Zmizelá: Nepodceňujte scenáristuLekce ze scénáře

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 24
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:166
Počet zobrazení:12 320

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak je pro film důležitý dobrý scénář? Pojďme teď toto umění prozkoumat pohledem na Zmizelou. 

Přepis titulků

Ahoj, jsem Michael a toto jsou Lekce ze scénáře. Hodně diváků se mnohdy nepozastaví nad tím, jak důležitý je pro film skvělý scenárista. Nemusí si uvědomit, kolik podnětů bere režisér a herci ze scénáře, nebo proč jsou některé scény napínavé a jiné nudné. Nejtěžší část na psaní scénáře není přijít s nápadem na příběh, ale vyřešit, jak ten příběh podat přesvědčivě. Dnes se podíváme na Zmizelou, kde se musela Gillian Flynn poprat s úlohou, jak převést svůj román do moderního noir filmového thrilleru.

Já svoji ženu nezabil. Scénář je velice dobře napsaný, míchá tradiční vyprávění s jejím osobním stylem, čímž vytváří unikátní příběh. Podívejme se na několik technik, které Gillian Flynn použila v úžasném scénáři pro Zmizelou. Zaprvé: efektivní vedení děje. Nick pokrčí rameny: Kdo? - Udělal jsi to?

- Ty jsi to udělal? - Pochopili jsme Ve scénáři vedení děje popisuje, co se děje. Je to důležité, protože to pomáhá režisérovi převést scény z papíru na plátno. A Gillian Flynn skvěle popisuje děj. V této scéně účinně navodí tón v pouhých dvou větách. - Pane Dumme. - Pane Collingsi. Desi ho nepozve dál. Je cítit napětí. Desi si myslí, že je Nick vinen. Nick si myslí, že Desi je nevinný. A o pár řádků později... Divil jsem se, proč jste jí neustále psal.

Po tom všem. Desi mu nic neprozradí. Zatímco je na režisérovi a herci, v tomto případě Neilu Patricku Harrisovi, rozhodnout, jak scénu zahraje, tento popis děje slouží jako pomůcka. A pokud se na tu scénu díváte s touto znalostí na paměti, všimnete si, že mu Neil Patrick Harris skutečně nic neřekne. Vaše žena je nezvěstná a vy mi přijdete říct tohle? Myslel jsem si, že by ten příběh mohl mít i druhou stranu.

Můžete si všimnout, že se výsledný rozhovor od scénáře liší. To se stává často. Režisér, scenárista nebo herec na place něco pozmění. Proto je důležité, aby scenárista nastínil ve scénáři tón oné scény, aby kdokoliv, kdo provádí změny, porozuměl původnímu vyznění. Například na konci scény Flynnová píše: Divná pauza. Desi před Nickem zavře dveře. Fráze "divná pauza" je skvělý způsob, jak moment popsat.

Navozuje tón a udává tempo dvěma slovy. Vedení děje Gillian Flynnovou je popisné, stručné a osobité. Druhou technikou, kterou chci probrat, je: poslední slovo je pointou scény. John Truby v Anatomy of Story – knize o scenáristice, kterou doporučuji – píše: "Začátek scény by měl uvést, o čem celá scéna bude. Ta by měla směřovat k jednomu bodu, kdy nejpodstatnější slovo nebo replika je vyřčena jako poslední." Myšlenku symbolizuje obráceným trojúhelníkem.

Pojďme obrácený trojúhelník aplikovat na jednu z nejlepších scén Zmizelé. "Haló?" První replika scény zní: Věděl jste, že byla těhotná? Což nám ihned říká, o čem celá scéna bude. Co Nick doopravdy ví? O čem lže? V této scéně si Nick uvědomí, v jak velkém maléru je. Podívejte se, jak Flynnová scénu vede kupředu. Tohle místo vypadalo špatně už od první vteřiny.

Celé to vypadalo nahrané. Podívejte se na tohle. Nick si uvědomuje, že všechny důkazy svědčí proti němu. Smyčka se utahuje. Podívali jsme se na vaše peníze, Nicku. Na kreditce dlužíte 117 000 dolarů. - Cože?! - A utahuje. V dubnu jste navýšil její životní pojistku na 1,2 milionu. Jo, ale to byl její nápad, chtěla to. - Vy jste ty papíry vyplnil.

- Protože mi to řekla! A utahuje, až konečně... Byla těhotná. Nick zakřičí, popadne skleničku a rozbije ji o zeď. Takže se ptám... Už nikdy s vámi nechci mluvit bez právníka. Bum. Scéna vyvrcholí v okamžik, kdy si Nick konečně uvědomí, v jakém je průšvihu. Učiní nové rozhodnutí a posune děj. Skvěle napsáno. Pokud se pozorně zaměříte, uvidíte, že je na tom postavena většina dobrých scén.

Posledním tématem, o kterém chci hovořit, je nejčastěji nepochopená příběhová technika: postava vedlejšího příběhu. Většina lidí přemýšlí o postavě vedlejšího příběhu jako o dalším protagonistovi, akorát v jiné příběhové linii, ale to je špatně. Znovu budu citovat Johna Trubyho: "Postava vedlejšího příběhu nabízí příležitost představit hrdinu skrze srovnání a posunout děj. V podstatě je to postava, která se potýká se stejným problémem jako ústřední hrdina, ale jiným způsobem."

Jedna ze dvou postav vedlejšího příběhu ve Zmizelé je tam jen v jedné scéně. - Tommy? - Jo. Srovnáním hlavního hrdiny, Nicka, s touto vedlejší postavou může scenárista odhalit informace a ukázat, jakou mohou mít určitá rozhodnutí dohru. Řekla, že jsem ji znásilnil. Zločin prvního stupně – znásilnění. První srovnání: Amy hází vraždu na Nicka a předtím si vymyslela, že ji Tommy znásilnil. To je nová informace pro Nicka i pro diváka.

Amy se už takto zachovala. Druhé srovnání: Vím, že ženské nás rády napravují, ale ona si mě doslova přivlastnila. Bylo to už moc. Amy se rozzlobila na Tommyho, když přestal být mužem, po kterém toužila. To je pro Nicka důležitá informace, protože si nakonec uvědomí, jak může získat Amy zpět – jít do televize a předstírat, že je opět mužem, po kterém toužila.

Nick se od Tommyho učí. A poslední srovnání: Potom se u mě objevila policie. Amyina zranění odpovídala znásilnění. Modřiny na zápěstích, jako bych ji svázal. Bylo v ní mé semeno. Vypadalo to, jako bych ji přivázal k posteli a znásilnil. Já! Tommy podcenil, čeho všeho je Amy schopná. To je pro Nicka varování. Amy je natolik šílená, že jí to projde, pokud bude chtít. V jediné scéně je Gillian Flynnová schopná předat Nickovi a divákům novou informaci, ukázat náznak toho, co se Nickovi může stát, pokud si nedá pozor.

A protože je dobrou scenáristkou, scéna končí údernou pointou. - Viděl jsi ji ještě? - Jo, v televizi. Minulý týden s tebou. To je celá Amy. Povýšila z "byla znásilněna" na "byla zavražděna." Skutečně oceňuji filmy, které si váží publika, o kterých můžete říct, že lidé, kteří je natočili, skutečně chtěli vytvořit strhující zážitek. Scénář ke Zmizelé je názornou ukázkou toho, jak použít jednoduché, klasické techniky vyprávění.

Díky za sledování Lekcí ze scénáře. Jestli máte námět na scénář, který bych měl v budoucnu prozkoumat, napište to do komentářů. A jestli chcete více takových videí, dejte mi lajk a odebírejte můj kanál.

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A zlatýho bludišťáka tomu kdo pozná co je to za fonty ve videu ???

00

Odpovědět

Prosím otagujte túto sériu "lessons from the screenplay"

00

Odpovědět

Za mě je lepší knížka. Viděl jsem prvně film a Amy ve mě zanechala pocit že je šílená pomatená nána. :D Ale v knížce je lépe popsáno co se jí honilo hlavou a jak moc jí Nick vlastně ublížil. Sice to byla furt šílená pomatená nána ale ne tolik. :D

70

Odpovědět

Iba zeny vedia byt takto vychcane

99

Odpovědět

Zvláštní, že jsem žila s chlapem, který byl stejný psychopat a dělal dost podobné věci jako hlavní hrdinka v tomto filmu.
Nebo jsi chtěl jenom prostě komentovat a trollit ? :-)

52

Odpovědět

+UmaVynimky sa vzdy najdu

31

Odpovědět

+Uma+UMA Je mi jedno, že se najde i výjimka.. Prostě v dnešní době vy ženy vedete jako nejostudnější a nejstupidnější bytost ve vesmíru. Je to fakt trapný, že neznáte meze natož jak se mluví, že ženy jsou citlivější apod. ANI HOVNO, strčit péro do vaší vychcané ukecané huby :) raději budu honit než píchat bezvýznamné shnilé k***y..

28

Odpovědět

+EgoKéž by radši honil i Tvůj otec ;)

60

Odpovědět

Co na tom filmu všichni vidí?

622

Odpovědět

POZOR SPOILER

Zkusil ses zamyslet nad tím, že by se něco podobného mohlo stát tobě? Že můžeš být další z řady neprávem odsouzených lidí, kterým tak byl zničen celý život a nikoho to nezajímá, sakra ani ti nikdo nevěří? Mimo jiné na to film upozorňuje. Žádné tělo, žádné důkazy, jen domněnky a představy a jsi zatčen a mluví se o trestu smrti. Neděsí tě to?

A dobré je to i po čistě filmové stránce. Například poté, co se Amy vrátila, diváci čekají rozuzlení. Čekají konec. A ten nepřijde. Tedy ne očekávaný konec. Ten je dokonale otevřený a je na divákovi a jeho představivosti domyslet si, co se dělo po posledním záběru a jak spolu ti dva dožili. Navíc ten film neustále překvapuje. Jednu chvíli si Amy užívá na venkově jen aby vzápětí mohla nahrát únos a znásilnění. Všechny ty zápisky z deníku, co jsme slyšeli v první polovině filmu, se následně ukazují jako lživé a divák si začíná uvědomovat, že byl podveden... jako, tenhle film dělá dobře opravdu spoustu věcí. A proto ho mám rád :).

583

Odpovědět

+Dr. InkNo jestli tohle všechno ten film zvládá, tak je to obdivuhodný, ale z osobních preferencí by mě asi moc nebral.
Ve skutečnosti ani moc nepřemýšlím nad tím, co bych dělal, kdyby se mi stalo něco co bylo ve filmu, ať už je to sebereálnější a děsivější.
Každý má asi jiný představy o tom co je dobrej film, mě by třeba nebavilo koukat na film, kde mě uvedou do příběhu, aby ho v průběhu několikrát změnili a tím mi ,,lhali". Pochopím plot twist, ale nemělo by se to přehánět.

412

Odpovědět

+Dr. InkK prvnimu odstavci , kdo nevidel tak mnohem desivejsi a velmi povedeny film na toto tema : https://en.wikipedia.org/wiki/The_Hunt_(2012_film)

100

Odpovědět

+MilosHon (2012), aneb na konci žádného jiného filmu jsem neměl chuť jít ze vzteku postřílet pár lidí :D

60

Odpovědět

+Dr. Inktakových filmů je docela dost.
Jen tak z fleku si pamatuju třeba ten, kde manžel zinscenuje smrt, odsouzená je za to jeho žena, jde do vězení a posléze bojuje o to získat zpátky syna...
Celkově tato zápletka- já nic neudělal, ale všechno to odkazuje na mě- je jedna z nejčastěji používaných zápletek.
Vidíte to, Uprchlík, další film co si vybavím pod tímto popisem děje, až na to, že tady jeho žena teda fakt umřela a on je neprávem odsouzený coby vrah, ale v základě totéž.
Otevřené konce často nedávají smysl. Tady otevřený konec prostě vůbec nesedí... Otevřený konec má člověka donutit nespat a furt nad tím přemýšlet.
Skvělým příkladem je pro mě například konec děje Bílé Nemoci od Čapka, u toho jsem doslova nespala a furt musela přemítat o konci.
Tady to pro mě byla neuzavřená nuda.

73

Odpovědět

+Dr. InkProto tu dnešní dobu fakt nemusím.. Ženská něco řekne a chlap se jenom posrat jak ji ještě svět tleská..Ale, jak chlap se jen trošku zamračí tak se celý vesmír posere, zpívaj hymny apod.. jebem ženský

00

Odpovědět

Geniální video. Nikdy by mě nenapadlo, v první řadě, že se někdo až takhle hluboce zabývá řekněme psychologií scénáře. No a ve druhé řadě že to může být tak zajímavé :-) 5/5

202