Proč je v populárních filmech tak málo smartphonů?Nerdwriter1

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 24
68 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:62
Počet zobrazení:5 919

Možná jste to ani nezaregistrovali, ale v těch nejvýdělečnějších filmech, ačkoliv se odehrávají v současnosti a hrdinové v nich často mají přístup k těm nejmodernějším technologiím, se moc často neobjevují chytré telefony. Čím to je a vypovídá to něco o našem vztahu s těmito přístroji?

Poznámky:
Werner Herzog – německý filmový režisér, spojovaný s německou novou vlnou
eskapismus – fantazijní únik do imaginárních světů za účelem odpočinku od reality
Werner Herzog o Wrestle Manii.
TEDx přednáška Johna Huntera.

Přepis titulků

Neodvracejte zrak. Tohle se na nás žene. Tohle chce kolektivní anonymní tělo většiny vidět v televizi. Nad tímhle citátem Wernera Herzoga dost přemýšlím. Mluvil o televizi a konkrétně o Wrestle Manii, ale dá se to vztáhnout na populární zábavu obecně. Hlavní myšlenkou je, že populární věci, ty největší filmy a seriály, dokonce digitální média jsou odrazem toho, co chceme vidět, takže z nich můžeme vyčíst, po čem toužíme a co v nás vyvolává odpor.

Jak nedávno na TEDu poznamenal John Hunter z Bucknellovy univerzity, odkaz dám dolů, naše stěžejní filmy nejsou zábavné náhodou. Pokud investujete do něčeho, co stojí od 200 do 300 milionů dolarů, nebudete riskovat. Každá vteřina těchto filmů a seriálů je důkladně zkontrolována střihači a kameramany a režiséry a producenty a lidmi z marketingu a vedoucími studia.

Jsou navrženy tak, aby nakrmily náš hlad, splnily vaše přání, mají být co nejpopulárnější mezi co největším počtem lidí. Hunter tvrdí, že nám naše největší filmy říkají, že nechceme vidět realitu takovou, jaká je. Upřednostňujeme animované světy nebo předalekou galaxii. Máme radši vesmír plný superhrdinů nebo ostrov plný dinosaurů nebo supermoderní království schované v džungli.

Popravdě, populární zábava v sobě vždycky měla prvky eskapismu, který je možná výraznější dnes než kdy jindy. Ale co se mi na Hunterově tvrzení zdá zajímavější, je konkrétní odpor, který v současné zábavě nachází. Roztrpčení nad našimi… smartphony. Těmi všudypřítomným věcičkami, které nás připojují na sociální média a kradou víc a víc našeho volného času každý rok. Když se podíváme na naše nejoblíbenější filmy, co nevidíme, jsou naše zařízení.

Hned mě začalo zajímat, jestli je to pravda, tak jsem se rozhodl blíže zaměřit na nejvýdělečnější filmy roku 2018, abych se přesvědčil, jestli v nich jsou smartphony, a pokud ano, jak jsou používány. Nejdřív v Black Pantherovi, nejvýdělečnějším filmu USA roku 2018, což už tak asi zůstane, jsou tři drobné případy, kde je užíván smartphone. Nejdřív Lindou.

Pamatujete si Lindu, že? Použije telefon, aby se nabourala do bezpečnostních kamer. Pak uvidíme pár záběrů, ve kterých si lidé fotí T'Challu po honičce, potom Klaue později ve filmu někomu pošle zprávu, ale nevíme komu a proč. V Avengers: Infinity War nejsou žádné smartphony. Ani jeden. Nicméně Tony Stark, technologicky nejpokročilejší člověk na planetě, který nosí oblek z nanočástic, ve filmu telefon použije. Jenom vypadá takhle… Ve třetím nejvýdělečnějším filmu roku 2018, Úžasňákových 2, také nejsou žádné smartphony, což souvisí s tím, že tamní svět vypadá jak z 50.

let, i když tam jsou některé pokročilé technologie, což je matoucí. Jako v Infinity War tu není nedostatek starších telefonů. Haló? V Jurském světě: Zániku říše poprvé vidíme hlavní postavu používat smartphone na něco jiného než pouhou komunikaci, a dokonce vidíme, na co se dívá: Claire čte zprávy, i když jen chvilku.

Tři další případy, kde se používá smartphone, jsou vše telefonáty. V Deadpoolovi 2 máme jeden telefonát, Yukio, jak bezmyšlenkovitě surfuje, a poctu filmu Řekni cokoliv…. V Mission: Impossible – Fallout, Ethan Hunt, „Linda“ této série, využije starý smarthpone ke sledování.

Dvakrát. Pak tu máme jeden videohovor a jedno předání telefonu. V Ant-Man a Wasp je jeden videohovor a jeden normální hovor. A konečně v Solovi nejsou vůbec žádné smartphony, protože tohle je o galaxii ve vzdálené budoucnosti, zasazené do minulosti, která vypadá tak, jak si George Lucas představoval budoucnost před 40 lety.

Dohromady to dělá 16 smartphonů v osmi nejvýdělečnějších filmech roku 2018. Nemohl jsem se dostat k 9. a 10., protože jsou pořád v kinech, ale je to dobrý vzorek. Užití smartphonů můžeme rozdělit takto: pět hovorů, dva videohovory, čtyři „špionážní jednorázovky“, jednou čtení zpráv, jednou focení, dva neznámá užití – Klaw a Yukio – a jedna pocta Řekni cokoliv…. Pokud chceme určit pravdivost Hunterova tvrzení, že nedostatek smartphonů je ukazatelem obecného roztrpčení nad tím, jak tato zařízení ovládají naše životy a žerou náš volný čas, měli bychom porovnat, jak lidé užívají smartphony v těchto filmech a jak my.

Tak zjistíme, že aspoň pět z těchto užití se s reálným životem pojí málo nebo vůbec, pokud tedy nejste špión. Telefonát je činnost, kterou můžete snadno udělat i na véčku Tonyho Starka nebo pevné lince pana Úžasňáka.

Tak nám zůstane jen šest užití. Podle mě se neobáváme, že videohovory mrháme čas, stejně tak focením. Co se týče Yukio a Klawa, ani nevíme, co dělají. Tak nám zůstane jen jeden případ, ve kterém Claire čte zprávy. Aspoň pro mě to je běžná činnost, kterou na mobilu mrhám hodně času. Nakonec se můžete sami rozhodnout, jestli vás takové důkazy přesvědčí. Podle mě je to něco, co může Hunterova tvrzení aspoň zčásti podpořit. Protože i když jsou v některých těchto filmech smartphony, dohromady se objeví asi na minutu, pokud vůbec.

A nemyslím si, že je vídáme lidi používat tak, jak nás to frustruje, když na nich v průměru trávíme 3,3 hodiny denně. Mé přesvědčení vzrůstá, když si uvědomím, že ve všech těch filmech nejsou žádné zmínky nebo odkazy na sociální sítě. Podle datové společnosti Apptopia napříč stovkou nejoblíbenějších aplikací je 54 % času na mobilech stráveno s aplikacemi Googlu nebo Facebooku. To znamená appky jako YouTube, Gmail, Facebook, WhatsApp a Instagram.

Žádné z těchto aplikací nebo jejich ekvivalenty se v nejvýdělečnějších filmech roku 2018 neobjevují. Ta činnost, která mrhá časem, doluje data a vytváří závislost, se stala klíčovým, možná definujícím rysem našeho vztahu s těmito přístroji, ale v nejpopulárnějším druhu zábavy chybí. To neznamená, že naše smartphony a sociální sítě nejsou v žádných filmech. Podle mě jeden z nejlepších filmů roku, Osmá třída Bo Burnhama, je o způsobech, jakými tato zařízení a internet určují, jak spolu komunikujeme.

Vyrovnat se s tímto vztahem je a bude ve filmu důležitým tématem. Ale naše nejoblíbenější filmy nikdy nebyly o čelení našim strachům. Čau, kámo! Jsou o tom jim utéct aspoň na pár hodin na konci náročného týdne. V tomto duchu můžeme říct, že smartphony možná hrají velkou roli v našich životech, možná větší, než si chceme přiznat, ale mají sotva nějakou v našich největších filmech.

Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jedna z hlavních ingrediencí výborného filmu je, že má pořád spád, není tam hluché místo. Matlání po displeji typicky trvá desítky sekund, kdy by se pro oko diváka nic nedělo. To je podle mě ten hlavní důvod. Vezměte si starší filmy, tam taky do telefonu jenom rychle vyštěknou pár slov a děj jede dál (Belmondo: Yes! No! Oukej!). Vykecávání slouží jen pro případ, kdy je nutné zdůraznit fyzické odloučení postav.

Jo a ta jeho "statistika", kdy podle pár nejúspěšnějších filmů něco vyvozuje o celé společnosti, je dost mimo. Kolik procent lidí ty filmy vůbec nevidělo? Podle mě hodně.

40

Odpovědět

Smartphony se ve filmech nepouživají z jednoduchého důvodu, mnohem prostšího, než nad kterým tady pán z videa polemizuje.
Nepoužívají se proto, že smartphony se staly synonymem trapnosti. Využití internetu v mobilu, strhující myšlenka, volně dostupné informace všude a pro kohokoliv, díky smartphonům se můžeme učit a poznávat cokoliv kdekoliv. Místo toho lidé doslova zabíjejí hodiny a hodiny denně scrollování facebooku a instagramu, koukáním se na trapná videa o kočkách na youtube nebo hrají mobilní hry, za které by se vývojáři styděli i v roce 1990.
Hollywoodské filmy (ty dobré) i když to určitě někteří jedinci nebudou chtít slyšet mají za záměr především probudit v lidech chuť být lepší. Proto ukazují svalnaté, dobře upravené herce, kteří skoro vždy hrají postavu, co má koníčky a silný charakter. Člověka by to mělo motivovat zkusit něco nového, nebo se v životě posunout, zapracovat na svém charakteru, či jakkoliv jinak zlepšit svůj život.
To je důvod proč se nikdy ve filmech nezačali objevovat smartphony. Smartphony a především sociální sítě představují všechno, co je na současné společnosti špatně. Hrdinové z Hollywoodu přece nebudou jako všichni ostatní, musí být lepší a proto vždycky uvidíte hrdinu radši brousit nože, mýt si boty, plavat, běhat, cvičit, poslouchat hudbu, než brouzdat na mobilu na facebooku.

53

Odpovědět

- protoze je tam moc casto nedavaji.

02

Odpovědět

A taky v těch filmech málo kdy uvidíte někoho číst knihu, hrát hry na počítači, PS atd, běhat jenom pro zábavu, nebo jakkoliv sportovat. Přitom tyhle věci lidi označují jako svoje koníčky. Třeba já rád hraji šipky a přitom ve filmech a seriálech jsem za celý život viděl šipky tak 2 minuty.
Přijde mi že měl hotový závěr svého bádání dříve než začal. Pak už si tam jenom dosazoval co se mu hodilo.

110

Odpovědět

Ne že bych vyloženě nesouhlasila, ale šipky opravdu nejsou moc dobrá analogie ke smartphonům, které velká část populace používá několik hodin denně.

51

Odpovědět

Muselo by platit za reklamu nebo naopak jim..

22

Odpovědět

TEDx zkouknu, ale opačně to třeba platí u nasilných filmů. Člověk to vyhledává aby se ujistil, že je něčeho takového schopný (oblbnul mozek) v případě nouze.

10

Odpovědět

Co je to za film v 1:02-1:15?

00

Odpovědět

Solo: Star Wars Story

10

Odpovědět

Hrdina si během celého dne nemusí odskočit na velkou.

111

Odpovědět

proc nepouzivaj mys pri praci na pc, napr.

88

Odpovědět

Člověk stráví spánkem denně až 8 hodin. Přesto v populárních filmech vidíme spánek jen zřídka. Čím to asi je :D?

202

Odpovědět

Dle autora videa - mrhání času a frustrující závislost :D
Když něco není ve filmu, je to špatné, ánóó

00