Fyzika závodění – legendární Kitzbühel

Thumbnail play icon
76 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:107
Počet zobrazení:6 487

Nadcházející sezóna Světového poháru v alpském lyžování je za dveřmi, a tak se blíže podíváme na královský sjezd nacházející se v rakouském středisku Kitzbühel. Legendární sjezdovka Streif je od roku 1937 dějištěm mezinárodních závodů Hahnenkammrennen. Streif je považován za jednu z nejnáročnějších a nejnebezpečnějších závodních tratí světa.

Pocity závodníků vystihuje i citát Aksela Lunda Svindala, několikanásobného medailisty na této trati: „Vybereš si svojí stopu a pak už je to otázka přežití. Jakmile se pro nějakou rozhodneš a pustíš se dolů, není už cesty zpět.“

Přepis titulků

Po čtyřech sekundách dosáhnete rychlosti přes 100 km/h, ve druhém oblouku pocítíte přetížení více než 3G, a o zlomek sekundy později vletíte do boje o holý život. Kitzbühel - sjezdovka Streif Myší past Kitzbühel - Tyrolsko, srdce Rakouských Alp, domov legendárního Streifu. Neuvěřitelně prudký, rychlý a náročný. Plný výzev, kterým mohou čelit jen ti nejlepší.

Hned první úsek za startem je velmi intenzivní. Takzvaná Myší past. Strach. Tlukot srdce. Adrenalin. Všechno ve vás pracuje na maximum. Jedna věc to však vystihuje celé. Kdokoliv zde vyhraje, stává se lyžařskou legendou.

Zrychlení jako závodní auto. Z nuly na sto jen za pár sekund. Už druhá branka vyžaduje plné nasazení. Těsný oblouk jako v obřím slalomu s 218 cm dlouhými lyžemi, provést to umožní jen silná vůle a fyzika. Tohle je bod, ze kterého není návratu. Změnit směr v této části je extrémně důležité. Odtud už jen půl sekundy a letíte.

Pokud to nezvládnete, rozletíte se na dně Myší pasti. Čeká vás let dlouhý šedesát až osmdesát metrů. Je lepší zůstat kompaktní. A připravit se na tvrdé přistání. Strmá přistávací plocha vytáhne vaši rychlost na 130 km/h. Řítíte se přímo do komprese. Kdyby to nestačilo, následuje technicky náročná levotočivá zatáčka. Uf!

Dali jste to. Přes Myší past. Ale to byl jen začátek, do cíle je to totiž ještě dva a půl kilometru. Přeložila: Terez www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

reklama na audi ze by?

20

Odpovědět

člověk by čekal, že tam bude nějak rozebrána fyzika a ono krom pár záznamů o rychlosti a pár úhlů nic nebylo. Dle mého, zavádějící název

183

Odpovědět

Těch 2minutovych videí o Kitzbuehlu s nazvem "Physiscs of Racing - Kitzbuehl" je vic, ale ja nevím, jestli Vás to uspokojí, protože pořád je tam jen řeč o rychlosti, úhlech, přetížení - čili o fyzice. A v tom 2minutovém videu bylo těch informací habaděj. Čtěte i ty popisky. Ja jsem si video musel dokonce několikrát pauznout.

42

Odpovědět

přesně to jsem taky čekal :D chtělo by to rozbor celé tratě aspoň...

10

Odpovědět

+tomtr :Dyakub: Stopoval jsem a neříkám, že tam nejsou informace, ale spíš to má potenciál a navíc to i napovídá k tomu, že tam budou rozebírat nějak podrobněji tu trať, nebo sport jako takový v rámci fyziky. Ty informace, které zobrazují nějak využijí, ukáží nějaké zajímavé poznatky/ výsledky

40

Odpovědět

a to bylo vsechno? :D

42

Odpovědět

pockaj si na potitulkovu scenu

11

Odpovědět

+hovado 2Neřekl bych, že za tímto videem stojí Marvel...

10