Avatar: Legenda o Aangovi – Jak napsat pozadí příběhu postavyJust Write

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 25
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:58
Počet zobrazení:6 821

V dnešním díle se podíváme za animovanou tvorbou – seriálem Avatar: Legenda o Aangovi. Na něm (a také Batmanovi) uvidíte příklad, jak vypadá dobře napsané pozadí příběhu postavy.

Přepis titulků

Nedávno jsem měl malé prozření o pozadí příběhu postav. Uvědomil jsem si, že ho můžete trochu upravit, aby bylo daleko zajímavější. Zjistil jsem to při sledování jednoho z nejdůležitějších dílů Avatar: Legenda o Aangovi. Bouře. Avatar je seriál, který je úžasný úplně ve všem. Má skvělý příběh, skvělý svět, skvělé akční scény, ale především má skvělé postavy.

Dvanáctá epizoda jim pokládá základy. Je to vlastně díl o pozadí příběhu postav, kde se dozvíme o tragické minulosti hlavního hrdiny a muže, který ho pronásleduje, Zuka. Vezměme to rychle. Když se Aang dozví, že je mytický Avatar a zachránce světa, trápí ho to, protože si chce užít dětství.

Teď, když jsi Avatar, měl bys nespravedlivou výhodu. Jinak to nejde. Takže utekl, ztratil se v bouři a byl zmrazen na sto let. Když se znovu probudil, zjistil, že když odbyl své povinnosti, Národ ohně mohl vést válku se světem a vyvraždil Aangův lid. Gyatso. V druhé půlce dílu zjistíme, že Zuko při plánování oponoval generálovi.

Trestem byl duel proti jeho otci. Odmítl bojovat, tak ho jeho otec vyhnal. Dostat se zpátky domů by mohl jen tak, že by uvěznil Aanga. Proto se dopouští stále zoufalejších a násilnějších činů. Jde o tohle. Ohledně pozadí příběhu chceme jako spisovatelé i diváci vědět, jaké události ze života postavy na ně stále mají vliv.

Nechceme znát každý detail jejich života. Jen pozitivní nebo negativní momenty, které měly v příběhu vliv na jejich rozhodnutí. V Anatomy of Story tomu John Truby říká "duch". Je to událost z minulosti, která stále hrdinu trápí. Duch je otevřená rána, která je často hrdinovou psychologickou a morální slabou stránkou.

Ale jak to můžeme využít? Řekněme, že píšete příběh a váš hrdina má mít tragickou minulost. Otevřenou ránu, díky které budou sympatičtější. Řekněme, že jim zabijí rodiče. A jejich smrt je bude nějak motivovat. Nemusí to být tak drastické, ale jako příklad by to byl vhodný zdroj minulosti vaší postavy. Ale v tom jsem měl to prozření.

Fungující příběh je, že se postavě stane něco špatného. Ale daleko zajímavější příběh je, že se stane něco špatného a postava se za to sama cítí vinna. A pak Národ ohně napadl náš chrám. Můj lid mě potřeboval a já tam nebyl. Nejde jen o to, že Aangovi přátelé a rodina zemřeli, nebo že Zuka vyhnali.

Nejsou zajímaví kvůli tomu, co se jim stalo, ale proto, že se za to viní. Batmana jsem tam ukázal schválně. Různé verze jeho postavy zkusily obě strategie. Většinou je smrt Thomase a Marthy Waynových jen náhoda. A to je vhodný příběh, proč se Batman stál Batmanem. Ale je v tom další důvod, proč je Batman začíná tak dobře rozvržen. Pamatujete si Batman začíná?

Vyšel před patnácti, tedy před dvanácti lety? V tom filmu je Brucův strach z netopýrů v popředí. Když je v divadle, akrobaté mu připomínají netopýry, začne se bát a chce odejít. Což vede ke smrti jeho rodičů. Ano, pane Bruci? Byla to moje chyba. Kvůli mně odešli z divadla. Kdybych se nebál...

Teď je příběh nejen o externím konfliktu, ochraně Gothamu před zločinem, ale o interním konfliktu překonání strachu. Tady je zase John Truby o "duchovi". Můžete o něm přemýšlet jako o hrdinově vnitřním protivníku, je to strach, který ho omezuje v činech. Strukturně funguje jako opak touhy. Touha hrdinu nutí pokračovat kupředu.

Jeho duch ho ale drží zkrátka. Aangova touha je jen být dítětem a užívat si. Jeho slabina a protitouha je jeho odmítavost k dospívání. Nechce se ujmout zodpovědností Avatara. Napříč seriálem je v něm tento konflikt vidět. Na každém kroku si musí vybrat zodpovědnost. Protože když to poprvé neudělal, bylo to zničující pro něj i celý svět.

Zukův vnitřní protivník je ještě výraznější. Chce obnovit svou čest, háček je v tom, že čest je pro něj totožná s uznáním jeho otce. Protože jeho otec je morálně zvrácený, Zuko také dělá nemorální věci, aby se mohl vrátit domů. Velká ironie jeho postavy je, že morální chování bylo důvodem k jeho vyhnání.

Ohradil se přece proti generálovi, který řekl tohle: Jak je lépe nalákat než čerstvým masem? Nemůžete obětovat celou divizi! Ti vojáci milují a brání naši zem. Jak je můžete zradit? To všechno je dobré, ale pojďme zjistit, proč je tohle lepší. Nejjasnější důvod je, že je postava sympatičtější.

Chyby z postav dělají lidi. Dokážeme se v jejich chybách vidět. Ale nejde jen o to. Je to proto, že to nevyhnutelně vede k vývoji postav. Když je váš příběh jen o tom, že hlavní hrdina hledá pomstu, můžete celý příběh napsat bez proměny jeho povahy. Ale když se to špatné stalo kvůli nim, alespoň zčásti, nebo tomu aspoň sami věří, tak je skoro nemožné příběh napsat bez toho, aby museli bojovat se svými vnitřními démony.

A ten konflikt je zárodkem dobrého dramatu. Zamyslete se nad Jetem, což je vedlejší postava v Avatarovi. Jako u Aanga a Zuka je jeho příběh tragický. Národ ohně mi zabil rodiče. Bylo mi teprve osm.

Navždy mě to změnilo. Jet nemusí být tak rozvinutý jako hlavní postava, takže to není chyba v psaní, jen užitečný rozdíl. V díle, kde ho poznáme, se chystá zaplavit celou vesnici jako součást boje proti Národu ohně. V tom díle je Jet jednorozměrná postava, protože jeho činy nejsou s ničím v konfliktu.

Jeho duch pořád ovládá každou součást jeho života, ale je přímočarý. Jako hlavní hrdina by byl nudný. Alespoň dokud se nevrátí v druhé sérii, kde lituje svých předešlých činů a snaží se překonat své předsudky vůči Národu ohně. Pocity viny a lítosti jsou asi nejčastější emocí v každém dobrém příběhu, protože jsou základem vývoje postav.

Aby se postavy rozvíjely, musí si uvědomit své slabiny. Čím dříve tato vnitřní bitva začne, tím dříve budou diváci vtaženi do příběhu. Protože zachraňovat svět je zajímavé jen tehdy, když hrdinové musí zachránit i sami sebe. Jak by řekl Zuko: Co by udělal strýček?

Zuko, musíš hledět dovnitř sebe, aby ses zachránil sám před sebou. Jen potom objevíš sám sebe. Tuto epizodu sponzoroval VRV, jestli se vám líbil Avatar, bude se vám líbit i tohle. Je tam spousta dobrých anime jako Šingeki no kjodžin nebo Hunter x Hunter. Vím, že Avatar není anime, protože není japonský, ale když to vypadá jako kachna a tak dále.

Každopádně v popisku videa je odkaz, kde získáte VRV premium na třicet dní. Pak budete mít přístup na spoustu pořadů, například Crunchyroll, Funimation, Roosterteeth, Mondo a další. Na všechno se můžete dívat i bez připojení k internetu. Doporučuji HarmonQuest Dana Harmona, což je poloanimovaná komedie při hraní Dračího doupěte. Nezapomeňte se i podívat na video o HarmonQuest, kde popisuji jeden z důvodů, proč je to tak dobrý seriál.

Nezapomeňte použít odkaz z videa, abyste dostali třicet dní zdarma. Tento díl byl podpořen i přes Patreon. Jestli tento kanál také chcete podpořit, klidně dejte i jen dolar za video. Za větší příspěvky dostanete k videím dřívější přístup, bonusový obsah a podobně. Ještě jednou děkuji za pozornost, lajkujte a odebírejte.

Uvidíme se za pár týdnů. Pište dál. Překlad: Šaman Bobo www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

miluju Avatara :) jeden z nejlepsich serialu vubec..

30

Odpovědět

Výborně, konečně někdo docenil Avatara: Legendu o Aangovi. Zrovna nedávno jsem si ho dokoukal (protože se mi to nikdy předtím nepodařilo) a pořád je to dobrý.

181

Odpovědět

Čo Korra?

33

Odpovědět

+RezolutKorra je vážně slušná a bavila mě, jen na Aanga tak úplně nemá (vysoká laťka).
V Koře je o dost víc postav na menší dějové celky (13 epizod / kniha vs. 20 epizod kniha u Aanga), takže to aspoň v prvních dvou sériích spíš než postavy táhne příběh (který je i promyšlenější). Třetí série je super, tam tyhle problémy odstranili; ta čtvrtá je ke konci možná jen trochu uspěchaná (resp.
dlouho se nic neděje, a pak najednou všechno).
Toť moje pocity. Oba avatary mám rád, ale z jiných důvodů.

Jo, a pro ty, co by zvažovali podívat se na film… doporučuji prvně instruktážní video:
The Last Airbender - Nostalgia Critic

20

Odpovědět

+ThooVcelku súhlasím. Tiež vidím rozdiel medzi týmito dvomi avatarmi v tom, že dej Korry bol zameraný viac pre dospelejšie publikum, kým Aang bol viac v hravom duchu - čo nehovorí nič o ich kvalite, obe série mám za pomerne kvalitné.

Videl som to v hlavných antagonistoch. U Aanga to bol Zuckov otec, ktorý proste "len" chcel vládnuť celému svetu, u Korry to zas boli postavy, ktorých presvedčenia sa dosť dotýkali sivej zóny, a teda človek ich hnaciu silu, ktorá ich poháňala, chápal a z väčšej alebo menšej časti s nimi aj súhlasil. To sa mi u Korry dosť páčilo. Pripomínalo mi to antagonistov Gintamy.

31