Antigua a BarbudaGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:48
Počet zobrazení:4 461

V dnešním díle Geography Now! Barby poprvé zabrousí do slunného Karibiku na ostrovní stát Antigua a Barbuda.

Přepis titulků

Moje Antigua nic-- Moje Antigua nic-- Moje Antigua nic nechce, pokud nemáš Barbudu, synku. Moje první narážka na pop kulturu. Slibuju, že už to neudělám. Je čas učit se zeměpis – teď! Čau, jsem moderátor Paul Barbato. Dnešek bude o Antigue a Barbudě, těším se, protože tahle země je o něco lehčí, ale nejdřív, však to znáte, rozebereme si vlajku.

Vlajka Antuguy a Barbudy je hustá, vytvořil ji sir Reginald Samuel roku 1967. Je na ní slunce s modrobílým horizontem zakrytým dvěma červenými trojúhelníky na straně. Slunce představuje úsvit nové éry, černá představuje černý africký původ lidí, modrá představuje naději a moře a bílá představuje písek. Červené na stranách jsou zkosené do Véčka, představuje vítězství a červená představuje elán a energii lidí.

Teď si řekneme, kde se Antigua a Barbuda nachází. POLITICKÁ GEOGRAFIE Antigua a Barbuda leží v Karibském moři na Severoamerickém kontinentě na západní polokouli. Super věc ohledně polohy Antiguy a Barbudy je, že i když je tisíce kilometrů od pevninské Evropy, technicky vzato můžete doletět do Francie, Anglie nebo Nizozemska za 30 minut nebo hodinu.

To proto, že s výjimkou Svatého Kryštofa a Nevise jsou všechny její sousední národy a ostrovy zámořská území, která stále patří příslušným evropským národům. To znamená, že technicky můžete jet do Evropy, aniž byste přeletěli Atlantik. Ostrovy jako Svatý Eustach a Saba jsou Nizozemska, Montserrat a Anguilla patří UK, Guadeloupe je Francie a Svatý Martin, který patří Nizozemsku i Francii, tenhle šílený ostrůvek má šílenou historii, ale to probereme v jiném videu. To ale není překvapení, během jejich 500 let dlouhé historie byla většina karibských ostrovů okupována evropskými národy.

Včetně Antiguy a Barbudy, které byly okupovány Brity po většinu jejich nedávné historie. To je až do roku 1981, kdy dosáhly své nezávislosti. Země má dva hlavní ostrovy, samozřejmě Antiguu, ostrov na jihu, a Barbudu, uklidňující, únikový ostrov ve tvaru prasete na severu. Hlavní město je Saint John's na Antigue. Antigua je rozdělena na šest malých okrsků.

Antigua a Barbuda si zabraly ostrov Redonda, protože leží mezi Svatým Kryštofem a Nevisem a Montserratem. Dostat se na Barbudu je trošku obtížné. Všichni cestovatelé musí nejdřív na Antiguu a potom na Barbudu buď charterovým letem, nebo trajektem. Teď když známe jejich polohu, pojďme mluvit o tom, jak to tam vůbec vypadá. FYZICKÁ GEOGRAFIE Ostrovy jsou většinou nížinaté, nejvyšší bod je na Antigue, Je to sopečný kráter, který se jmenuje Mount Obama.

V roce 2009 pojmenovali svůj nejvyšší vrchol Mount Obama, i když tam Obama nikdy před rokem 2009 nebyl, a ani v roce 2014 Antiguu ještě nenavštívil. I přes to pojmenovali svou nejvyšší horu Mount Obama. Oba ostrovy mají mnoho krásných korálových útesů a přírodních lagun, které mají spoustu vodních živočichů. Jedno z nejznámějších míst je Stingray City na Antigue.

Problém je, že ani jeden z ostrovů nemá přírodní zdroj sladké vody. Mají několik potůčků, ale většina jejich čerstvé vody je z malých jezer nebo nádrží. Naštěstí mají spoustu dešťové vody a jejich odsolovací továrny je také zásobují čerstvou vodou. Ostrovy měly hodně fíkovníků, ale později, hlavně během britské kolonizace, byly používány jako plantáže cukrové třtiny. Nyní mezi hlavní plodiny patří západoindická bavlna, svatojánský chléb a známý černý ananas.

Asi 30 % půdy je orné, ale pouze kolem 18 % se používá na hospodaření a zemědělství. Důvodem je, že většině lidí v Antigue a Barbudě se do zemědělství moc nechce, raději pracují v turistice, protože vydělají víc peněz. Většina plodin vyroste na rodinných pozemcích a prodá se na místních trzích. Velká část ekonomiky je rybaření a také typická antiguanská a barbudská strava. Jak byste očekávali, Antigua a Barbuda mají krásné, čisté, bílé pláže, laguny a jeskyně a také skvělé útočiště ptáků na Barbudě. Antigua má třicet malých ostrůvků, většinou je vlastní bohaté rodiny nebo soukromé spolky jako třeba Mills Reef Club, který vlastní celý Green Island.

Když už mluvíme o bohatých lidech, pojďme se pobavit o demografii. DEMOGRAFIE Antigua a Barbuda má asi 86 000 obyvatel, z toho je asi 91 % černochů, 4 % jsou míšenci, 2 % jsou běloši a 3 % jsou ostatní. Antiguané a Barbuďané mají odlišnou kulturu, která je mírně odlišuje od ostatních karibských národů.

Většina obyvatel, stejně jako u dalších karibských ostrovů, je černošská. Jsou to potomci bývalých otroků, kteří pracovali na plantážích za britské vlády. Před africkými a evropskými obyvateli obývali Antiguu a Barbudu Sibonejové, Aravakové a Karibové. Když v 15. století projel Kryštof Kolumbus kolem, pojmenoval jeden ostrov Santa Maria La Antigua, což znamená Svatá Marie Prastará, a Barbuda, což znamená vousatý.

To by možná mohlo odkazovat na vousaté domorodce, které tam Kolumbus viděl. V roce 1632 byli Britové první, kteří úspěšně kolonizovali ostrovy, a dnes je indiánská populace velmi malá, už jich zbývá jen pár stovek. Je možné, že mnoho lidí zdědilo indiánský odkaz po svých předcích z ostrova. Jako bývala britská kolonie mají oficiální jazyk angličtinu. Nicméně mluví se zřetelným antiguanským a barbudským nářečím. Hodně slov je zkrácených a trošku změněných na základě slov, od kterých jsou odvozené. Například: "Proč mě nutíš tam jít?"

"Ne, nevěřím ti." Valná většina lidí žije na Antigue, asi jenom 2 000 lidí žije na Barbudě. Co Barbuda postrádá v obyvatelích, to dohání v turistickém ruchu. Každý den sem přijíždí spousta lidí, aby se podívali na jedny z nejlepších pláží a turistických míst. Tak takhle vypadají lidé v Antigue a Barbudě, teď se pobavíme o tom, s jakými lidmi vychází ve Friend Zone. FRIEND ZONE Když přijde na přátele, Antigua a Barbuda vychází se všemi.

Nemají žádné mezinárodní spory. Nicméně země, které vyčnívají asi nejvíce, jsou USA, UK a Venezuela. USA a UK protože mají na Antiguu a Barbudu největší ekonomický vliv. A Venezuela protože je velkým obchodním partnerem. Jakožto člen Caricomu, Karibského společenství, vychází Antigua a Barbuda se všemi národy Karibiku. Hlavně s těmi, které mluví anglicky, jako je Jamajka, Barbados, Grenada, Dominika.

Co se týče nejlepšího kamaráda, Antigua a Barbuda za něj považuje asi Svatého Kryštofa a Nevise. Jsou jako čtyři bratři, kteří si spolu prošli britskou kolonizací, drželi spolu a vážně dobře spolu vychází. A odděluje je jenom kolem 75 kilometrů. Rádi mezi sebou ale hodně soutěží. Když to shrnu, Antigua a Barbuda jsou dva energické ostrovy. V roce 2014 byly zvoleny nejlepším místem pro svatbu.

Antigua a Barbuda jsou dva drahokamy, které v Karibiku vyčnívají. Buďte na příjmu, příště Argentina. Čau lidi, děkuju za podporu a mám jen pár poznámek. Omylem jsem řekl Arménie, myslel jsem Argentina, příště bude Argentina. A ano, jsem si vědom, že hodně lidí to vyslovuje Antiga ne Antigua. Pokud chcete odebírat, klikněte na to okénko, kde teď jsem. Mějte se dobře a zůstaňte na příjmu. Překlad: annon www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Doteraz som si myslel, že je to Baruba

00

Odpovědět

off topic

Hmm, takže zpráva "Novinky na VideaČesky" z 31.10.2017 jak to děláte pro dobro nás uživatelů byly pouhé balamutící kecy?
Proč nenapíšete férově "Potřebovali jsme víc místa na reklamu"?

80

Odpovědět

no vidis to me ani nenapadlo ale asi mas pravdu:)

10

Odpovědět

3:16
Fresh water se překládá jako sladká voda

20

Odpovědět

Opraveno.

10

Odpovědět

+BugHer0nie všade ;)

00