David Fincher – Neviditelné detaily

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:129
Počet zobrazení:5 410
V době superhrdinských filmů spoléhající na speciální efekty se často ozývá kritka na špatně použité CGI. Filmy Davida Finchera můžou ale sloužit jako příklad toho, že ne vždy CGI pokazí zážitek z filmu.

Přepis titulků

Při zmínce Fincherových filmů si vybavíte mnoho věcí. Ten typicky ocelový vzhled, netradičně strukturované příběhy a samozřejmě jedny z nejzajímavějších filmových postav. Věděls, že když smícháš stejné množství benzínu a zmraženého džusu, vznikne napalm? Ale většinou je nevnímáme jako díla s vizuálními efekty, i když například The Social Network má takových záběrů více než Godzilla. To je kvůli Fincherově pravému definujícímu rysu, klamu, kterého dosahuje především díky CGI a digitálnímu sloučení.

Fincher vždy využíval nejnovější techniky. A práci s vizuálními efekty se věnoval už zamlada, kdy na počátku 80. let pracoval na Návratu Jediho u ILM. A díky těmto dekádám zkušeností přesně ví, kdy a jak má efekt využít, aby byl efektivní. Třeba v této úvodní scéně Klubu rváčů. Sjedeme dolů, pronikneme do garáže, kde objevíme dodávku napěchovanou bombami, čímž vytvoříme základ pro třetí akt.

Bez CG by to muselo být provedeno pomocí 4 různých záběrů. Nejprve garáž, pak dodávka, bomba a časovač. Technicky vzato je to stejná vizuální informace, ale žádný z těchto záběrů neukazuje vzdálenost a lokaci ve vztahu s Tylerem. Fincher rád ukazuje, kde přesně se nacházíte, a CG mu dovoluje vykreslit okolí způsobem, který mu jiné techniky neumožňují. Jak byste představili San Francisco 60. let bez použití titulku? Můžete ukázat Golden Gate Bridge, je ikonický a je to památka, která se od své konstrukce nezměnila, tudíž je použitelná pro každou éru.

A pro tento účel je také použitý v téměř každém filmu. Ale v Zodiacovi jsme daleko od mostu. Jsme v centru v budově novin Chronicle. A místo pouhého záběru na vnějšek budovy nám Fincher ukáže tohle: Nábřeží San Franciska z roku 1969. Kompletní historické panorama města spolu s rekonstrukcí dálnice Embarcadero, která se zhroutila při zemětřesení roku 1989.

A většina lidí by neřekla, že tato podoba byla vytvořena digitálně. Vlastně skoro každý venkovní záběr v Zodiacovi je digitálně upraven, protože Fincher chtěl co nejautentičtější místa činu. A ironicky toho mohl dosáhnout jen s pomocí CG. Při vraždě Washingtona a Cherry jde vidět, že nejde jen o nahrazení pozadí. Je natočena ruční kamerou. Celý 3D model křižovatky byl od základu vybudován pomocí kamerové projekce a sladil se s původními záběry, aby perspektivně odpovídal.

Ale víc než historická věrnost zajímá Finchera, jak tyto efekty použít pro prohloubení příběhu. Třeba znázornění vstupu do nové éry města pomocí konstrukce známé budovy. A navození napětí díky zvláštně preciznímu zarámování a virtuálnímu pohybu kamery. Vše se podřizuje příběhu. Například Henleyská královská regata ze Social Network. Skládá se z 57 záběrů s tím, že každý obsahuje vizuální efekt. Použili sledovací 3D systém pro nahrazení pozadí a pořízení hloubkových map, díky kterým vytvořili tilt-shift efekt, což bratrům Winklevossovým a jejich boji proti Zuckerbergovi dodává pocit izolace.

Všechno okolo nich působí nicotně oproti Facebooku. A tento pocit je navozen použitými efekty, aniž by samy na sebe upozorňovaly. Myslím, že to je základ pro všechny Fincherovy efekty. Nikdy nejsou očividné. Opravdovým trikem této scény není pozadí, ale sama dvojčata Winklevossova. Není to jen klonovací efekt.

Udělali to zachycením 3D podoby tváře Armieho Hammera v CG. A tou digitálně překryli tvář Joshe Pence, čímž vytvořili křížence herce a dvojníka, díky kterému pak mohli zobrazit dvě různé, ale identické postavy v jednom záběru. I ty nejprostší scény mají překvapivé množství efektů. Jedním z mých oblíbených příkladů je první Zodiacova vražda. Zdá se poměrně přímočará. Noc, exteriér a dvě postavy, které Zodiac zastřelí, a krev se rozprskne po rádiu. Až na to, že to není v noci, ale ve studiu.

Exteriér je digitální. Postavy v autě i Zodiac jsou samostatně natočené záběry. A všechna krev je CG. Jak jsem řekl, je to mistr klamu. Fincher používá digitální krev, kdykoli může. Zodiac má mnoho ohavných zobrazení vražd, ale nepoužili ani kapku skutečné krve. I v Mužích, kteří nenávidí ženy je každá krev digitální. I tato krev umývaná z Mikaelovy tváře.

Což je neuvěřitelné působivé. Složitost použitých efektů umožňuje daleko jednodušší natáčení. Když se nemusí starat o upravení kulis, může různé záběry točit vícekrát. A Fincher rád natáčí scény na několikrát. - Bylo to 56krát. - Natáčeli jsme to asi 30krát až 35krát. Dělali jsme to 17krát. Bylo to opravdu nesčetněkrát. Fincher taky používá CG ve scénách, které by se bez efektů těžko opakovaly. Pokud vás zajímalo, jak je možné, že se ti medvídci tak perfektně odráží, je to proto, že jsou CG.

Stejně jako perfektní úder Amy a mezera v Lisbethině účesu. Scénu natáčeli po několik dní, takže mezeru vytvořili digitálně, aby zachovali návaznost. A stejnou detailní péči věnovali Mikaelově stěně s důkazy. Poznámky a fotky digitálně pozměňovali v souladu se změnami ve scénáři. A můžete si myslet, že jsou to zbytečná a drahá řešení nedůležitých problémů, Ale současní diváci neodpouští technické nedokonalosti ani chyby v návaznosti.

A Fincher si je toho vědom. Jeho filmy jsou o detailech, jeho postavy jsou posedlí vyšetřovatelé a detektivové, což se projevuje při tvorbě filmu. Technická zdatnost tvoří základ pro spoustu momentů v jeho filmech, kterých si lidé se slepou záští pro CG ani nevšimnou. Například tahle motocyklová honička. Nahrazení Lisbethiny tváře zabralo tisíce hodin práce. I když finančně rozumné řešení by bylo skrýt její obličej za helmou a nechat to zahrát kaskadéra.

Několikrát je i ukázáno, že Lisbeth vždy řídí s helmou. Ale to by nesedělo do příběhu. Spěchá, pronásleduje vraha a je tak zbrklá, aby pronásledovala vraha navzdory možnému nebezpečí. Pomocí CG mohl Fincher natočit tuto scénu efektivně, bezpečně, aniž by ohrozil logiku postavy. Jeho vizuální efekty jsou vždy pro dobro příběhu.

Nechce, aby byly ohromující nebo aby si jich někdo všiml, ale aby pohltily. Fincher chápe, že nezáleží na tom, jakou technologii použijete. Jde o to, jak tuto technologii použijete pro sdělení své vize a vyprávění co nejlepšího příběhu. Je třeba titan, hliník, ocel, sklo a lasery na jednu věc – poskytnout pocit. To je magie filmů. Překlad: Zef www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář