BahamyGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:54
Počet zobrazení:4 764

V dnešním díle Geography Now! se dostaneme k dalšímu státu ze slunného Karibiku – Bahamám.

Přepis titulků

Bahamy! To je taková Havaj Atlantiku, až na to že má dějiny spjaté s piráty, žije tam víc černochů a je to samostatná země, ne jeden ze států USA. Neříkejte jí Havaj Atlantiku. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj, všichni, já jsem Paul Barbato. Dnes se budeme bavit o nejbohatší zemi Karibiku – Bahamách. Ale nejdřív si rozebereme vlajku. Vlajka Baham má černý trojúhelník na straně žerdi a akvamarínově modré a žluté pásy.

Žlutá představuje zlatý písek na plážích a přírodní zdroje. Modrá symbolizuje moře obklopující zemi. Černá představuje sílu, ráznost a energii bahamských lidí. Směr trojúhelníku symbolizuje ambice a odhodlání k obdělání země. To byla vlajka, teď pojďme mluvit o poloze. POLITICKÁ GEOGRAFIE Jak jsem již zmínil, Bahamy jsou nejbohatší stát v Karibiku. Zčásti je to díky jejich strategické poloze a spojení s USA.

Bahamy se nachází v Atlantském oceánu hned nad Kubou a jihovýchodně od amerického státu Florida. Bahamy se skládají z 29 oficiálních ostrovů, 661 ostrůvků a 2 387 kamenů. Většina jich je neobydlených, ale můžete tyto ostrovy rozdělit do 16 oblastí. Tyto shluky ostrovů jsou: Bimini, Grand Bahama, Berry Islands, New Providence, Abacos, Eleuthera, Andros, Exumas, Cat Island, San Salvador, Rum Cay, Long Island, Ragged Island, Inagua, Acklins a Crooked Islands a Mayaguana. Bahamy jsou jako pojítko mezi Atlantikem a Karibikem.

Proto jsou nejoblíbenější turistickou destinací lidí z východního pobřeží USA. Jsou lehce přístupné, krásné a směnný kurz je obvykle výhodný. Ostrov New Providence je nejvíce zalidněný ze všech ostrovů, žije tu asi 250 000 lidí, což je asi 80 % z celkového obyvatelstva Baham. Nachází se zde také hlavní a největší město Nassau. Mnoho hlavních souostroví je jedinečných a lehce rozpoznatelných od ostatních, jak kulturně, tak fyzicky i historicky. To probereme později, patří to do demografie.

Ale nejdřív... FYZICKÁ GEOGRAFIE Když přijde na krajinu, Bahamy mají hodně zvláštních a výhradních oblastí a je docela těžké je všechny probrat, ale v kostce... Ostrovy jsou většinou nížinaté a rovné, nejvyšší bod je malá 63metrová hora jménem Mt. Alvernia na Cat Island. Jinak je to všude jen pár metrů nad hladinou moře. Jediný problém je, že toto souostroví často zasahují hurikány, v podstatě každý rok.

A protože nejsou tak rozlehlé, nemají kam evakuovat a musí tu bouři přetrpět. Naštěstí si zvykli a můžou si dovolit postavit budovy na pevných základech, které vydrží zkázné síly. Jak jsem zmínil, Bahamy se skládají z mnoha ostrovů a korálových ostrůvků, všechny jsou úplně jiné, tak pojďme o nějakých mluvit. Harbour Bay na ostrově Eleuthera je jedním z mála vzácných míst na světě, kde mají na pláži růžový písek. Je způsobený mušlemi dírkonožců, které jsou rozdrcené vlnami a smíchané s pískem.

Ostrov Andros je největší a je známý tím, že je plný mangrovů a močálů s největšími chráněnými oblastmi. Čím více na západ jdete, tak se země propadává do rovného, nízkého, bažinatého terénu, který se nakonec vpije do oceánu s pískovými, blátivými ostrůvky a jezírky. Pokud jsou nějaké ostrovy, které soupeří s New Providence a Nassau o popularitu, tak to jsou dvojčata Grand Bahama a Abacos Islands. Strategicky umístěné na severu s nejlepšími přírodními zátokami a přístavy, tyto dva ostrovy investují, aby daly Nassau pořádně zabrat.

Grand Bahama je zvláštní a už začala s projektem na hromadnou výstavbu široce rozptýlené obydlené čtvrti se spletitými vodními slepými uličkami u nově postaveného kanálu. A mnoho vnitřních cest, které se proplétají v bludišti vzorů po celé oblasti. Jediný problém je, že tato oblast ještě není obydlená, ale doufají, že brzo bude. Ostrov Abaco je známý jako metropole plachtění se skvělými vzdušnými proudy. Souostroví Exuma má více písčin, než si dokážete představit, některé jsou tak mělké, že po nich můžete přejít z jednoho ostrova na druhý bez lodi.

Je to jediné místo, kde můžete vidět plavající prasata, která připlavou k lodi a očekávají, že je nakrmíte. Ostrov Inagua je známý jako ostrov plameňáků, je to ráj pozorovatelů ptáků. Mayaguana je domovem jediného původního druhu savce Baham, hutie bahamské. Hlodavec velikosti králíka, o kterém si mysleli, že v 60. letech vyhynul. Byl znovu objeven a od té doby se dále rozmnožuje. Mohli bychom mluvit dál, ale nemáme dost času.

Pojďme si říct něco o lidech této země. DEMOGRAFIE Tak jo, vy suchozemský krysy, tato země byla kdysi zmítaná piráty. Ale vážně, v 17. a 18. století to bylo ohnisko pirátů. A technicky vzato vzhledem k tomu, že Johnny Depp má dům na Bahamách, můžete říct, že Jack Sparrow vážně žije v Karibiku. Je tu hodně boháčů. Na ostrovní stát mají Bahamy docela slušný počet obyvatel – okolo 380 000.

To je trošku víc, než má Island. Je to docela namíchané obyvatelstvo, každopádně většina lidí, asi 83 %, se identifikuje jako černoši nebo afrobahamští. 15 % se identifikuje jako běloši, část z nich může mít částečný černošský původ. Zbývající 2 % pochází z velkého množství národností, jde třeba o Asiaty a Hispánce. Před staletími byly Bahamy útočištěm pro americké loyalisty a lidi, kteří byli věrní britské koruně během americké revoluční války. Shromažďovali se tady a přivezli si s sebou otroky.

A postupem času sem přišlo mnoho osvobozených otroků, a tak se to stalo. Je to o hodně složitější, ale pokouším se to shrnout do tří sekund. Původně byly ostrovy obydlené domorodými Lucayany, odnoží kmenu Aravaků, jak to zapsal Kryštof Kolumbus. Z většiny těchto lidí se stali otroci, nebo je zabily nemoci od evropských usedlíků. Teď něco o lidech, kteří v těchto oblastech žijí. Ostrov Grand Bahama je něco jako bahamské Beverly Hills.

Daří se zde bohatým lidem, kterým sem každý den dováží potřebné věci. Ostrov Abaco je známý jako nejbělejší ze všech ostrovů, více jak 50 % obyvatel je bílých. Tito lidé jsou posedlí plachtěním. Ostrov Andros je považován za takové bahamské slumy, i když je největší. Pokud by taková věc v tropickém ráji existovala. S méně rozvinutou infrastrukturou a rozvojem civilních projektů není tento ostrov tak bohatý jako ostatní.

Lidé na tomto ostrově přesto rádi slaví a každý rok pořádají krabí slavnosti. Acklins, Crooked Islands a Long Island jsou považovány za důchodcovské ostrovy, kde je hodně starých lidí, kteří chtějí odpočívat a užít si života, starého života. Ostrované z Inagui mají velmi výraznou kulturu ovlivněnou Afrikou. Architektura tu připomíná tu v Kapském Městě v Jihoafrické republice. Mnoho lidí, kteří tam žijí, jsou nynější imigranti z Afriky. Cat Island je považován za ostrov hipíků. Hodně lidí zde se až moc zajímá o životní prostředí, které oblast poskytuje.

Ragged Island je známý jako tichý ostrov, je nejméně obydlený ze všech ostrovů, žije zde méně než 100 lidí. A potom přijde Mayaguana, známý jako ostrov lasturových lidí. A to proto, že zdejší lidé loví lastury. Většina lidí, dokonce i Bahamané, o této oblasti moc neví. Je to uzavřená společnost asi 300 lidí, kteří rádi chytají ryby a farmaří. Zastaví se zde jedna loď týdně, aby vyložila a naložila zásoby a lidi a zkontrolovala lidi, kteří tam žijí.

Vláda je jako: "Ahoj, Mayaguano, máš se dobře?" "Jsi v pohodě? Mám tu pro tebe nějaké dobrůtky." "Můj Bože, mamko, ty mě ztrapňuješ, jsem v pohodě, nech mě na pokoji." Mayaguana je jako vzpurný teenager těchto ostrovů. Konečně jsme se dostali k New Providence. New Providence je takový malý-velkoměstský sen. Je tu mnoho obchodů, ulic a letovisek.

Jako třeba světoznámé letovisko Atlantis, které se nachází na vhodně pojmenovaném Paradise Island. New Providence je takový sukničkář Baham, všechno tu začíná i končí. Tato země je tak lákavá, že přitáhla několik celebrit, třeba Shakiru, Johnnyho Deppa, Michaela Jordana, Billa Gatese, Mariu Carey, Seana Conneryho. Tihle všichni si tu koupili soukromé domy, nebo i ostrovy. Jsou v ráji nějaké problémy? Pojďme to zjistit v... FRIEND ZONE Samozřejmě jako celkem malý národ s malou populací Bahamy tak moc neovlivňují svět.

Každopádně mají svoje kámoše. Za prvé jsou Bahamy členem několika mezinárodních organizací jako třeba OSN, Karibského společenství, Karibské rozvojové banky, Interpolu a mnoho dalších. Tím pádem patří na špičku v oblasti mezinárodní spolupráce a diplomacie. I přesto mají Bahamy pouze šest ambasád v Kanadě, na Kubě, Haiti, v USA se třemi generálními konzuly navíc, v UK a, což je zajímavé, také v Číně. Technicky vzato i sedmou nerezidentní v Japonsku.

Co se týče Kuby, je to takový příběh o soupeření na dětském hřišti. Bahamy Kubu nenáviděly kvůli územním právům na rybaření. V roce 1980 to Kuba přehnala a vojenské letadlo potopilo bahamskou hlídkovou loď. Bahamy požadovaly omluvu a kompenzaci a Kuba to překvapivě udělala. Od té doby jsou si Bahamy s Kubou blízké. Občas musíte někoho praštit, abyste se začali kamarádit. Zajímavé je, že i když nemají velvyslanectví, Gambie s Bahamami konzulát. To z ní dělá jedinou africkou zemi s institucionálním konzulským vztahem s Bahamami.

Haiti je takové bahamské Mexiko.. Hodně uprchlíků z Haiti utíká každým rokem na Bahamy. Došlo to až do bodu, kdy vláda nařídila hromadné deportace nelegálům. Nicméně mají tyto země pořád kladné vztahy a obchodní dohody. Dva nejlepší přátelé Baham musí být USA a UK. Bahamy byly dřívější kolonií Velké Británie a roku 1973 je jemně a mírně nechali jít. Královna Alžběta je pořád hlavou státu, ale v každém aspektu jsou oddělení a plně funkční sami o sobě.

Když přijde na USA, jsou tu dva úniky, Havaj na západě a Bahamy na východě. Asi 85 % turistů každý rok jsou Američané, kteří jsou hlavním příjmem do státní kasy. A více než 100 obchodů souvisejících s USA je na Bahamách. Bahamy jsou také domovem více jak 30 000 Američanů. Bahamy pracují společně s USA, dělají takový filtr při posvícení si na přepravu nelegálních drog a cizinců. Bahamy jsou jako hustý, uhlazený zástupce šerifa Ameriky, který umí střílet, aniž by upustil svoji rumkoládu.

Když to shrnu, Bahamy jsou jako svůj vlastní malý svět, ve kterém každá oblast nabízí něco, o čem ostatní oblasti nikdy neslyšely. Trošku se v tom provrtejte a možná najdete pirátský poklad. Zůstaňte na příjmu, příště nás čeká Bahrajn. Překlad: annon www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Co myslí tím že tam žije více "black people"? Všichni lidé jsme stejní, žádní bílí či černí neexistují. Rasizmu je dnes plný internet, nevím kde to lidé berou že má někdo jinou barvu.

28

Odpovědět

Zhruba kolem 8:35 máte v titulcích, že Kubánské letadlo sestřelilo loď. Buď to nebyla loď nebo nebyla sestřelena.

11

Odpovědět

Díky za upozornění, opraveno :)

00

Odpovědět

+Xardassještě v čase 2:55 mluví o mangrovech (stromy rostoucí v ústí řek kde se míchá sladká a slaná voda), manga tam sice taky můžou růst, ale doopravdy myslí mangrovy

10

Odpovědět

+asdgbhOpraveno, díky. ;-)

00

Odpovědět

Velmi hezký díl, tenhle seriál se mi líbí čím dál více.

60