DýškoFoil Arms and Hog

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 19
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:107
Počet zobrazení:7 917

Dýško, to je věda. Dát, či nedat? A kolik? A v jakém případě? Tohle video vám asi tyto otázky nezodpoví, ale zase dobře ilustruje zásadní problémy, které s dýškem souvisejí.

Přepis titulků

- Díky moc. - My děkujeme. - A tohle je pro vás. - Díky moc. Není zač. - Co to sakra bylo? - Dýško. Sobecký hajzle, proč jsi mi to neřekl? Teď vypadám jako škrt. - Kolik? - 20 %. 20 %? Jsi snad Američan? - Díky moc, teď musím taky.

- Nemusíš. Ale jo. A můžeš za to ty! - No tak, co děláš? - Čekám, až se vrátí, abych mu dal dýško. - Tak mu to tam dej. - Musí mě vidět, jinak to nemá smysl. Díky moc... - Tak jdeme. - Ne, neviděl to. - Jako bych nic nedal. - Dvě eura? - Pak už mám jen desetieurovku. - Dýško dvě eura za kafe za dvě eura? - V pořádku?

- Ano, díky. Chtěl bych dát najevo svůj vděk. - Díky za podporu hospice. - Co to... Já ty prachy dal na sbírku na hospic! - Schválně je mají vedle sebe! - Pojď, přijdeme pozdě. - Ne, nedá se nic dělat. Haló? - Ano? - Zdravím, chci dát dýško. - Díky. - 10 euro. - 10 euro? - Jednorázový příspěvek. - Dobře.

- Žádný precedens. - Jste štědrý. - Ano. Víte, že 20% dýško už je v ceně? Díky za zhlédnutí. Každý čtvrtek máme nové video, odebírejte nás. Máme zrovna turné po Irsku. A přidali jsme termíny v Belfastu. A kde ještě? Honem. V Kerry. BYLO TO V GALWAY Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Pardon ale jsem číšník v Praze a dýška dělají více než polovinu mého čistého příjmu, neříkám že je to dobře a ano pokud se mi to nelíbí můžu skončit a jít dělat něco jiného, ale zároveň je to nějak nastavené u nás a téžko se to mění. Je to fyzicky i psychicky velmi náročná práce a ano může to dělat skoro každý, jen ne každý to vydrží dělat rok a více.

50

Odpovědět

Věta toho pingla "Víte, že 20% dýško je už v ceně?" je na kopnutí do ksichtu!

22

Odpovědět


Odpovědět

Hele rekl by jsem ze video neilustruje vubec nic v cechach je normalni davat kolem 10% ,ALE jen dobrovolne. Neni to tu jak ve statech kdy TIPS tvori vetsinu prijmu obsulhy. Tady dostavji normalni plat a diska jsou pouze takovy bonus. Takze v Cechach pokud nechci nemusim jim dat vubec nic. A dostkrat jsem to i udelal pokud dostanu teple pivo na ktere cekam treba 20 minut tak nemuzou cekat ze jeste dostanou neco navic. Proto by jsem byt autorem prekladu a tudiz asi i popisku videa vynechal tu posledni vetu. Nebo by jsem ji zemnil na to jak to asi funguje v Angli tady je proste jinej system.

197

Odpovědět

Ne. V čechách je normální dýška nedávat. Maximálně zaokrouhlíš částku nahoru, aby ses nemusel patlat s drobákama. U nás má každej normální mzdu - dýška jsou tam, kde lidi plnohodnotnou mzdu nedostávaj. Když už někomu dáváš dýško, tak za to, že pro tebe udělal něco extra, co by dělat nemusel.

203

Odpovědět

+BullOverThe troll is too obvious...

012

Odpovědět

+BullOverMáte vůbec přehled kolik jsou platy v pohostinství, když už to používáte jako argument. https://www.platy.cz/platy/cestovni-ruch-gastronomie-hotelnictvi/barman

211

Odpovědět

+JáanonymPředpokládám, že je to v hrubym = cca 15k čistýho.
https://www.platy.cz/platy/pomocne-prace/uklizecka
https://www.platy.cz/platy/pomocne-prace/vratny-informator
Doufam, že i těm dáváš dýška... a to aspoň 2x větší... popř.
https://www.platy.cz/platy/skolstvi-vzdelavani-veda-vyzkum/knihovnik
jak často chodíš do knihovny? A kolik si tam nechal na dýškách?

Příkladů prací, který jsou stejně/hůř hodnocený, ale dýška tam prakticky neexistujou, by se našlo hodně. To, že je ta práce hůř hodnocená, má svoje důvody (složitost, zodpovědnost, přidaná hodnota, bezpečnost, prostředí...). Jsou práce který může dělat téměř každej a ty budou logicky hůř hodnocený. Neni na tom nic špatnýho. A "nízká" mzda (u nás) rozhodně neni argument pro dávání dýšek - je to argument pro dávání v zemích, kde se s dýškama předem počítá a tak ten člověk dostává daleko nižší mzdu. U nás jsou mzdový náklady už rozpočítaný v ceně zboží/služeb.

101

Odpovědět

+BullOverJestli si myslíš, že se práce barmana dá srovnat s prací uklízečky či vrátného, tak jsi ješte víc mimo. :D

07

Odpovědět

+JáanonymSrovnávat se dá všecko. Klidně můžeš srovnávat zebru s letadlem - závěr bude, že se lišej téměř ve všem, ale srovnat je můžeš. Argumentoval si výší mezd u barmanů - věc, která sama o sobě neříká absolutně nic. Já teda použil úplně stejný argument - mzdy jiných profesí, který s tim nemaj nic společnýho. Proč by 20 000kč pro barmana nebylo srovnatelných s 15 000kč pro uklízečku? Proč by si podle tebe barman zasloužil víc na dýškách a uklízečka ne?

51

Odpovědět

+BullOverBarman je práce s největší mírou fluktuace i přes relativně vysoké mzdy (s dýšky). To už samo o sobě vypovídá, že tam něco nebude v pořádku. Můžeme to přisuzovat zčásti tomu, že si jako barmani přivydělávají mladí lidé při studiu, či že se v této profesi často neplatí zdrav. i soc. takže to může někoho odradit. I když vezmu tohle v potaz, stále je ta fluktuace moc vysoká a rozhodně to nevysvětluje stovky lidí, kteří si v Praze za barem přijdou i na 50-70 tisíc a stejně za rok odcházejí do kanceláří a klidně i fabrik za méně než polovinu. Sama jich dost znám. Práce barmana většinu lidí zničí psychicky i fyzicky. Buď začnou mít k alkoholu averzi (můj případ) nebo začnou pít jako duhy.. V barech v menších městech je to ještě horší, lidé se více opakují, peníze jsou menší.. Není provozní, takže barman dělá všechno, kolikrát není ani uklízečka. Čím více empatický člověk tím lepší je barman - dneska už se nechodí za někým, kdo profi natočí pívo, ale za někým kdo Vás vyslechne bez výčitek a bude onou vrbou. To není v popisu práce a za to nejsme placeni majitelem.

03

Odpovědět

+JáanonymCool, takže si vlastně řek, že je to dobře placená práce a lidi odcházej z jiných důvodů = dýška jsou stejně k ničemu. :D

A jak sám píšeš, je to práce, kterou si často přivydělávaj mladí při studiu = může jí dělat téměř každej a nepotřebuješ žádný extra zkušenosti. Proto ty platy jsou takový jaký jsou. Špatně hodnocených prací najdeš spoustu. Proč by zrovna těhle pár v gastronomii mělo mít nějakou extra výhodu dostávat dýška? Barmani/servírky nedostávaj (u nás) míň peněz, protože zbytek si maj vydělat na dýškách. Dostávaj normální plnohodnotnou mzdu (přesto že né moc vysokou, ale je hodně náročnějších prací ještě hůř hodnocených). To co popisuješ prostě k tej práci patří. Pokud se člověku zdá, že je špatně hodnocená, nebo že to nezvládá, tak může chtít větší mzdu (a pak záleží jak je dobrej, jestli se zaměstnavateli vyplatí mu přidat), nebo to prostě dělat nemusí.

52

Odpovědět

spropitné je bohužel nepříjemný přežitek z dob kdy to byl jediný příjem obsluhy (nedostávali žádnou mzdu) >> nejhorší obsluha je ta která vyzývavě čeká na dýško a ještě to dává dost nepříjemně najevo :)

41