Co je MacGuffin a jak může zkazit filmJust Write

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 25
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:100
Počet zobrazení:13 290

MacGuffin je název pro předmět ve filmu, o který se zajímají postavy, ale divákům bývá ukradený. Ve videu se dozvíte, jak tento vyprávěcí prostředek může dojem z filmu pokazit a co ho naopak může udělat zajímavým.

Přepis titulků

Existuje jeden vyprávěcí prostředek, který je ve skoro každém blockbusteru. A často se používá... Líně. Jestli jste viděli Ligu spravedlnosti, víte, o čem mluvím. Možná jste si u filmu řekli: Vážně? Už zase musí sehnat nějaké kouzelné krychle? A i když je vtipné sledovat podobnost Ligy spravedlnosti a Avengers, také je pravda, že mateřské krychle i Teserakt jsou příklady rozšířenějšího prostředku jménem MacGuffin.

-Vysvětlíte, co je MacGuffin? -Ano, je to ve většině filmů o špionech. Je to něco, co chtějí získat. Říká se tomu věc, na které postavám záleží, ale publiku je volná. Kde je Prsten? Kde je kodex, Kale? Kde je detonátor?

Kde je? Kde je? Dostanu ho. Tati, skoro na něj dosáhnu. Je to věc, která pohání zápletku. Něco, o co mohou postavy bojovat. Je to svatý artefakt, superzbraň, peníze v bance každého filmu o loupeži. Nejčastěji se vyskytují ve sci-fi, fantasy nebo špionážních filmech. Ale u MacGuffinů je také mnoho prostoru pro chyby. První je hned v popisu. Publiku je MacGuffin samotný ukradený.

K tomu se dostaneme. Větší problém je, že sice MacGuffin je jednoduchý způsob, jak do příběhu vložit konflikt, ale je to velmi povrchní konflikt. Příběh může začít bleskově, když postavy bojují o něco cenného, ale čím větší důraz je na to kladen, tím nudnější je příběh. Proto je Liga spravedlnosti tak zapomenutelná. Půlku filmu mluví o nějakých divných vesmírných krychlích.

Jde napsat filmy o superhrdinech, fantasy, sci-fi nebo špionážní filmy bez MacGuffina. Ale jestli ve filmu opravdu potřebujete MacGuffina, tady je pět taktik, které udělaly některé MacGuffiny nezapomenutelnými. Zaprvé, třeba by to nemusela být zbraň hromadného ničení? Mnoho dobrých filmů je o jednoduché premise. Zastavte chlápka, než získá věc, která zničí svět. Ale tím se omezíte do jednoho směru.

Protože teď film může končit jen tím, že si bombu budou přehazovat jako horkou bramboru. MacGuffin převládne nad zbytkem filmu. MacGuffin je užitečný, když má začít nějaký konflikt, ale nemusí být pořád na očích. A ke konci ani důležitý. Vzpomeňte si na jeho nejslavnější příklady. Příběh v Občan Kane začíná slovem poupě, ale potom iniciativu převezmou postavy.

Stejně tak u Maltézského sokola. Je to socha, která započne tajemství a příběh o lásce. Ke konci filmu se zajímáme víc o to, co bude se Samem a Brigid, než o to, komu zůstane socha. V Pulp fiction tajemný kufr proplouvá příběhem. Nikdy nevidíme, co v něm je, což je samo komentář o prázdnosti tohoto prostředku.

Protože je jedno, o co bojují. Záleží na tom, jak bojují. A na jejich rozhodnutích. Zadruhé. Vytvořte kolem MacGuffina tajemno. Harry Potter a Indiana Jones jsou odlišné postavy, ale mají velmi podobné příběhy. A to proto, že oba jsou plné MacGuffinů.

Jako Archa úmluvy, Kámen mudrců, Svatý grál a viteály. Ale na rozdíl od mateřských krychlí a dalších nudných MacGuffinů, kouzelné předměty v Harry Potterovi a Indiana Jonesovi jsou opředeny tajemstvím. Většinou se ani neukážou až do konce filmu. Takže nás nestihnou omrzet. Postavy musí překonat spoustu překážek, aby se k nim vůbec dostali. A jejich vlastnosti se ukážou až na konci.

Je to jeden z důvodů, proč se lidem moc nelíbil poslední Indiana Jones. Protože Křišťálová lebka ztrácí tajemno, když s ní začnou házet jako s míčem. Zatřetí. Použijte anti-MacGuffin To slovo jsem si vymyslel, takže ho definujeme. V jednom dílu nejlepšího seriálu, který jste neviděli – Pozůstalí, hlavní hrdina musí najít ztracenou panenku Ježíška ze školního Betléma. Takže panenka je MacGuffin. Nebo ne?

Jestli ho definujeme jako něco, na čem postavám záleží, ale publiku ne, pak je Ježíšek jiný, protože divákům na něm nezáleží a postavám také ne. Každý, kdo se ho snaží najít, to dělá, protože se to čeká. Všichni si myslí, že to bude vadit někomu dalšímu. Kevin souhlasí s tím, že ho najde, ale pak se mu prostě objeví přede dveřmi. Když oznámí, že ho osobně vrátí, odpověď lidí je: Hmm.

A když se Ježíšek našel, půjdu ho osobně vrátit do jeslí. Takže tak. Jakýkoliv náboženský význam navíc vyprchá, když je nahrazen druhou panenkou. Na konci dílu ho pohodí u silnice, kde bude zapomenutý stejně jako víra ve světě seriálu. Takový anti-MacGuffin odráží nihilistický nádech příběhu. Ale mezitím poskytuje zajímavý způsob, jak pojmout tento prostředek. Ať postavy nestojí o hledání MacGuffinu.

Místo toho využijte naplno tento vnitřní konflikt. Začtvrté. Udělejte MacGuffin oblíbenou postavou. V původních Star Wars Lucas nesouhlasil s Hitchcockovou definicí MacGuffinu. Věřil, že publikum by na něm také mělo záležet. A teď se dostáváme k R2-D2. Technicky vzato jsou MacGuffin plány Hvězdy smrti, ale protože jsou neoddělitelné od odvážného droida, tedy až ke konci filmu, lze je brát jako jedno.

Možná nám je na začátku filmu jedno, kdo najde plány, ale skoro hned se obáváme o bezpečí R2-D2. A později BB-8. Protože film by byl nudný, kdyby byl jen o těch plánech. A nakonec číslo pět. MacGuffin by měl symbolizovat téma filmu. To by mělo být minimum, které MacGuffin musí splnit. Mým oblíbeným příkladem je LEGO příběh.

V tom filmu postavy bojují o Kragl, což se později dozvíme, že je tuba lepidla. Záporák chce všechno slepit na své místo, což odráží jeho ideologii konformity. Zatímco hrdinové ho chtějí zastavit, protože věří ve svobodu názoru. Dodnes jsem ohromen, jak dokázali dvě možnosti hraní s legem, podle instrukcí oproti vyrábění čehokoliv, spojit do tématu filmu.

Protože každý detail filmu by ideálně měl zapadat do jeho tématu. Nepropracovaný MacGuffin může příběh stáhnout dolů. A to se stalo v Lize spravedlnosti a spoustě podobných filmů. Samozřejmě, že je důležitější se zaměřit na postavy, ale – jak jsme viděli – dobrý MacGuffin může uvést postavy a povznést příběh. Nebo se pokuste tento prostředek nepoužívat vůbec. Nech ho být. Tento díl byl sponzorován VRV, streamovací službou zaměřenou na anime.

Na odkazu v popisku videa dostanete 30 dní služby zdarma. Budete mít přístup na Crunchyroll, Funimation, Mondo a tak dále. Takže dostanete spoustu věcí zadarmo a můžete se na vše dívat, jak chcete, dokonce bez internetu. Samozřejmě vám doporučuji Harmonquest, dělal jsem o něm i video, a jestli vás to nepřesvědčí, tak už nevím. Nezapomeňte použít odkaz v popisku, abyste dostali 30 dní zdarma.

Tento kanál dosáhl na Patreonu milníku 250 dolarů za video. To znamená, že příště udělám video o Harry Potterovi. Tak se na něj můžete těšit a mockrát děkuji všem podporovatelům na Patreonu. Pište dál.

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Se zatnutými zuby jsem vydržel čtyři minuty.
Pro mne naprostá ztráta času a zbytečný filmek   :-(

38

Odpovědět

Na naučné video mi to přišlo dost suběktivní. Sice vzal obecný pojem, ale mnohá tvrzení mi přišla spíše zralá na polemiku, než aby se jimi daly podložit závěry.

Kupříkladu že dobré filmy by měly tehnle prvek opomíjet, klást na něj memnší důraz, aby byl příběh zajímavější (což je propojeno s tím, že to diváka nezajímá). V každém filmu musí podle mě o něco jít (ano, jsou tu konverzační oscarovky a dadaistické filmy, ale koukat na to rok v kuse znamená zešílet) a i když se může jednat o věc, tak to neznamená, že na ní divákům nemusí záležet (vyvolávat emoce) už jen proto, že na té věci záleží postavám, takže pokud jsou postavy sympatické a dobře napsané, tak se ztotožníme s jejich cílem. (ať už se jedná o nejnovější prastarý magický artefakt, nebo peníze v bance, které zajistí lepší život) Samozřejmě pokud jsou postavy na prd, nebo jim na vytouženém cíli ani moc nezáleží, tak je to ukradené i divákovi, to ovšem není problém prostředku ale líné filmařiny.

Celkově mi tohle video přišlo takové vycucané z prstu, nebo ještě spíše jako taková rutinérská práce, aby se na kanál něco hodilo v nějakém formátu a kvalitě, aby se "udržoval oheň", ale vnitřní kvalita se mi zdá nízká.

115

Odpovědět

POdívej se na to znovu, zjevně si to nepochopil. On nevolá po tom, aby se Mac Guffin přestal používat, ale aby se používal chytře.

60

Odpovědět

+šlomoNo, 0:40 (definice) 1:40 (tam je celkem jasné stanovisko přímo k tomu o čem jsem mluvil)

Jinak ano, vyjadřuje se tam ke správnému/nesprávnému užití, ale tím jsem i uvedl svůj komentář, podle mě je spousta těch příkladů podpírajích jeho závěry víc polemických než průkazných což považuju u naučného videa za přešlap.

Obecně tyhle škatulky jako "MacGuffin" nemám rád, jelikož se na základě jednoho vzoru ve vákuu vydestiluje schéma a pokud mu něco byť jen vzdáleně odpovídá, tak se to rve "jemně" do škatulky až kosti praskají a krev stříká, ve finále to ze škatulky trčí a prosakuje.

23

Odpovědět

Proč tam je Pulp Fiction? Mě teda ten kufr vždycky zajímal.

52

Odpovědět

Mě taky, ale tam jde o to, že tě zajímá co v tom kufru je a ne to, co se s ním stane. Proto je ten film geniální.

80

Odpovědět

Odpovědět

Ve spoustě filmů se postavy honí za něčím o co na konci zase přijdou. Většina filmů o honbě za pokladem. Už mě poté ani nebavilo se na ty filmy dívat. Je tedy pravda, že když na něco kladou moc velký důraz akorát to otravuje. Liga spravedlnost nebyla zas tak špatná, ale ty krychle ji tahaly kvalitativně dolů. Nechápal jsem proč se opakují a raději nepřišli z něčím jiným.

100