BrazílieGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:58
Počet zobrazení:6 310

Rozhodli jsme se přestat s překládáním v abecedním pořadí. Nově budeme překládat pouze videa o zemích, které by pro vás mohly být zajímavější. Proto je dnešní epizoda o Brazílii, největším státu Jižní Ameriky. Do komentářů můžete napsat některé země, které byste do budoucna chtěli přeložit.

Přepis titulků

Ahoj, geolidi, Brazílie je jedna z největších zemí světa. Očividně nezvládnu všechno zpracovat za deset minut, pokusím se, ale mezitím... Fotbal, opice, Amazonský prales, Ronaldo a samba písně, capoeira, anakondy, karnevaly, a přitažliví lidé, kteří jsou jakože opálení. No tak, lidi, věděli jste, že to přijde. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj, všichni, já jsem Barby, tak se to teď asi říká.

Po týdnech očekávání jsme konečně dokončili video o Brazílii a víte, čím začínáme. Pojďme si rozebrat vlajku. Na brazilské vlajce je zelené pole se žlutým kosočtvercem uprostřed a modrým kruhem ve středu se 27 hvězdami rozprášenými po kruhu. Na bílém pásu roztaženém po modrém kruhu je motto země. Někteří lidé vám řeknou, že zelená symbolizuje les a žlutá zlato, ale není to pravda. Zelená a žlutá jsou inspirované bývalou královskou vlajkou Brazílie a barvy byly odvozené od dvou královských rodů.

Zelená přestavuje rod Braganzů krále Doma Pedra I. a žlutá představuje rod Habsburků jeho ženy Marie Leopoldiny. Modrý kruh a hvězdy jsou největší sranda z celé vlajky. Každá hvězda symbolizuje jeden stát Brazílie. Dále jsou rozděleny do devíti souhvězdí, které můžete vidět na jižní polokouli. Na modrém kruhu je prapor s mottem země: "Ordem e Progresso." To znamená Řád a pokrok.

Vlajka s hvězdami představujícími jednotlivé státy země. Brazílie, myslím, že znám někoho, komu by se to líbilo. POLITICKÁ GEOGRAFIE Tady to začne být sranda, protože každá část Brazílie má svůj příběh. Ale nejdřív... Brazílie je největší země jihoamerického kontinentu. Kdo je z Latinské Ameriky, tomu řekli, že Jižní a Severní Amerika jsou společně jeden kontinent, ale z praktických důvodů budeme Jižní Ameriku brát jako samostatný kontinent.

Brazílie se roztahuje od atlantského pobřeží hluboko do vnitrozemí. Sousedí se všemi zeměmi Jižní Ameriky až na Ekvádor a Chile. Také můžete říct, že Brazílie sousedí s Francií. Proč? Kvůli tomuto drobečkovi, Francouzské Guyaně. Není to země, ale zámořské teritorium Francie. To je v pohodě, přihlaste se, pokud jste to zrovna zjistili, učíte se. Hlavním městem je vhodně pojmenovaná Brasília, nachází se trošku ve vnitrozemí ve středozápadní oblasti Brazílie.

Sama se spravuje a je to samostatná federální oblast jako Washington D. C. Brasília byla postavena v roce 1960, měnili to za staré hlavní město Rio de Janeiro. Ano, správně se to vyslovuje dže Janeiro, ne de Janeiro, nejsme v Mexiku, je to portugalština. ne španělština. Pokoušeli se zajistit více oblastní neutrality zbytku států v Brazílii tím, že centralizovali hlavní město. Brazílie se dělí do 27 samosprávních celků, je 26 států a jedna federální oblast, tam je hlavní město.

Každý stát a oblast má svou vlastní chuť, kterou přináší ke stolu, to probereme v demografii. V podstatě je to takhle: "My pěstujeme jídlo." "My máme všechny prachy." "My jsme tak černí." "My jsme tak bílí."

"Přestaňte nám kácet stromy." Co se týče sporů, Brazílie má dvě sporné oblasti s Bolívií na řece Mamoré a dvě sporné oblasti s Uruguayí na řece Uruguay a v Masollera Rivera, co nikoho nezajímá. Zajímavý příběh, Uruguay bývala částí Brazílie známá jako oblast Cisplatina, bla, bla, bla, byla válka, získali nezávislost. Brazílie má tunu ostrovů, ale nejvzdálenější brazilské území jsou asi čtyři ostrovy v ostrovních řetězech v Atlantiku.

Fernando de Noronha, Rocas Atoll, kameny Svatého Petra a Pavla, což je dočasná vědecká laboratorní stanice a Trindade a Martim Vaz. Západní hranice na pevnině vypadají srandovně. Když se podíváte na mapu, vypadá to, že Brazílie má říční Tourettův syndrom. Mají hodně polovičních řek, ale pak skočí na přilehlou řeku, která je několik stovek kilometrů daleko. Je to jako: "Vezmu si kousek Rio Acre," ale pak: "Protnu to a přejdu k Rio Purús, půjdu po Rio Santa Rosa," ale pak: "Přeskočím si to na Rio Breu."

Je to kvůli staletím sporů s bývalými impérii a dnes je to obří kus suverénní složitosti. To jsou jenom hranice, počkejte, až uvidíte, co je v nich. FYZICKÁ GEOGRAFIE Když přemýšlíte o Brazílii, každý automaticky přepne na jeden obrázek, Amazonský prales.

Ano, Amazonský prales je důležitá část území. Nicméně různých krajin a terénů je tu mnohem víc. 60 % celého Amazonského pralesa se nachází v Brazílii, hlavně na severu, je to nejhustší eko-region na Zemi. Z 10 miliónů všech druhů zvířat a hmyzu, které lidé znají, se asi půlka nachází v tomto pralese. Mnoho druhů, které čekají na objevení, se potuluje v nezmapovaném Amazonu. Všichni víme, že v Brazílii je velký problém s odlesňováním, aby bylo více zemědělské půdy.

Obyvatelé Brazílie to také tvrdě kritizují. Je to záludné, protože s rychle rostoucí populací v Brazílii je potřeba více zdrojů pro lidi, takže je to: "Chápeme to, je to špatné, ale co máme dělat? Naše země roste a my vám musíme zajistit víc věcí." "Použijte alternativní způsoby!" "Jako třeba co?"

"Pracujeme na tom." Mimo Amazonský prales má zbytek země velké množství různých krajin skoro stejně zajímavých. U pobřeží je Mata Atlantica neboli Atlantický les, Cerrado, tropické savany ve středu. Taky je to oblast s nejvyšším počtem rančů a farem. Brazílie je jedna z předních zemí v produkci masa a jeho vývozu. Na jihu je Araucaria, borovicové stálezelené lesy. Na severu jsou malé hory, hlavně blízko u hranice s Venezuelou, kde je jedna z nejpozoruhodnějších přírodních památek, trojmezní hranice mezi Venezuelou, Guyanou a Brazílií, Mt Roraima.

I když Brazílie vlastní asi jen 5 % té hory. Ale stejně se to počítá! Roraima je jedna z nejzvláštnějších, stolových hor se svislými srázy, téměř kolmými k zemi, čímž si získala nálepku jedné z nejtěžších hor na zlezení. Zajímavý fakt: Mt Roraima byla jedna z oblastí, které inspirovaly scenérii ve filmu Vzhůru do oblak. Je to skvělý film, koukněte se na něj.

Pixare a Disney, nemůžete mě žalovat za porušení autorských práv za použití klipu z filmu v okýnku nahoře, protože podle práv fair use použití jsem okomentoval a posoudil váš materiál. Jen říkám, že mě nemůžete žalovat. Jedno z nejzvláštnějších a neobvyklých míst země jsou asi známé zaplavené pouště v Lençóis Maranhenses Toto místo na severním pobřeží státu Maranhão je téměř mimozemské, protože na Zemi není jiné místo jako toto.

Je to písečná poušť s množstvím lagun rozprostřených po celé oblasti. I když je zde přes rok mnoho srážek, je tu málo vegetace a divokých zvířat. Tato oblast přitahuje velké množství turistů každý rok, protože je zde nejparadoxnější juxtapozice elementů v přírodě. Zaplavenou poušť nevidíte každý den. Pojďme mluvit o Brazilcích. DEMOGRAFIE "Biskvity!"

"Keksy!" "Biskvity!" "Keksy!" To vysvětlím za chvíli. Ale nejdřív, Brazílie je hodně rozmanitá, ale než začneme s koláčovým grafem, který v demografii vždycky děláme, tak je důležité, abych zmínil jednu důležitou věc o Brazilcích. Všichni ví, že jeden z jedinečných rysů Brazílie jsou její obyvatelé.

Když se ptají: "Jak podle vás vypadá Brazilec?" stereotypem je někdo s bronzovým, opáleným tělem a výraznými rysy. Jeden z důvodů, proč je tento stereotyp tak rozšířený, je, že je to v podstatě pravda. V průběhu několika staletí, od kolonizace, brazilská populace v podstatě vytvořila novou rasu, která předtím neexistovala. Tvoří asi polovinu celkové populace. Mluvím o lidech Pardo.

Definice je nejasná a dalo by se s ní nesouhlasit, nejlehčeji to můžu vysvětlit takhle: Pardové jsou vlastně lidé, kteří jsou buď příliš bílí na to, aby byli černoši, nebo příliš černí na to, aby byli běloši, a nejspíš jsou tam i nějací indiáni. Tak jsem to řekl, jdeme ke koláčovému grafu. Brazílie má asi 202 miliónů obyvatel, takže je pátá nejlidnatější na světě, hned za Indonésií. Asi 47 % se identifikuje jako běloši, asi 43 % jako Pardo, asi 8 % jsou černoši, 1,5 % Asiaté a malá část národa, asi 0,5 %, jsou Indiáni.

S 1,5 milióny Japonci je Brazílie země s jejich největší populací mimo Japonsko. Asi 70 % z nich žije v São Paulu. Asiaté vlastně imigrují do Brazílie už po staletí. Co se týče sociálně-regionálních rozdílů, Brazílie má docela dost etnických enkláv. Více černochů najdete na severu, hlavně ve státě Bahia, kde tvoří více jak polovinu populace. Také zde najdete nejlepší mistry capoeiry na světě. Ta prý v této oblasti vznikla.

Na jihu, konkrétně ve státě Rio Grande do Sul, je nejpočetnější populace bělochů v zemi, přicházejí sem imigranti z Německa, Itálie a Nizozemí. Mnoho míst zůstalo netknuto zbytkem Brazílie a mnoho komunit stále mluví mateřským jazykem země, odkud přišli. A v Brazílii je jeden vtip, že nikdo nepotkal nikoho ze státu Acre, je tak vzdálený a odlehlý, můžete mu rovnou severní Bolívie. "Je to moje, Brazílie." "Vyhráli jsme ve válce, pořád je to naše."

A pak jsou tu různé domorodé kmenové skupiny. Je tu asi 240 kmenů a více jak 900 000 lidí tvrdí, že do nich etnicky patří. Vláda uznala 690 teritorií a rezervací pro tyto různé skupiny lidí, které dohromady tvoří asi 13 % celkového území. Téměř všechny se nachází v Amazonském pralese. Brazilská vládní agentura pro kmenové lidi má seznam asi 80 kmenů bez kontaktu, které schválně zůstávají bez kontaktu s okolním světem. Vládní agentura odhaduje, že je ještě mnoho nepojmenovaných, neobjevených kmenů, které žijí v nezmapovaných částech pralesa.

Záleží na tom, kde v Brazílii se nacházíte, ale všichni ví, že Brazílie má takový živý způsob, kterým se před zbytkem světa chová. Centrem kultury je sporně Rio de Janeiro a ekonomické hlavní město je São Paulo. Většina obyvatelstva žije v dojezdové vzdálenosti od pobřeží, takže tu existuje taková plážová kultura, hlavně pro lidi na východě země. Ne všichni v Brazílii mají rádi fotbal, někde dávají přednost basketbalu. V posledních letech se tam hodně rozjel skateboarding.

A ne, všichni nebyli na karnevalu. V Brazílii zrovna panuje válka, je velmi brutální, trvá už desetiletí a docela se přiostřuje. Mluvím o sušenkové válce. Pokud v Brazílii řeknete slovo pro sušenku jinak než oni, tak se vám vysmějí. Je to hlavně Rio vs São Paulo. V São Paulu tomu říkají keks a v Riu tomu říkají biskvit. Tento konflikt vedl k násilí a smrti a obětování těch, kteří se dostali do křížové palby.

Skoro jste mi uvěřili, že? Teď se budeme bavit o jejich vztazích. FRIEND ZONE Brazílie vychází se všemi, ale je takový kamarád, který se zatoulá a dělá si, co chce, zatímco vy čekáte na chodbě, než se vrátí a nechá toho. Všechny její sousední státy s ní dobře vychází, ale Argentina ji nenávidí kvůli fotbalu.

Ale jinak mají dobré vztahy a obchodní smlouvy. Jak jsme říkali v angolském videu, vychází s bývalými státy portugalského impéria, jako je Angola, Mosambik, Svatý Tomáš a Princův ostrov, Kapverdy, a tak dále. Vychází i s Portugalskem a nechovají žádnou zášť k bývalé kolonizaci. Když přijde na USA, po staletí byli dobrými přáteli a měli historii obchodů a spojenectví. Poslední dobou ale Brazílie odhupkává jinam a dělá si nové kamarády, kvůli čemuž USA trošku šilhá.

Pak je tu Venezuela a Kuba. Brazílie v posledních dekádách více stranila venezuelské vládě a postavila přístav za 1,5 miliard dolarů na Kubě. Pak je tu Írán. Brazílie se snažila navázat s ním vztahy, ale moc se jim nedaří. Nicméně Brazílie je celkem populární, není moc lidí, co ji nemají rádi, až na Brazilce v Brazílii, kteří si stěžují na správní záležitosti svojí země. Tohle zjistíte, když se budete bavit s Brazilcem, ne se mnou.

A dochází nám čas. Brazílie je o hodně víc než Amazonský prales a fotbal, Ani jsme se pořádně nedotkli povrchu. Abyste zjistili víc, zkuste pokecat s Brazilcem. Jenom pamatujte, na které straně sušenky jste. Zůstaňte na příjmu, příště Brunej. Překlad: annon www.videacesky.cz

Komentáře (18)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

V těch vztazích mohl zmínit BRICS, ale jinak je tohle jeden z lepších dílů. :)

00

Odpovědět

Tak takovou hloupost bych od autora tohoto úžasného video blogu opravdu nečekal. Christiano Ronaldo a Brazílie, tohle byl v 0:09 opravdu hloupý přehmat. Ale vzhledem k tomu, že říkal "soccer", tak se nemůžu divit, že nepozná brazilského Ronalda od portugalského...

61

Odpovědět

V jednom komentáři pod svým videem napsal, že tuto chybu udělal záměrně: "Don't even try commenting on how I got the "wrong Ronaldo" I am totally aware. It was a "sterotype joke list" It was intentional." :D

20

Odpovědět

+annonTo mi zní, jako by mu to omylem došlo po nahrání a nechtělo se mu to už znovu stahovat a předělávat... :D

20

Odpovědět

horne uhry

72

Odpovědět

Toto video bohužel ještě neexistuje. Jakmile ho Barby udělá, hned ho přeložíme.

10

Odpovědět

+annonv pohode

11

Odpovědět

Také prosím o zachování abecedního pořadí - je zajímavé dozvědět se o všech, i sebemenších zemích.

300

Odpovědět

Ja som práveže oveľa radšej sledoval menej známe štáty kde sa človek dozvie niečo úplne nové a nie basic štáty o ktorých už veľa viem.

310

Odpovědět

Já naopak výběr vítám. To, že si tu každý vypíše pár států asi nebude příliš hodnotný vzorek.. bral bych to náhodně od méně známých.

012

Odpovědět

To abecední pořadí bylo super :) je to škoda

420

Odpovědět

Přesně. Měl jsem za to, že přeložily ty nejpopulárnější díly a teď to vezmou popořadě podle abecedy od začátku s tím, že přeskočí už přeložené díly... Ale po minulém Beninu chybí Bhútán, Bolívie, Bosna a Hercegovina, Botswana.

180

Odpovědět

Super, bylo to fajn, ale divat se na nekolik set dilu za sebou, kdy u nekterych zemi ani nevim, ze existuji by bylo ubijejici. Samozrejme, je dobre o nich vedet i tak.

010

Odpovědět

Příště bych chtěl Brunej

30

Odpovědět

Tento díl už zde přeložený je: Brunej ;)

10

Odpovědět

+annonPáni, takže Bulharsko je tady taky, takže Burkina Faso...

40

Odpovědět

škoda, to abecední pořadí bylo fajn :)

420

Odpovědět

souhlasim, taky mi to abecední pořadí přišlo nejlepší. Pravda, u některých zemí jsem absolutně netušil, že vůbec existují, ale aspoň jsem si díky tomu rozšířil trošku obzory :)

320