BarbadosGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:80
Počet zobrazení:5 398

Věděli jste, odkud pochází Rihanna? A že se v té samé zemi nachází i nejstarší lihovar rumu? Barby v dnešní epizodě Geography Now! představí Barbados.

Přepis titulků

Pochází odsud Rihanna. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj, lidi, jsem Paul Barbato, ne Barbado, s tím jsem vyrůstal. Dneska se přesunemos na Barbados. Pojďme si rozebrat vlajku. Věřte mi, tohle bude šílenos. První věc, které si můžete všimnout je, že je na ní trojzubec. Říká se mu Zlomený trojzubec, představuje národ Barbadosu, který se odtrhl od historických ústavních vazeb jako bývalá britská kolonie.

Tři hroty představují tři principy demokracie. Vláda lidí, pro lidi a o lidech. Zlatý, svislý pruh představuje písek pláží Barbadosu. Modrá představuje moře a oblohu Barbadosu. Mám rád vlajky se zbraněmi. POLITICKÁ GEOGRAFIE Barbados se nachází v Atlantiku na východ od Svatého Vincence a Grenadiny v Karibiku.

Asi byste řekli, že patří do Karibiku, ale to není pravda. Technicky vzato se nachází o 100 kilometrů dál v Atlantiku, ale nemýlíte se tak moc, protože ho v podstatě všichni považují za část Karibiku. Takže to není velká věda, promiňte, lidi, mám vás rád. Každopádně Barbados je tak nějak trapně zaseknutý mezi těma dvěma. Je to jako upíří Karibik a vlkodlačí Atlantik. "Barbadosi, budu tě vždy milovat, na celou věčnost." "Ne, Barbadosi, já jsem pro tebe ten jediný pravý, vždy tě budu milovat."

Hodně lidí říká, že Barbados svým tvarem připomíná hrušku nebo jehněčí kýtu. Já si myslím, že vypadá jako palec nahoru bez všech ostatních prstů. Jo! Co se týče hranic, tak je to jednoduché, protože Barbados je jenom jeden ostrov. Jako fakt, nejsou tu žádné jiné přidružené ostrovy, jenom jeden osamělý ostrov. Celková rozloha je asi 430 kilometrů čtverečních a pobřežní linie je dlouhá asi 97 kilometrů. Celý ostrov se dá objet za necelý den a nebo byste mohli celý ostrov přeplazit za 30 hodin bez zastávek a odpočinku.

Hlavním městem je Bridgetown, nachází se v jihozápadní části ostrova. Země je rozdělena do 11 okrsků a v každém okrsku jsou krásně pojmenovaná města jako Přátelství a Koláčový Roh. Přál bych si, aby celá tato země byla z koláče, je to tak? To zjistíme v... FYZICKÁ GEOGRAFIE Ne, není z koláče.

A na rozdíl od mnoha jiných ostrovů v okolí je z 85 % z korálového vápence. Vápenec. Barbados je také unikátní tím, že se díky své zeměpisné poloze velmi dobře vyhýbá katastrofám. Pojďme to vysvětlit. Pokud se podíváte na mapu, ostatní ostrovy Malých Antil tvoří oblouk podél tektonické desky a jsou jakože sopečné a tak.

Barbados je o hodně dál na východ a nemá žádné sopky. Ještě k tomu nepatří do pásu hurikánů, což znamená, že většina hurikánů Barbados mine nebo se ho sotva dotkne. Barbados je jako: "Vole, je mi to jedno, dělám si, co chci, nepotřebuju žádný sopky, už tak je tu dost vedro." "A vy, hurikány, mi jděte z očí, z očí." Barbados, stejně jako ostatní karibské ostrovy, je převážně plochý. Hodně půdy je orné, asi tři čtvrtiny, ale už nejsou závislí na zemědělství.

Před 50. léty byl Barbados v podstatě závislý na cukru. Produkce cukru dominovala ekonomice, ale jako u každé závislosti na cukru... Záchvat a smrt. Dělám si srandu. Ale vážně, cena cukru drasticky klesla. Naštěstí byl Barbados chytrý a přesunul svoje zaměření na další možnosti příjmů jako turismus, obchod a stejně jako jiné roztomilé ostrovy, offshore bankovnictví. Rozhodli se stát jakýmsi daňovým rájem, což přilákalo mnoho mezinárodních investorů.

To ukazuje, že když nebudete po lidech chtít peníze, budou vás mít rádi. Barbados má taky krásné pláže, korálové útesy a jeskyně. Ale vždycky byli velkými fanoušky rumu. Nachází se zde nejstarší lihovar rumu na světě, který byl otevřen v pirátských letech na začátku 18. století. Mount Gay, gay... Mount Gay Rum. Je tu prý tolik církví, kolik obchodů s rumem a dodnes dělá rum asi 9 % celé ekonomiky.

Rum se dělal z cukru, který zbyl ze sjíždění cukrem. Církev, cukr a rum, víc na Babradosu nepotřebujete. Přidejte ještě Rihannu a bum! Rihanna je jedna Barbadosanka, promluvme si o zbytku. DEMOGRAFIE Jak se říká novorozenému Barbadosanovi? Barbadítě.

Prostě jsem nějak musel začít. Barbados má asi 285 000 obyvatel, o něco víc než Vanuatu. 90 % Barbadosanů jsou afrokaribského původu nebo míšeného původu. Zbývajících 10 % zahrnuje Evropany a Asiaty. Jak jsem už zmínil, na Barbadosu je hodně církví, 95 % populace se identifikuje jako křesťané a 70 % z nich je aktivních. Nejčastější denominací jsou anglikánci, další jsou metodisté nebo babtisté. Na Barbadosu také žijí dlouho.

Barbados a Japonsko mají nejvyšší počet stoletých lidí na občana na světě. Musí to být tím rumem. Barbados je jedinou zemí v Karibiku, která byla britskou kolonií déle jak 300 let. Proto se mu někdy hezky říká Malá Anglie. Oficálním jazykem je angličtina s rozpoznatelným, ale jemným přízvukem, známým jako bajanština. Na jihozápadě země se nachází Bridgetown, hlavní město.

Žije zde o něco více než třetina populace. Bridgetown je tradiční, rádi si nechávají svoje koloniální stavby. Pokud pojedete na Barbados, tak se asi vrátíte, protože mají nejvyšší opakovanou návštěvnost v okolí – 39 %. Hlavně proto, že Barbadosané jsou hrozně milí a přátelští. Taky je dobré přijet, protože je to jedno z mála míst, kam George Washington cestoval mimo USA. Mají rádi clipsal hudbu s kovovými bubny, karnevaly, mají festival sklizně nazvaný Crop Up.

Nedávno se pro Barbados stalo důležitým datem také narození Rihanny. Když se vrátí domů, tak vám místní řeknou, že ji milují a jsou na ni pyšní, ale nezachází s ní jako s královnou, je prostě součástí rodiny. Barbadosané jsou také posedlí létajícími rybami. Mají mince s létajícími rybami, jejich sochy, mají je na erbu a jako hologramy na pase. Jsou dokonce známí jako "země létajících ryb".

Národním jídlem je Cou cou, což je pasta z kukuřičné mouky, okry a létající ryby. Milují letající ryby tak moc, až je jedí. Stejně jako vy, když něco milujete. V Nemovi to bylo špatně, na Barbadosu jsou ryby kámoš a žrádlo. Když mluvíme o přátelích... FRIEND ZONE Barbados je takový lidumil. Z většiny má skvělé vztahy se všemi svými sousedy, hlavně s těmi v Caricomu.

Barbados totiž byl zakládajícím členem Caricomu. Mnoho Barbadosanů má také rodinu na dalších ostrovních státech. Má šest oficiálních místních ambasád, ale taky má mnoho ambasád mimo, pro země jako Kolumbie, Dánsko a Francie. Nachází se v jiných zemích jako Jamajka, Mexico a Belgie. Jinak má asi 20 konzulátů v různých zemích. Když přijde na UK, nejen že mají těsné historické vztahy, ale i moderní, diplomatické, které ukazují velký kulturní vliv.

Barbados je země Commonwealthu a královna Alžběta je technicky vzato hlavou státu. Dodnes žije na Barbadosu více Angličanů než v jakékoli jiné zemi Karibiku a je na třetím místě v amerických státech, hned po USA a Kanadě. Co se týče nejlepšího přítele, tak za něj považuje asi Trinidad a Tobago. V minulosti se tyto dva státy sice trošku hádaly kvůli mořským hranicím a existuje píseň napsaná Mac Fingalem, která naštvala Barbadosany, protože řekl, že Barbados je část Trinidadu a Tobaga. Když to dáme stranou, tak spolu dobře vychází a rádi se vidí, kdykoli mají příležitost.

Tyto dvě země podepsaly smlouvu o postavení ropného potrubí mezi sebou o délce 286 km, dělí se o zdroje a energii. Když to shrnu, Barbados je... Už to nevydržím. Rihanno, proč jsi neodpověděla na moje tweety?! Tweetnul jsem ti asi čtyřikrát, no tak! Měla jsi takovou příležitost! Zůstaňte na příjmu, příště Bělorusko.

Překlad: annon www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Rihanna je možná tak ostuda Barbadosu, já bych se s ní moc nechlubil :D

53

Odpovědět

4:13 - "..tolik církví..."?? .. možná kostelů? :)

40

Odpovědět

měl tam až moc trapnejch vtipů.. jinak neívm, proč to má zas až tak moc málo procent...

90

Odpovědět

Přijde mi to smutný v tom smyslu, že pokud je člověk dost slavný, tak i dost trapný vtipy vzbudí záchvat smíchu (Tak třeba když se koukám na Conana, občas jsou ty vtipy naprosto nevtipný, ale směju se jim už protože je to on (a protože se směje dav.)), ale když se o to okusí někdo, kdo tak oblíbený třeba není, vzbudí to jen posměch... Ale je pravda, že v tomhle dílu těchhletě vtipů bylo požehnaně a pro příště by je rozhodně mohl omezit (i když co víme, jak jeho světové obecenstvo na tyto vtipy nahlíží...)

11