprosto mimo misu (cti blbost). To je jako rict, ze slozit dechovku je umeni, ale hip-hopovou pisnicku uz moc ne , a ze skladanim takovych skladeb upada umeni.. (antihoperi si dosadte treba rock/whatever). Vyplod zhrzene minority brecici, ze jejich "umeni" je nedoceneno.

12

Odpovědět

+Doghanmatka! patří mezi jeden z nejlepších filmů vůbec, o tom ani nebudu diskutovat ;)

Ale svým způsobem máte pravdu - problém je, že do filmů typu Avengers se tlačí mnoho peněz, zatímco do jiných filmů ne. Jak jsem řekl, chápu to, ale umění tím upadá, protože kina jsou plné filmů bez hloubky ačkoliv existují mnoho skvělých, nezrealizovaných scénářů.

Podívejme se na to z jiné stránky věci. Máme 50 odstínů šedi a Obraz Doriana Graye. Oboje je literatura, ale jedno z toho je zkrátka literatura kvalitní. Jedno si přečteme pro oddych, jedno si přečteme pro zamyšlení. Takový je asi rozdíl mezi Avengers a Black Swan. Filmy ale bohužel nejsou knihy, je to drahé a obtížné natočit jeden film. Takže každý rok máme nového Supermana, ale na Black Swan máme jednou za pět let. Protože to se vyplatí.

Samozřejmě, to není problém jen dnešní doby. Asi je lepší říct spíše "umění je utlačováno" než "umění upadá."

21

Odpovědět

+Cathanněkdy má člověk prostě spíš chu´t podívat se na film,kde ví, že hrdinové jsou hrdinová a záporáci jsou záporáci, kde nemusí přemýšlet o tom, co že se to ve filmu zrovna děje, co že za nsáledky může mít zrovna tohle řešení. Film, kde dobro nakonec zvítězí nad zlem, protože hořké konce, nebo otevřené konce bez řádného ukončení, kdy si musíme jen domyslet jestli se hrdina z toho dostane nebo ne, to člověk nechce... Sakra práce, z toho, že zemřela Zrzka z Černého Krasavce se asi nikdy nevzpamatuju :D.
I proto jsem třeba zmínila onen film Brimstone, k******? děsárna, naprosto úžasný, kam se na něj hrabe nějaký Marvel a Black Panther, strach o postavy během celého snímku, a záporák tak úžasně charakterní a děsivý.... Ale je to film na který se opravdu s tímhle pocitem děsu a citů k postavám můžu podívat jen jednou, protože pak to kouzlo vyprchá. A rozhodně to není film na který se budu koukat, zatímco budu žehlit dva koše prádla. Absolutně chápu to rozhořčení nad tím, že to má lepší hodnocení než jiné, kvalitní filmy. Black Swan mám ráda, na tu sem se koukala několikrát a stojí opravdu za to... ale opět, mrzí mě ten do jisté míry otevřený konec, chtěla bych vědět zda opravdu umřela, nebo ne. Já osobně bych raději, aby ne, ale chápu, že se to do obsahu filmu nehodí.... Akční marvelovky maj jednu hlavní výhodu. Opravdu širokou škálu obsahu, ze kterého mohou čerpat. Proto může vycházet tolik filmů najednou, navíc mají silnou fanouškovskou základnu, která na ty filmy půjde. A ačkoliv jsou to klišoidní filmy s klasickým vývojem děje, fungují a není to rychlokvašská slátanina.... Takovýho Eragona, ať už je knížka jakkoliv velká vykradačka všeho literárního... tak film, to byla absolutní s****a, vedle které vypadá ta kniha jako božské literární dílo.... Filmová verze Pána prstenů, to je také opravdu parádní filmografický počin... a pak tu máme Hobita... který je absolutně katastrofický počin..... První cca 4 filmy Harryho Pottera jsou skvělé, První 4 série Hry o trůny jsou skvělé, ačkoliv se od druhé série vzdalovaly od knižní předlohy, tak ty 4 série byly absolutně parádní. Pak začali škrtat postavy, teleportovat vojska sem a tam, a sice ano, stále je to nejlepší fantasy seriál, ale ne tak dobrý, jako byl ty první 4 série.

Ale to už zase odbočuju k jiné diskuzi, kterou bych nerada začínala. Chtěla sem tím říct, že Marvel filmy jako takové nejsou oskarové snímky platinové kvality příběhů. Jsou to filmy, u kterých se má člověk bavit, dívat se na akční scény superhrdinů a jednoduše si to užít.... A v rámci jiných filmů tohoto žánru jsou to kvalitní filmy, s čímž doufám že se dá souhlasit. Jistě, mají své mouchy, já to nepopírám....
Takže ano, jsou kvalitnější filmy, na které se i já ráda podívám, ale současně si prostě ráda do toho kina zajdu i na Black Panthera, nebo na Infinity War, protože prostě superhrdinská mlátička, sem tam něco úsměvného za hlášku, a prostě příjemný oddych.

00

Odpovědět

+lenaciaOna i takto jednoduše černobíla zábava muže být umělecká a zábavná, Harry Potter toho jasný důkazem. Osobně si však myslím, a to už jsem tady myslím napsal, že kupříkladu Avengers nemají žádnou přidanou hodnotu než pár postav z komiksů a tunu efektů - a u toho se já jaksi bavit nedovedu a nedovedu porozumět, kdo vlastně ano :) Tak či tak je to vysvětlení toho, proč jsou tyto filmy často "napadaný". Budou se točit dál, budou se točit vždycky, já tomu jen holt tleskat nebudu a budu spíše na straně těch stěžovatelů :)

11

Odpovědět

+DoghanNavíc je důležité a poměrně zásadní, že já si zkrátka víc vážím filmu který dovede za málo peněz hodně muziky - žádné efekty, a přesto dokonalý příběh až na dřeň. Mnoho akčních filmů, ačkoliv ne každý, je čistě jen o efektech a přesto mají neuvěřitelně vysoké hodnocení - JEN za velkolepost. Já to s jistotou mohu říct o Thorovi.

10

Odpovědět

Tak jsme do ve druhé minutě vypnul a co mám dělat těch zbylých pět, kdy jsme se chtěl dívat na video, ale nechci si vyspoilovat film? :'(

21

Odpovědět

Koupit lístek do kina, ať se na video můžeš brzy podívat ;-)

72

Odpovědět

+XardassUrcite bez do kina,ne ze by film za neco stal (tedy pokud nejsi SJW/PC retard)ale takhle vyspelou cernosskou civilizaci nikde jinde neuvidis

72