Thumbnail play icon

Dystopické fikce: Jak vám příběhy mění myšleníJust Write

Přidat do sledovaných sérií 24
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:123
Počet zobrazení:6 172

Knihy 1984 a Konec civilizace aneb Překrásný nový svět určitě znáte. V dnešním videu se dozvíte, jaký je mezi nimi rozdíl a v čem jsou si naopak podobné. Krom toho také zjistíte, co můžete dělat, abyste se jejich temné budoucnosti vyhnuli.

Komentáře (51)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Zvláštní je, že obě dystopie pramení ze západního stylu života. Orwellův fašismus a "falešný socialismus" pramenící z nedostatku demokracie v kapitalismu a Huxleyho přílišná svoboda pramenící opět z neuvědomělé nadvlády korporací.

22

Odpovědět

Dvě z nejlepších knížek, které jsem kdy četla. Každý by si je měl přečíst, ať už leží jeho zájmy kdekoli. Je děsivé, že i po téměř sto letech jsou stále aktuální.

51

Odpovědět

Čtení knih že vede k empatičtější a tolerantnější společnosti? No, vím o poměrně početné skupině lidí, co četli jistou vojenskou doktrínu jednoho pedofilního zloděje koní, ale moc empatie z toho nepobrali...

412

Odpovědět

Čtení knih a knihy je/může být docela rozdíl...

11

Odpovědět

Hodně dobrá myšlenka, proč něco skrývat, když stačí nabídnout 100 dalších vjemů, který danou věc překryjou. Těžko se pak dá někoho nařknout za odpírání pravdy např.

140

Odpovědět

Video dobré, ale ta poznámka o fantasy a sci-fi nemusela být tak drsná. Ona je populární beletrie jako Stmívání a pak fantasy jako Zaklínače. A já osobně mám pocit, že Harry Potter a horší Hraničářův učeň ze mě udělali empatičtějšího člověka.
A samotná "kvalitní" beletrie občas nedosahuje takových kvalit, jak bych sám čekal.

Ale ta scénka z Wall-e... :D Úžasné.

111

Odpovědět

Třebaže fantasy a sci-fi mám velmi ráda, tak v tomhle měl pravdu. U fantasy a scifi příběhů je důležitý ten děj. U těch knih z "beleterie", děj nějaký až tak moc není, ale vše se zaměřuje na komplexnost postav a interakci mezi nimi. Vem si Pána Prstenů, je to veledílo, naprostá jazyková špička. Ale když máš popsat, o čem to je, tak popíšeš děj - týpek jde s dalšíma týpkama zničit kouzelný prstýnek, aby porazili velkého záporáka. A když máš popsat, o čem je třeba ten Gatsby, o čem je Láska za časů cholery a podobně, tak nebudeš popisovat děj. Budeš spíš říkat něco jako "on miluje ji, ona jeho, ale nemůžou být spolu". Budeš popisovat ty pocity, emoce. O to mu šlo.
Však se podívej na jedno z minulých videí, kde popisoval chlapec rozdíl mezi zápletkou (plot) a příběhem (story). Scifárny se už z podstaty soustředí na "plot".
Ale samozřejmě jsou i výjimky, "story" knihy, které se odehrávají na scifi/fantasy pozadí, ale ten "plot" tam moc není - například Never Let Me Go, Mechanický pomeranč atd. Tam se taky budeš soustředit spíš na pocity a emoce, než na to, co se tam vlastně přesně děje. A jsou to scifárny.

27

Odpovědět

+KolikokoliToto ale není problém fantasy vs vyšší beletrie, ale způsob jak autor svou knihu uchopí. Nyní naštvu hodně lidí, ale Pán prstenu je jen v zásadě první z řady béčkových fantasy s názvem "Rudý démon" které následovali, Pán prstenu to jen nastartoval.
Harry Potter, Zaklínač, a další knihy se vydali jinou cestou

Nakonec, fantasy a sci-fi je kolem koukolem "nižší literatura", protože se jedná o moderní žánr - dnes může každá osoba napsat knihu, a nechat si jí vydat. Stejně jako Padesát odstínu šedi. Je nutné mezi tímto "brakem" nalézat právě vyšší literaturu. Jde o to, že to jádro "vyšší beletrie" může být jakéhokoliv žánru, a nebude to horší jen proto, že je to fantasy či sci-fi. Jak jsem četl v komentářích na youtube pod tímto videem, ve studii na které autor naráží se dokonce o fantasy a sci-fi ani nemluví.

38

Odpovědět

+CathanTolkien byl jazykovědec a to se promítlo i do jeho děl. Pro Pána prstenů vymyslel řadu elfských a já nevím jakých jazyků (nikdy jsem to nečetl a ani to nemám v plánu), které je i pro lingvisty zajímavé zkoumat, protože nesou hodně vlastností skutečných přirozených jazyků (z hlediska slovotvorby/odvozování, specifických syntaktických a gramatických pravidel, nebo vzájemné genetické příbuznosti, kdy se mladší jazyk pravidelnými hláskovými změnami vyštěpil ze staršího). Ostatně fiktivním jazykům Pána prstenů je věnováno hodně článků, slovníků i seriózních lingvistických přednášek. Přestože fantasy obecně nemusím, tak už jen z tohoto důvodu bych Pána prstenů nebral jen jako zástupce nějakých béčkových fantasy.

31

Odpovědět

+NeugeS tím souhlasím, mimo jiné považuji Pána prstenu a Tolkiena za zakladatele moderního fantasy. To nic nemění na tom, že přišel s řadou klišé které se dnes neustále opakují. Nemluvě právě o tom, že Pán prstenů je především megalomanský, a musí zákonitě ubrat jinde - tam, co mám na knihách já osobně nejraději. Já se nesnažím Pána prstenů shodit, pouze říkám jak to vidím ;) :)

11

Odpovědět

+CathanTak to samé můžeš říct o Stokerovi, že kdyby nenapsal Drákulu, tak nemáme kraviny jako Twilight. To však nebylo předmětem mého komentáře. Nepovažuji rozhodně fantasy a scifi literaturu za "nižší". Asimov, Prachett, Verne... to byli PÁNI a jejich díla jsou neskutečná. Fantasy a scifi umožní člověku ponořit se do jiného světa a prožít si dobrodružství, které by nikdy v reálném životě prožít nemohl. Tady autorovi ale šlo o onu empatii. A snad si někdo nemyslí, že ve fantasy knize, kde je nutné zabývat se příběhem, bude potřeba víc empatie než v dramatu, kde jde ČISTĚ JENOM O POCITY hlavních postav. Ani jedno není nižší nebo vyšší. Ale empatii silněji prožíváme u "reálných" postav (čti: z našeho světa s "našimi" problémy).

21

Odpovědět

+KolikokoliTady jde o to, že drama se může nastolit i ve fantasy světě. Věřte mi, já to dělám pořád. Takže ne, já nemohu souhlasit, že vyšší empatii prožívám s postavami našeho světa s našimi problémy ;)
Takže ano, já si myslím, že ve fantasy mohu zažít vyšší empatii než v dramatu. Upřímně. Samozřejmě jak kdy.

40

Odpovědět

Kolikokoli a Cathan: Zde s Vámi nesouhlasím. Pán prstenů je o vztazích a empatii. Vemte si třeba linku Froda a Sama. Přestože Frodo Sama dost nevybíravě odvrhne, tak to s ním Sam nevzdá, protože je jeho přítel a dokáže se přes to přenést, zachránit ho a k hoře Osudu ho dotáhnout. Říká nám to, že přátelství je o překonávání problémů, umění odpouštět a přenést se přes vzájemné neshody. Glům se zase vyrovnává se svými vnitřními problémy a démony, které ho pohltí. Boromir a Jeho bratr Faramir zase musí čelit obrovskému pokušení. Protěžovaný bratr podlehne, protože není zvyklý na odmítání a odříkání, kdežto opomíjený bratr Faramir odolá, protože je pokorný. Celé společenstvo je o překonávání rozdílů. Sarumana zničí jeho touha po moci a Denethora zase neochota čelit realitě. Jeho přístup nic se neděje, netřeba se Mordoru bát, je úplně stejný, jak přístup současných pseudohumanistů. Ti se pak taky budou děsně divit, až jim před branami budou stát muslimské hordy. Pán prstenů není o tom, že: „týpek jde s dalšíma týpkama zničit kouzelný prstýnek, aby porazili velkého záporáka.“ Je o boji dobra se zlem. O tom, že je povinností dobra se zlem bojovat i když je šance na výhru mizivá.
Běžná beletrie je o vztazích a učí nás empatii, s tím souhlasím. Ale to samo o sobě nestačí. Je třeba vyváženost mezi citem s rozumem. To je třebas problém současnosti, všichni cítí a jednají podle emocí, ať už je to strach nebo soucit, ale málo kdo skutečně přemýšlí. Milujme všechny nebo nenáviďme všechny, jsou dva naprosto stejně škodlivé extrémy. Je třeba přijít s rozumem a mít vyváženost. Zde zase napomáhá sci-fi a fantasy, kde možná nejde tolik o mezilidské vztahy, ale zase jsou tam řešeny filozofické myšlenky. Vzpomeňme na Asimova. Jeho dílo je plné filozofických myšlenek. Vezměme sérii o robotech, kde srovnává dvě společnosti. Sociální pozemšťany, kteří žijí v obrovských megapolích (ocelových jeskyní), kde je řízená každá stránka života lidé jedí ve veřejných jídelnách a chodí do veřejných koupelen. A individualistické vesmířany, kteří žijí osamělé životy na svých luxusních sídlech a veškerou fyzickou práci zastávají roboti. Na takové Solárii je podíl robotů 20 000 na jednoho člověka. A celá série o srovnání extrémně kolektivistické a extrémně individualistické společnosti. Dochází k závěru, že obě jsou špatné a degenerují.

101

Odpovědět

+Moor8Já odmítám reagovat na komentář uživatele, který si i u komentáře na tohle téma najde způsob jak tam vtlačit větičku o muslimských hordách ;) To jen aby bylo jasno.
Podepsán pseudohumanista.

13

Odpovědět

+CathanOdmítáš reagovat tím, že reaguješ. Trochu schíza ne? :D Upřímně nechápu, čemu se divíš. To sem sedne jak prdel na hrnec. Některé příběhy, nastavují zrcadlo realitě. Příběhová linka Denethora na vlastnost lidí nevidět nepříjemnou skutečnost a uzpůsobovat si vnímání reality tomu, jak by chtěli, aby byla. To je stále aktuální téma. Návrat krále vyšel deset let po válce a Tolkien byl nepochybně ovlivněn děním ve 30. a 40. letech. Z pohledu Anglie (Středozem) bylo sílící říší zla na východě fašistické Německo (Mordor). Chamberlaina pak reprezentuje Denethor, který si prostě nechce připustit, že se blíží fatální válka a tak není ochoten adekvátně jednat, čímž umožní zlu narůst do obřích rozměrů, že ohrožuje celý svět. Úplně stejnou analogii můžeme najít v současnosti, kdy opět zlo na východě (dnes Jihovýchodě) sílí a ti, co s tím mohou a mají něco dělat, zase strkají hlavu do písku, protože se chtějí vyhnout nepříjemným rozhodnutím. Tím opět umožní zlu zesílit na tolik, že bude ohrožovat celý civilizovaný svět a vše, co je dobré. A to opět povede k válce. Z pohledu čtenáře je nám jasné, jak měl Denethor reagovat, mobilizovat armádu, obsadit Černou bránu a odtamtud dělat výpady do Mordoru, aby se Sauron (nebo někdo jiný) nemohl vzchopit a vybudovat si zázemí. Denethor to neudělal a pak měl armádu Mordoru před branami. Stejně tak Chamberlain místo politiky appeasementu měl realizovat asertivní politiku a v okamžiku, kdyby se Německo pokusilo anektovat české pohraničí, ho napadnout ze západu. To neudělal a pak měl fašistické armády před kanálem. Stejně tak současní vůdci by se měli vymezit vůči rozpínavosti islámu a jasně říci, že Evropa je jen pro Evropany. Jasně říci: „Pomůžeme vám, když to bude správné, ale nemůžete si nárokovat, co je naše.“ Pokud toto neučiní, tak se i my budeme jako Denethor divit, až v ulicích našich měst a před dveřmi našich domů budou hordy muslimských fanatiků, žádající naše podrobení. A o tom je tohle téma, o roli příběhů při dešifrování reality. Na příběhu Denethora vidíme, kde udělal chybu a jaké to mělo důsledky, aniž bychom si prošli danou zkušeností, protože je krvavě zaplacena. Existuje rčení, že kdo se nepoučil z minulosti, je odsouzen k jejímu opakování. Stejně tak kdo se nepoučí z příběhu je odsouzen zopakovat chyby dané postavy.

61

Odpovědět

+Moor8Já znám tyhle rozbory, včetně rozboru Pán prstenu vs Muslimové v Evropě :) Každý vidí tam to, co chce vidět. Proto lze v Pánovi prstenů i vidět západní kapitalistickou propagandu, jak kdysi bylo kolovalo po netu. A já zkrátka jsem už moc unavený na boj s větrnými mlýny. Znám vás. Psaly jsme spolu už víckrát, i když jsem ještě měl starý nick. A nemá cenu tomu vašemu rozboru oponovat. Prostě se podle mě mýlíte. A vím, že vás o tom nic nepřesvědčí a tak nebudu plýtvat energii na stejně dlouhý rozbor jako jste napsal vy
Snad je napíšu takovou tu klasickou klišé větu - mnohem větší než z průměrného muslima, mám strach z lidí jako jste vy. Tak to je.

16

Odpovědět

+CathanPokud vás děsí rozum, tak věřím, že vám naháním přímo panickou hrůzu. Jsou různé fóbie že? ;) Nenapadlo vás, že to možná není boj s větrnými mlýny a jen se prostě mýlíte? Přesvědčit mě zcela jistě lze. MIluji pravdu na tolik, že jsem ochoten se ji kdykoliv vzdát pro pravdu vyšší. Jen potřebuji argumenty.

PS: Jaký byl tvůj starý nick?

32

Odpovědět

+Moor8Och, nikoliv :) Vy nemáte rád pravdu. Máte rád spor, souboj, pocit, že vy jste na té dobré straně a bojujete proti nemožnému.

Chápu, že to vypadá, že chodím kolem horké kaše a nepustí se do přímé konfrontace - ale už se do ní s vámi pustili lepší, inteligentnější, a vzdělanější než jsem já, a nakonec to vzdali. Souboj s větrnými mlýny nemá cenu, a zvlášť pod tímto videem. Jednou napíšete něco, s čím se opět nebudu moct vnitřně smířit, a pak se ozvu ;) Jinak je to omílání toho samého dokola.

PS: Na tom nesejde.

12

Odpovědět

+CathanJe povinností každého dobrého člověka bojovat proti zlu a tmářství, bez ohledu na to, jaká je šance na úspěch. O tom je mimochodem i Pán prstenů a tak tak činím. Pokud vám v tomto počínání přijdu příliš horlivý, tak dělám něco dobře a děkuji za pochvalu.

PS: Komunard že?

21

Odpovědět

+Moor8Samozřejmě. Jen aby ten vaše boj proti zlu neskončil novými koncentračními tábory :) Pozor na to, on i pan Kopfrkingl byl slušný člověk a abstinent.

PS: Ani z daleka, Komunardovi nesahám ani po kotníky. Ale lichotí mi to.

22

Odpovědět

+CathanKe koncentračním táborům spěje spíše tvůj přístup. Když do jedné místnosti zavřel naprosto rozdílné lidi, tak si brzy půjdou po krku. To je zákonitost. Stejně tak je to s kulturami. Když stejnou oblast sdílejí rozdílné kultury, tak to začne skřípat. Možná ne hned, ale jednou, až nastane nějaká krize, určitě. Je pak jedno, kdo půjde po krku komu, budou umírat lidé. Jedinou možností je transkulturalismu, kde má každá kultura své území, kde je dominantní a tyto kultury spolu pak mohou spolupracovat.

PS: Takže Komunard, když jsi se tak pochválil. :D

50

Odpovědět

+Moor8Váš přístup k životu. Já pevně věřím v multikulturalismus a vzhledem k rychlosti dnešnímu způsobu života a lidí tu ani není jiná možnost. Možná kdybyste si vy sám tu možnost připustil, nebyl byste tak zaslepený směrem k muslimům či jiným rasám a kulturám ;)
Koncentráky nevznikly z toho, že žilo víc kultur vedle sebe, ale z toho, že někdo ukázal na jednu kulturu a řekl "vy můžete za všechno špatné". Což tu vy děláte pravidelně.

PS: Myslete si co chcete ;)

03

Odpovědět

+CathanZaslepený jste spíše vy: "... tu ani není jiná možnost." Je, transkulturalisus! Jen to cche trochu rozumu a asertivity. Já nemám nic proti jiným rasám a kulturám, jen nechci, aby se ke mě nastěhovaly. To ale není nic špatného.
Koncentrační tábory vznikly jako důsledek multikulturalismu. Kdyby dvě kultury nesdílely společný prostor, tak se bude těžko ukazovat prstem. A vo tom to je.

40

Odpovědět

+Moor8Nový druh rasismus dnešní doby, je snažit se sám sebe přesvědčit, že není rasista a přesvědčit o tom i okolí :) Už jen váš negativní pohled na smíšený manželství je rasistický.

Smutné je, že vy svojí vlastní nenávist a xenofobii vážně soustavně ospravedlňujete. Až do té úrovně, že zřejmě považujete 2. světovou válku za "obyčejnou" kulturní válku. Takže mi teď řekněte, jak to mělo v době vzestupu Hitlera být? :) Židé měli mít vlastní stát, a pak by byl mír a klid? Ne, našla by se jiná skupina lidí, protože společnost byla a vždy bude rozmanitá.
Vždy tu budou bílí a černí.
Vždy tu budou křesťané a židé.
Vždy tu budou Angličani a Češi.
A tito lidé se budou setkávat, mísit, doplňovat. a navíc, a co je opravdu fascinující, židé ani nikdy neudělali v celé historii Evropy nic vyloženě a soustavně špatného. Stačila jen jejich vlastní odlišnost. Cesta přijetí rozmanitosti tedy nabízí největší mír, protože jsme především lidé . různí, jedineční lidé kteří se musí naučit koexistovat ve své rozlišnosti.

Mimochodem, zajímala by mě vaše definice multikulturalismu a transkulturalismu, když už se tu těmi termíny oháníte jako zcela protikladnými tezemi. (a částečně si i protiřečíte)

04

Odpovědět

+Moor8Takže v tvém podání muslimové ztělesňují Zlo a křesťani Dobro? Škoda, že sis nepřečetl i jiné knížky, o tom, že svět není černobílý... Třeba něco z historie světa.

04

Odpovědět

+KveeeKde mluvím o křesťanech?

20

Odpovědět

+Moor8Ty jsi úplně mimo, to je samá manipulace a výmysly.
Linka Froda a Sama se dá jednoduše vyjádřit větou: "Když je láska upřímná na pohlaví nezáleží."
Glům je ukázka toho co se stane s člověkem když ho ovládne závist a nenávist, když ti sevřou vnitřnosti, že nemůžeš pozřít nic než syrovou rybišku, to se musí projevit ve fyzickém vzhledu.
Boromir vs Faramir - rozmazlený fracek je vždy ten "slabší".
Saruman je osel, protože kdyby se kamarádil s jiným kouzelníkem a elfama tak se mohl chopit moci bez prolití krve.
Denethor je nešťastný ze smrti mazánka a starý člověk, který špatně vidí a spletl si skřety s turisty.
Nevím na jaký film jsi koukal, zkus na to mrknout ještě jednou, třeba ti to docvakne.

02

Odpovědět

+JarininMyožná to bude tím, že já jsem spíše četl, než koukal. Víš, že Pán prstenů je podle knihy že jo?

30

Odpovědět

+Moor8Právě, to bude tím, mám taky v hlavě, vždycky když čtu, úplně jiný film než potom vidím. Nesmíš brát svoje představy jako bernou minci. :D Pochybovat je výsadou moudrých. :D

03

Odpovědět

+JarininÁaa Nihilismus, to už tu dlouho nebylo. Jistěže, je třeba neustále pochybovat o statutu Quo, ale to neznemaná, že nelze nic tvrdit.

20

Odpovědět

+Moor8Jsem si to musel vygůglit. :D "popírá a odmítá" Já nic nepopírám, jenom tě upozorňuji na to, že tvůj úhel pohledu nemusí být status quo natož pravda, smysl, podstata.

02

Odpovědět

+JarininNic není 100% a nejsme schopni absolutního poznání. Tedy každé tvrzení provádíme s určitou mírou nejistoty. To ale neznamená, že nelze nic tvrdit, protože bychom pak nemohli tvrdit vůbec nic.

20

Odpovědět

+Moor8Tak, by to ale bylo správně. :D

02

Odpovědět

+JarininNe nebylo.

20

Odpovědět

+Moor8Nedávno jsem četl, že temná energie a temná hmota není potřeba k výpočtům rozpínání vesmíru. Dokonce není potřeba vědět zda-li je kočka v krabici mrtvá nebo živá. To mi přijde věrohodnější než tvé teorie o Pánu prstenu. :D

03

Odpovědět

+JarininSrovnáváš rozbor myšlenek se zkoumáním fyzikálních zákonů? Už jen trolíš, takže nazadar.

30

Odpovědět

+Moor8Všechny tyto dystopie, fantazy, scifi vycházejí z teorií poskládaných do logicky uspořádaných souvislostí, které jsou založeny na předvídatelném a standardním myšlení - chování účastněných, všechno padá v případě reality a nepředvídatelnost lidského myšlení - chování. Tudíž závěry a teorie odvozené z těchto manipulací musejí být jen další teorií a manipulací.

02

Odpovědět

A co třeba hodní diktátoři, to není možné ?
Ze zjednodušeného pohledu mozek nevnímá realitu takovou jaká je, ale filtruje okolní vjemy, aby byli přijatelnější a "stravitelné", aby jsme se z toho nezbláznili. :D
Z pohledu diktátora nám filtruje svobodu na takovou úroveň, aby jsme se z té svobody taky nezbláznili. :)
Třeba LSD odbourává tyto ochranné systémy v mozku a člověk může více vnímat realitu - rozšiřuje obzory.
Jsou tedy narkomani bojovníci za svobodu? :D

13

Odpovědět

Tohle je v praxi argument pro otroctví. Proč se vůbec snažit, když můžeš mít osobu pověřenou, která za tebe bude dělat veškerá rozhodnutí. Hlavě, že se nemusíš starat.

20

Odpovědět

+???Spíš si to představuji jako široké mantinely, které tě nepustí do nesmyslů nebo sebedestrukce.

10

Odpovědět

Je to pravda, většina narkomanů bojuje proti systému, který je nefungující. Každý z nich ví, co je čeká, když budou přechovávat drogu, a přesto se rozhodnou tahle nařízení neposlouchat. Hrozba trestu není účinnou prevencí a na škole se učíme, že máme dětem říkat spíše: ,,Tohle nedělej, vůbec se mi to nelíbí.'' než ,,Tohle nedělej, jinak ti nařežu." Výchova je to úplně nejdůležitější, ale je pozdě vychovávat člověka, který je dospělý. Máme 18 let na to ho zformovat do chtěného stavu, ale přesto se to někomu nepovede.
Život vždy volí tu nejjednodušší cestu. My, lidé, však máme možnost volby. Máme možnost se změnit. Někteří z nás však tuhle naší největší přednost nepěstují a proto nejsou nic jiného než zvířata, ze kterých pochází.

00

Odpovědět

Bohužel dnes je kniha již považována za zastaralou a čtenáři za ty "podivné". Není pak divu, že průměrnou povinnou četbu k maturitě tvoří dvacet filmů, a ne knih.

311

Odpovědět

Není divu, že když děckám přikážeš číst, žádný vztah ke knihám v nich nevybuduješ...

172

Odpovědět

+BilisknerHele a jsou lidé, které naopak povinná četba (maturitní) k literatuře přivedla. Nepopírám, že většina studentů si vybere knihy podle filmů, nebo se naučí jen dvoustránkový výtah. Ale v zásadě jen díky povinné četbě jsem se dostal k věcem jako právě 1984 a Konec civilizace. Dále šlo např. o: Válka světů, Ostrov Dr. Moreaua, Temný obraz, Blade Runner, RUR, 2001:Vesmírná odysea, Solaris, Den trifidů, 451° Fahrenheita, Marťanská kronika nebo Divocí a zlí. I zpětně mě překvapuje, jak dobrý a vyvážený výběr jsme dostali. Asi 250 děl víceméně kvalitní literatury rozmanitých žánrů, ze kterých kdo měl snahu, tak si vybral a povětšinou nešlápl vedle.

Na mě, stejně jako asi na 4 další lidi ve třídě, měla povinná četba tedy naprosto opačný efekt. Začali jsme číst a čteme dodnes. Možná jsme byli o něco zodpovědnější. Možná jsme byli jen líní a i když nás občas napadlo sáhnout po knize, radši jsme si pustili počítačovou hru. Kdo ví. Přes to všechno naprosto chápu tu zoufalost mladých, kteří číst prostě nechtějí.

51

Odpovědět

+NeugeJe to pravda, někoho to ke čtení může motivovat. Já jsem to měl taky tak, po přečtení Farmy zvířat a R.U.R. jsem si založil členství v knihovně a půjčoval jsem si Čapka a podobné utopické romány. Na druhou stranu jsem za žádnou cenu nechtěl číst Babičku a podobné fiktivní hovadiny. To si taky můžu vymyslet největší kravinu a vy to budete muset číst. Rozhodně není dobré číst všechny knihy, ale pečlivě vybírat. Jak rád říkam - Musíme vědět, co děláme.

10

Odpovědět

+TrageJak říkám, u maturity dnes snad již je z čeho vybírat. Jedinou podmínkou byla alespoň jedna divadelní hra. A Hamlet zas nebyl takové peklo. Nevím jak to bylo jinde. V jiných školách, v jiných dobách. Mě až do maturity, pokud se nepletu, nutili ZNÁT (v praxi tedy ne nutně číst) snad jen Kytici a Povídky Malostranské. A to jsou díla, která si lze po částech snázeji zapamatovat. To větší peklo pro mě byla recitace zpaměti, to jsem pokaždé viděl rudě.

10

Odpovědět

+BilisknerA kde píši, že povinná četba má budovat vztah ke knihám? Já píšu, že mládež by měla mít vybudovaný vztah ke knihám již dávno předtím.

00

Odpovědět

Čtení knížky se nedá naordinovat jako Paralen. Na základní škole v druhém stupni do mě tlačili Babičku a jiné klasiky a totálně mně umrtvili chuť ke čtení (před tím jsem na děcko hodně četl). Pak jsem si v první třídě střední školy uhonil "společenskou únavu" a celý následující den jsem louskal knížky a dvě jsem si dal na jeden zátah. Nu a od té doby čtu. Takže jsem si z toho vzal dvě ponaučení. Ke knížce se musí každý sám dostat, jenom k tomu poskytnout příležitost a i alkohol dokáže člověka dostat k literatuře.

52

Odpovědět

Problém u povinné literatury je ten, že se nutí děcka číst knížky, které jsou naprosto nevhodné - buď se doporučují příliš brzy, kdy ještě není žák na takový styl připraven (Rozmarné léto), nebo jde o "nudné" (čti: neakční) bichle (prakticky vše ruské), dobově mimo (tak, že si z toho nikdo nic nevezme ani nenaučí, třeba Povídky Malostranské). Ano, teď už se to dost zlepšilo, dokonce se tam začínají objevovat i fantasy a scifi knihy (Verne, ony dystopické romány). Musím říct, že naprostou většinu spolužáků odradila Babička (příšerná to kniha). Já, ač vášnivý čtenář, tehdy z povinné literatury přečetla tak dvě knížky, pak jsem to vzdala a četla si svoje (třeba jen jinou knihu od autora z povinné literatury). Proč by mělo sedmnáctileté ucho číst povinně Annu Kareninu, to prostě nepochopím.

40

Odpovědět

Fajn video s dávkou pravdy, akorát ten konec s propagací Skillshare (videa) si možná trošku protiřečí :).

51

Odpovědět

nj, peniaze vladnu svetu

11
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK