Co si můžete odnést z Pána prstenůJust Write

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 25
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:215
Počet zobrazení:11 989

Poslednímu dílu Pána prstenů se toho nedá moc vytknout. Snad až na zdánlivě přehnaně dlouhé zakončení příběhu. Proč byl konec trilogie natočen tak zdlouhavě? A je to opravdu slabou stránkou? Odlišný názor si můžete vyslechnout ve videu.

Přepis titulků

Jaký je rozdíl mezi příběhem a zápletkou? Abychom na to odpověděli, podívejme se na Návrat krále. Co se týče statistik udělených cen, Návrat krále je pořád král. Vyhrál všech 11 kategorií, ve kterých byl nominován. Spolu s Titanicem a Benem Hurem je nejvíce oceněný film všech dob. A pravděpodobně mě žádný film tolikrát nerozbrečel. Přestože bych po celou dobu Pána prstenů mohl mluvit o hudbě, zajímavých postavách, slibném příběhu, ohromujících záběrech, o bitvách i emočně vypjatých chvílích...

Nemůžu ho nést za vás, ale můžu nést vás. Pojďte! Chci se zaměřit na často kritizovanou část filmu, jeho příliš dlouhý konec. Já si totiž myslím, že konec Pána prstenů je jedna z nejsvětlejších stránek trilogie. A to proto, že začne být více o příběhu než o zápletce.

Jednoduše řečeno je zápletko všechno, co se stane. Příběh je, o čem to všechno vypráví. Pán prstenů je především o zápletce. Postavy jsou neustále v pohybu, pořád se někde bojuje, postavy se dohadují, kudy jít... Takže je i jiná cesta do Mordoru? Mohli bychom projít Morií.

Do Mordoru nelze jen tak vejít. Všechno to jsou věci, které se musí stát, aby byl příběh odvyprávěn. Ale Pán prstenů je ve skutečnosti o odolání moci, nezlomném přátelství, překonání izolace a tak dále. Témata definují příběh. Další věc, která definuje příběh, jsou činy postav, které mění jejich charakter. Ne každé rozhodnutí to dělá.

Když se Frodo rozhodně projít Morií místo přes horu, to je jen zápletka. Nemění to celkové vyznění příběhu. Ale když se Frodo rozhodne nezničit Prsten, to je příběh. Pojďme se tedy podívat na konec filmu. Kdybych se vás zeptal, kdy příběh vrcholí, většina lidí by za to považovala zničení Prstenu.

Ale já si myslím, že to je vyvrcholení zápletky. Vyvrcholení příběhu nastane později. Konec číslo jedna: Sauron a jeho armáda jsou poraženi. Ale i když Frodo mluví o vítězství, není šťastný. Ulevilo se mu, ale nesměje se. Je po všem. Je zmatený, protože zčásti k Prstenu přilnul.

Zároveň lituje, že ho nedokázal zničit. Má protichůdné pocity. Kdybych mu měl dát emoji, bylo by to tohle. Pak si představí Kraj, což před zničením Prestenu nedokázal. Ale mluví o tom jako o snu. O vzpomínkách. Jen o přírodě a ne o lidech. Zatímco Sam si představuje svou budoucnost.

Svou vytouženou ženu. To mezi tyto dvě postavy ke konci filmu vrazí klín. Konec číslo dva: Frodo se setká se zbytkem Společenstva. Ve videu o Hobitovi jsem řekl, že v této scéně si publikum vzpomene, co s postavami prožili. Ale je tu ještě z jednoho důvodu. Po probuzení Frodo oslavuje, ale nálada ho opustí, když přijde Sam. Frodo se vrátí do reality a jeho štěstí vyprchá.

Konec číslo tři: Aragorn je korunován. Znovu se shledá s Arwen a řekne: Vy se neklaníte nikomu. Ale všimněte si výrazů hobitů. Smíšek a Pipin se smějí, zatímco Sam a Frodo jsou rozpačití, jako kdyby si uznání nezasloužili. Konec číslo čtyři: Návrat do Kraje, který se nezměnil, ale hobiti ano.

Proto jsem rád, že Jackson vynechal ovládnutí Kraje Sarumanem. V té kapitole hobiti zjistí, že Saruman s Červivcem ovládli Kraj a musí s nimi bojovat. Zčásti Kraj funguje tak dobře, protože znázorňuje čistotu. Je nadpřirozeně oddělený od událostí ve zbytku světa. A to se ukazuje v posledních scénách. Pak je Samova svatba, kde se Frodo opět zachmuří kvůli vzpomínkám na Horu osudu.

Jestli počítáte, stalo se to už potřetí. Potřetí se příběh dál rozvíjí, zatímco zápletka končí. Krátce nato se setká s Bilbem, kde si připomene, že Bilbo Prsten také neporazil. Je možné, že bych ještě někdy viděl ten svůj starý prsten? Frodo se nesměje s publikem, protože mu to připomíná, že si své zážitky ponese až do stáří jako Bilbo.

Pak je další doják. Nemůžete odejít. Který je následován pravým vyvrcholením příběhu. Viděli jste to? Frodo se usměje. To je vyvrcholení jeho postavy a celého příběhu. Nezapomeňte, že Frodo Prsten nezničil. Sauron byl poražen, ale Prsten ne. Svět byl zachráněn, ale Frodo ne.

Až když Frodo nastoupí na loď v Šedých přístavech, ztratí nad ním Prsten moc. A jestli příběh definujeme jako Frodův úkol zničit Prsten, pak je tohle moment, kdy toho dosáhne. Proč na tom záleží? Zaprvé proto, že konec by opravdu byl příliš dlouhý, kdyby nebylo tohoto příběhu. Doslova by to bylo: A pak šli domů.

Oddělení vyvrcholení zápletky a příběhu nás může hodně naučit o psaní. Zaprvé, že příběh je důležitější. Nevím, jak vy, ale tahle scéna je další z těch... Scéna, kdy je Prsten zničen, moc ne. Ano, je to zadostiučinění, když vidíme postavy po 14 hodinách uspět, ale nedojme vás to. To proto, že jde o zápletku. Ale příběh je to, co si publikum opravdu zapamatuje.

Lekce dva: Oddělení obou vyvrcholení nebude vždy fungovat. Pán prstenů je v tom náročný. Je tam tolik zápletek, že musí mít pět konců. Takže v tomto případě je dobrý nápad, že skrz ně příběh pokračuje. Mění to hlavní téma filmu. Už to není jen o bitvě, ale i o tom, jaké má na postavy důsledky. Je to podobné filmu Smrt čeká všude. Ale pořád nelze ignorovat, že reakce většiny diváků byla: "Tak už skonči."

A i když jde i o to, jak jsou tyto scény natočeny, většinou v dlouhých, zpomalených záběrech, zčásti za tu reakci může oddělení konce příběhu a zápletky. Ideálně by to mělo být jako dvojitý úder. Skoro ve stejnou chvíli. První Star Wars je dobrým příkladem. Luke použije Sílu místo technologie.

To je vyvrcholení příběhu. A o dvě vteřiny později... Až budete psát svůj vlastní oscarový snímek, uvědomte si, kde je váš příběh a kde je vaše zápletka. A přemýšlejte, jak napsat vyvrcholení pro oba. Osobně miluji konec Návratu krále, protože až do konce je o postavách. A to je jen jeden z důvodů, proč je to jeden z nejlepších filmů.

Děkuji za pozornost, odebírejte pro více pouček z těch nejlepších filmů. Příští středu rozeberu Million Dollar Baby. A jestli se vám Pán prstenů líbil, ale Hobit ne, podívejte se na video o tom, proč je Hobit na prd. A napiště mi do komentářů, co se na filmu líbilo vám. Tak příště, jdu si dát něco k snědku.

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tolkien sa sam vyjadril pokial viem a jeho syn to potvrdil ze hlavny hrdina knihy je Sam. Co dava perfektne zmysel. Ako jediny za cely cas ci uz v knihe alebo vo filme ani na chvilku nezavaha a nebyt jeho je vsetko v zadku. Kazdopadne ten pribeh je plny priatelstva, lasky a nadeje. Preto to ludia maju tak radi. Ked si clovek pozrie tu trilogiu z uhlu toho ze hlavny hrdina nie je Frodo ale Sam dava to perfektny zmysel. Este aj v knihe sa zamysla nad tym ze vsetci velebia Pipina a Smiska namiesto neho. Sam zaroven odchadza ako posledny nositel prstena za Frodom na konci pribehu.

30

Odpovědět

Prosím i o překlad rozboru Million dollar baby jeden z filmů co mě dokázal opravdu zasáhnout

10

Odpovědět

Doporučuji přečíst si toto zamyšlení o tom, co chtěl Tolkien touto trilogií ve skutečnosti vyjádřit:
http://www.kukatko.cz/skryty-vyznam-pana-prstenu/

45

Odpovědět

Frodo se prostě cítil jako kousek másla namazaný na příliš velký krajíc a to mu zbývalo ještě 70 let života. Měl dvě možnosti, udělat sebevraždu nebo odjet s elfama. Nejspíš udělal sebevraždu až pak.

162

Odpovědět

Opět podnětné (a výborné) video = 5/5. Velice se mi tento cyklus líbí. Jen se musím pozastavit u jedné věci. Možná to má něco společného s mojí obecně konzervativní povahou, ale můžete mi prosím vysvětlit, jaký má smysl natáčení tzv. "reactions" videí? Nedávno jsem narazil na videa nějakých pseudoemařek, co natáčely své zmalované a ubrečené ksichty, když se dívaly na poslední vánoční speciál Doctora Who.... Ehm... proč? Ještě k tomu nechápu, že má někdo potřebu se na tato videa koukat. To už má větší smysl amatérské p***o. Každopádně děkuji za odpověď. :-)

131

Odpovědět

taky to nechápu ale v tomhle videu ten "kluk" mi přišel jako ubrečená bu*na .. při každé scéně brečí WTF

128

Odpovědět

Myslím že ta teorie má svý mouchy. Zaprvé je třeba si uvědomit, že moc prstenu je ve skutečnosti moc saurona, který ji do prstenu vložil, když ho vytvářel. Díky tomu dokázal ovládat ostatní prsteny a zlo saurona se promítalo do každého, kdo ho nosil. Když pak byl prsten zničen, byla zničena i moc saurona, ale ne sauron sám, ten zemi opustil jako pouhý mrak energie, bez jakékoli moci. Proto by již neměl mít moc nad Frodem ani kýmkoli jiným. A to že by se toho zla zbavil když nastoupil na loď do Valinoru (aspoň myslím) se mi taky nezdá. Snad až by tam dopluli tak možná ale i tak, každý kdo četl Silmarilion ví že zlo může pučet i v zemích Valar tedy světlé "božské" moci. Ale nevím to jen co mě v rychlosti napadlo :)

69

Odpovědět

Já to video pochopil spíš tak, že nešlo po zničení Prstenu v případě Froda (a také Bilba) o stejnou moc, jakou nad ním Prsten měl předtím, ale spíše o nějaké dozvuky a psychické trauma, které v něm zůstalo zakořeněno, protože nebyl schopen Prstenu odolat a zničit ho... A až poté, co se rozhodl opustit vše, co mu toto jeho selhání připomínalo, byl schopen toto trauma ze sebe setřást.

702

Odpovědět

+XardassZ knížky šlo poznat, že víc než Prsten Froda poznamenalo to bodnutí na Větrově ve Společenstvu. To mu způsobovalo deprese a bolesti (těla i duše), proto se rozhodl odejít. I kniha má těch konců hodně. Souhlasím, že tomu filmu ublížilo spíš to, jak směšně ty vážné momenty na koncích byly natočeny.

50

Odpovědět

Důkazem že nic jako man tears neexistuje je to, že normální chlap se nenatáčí když brečí, čistej alibismus aby nepřiznal, že je prostě máslo. I když možná myslel. Male tears - Slang for semen.

431

Odpovědět

Mně by teda přišlo mnohem divnější u filmu, jako je Pán prstenů, podle tvého vzoru samovolně ejakulovat než si pobrečet. Ale proti gustu...

432

Odpovědět

+Wut?Verbal?

02

Odpovědět

Pěkná řada, sympatické, srozumitelné vyprávění, které není zbytečně vulgární aby se zavděčilo. Díky za překlad :)

401