Největší záporák z Marvelu jen chce být tátouJust Write

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 25
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:102
Počet zobrazení:8 562

Před několika dny byla premiéra velkofilmu Avengers: Infinity War a dnes se můžete podívat na rozbor jednoho z jeho převládajících témat – otcovství.

Pozor, video obsahuje spoilery k filmům od Marvelu, především k Infinity War!

Přepis titulků

POZOR, SPOILERY K INFINITY WAR A VŠEM DALŠÍM FILMŮM OD MARVELU Filmy od Marvelu se často zabývají komplikovanými vztahy s otcem. Tony Stark je svému otci vzdálený, Thor a Black Panther své otce respektují, ale ti nejsou dokonalí, takže musí napravit jejich chyby. Peter Parker chce zapůsobit na Tonyho, který se k němu v sérii chová jako otec, Ant-man je o strastích otcovství, zatímco se snaží ohromit svého náhradního otce Hanka, Peter Quill se dozví, že jeho otec je zrůda, a ten, koho považoval za zrůdu, je ve skutečnosti jeho táta.

Možná to byl tvůj otec, ale nebyl to tvůj táta. Díky té jedné větě je ten film desetkrát lepší. A Gamora s Nebulou nesnáší svého tyranského otce, záporáka tohoto filmu, Thanose. Jestli má Marvel nějaké celostné téma, je to: "Už konečně dospěj."

Hlavní postavy jsou sobecké děti a musí se naučit dospělé zodpovědnosti a sebeobětování. Tento přechod je často vynucován jejich otci. Po dobrém i zlém. Zvláště v posledních čtyřech filmech, které byly hlavně o otcích a jejich dětech. Po překonání problémů s otcem je ten nejhorší padouch, proti kterému mohli bojovat, je otec, který z nich chce udělat děti.

Otec, který si myslí, že ví, co mají dělat. Protože Thanos chce být otcem nejen pro své adoptované děti, ale doslova pro každého člověka. Jeho poskoci se jmenují Thanosovy děti, Scarlett Witch, kterou vidí poprvé, oslovuje: "Mé dítě."

Na rozdíl od egoistických postav v jiných filmech Thanos nechce být jen diktátor. Nemotivuje ho sobecká touha po moci, ale taková, která prospěje ostatním. Nechce ostatním jen poroučet, chce za ně být zodpovědný. A být zodpovědný znamená být rodič. Je to slavná věta strýčka Bena dovedená do extrému. S velkou mocí přichází velká zodpovědnost.

Tak ale vidí jen sám sebe a je to celé lež, protože je to vlastně úplně stejný egoista. Chce, aby jeho nadvláda byla opětována láskou, aby byli lidé vděční, že si je podmanil shovívavý diktátor. Zároveň nechce být jen otcem, chce být otcem všeho. Chce být bohem.

Loki mu na začátku filmu říká, že se bohem nestane, ale na konci filmu se jím stane, když sesbírá všechny Kameny nekonečna. Zajímavé na tom je, že k božství film přistupuje stejně jako otcovství. Jeho sluha Ebony Maw říká umírajícím Asgardianům, že i po smrti jsou Thanosovými dětmi. Otec, bůh, král, Thanos je kombinací všech těchto postavení.

Jsou u něj to samé. A všechno to závisí na tom, jak Thanos vnímá lásku. Na začátku filmu prohodí Wong jednu větu, která je vlastně tou nejdůležitější v celém filmu. Říká: "Vázání se k materiálnímu je odklonem od spirituálního." Napříč filmem naši hrdinové čelí této otázce. Thanos musí obětovat člověka, kterého miluje, jediného člověka, který ho váže k materiálnímu světu, aby získal příhodně pojmenovaný Kámen duše na své spirituální cestě k božství.

Avengers v celém filmu čelí tramvajovému dilematu. Musí obětovat někoho, koho milují, aby zachránili půlku vesmíru. Ani jeden to nechce udělat a příliš dlouho váhají. Pokaždé znovu to nedokáží, protože jejich pojetí lásky je sobecké. Je vášnivá a iracionální, v rámci filmu je nezodpovědná a dětinská.

Vázání se k materiálnímu, i k lidem, které milují, je pokaždé znovu vede ke zkáze. Ale Thanos tvrdí, že nezná vášeň, že o sobě a svém blízkém okolí vůbec nepřemýšlí. Než ji obětuje, řekne mu Gamora: "Tohle není láska." Má pravdu? Thanos ji celý život mučil a zneužíval. Myslel si, že to dělá z lásky.

Aby díky tomu byla silná. Je tedy láska jen pocit, který můžete mít i k někomu, ke komu se chováte strašlivě? Zjevně ano. Alespoň si to myslí vesmír, protože Thanosovi dal Kámen duše. A to je ta nejvíce znepokojující myšlenka. To všechno je srovnáváno s Tonym, se kterým Thanos jako s jediným jedná jako se sobě rovným.

Neoslovuje ho jako dítě a neshazuje ho, nechce ho poučit. Respektuje ho. Není náhoda, že Tony na začátku filmu chce být otcem a většinu času jen chrání svého náhradního syna Spider-Mana. Na druhé straně je Doctor Strange, který nemá problém lidi obětovat, což Tony považuje za zvrácené. Bitva na konci filmu je tedy mezi dvěma pojetími otcovství.

Jedno je emocionální a druhé je emocí zbaveno. Jedno se snaží své děti obestavět brněním a nevystavit je nebezpečí, druhé je tlačí do nebezpečných situací, aby byly silnější. Nehledě na city. S polovinou příběhu za sebou se těším, jak se tyto myšlenky vyplatí v příštím filmu. Jak skrze konflikt s Thanosem postavy překonají problémy s rodiči a sami se stanou zodpovědnými otci.

Avengers: Infinity War je sice nejdražší, největší, nejhlasitější a nejhvězdněji obsazený akční film, který kdy v Holywoodu vznikl, ale jsem rád, že zároveň má co říct. Překlad: Šaman Bobo www.videačesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

CSFD NAJLEPSIE FILMY:

1. Vykúpenie z väznice Shawshank (1994) 95,3% 96384 hodnocení
2. Forrest Gump (1994) 94,5% 111036 hodnocení
3. Zelená míľa (1999) 92,8% 94960 hodnocení
4. Prelet nad kukučím hniezdom (1975) 92,6% 70360 hodnocení
5. Sedem (1995) 92,3% 84511 hodnocení
6. Schindlerov zoznam (1993) 92,3% 64218 hodnocení
7. Krstný otec (1972) 91,9% 59849 hodnocení
8. Nedotknuteľní (2011) 91,4% 67037 hodnocení
9. Dvanásť rozhnevaných mužov (1957) 91,3% 31779 hodnocení
10. Pelíšky (1999) 91,1% 97867 hodnocení
11. Krstný otec II (1974) 90,9% 41663 hodnocení

12. Avengers: Nekonečná vojna (2018)

??? ani nahodou

24

Odpovědět

Vo filme som fakt nejako dokázala sympatizovať aj s Thanosom, skutočne sa Marvelu podarilo vytvoriť skvelého záporáka... som zvedavá, či aj vo filme skončí ako farmár -_-

31

Odpovědět

Thanos jak byl ve filmu, tak se mi líbí a jak tady i zaznělo, tak se mi líbí, že to není klasický záporák, který by chtěl všemu vládnout a všechny si podrobit. Byla tam snaha ukázat, že z jeho pohledu to prostě dává smysl. Zredukovat populaci, protože zdroje jsou omezené. Jen co trochu nechápu, tak že sice na chvíli tu populaci zredukuje na polovinu, ale ta pak zase bude růst a zase nastane stejný problém. To pak co 100 let "zabije" půlku vesmíru?

140

Odpovědět

V komiksech Thanos chce zabít půlku vesmíru, aby se zavděčil Smrti, která v marvelovském vesmíru je cca 4 nejmocnější bytostí.

131

Odpovědět

Dle toho jak mluvil, tak by to filmový Thanos udělal v budoucnu znova.

50

Odpovědět

Na Marvel universum můžu doporučit Medojeda. Má parádní kanál s takovýma videama.

41

Odpovědět

4:16 - Něž obětuje ji obětuje

10

Odpovědět

Díky, opraveno :)

10

Odpovědět

Thanos je malthusián v nejextrémněji myslitelné podobě.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Malthusiánství

50

Odpovědět

Něco jako Mr. Rabbit v Utopii vlastně...:)

00

Odpovědět

ten ma bujnu fantaziu

69