Co si můžete odnést od Dana HarmonaJust Write

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 25
78 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:60
Počet zobrazení:6 429

Dan Harmon je nejznámější díky seriálu Rick and Morty, kterému psal scénář a daboval některé postavy. Kromě toho ale také vystupoval v seriálu HarmonQuest, ve kterém s dalšími lidmi hraje Dračí doupě a improvizuje k němu příběh. Jak taková improvizace probíhá, se dozvíte ve videu.

Přepis titulků

Dan Harmon je tvůrce tří mých oblíbených seriálů. Zpátky do školy, Rick a Morty a ten, který je dnešním tématem, protože ukazuje, že vyprávění je dovednost. Je to něco, co můžete cvičit, dokud to není instinkt. Pojďme mluvit o... Harmonquest! Premisa je takováhle: Dan Harmon spolu s dalšími komiky hraje napodobeninu Dračího doupěte.

Improvizují v povědomém fantasy příběhu o zabíjení příšer a hledání artefaktů, jehož velká část je vymyšlená Spencerem Crittendenem. Pánem jeskyně. Které šípy? Máte omračující, uspávající, šípy proti zlu... Co se děje? To znáš nazpaměť? Jsem Pán jeskyně!

Natáčení je sestříhané do nenáročných dvacetiminutových dílů, načež ho animátoři oživí. Výsledek je velmi vtipný, ale není pouze vtipný. Je to také povedený příběh. Harmon jako by tomu nemohl odolat. Nemůže odolat nadnášení příběhu. Vysvětlím. V druhém díle skupina bojuje s démonskou Chelsea Peretti a stane se tohle: Duchova kouřová aura odráží tvoje útoky.

- Utíkám. - Cože? Fondue? To kvůli vývoji postavy. Tato věta je vtipná, ale také ukazuje rozdíl mezi Harmonem a dalšími hosty. Erin MacGathy a J. B. Davis jsou k popukání. Ale myslím si, že hlavně přemýšlejí nad tím, jak být víc vtipný.

Zatímco Harmond myslí na to, jak by příběh více zaujal. Doopravdy všichni myslí nad obojím, jde tu spíš o poměr. Ale tento poměr je vidět, protože zákruty příběhu se sbíhají k Harmondově postavě. A nakonec vím víc o Fondue Zubegovi než o Baer O'Shift nebo Boneweevilovi. Jo, v tom seriálu je dost směšných jmen.

- Jak se jmenuješ? - Teflonto. - Já jsem Hon Jodgeman. Jmenuju se Havajský kafe. Tím, že přitahuje pozornost na vývoj postavy, Harmon promění scény, které by byly jen o zabíjení příšer, ve scény o překonání strachu. A myslím si, že je to důležité, protože je to opak toho, co nás na Dračím doupěti baví.

Všechny podobné hry jsou fantazie o síle. Začnete hrát, překonáváte překážky a jste pak silnější. Může to být zábavný zážitek, tedy alespoň pro hráče, ale neznamená to, že to zaujme publikum. Harmonova rozhodnutí naopak jeho postavu oslabují. Musí bojovat s vlastními chybami, což dá příběhu něco, s čím lze dramaticky pracovat. John Truby popisuje v The Anatomy of Story 22 kroků, které většina příběhů následuje.

A jeden z nich nazývá "slabost a touha". Příběh je o tom, že postava překonává své slabosti a zjišťuje, co potřebuje. V případě Fondue překonává zbabělost a zjišťuje, že celou dobu potřeboval přátelství. Celá tato proměna je trochu nucená. Hrdina má být odvážný.

Tak se vzpamatuj. Odteď tedy budu odvážný. Ale nejde o to, že je to perfektně odvyprávěné, ale o to, že tam jsou prvky dobrého příběhu. I když je to improvizovaný příběh. Spencer Crittenden si toho všiml, když seriál vymýšlel. Když dáváte dohromady dobrodružství, nemůžete naplánovat, co budou postavy dělat, protože o tom rozhodují hráči.

Ale protože to bude vysíláno jako seriál, chtěli jsme zajistit, že příběh má zvraty, což mě přivedlo k nápadu, že Danova postava nemá otce. Fondue, tvůj otec tě opustil, co? Jo, ale... Radši bych to prozradil sám. I taková maličkost toho dokáže pro příběh udělat hodně. A podle Trubyho knihy byste ji nazvali přízrakem.

Je to otevřená rána, která je často příčinou hrdinovy slabosti. Je dost možné, že Spencer vymyslel i zbabělost Danovy postavy, ale je spousta dalších případů, kdy Harmon dělá rozhodnutí, která převádí pozornost na vnitřní konflikt jeho postavy. Nebudu jeden z těch srabů, kteří lžou, že nejsou srabi. Budu odvážný a řeknu vám, že jsem srab. Nechci tu být. - Je to jen poptávka.

- Tak tady je moje poptávka. Potřebuju prostor sám pro sebe. A uteču. Ostatní si myslí, že jsem k ničemu. Protože mám normální pocity. Aaron to dělají také, když je frustruje Fonduova zbabělost. Vím, že jsem už udělala dost. Je těžké najisto říct, co bylo plánované a co bylo improvizované. Ale když se podíváte na Harmontown, je tam víc důkazů pro improvizaci.

V tomto podcastu pravidelně hrají Dračí doupě, kde Harmon často začíná dramatické konflikty. Připravuje podhoubí pro vývoj postav. Pojď se utábořit a seznámit. Uděláme si oheň a probereme si naše životní příběhy. Můj otec byl barbar, stejně jako ty. Taky si někdy přeju, aby mě přepadl vztek a všechno by bylo v pohodě.

Z toho všeho si můžeme odnést dvě věci. Zaprvé, že co je zábavné pro autora, nemusí být zábavné pro publikum. A že chcete podrobně zkoumat slabosti a strachy své postavy, abyste vymysleli zajímavý vnitřní i vnější konflikt, místo vymýšlení postav, u kterých se nám jen líbí, jak jsou úžasné. Dokonce i James Bond s tím začal u filmů s Danielem Craigem. A zadruhé, že časem bude vyprávění přirozené. Dan Harmon napsal stovky dílů seriálů.

Takže už nemůže neudělat dobrý příběh. Dělá to totiž instinktivně. Myslím si, že všichni, kdo dělají něco kreativního, jsou ze začátku zaraženi, kolik se toho musí naučit. Kdybyste přemýšleli nad vším najednou, nenapíšete ani slovo. Ale když to pořád cvičíte, dostane se vám to do podvědomí. Vyprávění bude naprosto přirozené.

Jak řekl Dan Harmon: "Víte to instinktivně." "Jste vypravěč. Narodili jste se tak." Ahoj, jestli se chcete podívat na Harmonquest, udělejte to na VrV. Sponzoruje toto video. Chtěl jsem o Harmonquestu dlouho mluvit, bylo to super. Na odkazu pod videem si můžete VrV zkusit zadarmo. VrV je skvělý koncept pro streamovací platformu.

Dává dohromady několik stránek, o kterých možná víte. Včetně Crunchyroll, Funimation, Rooster Teeth, Mondo a další. Dá se tam jednoduše najít nová tvorba od někoho, koho už znáte. Koukal jsem se na Útok titánů, bylo to skvělé. Určitě se na to také podívejte. A použijte odkaz, abyste dostali třicet dní zdarma. Také jsem zmínil Harmontown, dokument obsahující Danovy podcasty, takže jestli vás Dan zajímá, doporučil bych vám i to, vysvětluje tam hodně svých myšlenkových pochodů.

Jako vždy pište dál a brzy se uvidíme u nového videa.

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Hry na hrdiny nejsou vždycky o síle a nepodřizují se tomu.

Obecně je v nich důležitá jediná věc - musí to být zábava.

10

Odpovědět

Ahoj, nechystá se někdo udělat na HarmonQuest titulky?

30

Odpovědět

Dal jsem poždavek na titulky.com. Tak klikejte https://www.titulky.com/pozadavek-5905038-HarmonQuest.html

30

Odpovědět

Jinými slovy, low stats postavy jsou nejlepší.

80