(Ne)známá ještěrkaBrave Wilderness

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:57
Počet zobrazení:5 051

Kojot Petersom vám v dnešním díle představí ještěrku, o které nejspíš nikdo z vás nikdy neslyšel, ale i přesto je dost dobře možné, že hrdinu dnešního videa (nebo nějakého jeho blízkého příbuzného) chovají někteří z vás doma v teráriu.

Přepis titulků

Ještěrka! Ano! Koukejte na to. Tohle je anolis rudokrký. Páni. Zahlédl jsem ho koutkem oka. - Podívejte na ten ocas. - Ty bláho! Úžasné. Nikdy jsem žádného nechytil. Vážení, Breaking Trails je teď oficiálně mezinárodní. Naše první cesta do zahraničí vede do krásné kostarické přírody.

Nafilmovali jsme zde spoustu úžasných zvířat. Ale naše dobrodružství začneme něčím nečekaným. - Podívejte, ten ocas. - Ty bláho! Úžasné. Nikdy jsem žádného nechytil. Přesuňme se na světlo, je tu tma. - Tady je to dobré. - Kde? Přímo tady? - Ano. - Je tu dost světla? Ano, skvělé.

Podívejte na ten ocas. Víš, koho mi připomíná? - Jasně. - Anolise rytířského. Všichni si pamatujeme, co se v té epizodě stalo – kousnul mě. Zrovna moc si nepotrpí na kousání. Tak ne, asi potrpí. Doufám, že tenhle mě nepokouše. Tohle je anolis rudokrký. Říká se mu i ještěr s opičím ocasem kvůli tomuhle.

Jen se na ten ocas podívejte. Sotva se mi vejde do záběru. Myslím, že jeho ocas je alespoň dvakrát delší než jeho tělo. Ke všemu je chápavý. Používá ho k balancování na větvičkách ve vrcholcích stromů. Přesně jako teď, omotal mi ho kolem palce. Přesně tak to běžně dělá – používá svůj ocas k zavěšení se na větev. Sledujte, můžu ho držet za ocas, aniž by se mu oddělil.

Přesně takhle na něm udrží i váhu celého svého těla. Po tom, co se zavěsí, použije nohy a chytí se kůry, přitiskne se k ní a vyčkává na kořist. Kořist přepadává ze zálohy. Koukejte, je to jako jogínská pozice vzhůru nohama. Takhle zůstane a bude čekat na kořist. Tento ještěr žije v korunách stromů a živí se prakticky vším, co mu přijde do cesty, převážně malými brouky a pavoukovci.

Ahoj, kamaráde, jak se máš? Připravuješ se na šlofíka? Pravděpodobně se ho pokusí chytit denní ještěři, když bude na noc šplhat... Pojď sem. Na vrchol stromu. Vypadá to, že tohle bude sameček. Ověříme si to, podívejme se na jeho lalok. Smím? Děkuji, pane. Má jen malý lalok.

Není ani moc zbarvený. Jak vidíte, celé jeho tělo pokrývá matná zelená barva. Je to úžasný ještěr. Jeho druh většinou bývá větší, než je tento, a samičky dokonce vyrostou ještě víc. - Je to jako bič. - A tohle je samec. Ano, může svůj ocas používat k obraně a šlehat s ním útočníka. Ale jakožto stromový druh nepřijde moc často do kontaktu s predátory, pokud se samozřejmě nejedná o ptáka.

Většinou si ho odnese jestřáb nebo orel. Sám je dost nenasytným predátorem, sní každého malého bezobratlovce, na kterého mezi větvemi narazí. Občas sleze dolů na zem, když se spustí prudký déšť. Dnes se zdejším pralesem prohnala silná bouře a já myslím, že právě kvůli ní slezl dolů, kde jsem ho byl schopen chytit. Podívejte se na jeho hlavu. Připomíná anolise rytířského a vypadá také trochu jako chameleon.

Nicméně tento druh je z řádu anolisovitých, ale vypadá jako leguán. Všimněte si, že na rozdíl od anolise rytířského nemá hřbetní trny, které by se táhly po celé délce těla. Koukněte na jeho oči. Pojďme si je pořádně prohlédnout. Velmi se podobají očím chameleona a zajímavé je, že se dokáží pohybovat nezávisle na sobě. Takže ještěr jenom leží, čeká na kořist a každým okem zvlášť sleduje okolí. Nevím, zda se mi to povede, ale zkusím vám to ukázat.

Nevidím, jestli hýbe okem. Ano, hýbe. Koukejte na to. Nebylo skvělé chvíli si hrát s anolisem rudokrkým? Jsem Kojot Peterson. Buďte odvážní... zůstaňte divocí. Uvidíme se u dalšího dobrodružství. A jde na to.

Pokud se vám tento ještěr líbil, podívejte se na video, kde mě kousl anolis rytířský. A nezapomeňte odebírat a přidat se tak ke mně a mému štábu během této řady Breaking Trail. Podívejme se na tebe. Ty máš ale ocas. Dívejte. Mám ho až na klobouku. Má úžasnou rovnováhu... Ale ne, koukám mu přímo na zadek. Doufám, že se mi nepokálí obličej.

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ještěr a ještěrka není totéž.

00

Odpovědět

Ano, máš pravdu, anolis je z podřádu ještěři (Sauria), ale nejedná se o ještěrku. V angličtině znamená slovo "lizard" ještěr i ještěrka. Ale pro Kojotovo překvapené zvolání, když uvidí anolise jsem zvolila slovo ještěrka, protože přesně to bych zakřičela já ve chvíli kdy uvidím něco zeleného a šupinatého se 4 nohama a ocasem. Ale rozhodně děkuji za poznámku :-)

00

Odpovědět

Kokot Pítrsn z Odvážné divokosti a další náhodný zcela nenahraný odchyt zvířete

1013

Odpovědět

Chápu, že máš komplex, protože i ta blbá ještěrka má větší ocas než ty, ale když tě to tak nebaví, tak se nedívej. Je to velmi jednoduché. Zkus to

30

Odpovědět

+:Oano přiznávám, tato ještěrka má delší ocas než já

01

Odpovědět

Trochu to s tím koulením očima přehání. Hlavně, jak se dívá na ještěrčí ocas. :)

70