Easter eggy ve Strážcích galaxie

Thumbnail play icon
66 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:281
Počet zobrazení:5 643

Strážci galaxie, kteří pro studio Marvel nebyli ani zdaleka sázkou na jistotu, se stali jedním z nejúspěšnějších filmů roku 2014. Jejich úspěch byl do jisté míry překvapující, jelikož oproti Iron Manovi nebo Captainovi America nemají zdaleka tak velkou fanouškovskou základnu - navzdory tomu, že vesmírná odnož marvelovských komiksů není zrovna jepičí. Filmoví strážci jsou tak doslova nacpaní nejrůznějšími narážkami na tyto komiksy. A také známými a přáteli režiséra Jamese Gunna.

 

Přepis titulků

Překlad: Maty Překlad: Maty www.videacesky.cz Strážci galaxie jsou narážkami na Marvel přecpaní. Hlavně těmi na jejich vesmírné univerzum. Pokusím se vám je tedy shrnout, čili počítejte se spoilery z několika marvelovek. Začněme s Peterem Quillem a jeho lásce ke kultuře 70. a 80. let. Jeho postava je samozřejmě dost ovlivněna Indianou Jonesem, jednou dokonce zmíní Archu úmluvy.

Tahle scéna je jasným odkazem na Dobyvatele ztracené archy. Odkazy na Johna Stamose, Kevina Bacona a Strážce Ricka stranou, jeho loď Milano se jmenuje po jeho lásce z dětsví, Alysse Milano. Ta kočka na jeho lodi je mimochodem Bereet, Krylorianka, která se v komiksu zaplete s Hulkem. Ze zmiňovaného otce Petera Quilla se nejspíš vyklube J'son, vládce říše Spartax.

Jeho otec se asi objeví v pokračování, ať už v něm bude hrát roli Spartaxe, nebo ne. Ohledně ostatních Strážců, Drax ke konci filmu zmiňuje, že strůjcem zabití jeho rodiny Ronanem je ve skutečnosti Thanos. V komiksu Draxovu rodinu zabil Thanos sám. Později Drax Ničitel získá nové tělo, aby Thanose... zničil. V jedné scéně Starlord nasadí svoji masku Gamoře. Ve 100.

čísle Strážců Gamora převzala Starlordovu roli. Rocket, namluvený Bradleym Cooperem, si ze Starlorda utahuje, že nosí kabelku. Podobně jako Phil z Alana v Pařbě ve Vegas, která z nějakého důvodu měla dvě pokračování. Yondu byl v komiksu členem prvního týmu Strážců. Ačkoliv se jeho postava od svého komiksového předobrazu dost liší, pár podobností tu je. Především modrá pleť, rudý číro a ta divná šipka, kterou ovládá pískáním. V komiksu je Yondu zdatný lukostřelec, který ovlivňuje let šípu pískáním podobně, jako jsme viděli ve filmu.

Ve filmu mu to ovšem jde o něco líp než v komiksu. Ten skřítek, ve kterém Peter Quill schoval kámen nekonečna, je asi jen další odkaz na osmdesátky, možná ale odkazuje na skřeta Pipa, který souvisí s dalším Strážcem, Adamem Warlockem. Ale spíš ne. Cameo Stana Lee jste asi zaregistrovali, když ho Rocket označil jako úchylnýho dědu.

Klenot nekonečna - nebo kámen, jak mu říkají ve filmu - je nejspíš kámen síly. Já jen že ve filmu to nikde není výslovně uvedeno. Několikrát se objeví i Celestialové. Pokud vám to nic neříká, jsou to vlastně obrovští vesmírní bozi. Hlavu jednoho z nich jste viděli jako Kdovíkde. To je v komiksu hlavní základna Strážců. Tenhle pesan z Ruska, co jim v komiksu dělá šéfa bezpečnosti, je ztraceným subjektem jednoho pokusného letu.

Můžete ho vidět u Sběratele v jedné z vitrín. Z té utekl v potitulkové scéně. Tenhle mluvící pes je spojencem Strážců, umí telekinezi a je fakt extrémně inteligentní. Nějakou dobu byl společníkem Rocketa. Film to naznačuje, když se ti dva potkají, ale moc to mezi nima nejiskří. Sběratelovo muzem je narážkami úplně narvané. Znovu tu máme Adama Warlocka - v tom kokonu.

Ten jsme mohli zahlédnout už v potitulkové scéně druhého Thora. Dál je tady Chitauri, které znáte z Avengers. Jejich velitele sejmul Ronan ve scéně s Thanosem. Temný elf, ti taky byli v druhém Thorovi. V pozadí údajně lze zahlédnout i Beta Ray Billa. Tenhle mimozemšťan s hlavou koně měl jednu dobu stejnou moc jako Thor. Kůň nikoho netankoval, ale z ženský se všichni můžou zbláznit. Dál je tam tahle potvora z jednoho ze starších filmů Jamese Gunna, Slimáka.

Když už o tom mluvíme, Nathan Fillion, který hrál ve Slimákovi, měl dle spekulací hrát Novu. Ten se ale nakonec neobjevil. Namluvil toho modrýho ufona, kterýmu Groot ve vězení strčil prsty do nosu. Ve vězení dále můžete zahlédnout Lloyda Kaufmana, zakladatele Troma Entertainment, který stál u začátků kariéry Jamese Gunna. Gunn si zahrál jednoho ze Sakaaranů, těch vojáků, které Peter Quill přirovnal k Želvám ninja. Ti mimochodem hráli velkou roli v Planetě Hulk. Jamesův bratr Sean Gunn si zase zahrál předobraz Rocketa.

Hláška o "blbečcích stojících v kruhu" byla jeho improvizace. Taky si střihnul jednoho z Plenitelů. Tohohle! A jednoho z Plenitelů nadaboval Robb Zombie. Na začátku filmu se objevil dokonce i Gunnův pes, v záběru na hologram s malou holkou na Moragu. Než to zabalíme, vraťme se ještě ke Sběrateli. Carina Walters, jeho asistentka, je ve skutečnosti jeho dcera. V komiksech je komplicem padoucha Michaela Korvaca.

Ale ve filmu vybouchla, takže je to asi fuk. A na závěr tu máme nechvalně známého, a to kvůli filmu z produkce Lucasfilmu, Kačera Howarda, kterého namluvil Seth Green, a jeho cameo po titulcích. Z nějakého důvodu je to asi Sběratelův oblíbenec. James Gunn ovšem jasně uvedl, že se jedná pouze o vtip.

Nic jiného. Takže sólovka Kačera Howarda naštěstí nehrozí. Fákt škoda...

Komentáře (29)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A já jsem si do dneška myslel, že ten kačer je ve skutečnosti narážka na Disneyho a jeho Kačera Donalda :D

61

Odpovědět

jediný co na tom filmu bylo dobrý, byl Merle Dixon

113

Odpovědět

asi nebudu takový geek, jak jsem si myslel.. tohle mě přestalo bavit po chvilce sledování a poslouchání toho kulometu.. za překlad jedničku a lízátko

273

Odpovědět

Lituji veškerého času, který jsem tomu filmu obětoval. Blah.

1235

Odpovědět

Tys nevěděl na co se budeš koukat? Já ti nevím, ale ten film byl přesně takový, jakým se před uvedením prezentoval, takže tvůj výkřik do tmy moc nechápu. Pomož mi!

278

Odpovědět

+R3diA jak se před uvedením prezentoval? Jako naprosto hloupý film plný klišé, kam se jen podíváš, stupidního příběhu a nechutně plochých postav? Asi jsem se před uvedením špatně koukal. Ani ten humor tomu nepomohl. Občas natolik tlačil na pilu, až to vůbec nebylo vtipné (ačkoliv některé ty gagy a hlášky měly potenciál, akorát je potřeba je tam umět vpasovat a správně dávkovat, takhle z toho byla slátanina). Pro mě těžké zklamání a to nejsem člověk, co by neměl rád Sci-fi. Ani nejsem troll, co vám chce hanit oblíbený snímek. Prostě jsem z toho otrávený.

919

Odpovědět

+R3diAno, přesně tak se prezentoval (až na ty ploché postavy, k těm se dostanu)... koneckonců je to Marvel, takže nějaký děsně inteligentní příběh bez kliše opravdu čekat nejde, a potom nechápu, proč jsi u něj teda obětoval tolik času. A to, že ti nesedlo to dávkování humoru, není problém filmu, ale tvůj. A bohužel pro tebe, pokud jsi schopný napsat, že to má nechutně ploché postavy, tak tě nejde brát vážně a ano, potom jsi jen jak ten troll, co si hraje na kritika, co musí poprskat za každou cenu i to, co není na místě, jen aby náhodou nešel s davem. Ty plochá postavo. A žádný můj oblíbený snímek nehaníš (to by u mých oblíbených snímků ani nešlo :D ), jen mám občas chuť krotit "internetodiskuzní patetismus".

109

Odpovědět

+R3diKdyž si to tak všechno shrneme, tak "warkis" sklidil veškerou kritiku jenom proto, že má na tento film odlišný názor než-li ty. Potom tedy smekám, jsi hrdina, že ses jeho názor pokusil změnit. Proboha proč ? Pomoz mi!

A btw stále si narážel na jeho narážku ohledně plochých postav, narážku jsi vyvrátil, když ses kolem ní celý příspěvek hloupě točil, ale nakonec jsi k ní vlastně nic neřekl. Takže tohle je pro mě také výkřik do tmy.

51

Odpovědět

+R3diKde v mém příspěvku vidíš patetismus? Přišlo mi, že jsem odpovídal poměrně stroze a věcně, nikoliv citově zabarveně, či vášnivě. Občas je možná lepší nepoužívat cizí slova. Ploché postavy tam, myslím, byly. Například záporáci jako by vypadli z akčňáku z osmdesátých let. Myslel jsem, že přes tuto nesnesitelně jednoduchou šablonu dobra a zla jsme se ve filmech (a obecně ve všech narativních médiích) dávno přenesli. Scény, v nichž byli jen záporáci, byly nesnesitelné (nepřirozené a přehnaně teatrální herectví a dramatické záběry). Kdysi, za dob Barbarů Conanů a jiných, to možná fungovalo, dnes je to spíš směšné. A klaďasové? Například hlavní postava sestávala ze sympatického (občas nechtěně otravného) funny guye. Nic víc, nic míň. Jistý úspěch u průměrného diváka. Viděno již tisíckrát u tisíce béčkových komediálních akčňáků. Tedy ploché jak prkno. A mohl bych v postavách pokračovat. Dále - to že je to marvel přeci neznamená, že je u něj všechno omluvitelné. To, že jsou postavy stejně jednoduché v komixu neznamená, že jim nelze dát ve filmu nějakou hloubku (stačí se podívat na poslední Batmany). Celý ten film stojí jen a pouze na tom, že se snaží přehnaně šokovat a rádoby vtipně nabourávat různá klišé (což dělá příliš nuceně), zatímco on sám je v základu jedno velké klišé (nerad toto slovo používám, ale momentálně nelze jinak). A nechápu, proč i ve svém dalším příspěvku řešíš víc mě, než ten film. Najednou jsou z celého internetu vystudovaní psychologové.

21

Odpovědět

mně se film moc líbil, bylo to něco nového a rozhodně to bylo několikrát lepší než IM3 nebo Avengers 2..podle mě jeden z nejlepších filmů od Marvelu..mě naopak neskutečně zklamal Iron man 3 a Two days of Ultron...

u Guardians jsem se výborně bavil, akorát ty postavy jsou v komiksech mnohem mocnější a silnější než ve filmu, škoda

10

Odpovědět

Kdyby nemluvil tak rychle bylo by to lepší no :F

313

Odpovědět

A ja som si myslel, že ten pes je Laika

1263

Odpovědět

Dobré video, díky za překlad:-)

34

Odpovědět

Škoda ze kdyz jsem na tom filmu byla v kině, nemohla jsem to dokoukat do titulků...

320

Odpovědět

Podívat se i na titulky patří ke slušnosti, a nevím o tom že by někde lidi vyhazovali před koncem, tedy před úplným koncem.

63

Odpovědět

+KohbaNa film šla celá moje škola. Všichni odešli a já musela kvůli učitelům taky...

50

Odpovědět

+KohbaNa Strážce galaxie se školou? To je trochu jiný kafe než bylo u nás:D naprostým vrcholem našich exkurzí byl agamemnon v divadle...

121

Odpovědět

To je tak nudne a nezajimave predrikany (jeste ke vsemu ve spechu) ze si z toho stejne nic nepamatuju...

449

Odpovědět

Prosím, prosím přidejte Upřímný trailer na Strážce.

476

Odpovědět

jooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo :D

.. já vim, jsem jak malej jarda

33

Odpovědět

Prosím více videí, který se jakkoliv týkají Marvelu/DC/komiksů/superhrdinů! :D

8925

Odpovědět

Přidávám se.

298

Odpovědět

Taky taky taky :D

239

Odpovědět

Taková videa se zde dřív překládala od watchmojo, bohužel se z nějakýho důvodu překládat přestaly ikdyž tady byly docela populární.

142

Odpovědět

No jasně, jak kdyby toho nebylo všude po internetu jak sraček. Už je to vážně otravné, vidět všude samý marvel apod. kam člověk vleze.

1616

Odpovědět

+R3diTaky se jednoho dne dočkáš až skončí superhrdinský filmy, pak bude v kurzu zase něco jinýho.

55

Odpovědět

+R3diNo jo, však už odpočítávám dny do další dekády. Ale když si uvědomím, že jsme teprve v půlce... brrr :)

52

Odpovědět

+R3diJsem zvědavý, co to bude příště. Nějak se začíná vracet a vystrkovat růžky western, na který se jednou za rok rád podívám, když za to stojí, ale aby toho vyráběli zase jak na běžícím pásu bych taky nepotřeboval.

Určitě bych bral víc space opery a vesmírných dramat.

45

Odpovědět

a hlavně GOTG ! :)))

31